Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2023/24

Opis:

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku kwietnia będziemy rozmawiać o zawodach związanych z teatrem. Poznamy wiele nowych słów t.j. scena, widownia, kurtyna, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne: pacynkę, marionetkę, kukiełkę i spróbujemy stworzyć z ich użyciem krótkie, improwizowane scenki teatralne. W piątek 5 kwietnia udamy się na wycieczkę do Teatru Variete, podczas której obejrzymy poszczególne jego pomieszczenia i porozmawiamy na temat różnych zawodów wykonywanych w teatrze np. aktor, scenograf, garderobiany.

 

Drugi tydzień kwietnia poświęcimy na poznanie zawodu fryzjera. Będziemy oglądać i nazywać narzędzia oraz akcesoria, których używa fryzjer. W czwartek 11 kwietnia udamy się na pokaz strzyżenia do pobliskiego salonu fryzjerskiego. W przedszkolu zaprojektujemy fryzury na papierze, nauczymy się zaplatać warkocze i na chwilę sami zamienimy się we fryzjerów robiąc sobie wzajemnie fryzury: kucyki, koki, warkocze lub irokezy.

 

W trzecim i czwartym tygodniu kwietnia w związku ze Światowymi Dniami Książki, dowiemy się jak zbudowana jest książka, wykonamy własne zakładki i poznamy zawody związane z książkami. 18 kwietnia weźmiemy udział w lekcji bibliotecznej, poznając bliżej tajniki pracy bibliotekarza. Dzień później udamy się do księgarni i porównamy czym różnią się od siebie te dwa miejsca. 22 kwietnia spotkamy się z poetą, który przeczyta nam swoje utwory i opowie jak wygląda proces tworzenia wierszy. W trakcie tego spotkania poszukamy rymów dla różnych słów i sami spróbujemy stworzyć krótkie wiersze. Cały miesiąc będziemy słuchać bajek, baśni, opowiadań oraz wierszy z naszej przedszkolnej biblioteczki.

 

 W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej Ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie Europy leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób uczcimy Dzień Flagi  oraz Święto Narodowe 3 Maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy realizować tematy: Spring, On the Farm and House. Poznamy nowe słowa, zwroty, piosenki i wykonamy ciekawe prace plastyczne.

 

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu marca będziemy rozmawiać o zawodzie sprzedawcy. Podczas spaceru do Galerii Krakowskiej poznamy nazwy różnych sklepów np. spożywczy, odzieżowy, obuwniczy, papierniczy, drogeria sklep z zabawkami. Poznamy nowe pojęcia związane z pracą ekspedienta (np. waga, kasa, cena, paragon). Nauczymy się rozpoznawać niektóre monety i banknoty oraz korzystać z wagi szalkowej. Umiejętność sprzedawania i robienia zakupów będziemy ćwiczyć podczas zabaw tematycznych w sklep.

W kolejnych tygodniach miesiąca marca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie wysiejemy rzeżuchę. Wysłuchamy wielkanocnych opowiadań i weźmiemy udział w świątecznych zabawach muzyczno-ruchowych. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

W trzecim tygodniu marca poznamy tajniki zawodu listonosza.Spotkamy się z panem listonoszem, który opowie nam o swojej pracy. Omówimy wygląd jego munduru a także dowiemy się co znajduje się w jego torbie. Nauczymy się piosenki pt. „Pan listonosz”. Dowiemy się co to jest adres i będziemy ćwiczyć znajomość naszych adresów zamieszkania. Własnoręcznie wykonamy pocztówki wielkanocne a potem udamy się na pobliską pocztę, żeby je wysłać.

W marcu powitamy również wiosnę. Będziemy szukać jej oznak podczas zabaw w ogrodzie i spacerów w okolicach przedszkola. Nauczymy się kilku piosenek i tańców opowiadających o tej porze roku. Wykonamy także improwizacje ruchowe i prace plastyczne inspirowane utworem A. Vivaldiego „Cztery Pory Roku – Wiosna”. 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy realizować trzy tematy: „Alphabet”, „Easter”(Wielkanoc) oraz „Spring” (Wiosna). Nauczymy się angielskiego alfabetu i podejmiemy próby literowania swoich imion. Poznamy nowe angielskie słowa i zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu lutego porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy także przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, będziemy bawić się przy użyciu balonów i wykonamy karnawałowe maski. W czwartek 8 lutego weźmiemy udział w Karnawałowym Balu Zawodów, podczas którego będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu innych  zabawach związanych z tematyką balu.

W drugim tygodniu lutego mamy przerwę na ferie zimowe. Po powrocie z zimowych wyjazdów, będziemy poznawać zawody związane z budową domu. Porozmawiamy na tematy: „Po co ludzie budują domy?”, „Jak wygląda dom?”, „Jak nazywają się różne rodzaje domów?”. Będziemy nazywać poszczególne części i pomieszczenia w domu. Przy tej okazji poznamy zawody architekta, murarza i stolarza. Porozmawiamy o nich w oparciu o wiersze, piosenki oraz atrybuty (narzędzia) ich pracy. Narysujemy domy naszych marzeń a podczas zabaw konstrukcyjnych będziemy budować domy z różnego rodzaju klocków. Poznamy też oryginalne projekty domów z różnych zakątków świata w oparciu o ilustracje i treści z książki A i D Mizielińskich pt. „D.O.M.E.K”.

W ostatnim tygodniu miesiąca porozmawiamy o pracy kominiarza. Weźmiemy udział w spotkaniu z panem kominiarzem. Będziemy oglądać jego strój oraz narzędzia pracy. Dowiemy się czym zajmuje się kominiarz i nauczymy się piosenki o nim. Wykonamy także pracę plastyczną z zastosowaniem sadzy i węgla drzewnego. Porozmawiamy o tym „Skąd bierze się smog?” i jak minimalizować jego szkodliwe oddziaływanie na człowieka w oparciu o opowiadanie „Chory domek”.

Na zajęciach z języka angielskiego poznamy nowe słowa i zwroty związane z tematami „zabawki” (Toys) i „zawody” (Jobs). Będziemy je utrwalać podczas zabaw ruchowych, prac plastycznych i śpiewanych piosenek.

Podczas popołudniowych zajęć muzycznych z panią Kasią przygotujemy krótkie scenki teatralne w oparciu o wybrane „Bajki Samograjki”. Wykonamy pacynki do bajek, nauczymy się wybranych piosenek i spróbujemy wykonać improwizacje ruchowe w oparciu o ich treść.

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku Nowego Roku poznamy jego nazwę a także będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i porozmawiamy o zasadach posługiwania się nimi. Wymienimy w naszej sali na nowe kalendarze: ścienny, biurkowy i codziennik. Podczas zabaw ruchowych, dydaktycznych oraz czytania literatury dziecięcej, przypomnimy sobie nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia.

Przez cały miesiąc będziemy intensywnie przygotowywać się do ważnego wydarzenia, jakim jest Dzień Babci i Dziadka. Z okazji tego święta, 22 stycznia wystawimy w  przedszkolu przedstawienie jasełkowe. Narysujemy portrety babci i dziadzia, przygotujemy dla nich  prezenty i własnoręcznie upieczemy noworoczne pierniczki. 19 stycznia w ramach noworocznego spotkania oraz próby generalnej przed Dniem Babci i Dziadzia, wystawimy Jasełka dla naszych rodziców i spotkamy się z nimi na uroczystym podwieczorku. Pozostając w świątecznej atmosferze, 23 stycznia udamy się na Wystawę Szopek Krakowskich do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz spacer po Krakowskim Rynku.

Pod koniec miesiąca powrócimy do tematyki związanej z czasem. Poznamy nazwy różnego rodzaju zegarów oraz innych urządzeń do mierzenia czasu. Dowiemy się jak zbudowany jest zegar i będziemy ćwiczyć umiejętność odczytywania godzin. We wtorek 30 stycznia odwiedzimy zaprzyjaźnioną pracownię zegarmistrzowską i porozmawiamy z panią zegarmistrz o tajnikach jej zawodu. Obejrzymy różnego rodzaju zegary, zajrzymy do ich wnętrza i dowiemy się jakimi narzędziami posługuje się zegarmistrz. W przedszkolu nauczymy się piosenki o zegarmistrzu i wykonamy własny zegar.

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w styczniu będzie „Zima”. Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

GRUDZIEŃ  W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez cały grudzień. Codziennie będziemy śpiewać adwentową piosenkę i słuchać opowiadań z książki pt. „Kalendarz Adwentowy”.

W poniedziałek 4 grudnia z okazji Barbórki, przypomnimy sobie wiadomości związane z kopalnią i pracą górnika.

W środę 6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj, który zapewne przyniesie prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Zaśpiewamy mu mikołajowe piosenki i zaprosimy do wspólnych mikołajkowych tańców integracyjnych.

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy w naszej sali choinkę i rozpoczniemy przygotowania do  przedstawienia jasełkowego. W ramach tych przygotowań nauczymy się tradycyjnych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek. Będziemy też ćwiczyć świąteczne tańce. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne oraz świąteczne ozdoby. Upieczemy także i ozdobimy świąteczne pierniczki.

W piątek 22 grudnia odbędzie się w naszej grupie uroczystość wigilijna. Weźmiemy wówczas aktywny udział w przedstawieniu historii Bożego Narodzenia z użyciem figurek a także zaśpiewamy kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitary oraz instrumentów perkusyjnych. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu będziemy realizować tematy związane z Mikołajem, zabawkami oraz Świętami Bożego Narodzenia. Poznamy nowe angielskie słowa i utrwalimy je podczas zabaw ruchowych, śpiewnych piosenek oraz wykonywanych prac plastycznych.

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego miesiąca porozmawiamy o pochodzeniu jego nazwy i nauczymy się piosenki o listopadzie. Przypomnimy sobie budowę liścia i weźmiemy udział w wielu zabawach z wykorzystaniem jesiennych liści.

W drugim tygodniu listopada porozmawiamy na temat naszej Ojczyzny oraz Święta Niepodległości. Posłuchamy wybranych wierszy. Przypomnimy sobie jak brzmi hymn Polski i jak wyglądają nasze symbole narodowe. Nauczymy się piosenek patriotycznych a podczas zajęć plastycznych wykonamy godło Polski.

W kolejnym tygodniu poznamy zawody związane z medycyną. Porozmawiamy na temat budowy ludzkiego ciała, zasad zdrowego odżywiania się i higienicznego trybu życia. Weźmiemy udział w spotkaniach z dietetykiem, ratownikiem medycznym i lekarzem. Będziemy oglądać ubiór oraz wybrane narzędzia pracy przedstawicieli wyżej wymienionych zawodów. Podczas warsztatów pierwszej pomocy przedmedycznej nauczymy się numerów alarmowych, przećwiczymy udzielanie pierwszej pomocy i dowiemy się jak wezwać pogotowie ratunkowe do osoby potrzebującej pomocy. Sprawdzimy także stan i zawartość naszej przedszkolnej apteczki.

W celu jej uzupełnienia, udamy się do pobliskiej apteki na spotkanie z farmaceutą, który zaprezentuje nam wygląd apteki, przybliży tajniki warsztatu swojej pracy i opowie o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z lekarstwami. W kolejnych dniach dowiemy się kim jest stomatolog. Będziemy oglądać swoje zęby w lusterku i porozmawiamy na temat ich roli w życiu człowieka. Dowiemy się także „Co lubią a czego nie lubią nasze zęby?”. Weźmiemy udział w spotkaniu ze stomatologiem, który opowie nam o swojej pracy, pokaże jak prawidłowo szczotkować zęby i wyjaśni jak o nie dbać.

27 listopada z okazji zbliżającego się Dnia Górnika, pojedziemy na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas warsztatów edukacyjnych „Odkrywamy Solilandię”, zwiedzimy kopalnię i poznamy bliżej wygląd oraz specyfikę pracy górników. Spotkamy się również ze Skarbnikiem – dobrym duchem kopalni, który opowie nam górnicze legendy.

W przedszkolu porozmawiamy o właściwościach soli oraz węgla i nauczymy się piosenki o górniku.

28 listopada nasze przedszkole odwiedzi Teatr Lalkowy Falko Show, który wystawi dla nas przedstawienie pt. „Mikołajowe opowieści”.

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku października poznamy bliżej zawód piekarza. Przypomnimy sobie nazwy oraz wygląd podstawowych zbóż. Będziemy mielić ich nasiona w młynku lub rozcierać z użyciem moździerza. Wykonamy wiele ćwiczeń z użyciem mąki. Dowiemy się też jak powstaje chleb i poznamy różne jego rodzaje. W piątek 6 października udamy się na całodniową wycieczkę do Skansenu Jędrzejkówka w Laskowej, gdzie weźmiemy udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka” i własnoręcznie upieczemy podpłomyki.

W drugim tygodniu, w związku ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela, poznamy bliżej ten zawód. W piątek 13 października udamy się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Inspiracja, gdzie obejrzymy wygląd sali szkolnej oraz weźmiemy udział w krótkiej lekcji poprowadzonej przez nauczyciela. W dniach poprzedzających wycieczkę porozmawiamy o szkolnych zwyczajach i zastanowimy się co powinno się znaleźć w tornistrze oraz piórniku ucznia w oparciu o historie z książki „Plastusiowy pamiętnik".

W trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się czym zajmuje się szewc. Poznamy nowe słowa związane z jego pracą. Dowiemy się także jak zbudowany jest but. Będziemy nazywać i dobierać w pary różnego rodzaju buty. Porozmawiamy również o roli butów w wybranych baśniach dla dzieci.

W ostatnim tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy krawca. Dowiemy się co powinno się znaleźć w jego przyborniku i poznamy zasady działania maszyny do szycia. Będziemy wyszywać kształty figur geometrycznych na tekturce ściegiem fastrygowym oraz przyszywać guziki. Porozmawiamy na temat „Co to jest i jak powstaje tkanina?”. Będziemy także oglądać, nazywać, segregować i składać różnego rodzaju ubrania. We wtorek 24 października udamy się do pracowni krawieckiej, gdzie obejrzymy warsztat pracy krawca i wysłuchamy jego opowiadania na temat poszczególnych etapów szycia ubrań.

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy omawiać tematy i poznawać słownictwo związane z powitaniem, kolorami oraz częściami ciała.

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu i przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania. Porozmawiamy też o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

W drugim i trzecim tygodniu września zaczniemy omawiać nasz roczny temat dotyczący różnych zawodów. Na początku przyjrzymy się bliżej pracy rolnika. Porozmawiamy o tym jak wygląda wieś i wiejskie gospodarstwo. Poznamy różne zwierzęta hodowlane, zastanowimy się gdzie mieszkają i jak nazywają się ich dzieci. Dowiemy się co to jest sad. Będziemy oglądać, nazywać i podpisywać wybrane owoce. Porozmawiamy też o warzywach i zastanowimy się dlaczego warto je zjadać.

W czwartym tygodniu podczas jesiennego pikniku, który odbędzie się 26 września, przywitamy nową porę roku. Na piknik przygotujemy wraz z rodzicami jesienne rzeźby i smakołyki. W przedszkolu będziemy brać udział w wielu zabawach o tematyce związanej z jesienią, uczyć się piosenek o tej porze roku  i wykonamy prace plastyczne z wykorzystaniem naturalnych darów jesieni.

Galeria: