Grupa Makowa

Rocznik: 2022/2023

Opis:

"JA W ŚWIECIE"

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LUTY   

Nowy miesiąc jak zwykle powitamy wierszykiem i zaznaczymy ważne wydarzenia na kalendarzu. Oczywiście zmienimy też napis na tablicy i sprawdzimy, ile dni ma najkrótszy miesiąc w roku. 

Luty to także karnawał! Zobaczymy więc, jak ten okres świętuje się na świecie i zaplanujemy własny bal karnawałowy! Będziemy ozdabiać maski karnawałowe, dekorować salę i planować kostiumy na bal.

22 lutego będziemy gościć w przedszkolu Babcie i Dziadków, żeby ze sporym opóźnieniem, świętować z nimi ich święto. Zaprosimy ich na nasze przedstawienie pt: „Listy do Babci i Dziadka”, wręczymy zrobione przez nas upominki i spędzimy wspólnie czas podczas podwieczorku.

W tym zimowym miesiącu będą nam towarzyszyły zimowe piosenki i zabawy, a także zimowe materiały do pracy. Może znów spadnie trochę śniegu  i pobawimy się nim w naszym ogrodzie. W trakcie zajęć z języka angielskiego poznamy słownictwo i piosenki dotyczące zimy.

 

STYCZEŃ W GRUPIE MAKOWEJ

Witamy po przerwie świątecznej w nowym 2023 roku! Mamy nadzieję, że będzie on pełen przygód i nowych wyzwań – tego życzymy wszystkim Makowiakom! A skoro nowy rok to…

…zaczynamy od rozmów o zegarze, kalendarzu, dniach tygodnia.

W pierwszym tygodniu stycznia porozmawiamy o nowym miesiącu. Poznamy wierszyk, zadbamy o wszystkie kalendarze w naszej sali oraz przypomnimy sobie nazwy pozostałych miesięcy. 

W kolejnym tygodniu przypomnimy sobie pory roku i dowiemy się dlaczego się zmieniają. Porozmawiamy również o ziemie, śnieżynkach i bałwankach. A jak pogoda dopisze może uda nam się ulepić własnego w naszym przedszkolnym ogrodzie. Następnie porozmawiamy o teatrze. Przypomnimy sobie zasady właściwego zachowania i 17.01 wyruszymy do Teatru Ludowego na przedstawienie pt. „Calineczka”. 

W ostatnim tygodniu stycznia skupimy się na tych, którzy mają szczególne miejsce w naszych sercach – BABCIACH I DZIADKACH oraz wyjdziemy na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego. 

Styczeń to czas zimowych piosenek i zabaw oraz intensywnych prób do przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na języku angielskim będziemy poznawać słówka dotyczące dni tygodnia oraz rodziny. 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA GRUDZIEŃ 2022

Wkrótce rozpoczyna się wyjątkowy miesiąc w roku, podczas którego przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia.
W przedszkolu pojawi się wieniec adwentowy z czterema świecami i adwentowy kalendarz, który pomoże nam odliczać dni dzielące nas od świąt. W kalendarzu znajdziemy małe niespodzianki umilające czas oczekiwania. Zanim w naszej sali zagości pięknie ozdobione świąteczne drzewko, przypomnimy sobie czym są choinki oraz czym się różnią od innych drzew. Dowiemy się również  jak nazywają się te najbardziej popularne, no i skąd wzięły się w naszych domach przed każdym Bożym Narodzeniem. Świąteczny nastrój stworzą z pewnością własnoręcznie wykonane stroiki z gałązek choinkowych i innych ozdób. Nieodłącznym elementem każdego Adwentu jest też świąteczny zapach pierniczków, których także w tym roku nie zabraknie. Cały czas towarzyszyć nam będą świąteczne piosenki i polskie kolędy. Poza pracą z świątecznymi materiałami Montessori będziemy robić kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i małe prezenciki. A 6 grudnia spodziewamy się niezwykłego gościa! Mamy nadzieję, że z workiem pełnym prezentów przybędzie do nas Święty Mikołaj! Chcemy w tym roku razem z Rodzicami przygotowywać się do Bożego Narodzenia i wspólnie świętować, dlatego wszystkich Rodziców zapraszamy na świąteczne spotkanie w przedszkolu, które odbędzie się w środę, 21 grudnia o godz. 14.30. A w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną przypomnimy sobie historię Bożego Narodzenia, podzielimy się opłatkiem i złożymy życzenia. Na zajęciach z języka angielskiego poznamy słownictwo i piosenki dotyczące świąt Bożego Narodzenia. 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LISTOPAD

Kolejny jesienny miesiąc jak zwykle rozpoczniemy nowym wierszykiem. Towarzyszyć nam będą także listopadowe piosenki i jesienne materiały do pracy indywidualnej.

W tym miesiącu obchodzimy ważne dla naszego kraju święto. To Święto Odzyskania Niepodległości i okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na historię Polski. Będziemy śledzić losy naszego kraju od początku jego istnienia przez niezwykle ważne wydarzenia biorąc udział w Wielkiej Lekcji Historii Polski – to interaktywne zajęcia skupione wokół „taśmy czasu” i szeregu różnych rekwizytów, zadań dla dzieci itp.
Wrócimy też do „Historii powstania świata” i „Historii życia na Ziemi”. Z tej okazji pojedziemy na warsztaty do Centrum Edukacji Przyrodniczej, a potem poświęcimy trochę czasu erze dinozaurów.
Kontynuować będziemy oczywiście naukę języka angielskiego i poznamy albo utrwalimy słownictwo związane z pogodą. Będziemy także ćwiczyć naszą samodzielność, dokładność wykonywania ćwiczeń na gimnastyce, będziemy działać plastycznie, śpiewać, tańczyć i budować z klocków.
 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE MAKOWEJ

Nowy miesiąc powitamy nowym wierszykiem i jesiennymi piosenkami. Zaczniemy także nasze zajęcia o świecie. Na początek będzie Wielka Lekcja o powstaniu świata i planet, a potem sprawdzimy jak wygląda ziemia – z zewnątrz i wewnątrz. 

Porozmawiamy jeszcze raz o tym, jak bardzo ważna jest higiena całego ciała, a także jamy ustnej i jak najlepiej dbać o czystość i zdrowie.

Mamy nadzieję na złotą, polską jesień i jesienny spacer po parku. Nakarmimy wiewiórki, nazbieramy kolorowych liści i będziemy podziwiać niezwykłe barwy jesieni. Postaramy się rozpoznać drzewa, z których pochodzą niektóre liście, porównamy je z obrazkami i dołączymy do nich podpisy. Kształt jesiennych liści będą też miały kruche ciasteczka, które samodzielnie upieczemy w przedszkolu.

Na zajęciach z języka angielskiego także będzie jesienna atmosfera.

Poza tym na półkach pojawiły się jesienne zestawy do pracy, jesień będzie królowała w pracach plastycznych i wszelkich zabawach muzyczno – ruchowych.

Pierwszy raz po wakacjach odwiedzą nas nasze świnki morskie – pewnie też za nami tęskniły. Ciekawe co nowego u nich?

A 12 października pojedziemy na wspólną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie nie zabraknie ciekawych zajęć i zabaw.

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE MAKOWEJ

 

Witamy nowy miesiąc, a także nowy rok przedszkolny oraz nowe dzieci: Emilkę, Rozalkę i Marka, które dołączają do naszej grupy!. Razem z nimi pobawimy się imionami, by wszystkie dzieci dobrze znały imiona swoich kolegów i koleżanek. Młodsze dzieci spróbują usłyszeć, jaki dźwięk słychać na początku ich imion, starsze – spróbują już dopasować do dźwięku litery. Każdy będzie mógł pięknie ozdobić swoją literkę. Do wszystkich imion dopasujemy znaczki, które są „podpisem” szufladek, półek i wieszaczków. Sprawdzimy czy wszystko w naszej sali ma właściwe miejsce i co nowego pojawiło się na półkach. Zwiedzimy też inne przedszkolne pomieszczenia. Ponieważ jesteśmy grupą makową mamy swój „makowy” wierszyk, który musimy sobie przypomnieć i stworzyć do niego ładną ilustrację. Porozmawiamy o kodeksie przedszkolaka czyli zasadach, których koniecznie trzeba przestrzegać. Szczególną uwagę zwrócimy na higienę i dokładne oraz częste mycie rąk. Powitamy też nową porę roku – nie tylko w naszej grupie, ale także z Rodzicami podczas pikniku w naszym ogrodzie. Na piknik tradycyjnie przygotujemy wspólnie ciasto marchewkowe. O nowej porze roku porozmawiamy też podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym. Nie zabraknie także wierszyka o wrześniu, malowaniu wrzosów i nowych piosenek oraz muzycznych zabaw ruchowych. Starsze dzieci rozpoczną pracę ze swoimi ulubionymi materiałami Montessori, a młodsze sprawdzą, co ciekawego można znaleźć na półkach. Doświadczone przedszkolaki z pewnością będą służyły pomocą i z chęcią pokażą „co i jak”.

Życzymy więc wszystkim wspaniałego roku przedszkolnego i dobrej zabawy!

 

 

MAKOWIAKI POZNAJĄ WIELORYBKĘ TĘCZĘ!

 

CZERWIEC W GRUPIE MAKOWEJ

 

Nadszedł czerwiec – ostatni miesiąc roku przedszkolnego. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i uda nam się spędzić jak najwięcej czasu na wolnym powietrzu. 

W czerwcu czeka nas wiele atrakcji, przede wszystkim wycieczka całodniowa. 6.06. Wyjeżdżamy do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą”, żeby spędzić czas na łonie natury. Oprócz cudownych opowieści Babci Maliny, gospodyni tego miejsca, czeka nas jazda konna, robienie chleba oraz wiele innych atrakcji.

W kolejnych dniach porozmawiamy o kolorze fioletowym i granatowym, wyruszymy do ogrodu botanicznego oraz uszyjemy piękne, pachnące lawendą woreczki. 

Następnie wysłuchamy zakończenia opowieści o Wielorybce Tęczy. Czy nasza główna bohaterka znajdzie miłość? Tego dowiemy się niebawem… Urządzimy również tęczowy dzień w naszej grupie, z tęczowymi strojami, zabawami, przekąskami oraz ozdobami. 

W ostatnim tygodniu czerwca porozmawiamy o bezpiecznych wakacjach oraz uporządkujemy salę. Wyjdziemy również do muzeum etnograficznego.

W ciągu całego miesiąca towarzyszyć nam będą wakacyjne zabawy i piosenki, a na języku angielskim poznamy słownictwo związane ze zwierzętami mieszkającymi w morzach i oceanach. 

24.06 czeka nas piknik przedszkolny oraz pożegnanie naszych dzielnych starszaków. Zapraszamy!

 

 

MAJ W GRUPIE MAKOWEJ

Nareszcie wiosna, nareszcie maj! Czas poznać majowy wierszyk. Cały czas obserwujemy kwitnące w naszym ogrodzie kwiaty, za chwilę pojawią się bzy! Mamy też nadzieję na świętowanie Dnia Mamy i Taty w naszym przedszkolnym ogrodzie, w zieleni, w słońcu. Od początku miesiąca będziemy przygotowywać się do tej uroczystości, która odbędzie się 31 maja, we wtorek o godz. 15.

Powoli zbliżamy się też do końca opowieści o Wielorybce Tęczy. Usłyszymy, jakie emocje będą towarzyszyły bohaterom, którym Wielorybka odda kolejny kolor. Trochę bardziej zainteresujemy się kolorem granatowym. Ale zanim to zrobimy zorganizujemy jeszcze święto koloru jasnoniebieskiego!

Wreszcie wybierzemy się także do Teatru Współczesnego na spektakl pt: „Dr Dolittle i jego zwierzęta” (24 maja, we wtorek).

Poza tym będziemy pracować z wiosennym materiałem Montessori, będziemy śpiewać wiosenne piosenki, tworzyć wiosenne prace plastyczne, a przede wszystkim będziemy się bawić w naszym przedszkolnym ogrodzie. Na zajęciach z języka angielskiego poznamy słownictwo związane ze zwierzętami egzotycznymi.  

 

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA KWIECIEŃ 2022

 

Nadszedł kwiecień. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, dlatego pierwsze tygodnie miesiąca spędzimy na poznawaniu tradycji i zwyczajów związanych z tym czasem. Porozmawiamy o malowanych jajkach, przypomnimy sobie cykl rozwojowy kury oraz zbadamy jak zbudowane jest jajko. Przyjrzymy się również jajkom różnych ptaków. Następnie dowiemy się co powinno znaleźć się w  koszyczku wielkanocnym oraz upieczemy świąteczne babeczki. 

Po świętach wrócimy do rozmów o Wielorybce Tęczy. Tym razem towarzyszyć na będzie kolor niebieski. 
Ostatni tydzień kwietnia poświęcimy poznawaniu historii Polski, porozmawiamy o nadchodzących świętach oraz poznamy historię flagi narodowej. Przypomnimy sobie również patriotyczne piosenki. Jak co miesiąc odwiedzą nas także świnki morskie J

Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy słownictwo dotyczące zwierząt mieszkających na wsi. Przez cały miesiąc towarzyszyć nam będą wiosenne i wielkanocne materiały, które urozmaicą czas spędzony w przedszkolu. 

 

MARZEC W GRUPIE MAKOWEJ

 

Rozpoczynamy nowy miesiąc nowym wierszykiem i sprawdzimy, jakie wydarzenia czekają nas w tym miesiącu. Przypomnimy sobie nasze ulubione marcowe piosenki i znane przysłowie związane z tym miesiącem. 

Z niecierpliwością oczekujemy też na przyjście wiosny i z radością przywitamy ją 21 marca. Przy okazji będziemy bacznie obserwować przyrodę i znaki, jakie nam daje zapowiadając nową porę roku. Towarzyszyć nam będą stare i nowe wiosenne piosenki.

W tym miesiącu poznamy też kolejne historie Wielorybki Tęczy, porozmawiamy o uczuciach, które przeżywają bohaterowie tych opowiadań. A także zatrzymamy się na dwóch kolejnych kolorach tęczy – żółtym i zielonym. Poszukamy przedmiotów, roślin, zwierząt w tych kolorach, przygotujemy coś smacznego, nauczymy się „żółtego” i „zielonego” wierszyka. 

Pod koniec miesiąca czeka nas znowu spotkanie ze świnkami morskimi, na które z utęsknieniem czekamy cały miesiąc.

 

Będziemy także pracować z naszymi ulubionymi materiałami Montessori, będziemy wspólnie śpiewać, tańczyć, bawić się oraz  czytać różne bajki i opowiadania.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LUTY 2022

 

„Zimny i wietrzny jest miesiąc drugi, mroźny i śnieżny, chociaż niedługi…”

Witamy nowy miesiąc nowym wierszykiem i sprawdzimy dlaczego jest „niedługi”. Zaznaczymy także luty na wszystkich kalendarzach w sali i sprawdzimy, jakie ważne wydarzenia mają miejsce w tym miesiącu.

Porozmawiamy też o zimie, płatkach śniegu, które mają niezwykłe kształty, sportach zimowych i ciepłych ubrankach. Nasze materiały Montessori również zmienią się na trochę bardziej „zimowe”. Będziemy śpiewać zimowe piosenki i bawić się z zimową muzyką.

Przede wszystkim zaś nagramy krasnoludkowe przedstawienie dla Babci i Dziadka i dokończymy przygotowywanie prezentów dla nich.

W „Tłusty Czwartek” pożegnamy karnawał podczas „Tęczowego” balu przebierańców!

Nie zabraknie też kolejnej opowieści o Wielorybce i świętowania z kolejnym kolorem oraz wizyty świnek morskich.

Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy słownictwo związane z ciałem człowieka.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA STYCZEŃ 2022


Witamy w Nowym Roku! Życzymy sobie, żeby był on pełen przygód i nowych wyzwań. 

W pierwszym tygodniu stycznia porozmawiamy o nowym miesiącu. Poznamy wierszyk, zadbamy o wszystkie kalendarze w naszej sali oraz przypomnimy sobie nazwy pozostałych miesięcy. Następnie uświadomimy sobie czym jest upływający czas, podzielimy tygodnie na dni, dni na godziny, godziny na minuty, a minuty na sekundy. Czeka nas dużo pracy. 


W kolejnym tygodniu porozmawiamy o czerwonych owocach i warzywach. Będziemy mieli okazję ich spróbować. Może okaże się, że papryka jest całkiem smaczna ;) W tym tygodniu czeka nas również święto koloru czerwonego. Założymy wtedy czerwone kreacje oraz zjemy wspólne śniadanie.  


Następnie poznamy kolejną przygodę Wielorybki Tęczy. Tym razem spotka piękne Słońce. Makowiaki będą przyglądać się zdjęciom słońca podczas różnych pór roku oraz w różnych częściach świata. 


Ostatni tydzień stycznia przed feriami będzie należał do ukochanych Babć oraz Dziadków. Pooglądamy ich zdjęcia oraz porozmawiamy, w jaki sposób najchętniej spędzamy z Nimi czas. W piątek 21.01 odwiedzą nas świnki morskie:))


Przez cały styczeń  będziemy przygotowywać niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Będą nam też towarzyszyć zimowe zabawy i piosenki zarówno w języku polskim jak i angielskim. A podczas języka angielskiego poznamy słownictwo związane z zimą.

 

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA GRUDZIEŃ 2021

Nadszedł ostatni miesiąc w roku, miesiąc zawsze szczególny. „Dwunasty miesiąc święta przyniesie, śniegiem otuli choinki w lesie, na każdym świerku, na sośnie każdej grudzień zawiesi dwanaście gwiazdek…”

Mamy nadzieję, że również w tym roku odwiedzi nas niezwykły gość   z workiem prezentów. Oczywiście przygotujemy dla niego specjalne piosenki i tańce i tak odwdzięczymy się za tę wizytę.

Grudzień to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, dlatego dowiemy się co oznacza słowo „adwent”, skąd się wziął wieniec adwentowy i jak będziemy korzystać z adwentowego kalendarza. Przypomnimy sobie naszą adwentową piosenkę i co tydzień będziemy zapalać kolejną świecę na wieńcu adwentowym.

Porozmawiamy też o innych tradycjach świątecznych – będziemy ozdabiać choinkę, tworzyć świąteczne kartki z życzeniami, ustawiać figurki w szopce betlejemskiej i piec świąteczne pierniczki.

Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy słownictwo i piosenki związane ze świętami oraz zabawkami. 

Na półkach znajdziemy świąteczne materiały rozwojowe, z którymi co roku bardzo lubimy pracować.

Będą nam też cały czas towarzyszyć świąteczne piosenki i zabawy, bożonarodzeniowe dekoracje i opowieści.

Życzymy więc wszystkim radosnego – mimo trudnego czasu epidemii – oczekiwania i przeżywania wszystkich przygotowań, a potem pięknych, rodzinnych, szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia.

 

PLANY NA LISTOPAD W GRUPIE MAKOWEJ

 

„Jedenasty miesiąc w roku. Miasto wcześnie tonie w mroku.” Tak zaczyna się nasz listopadowy wierszyk, od którego rozpoczniemy zabawy w tym miesiącu. Tradycyjnie uporządkujemy kalendarz oraz powiemy sobie co czeka nas w listopadzie. A wydarzy się wiele, ponieważ oprócz świętowania urodzin dwójki dzieci przygotujemy się do uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości. Przypomnimy sobie legendę o powstaniu Państwa Polskiego oraz porozmawiamy o symbolach narodowych. Wykonamy również patriotyczny kotylion. 
W kolejnym tygodniu poznamy drugą część opowiadania o Tęczowej Wielorybce. Zastanowimy się czym jest wstyd i kiedy go odczuwamy. Porozmawiamy również o czerwonym kolorze; poszukamy go w sali oraz zastanowimy się co jest czerwone. 

W listopadzie czekają nas również warsztaty z gliny oraz wizyta świnek morskich. Nie możemy się doczekać!
Przez cały miesiąc towarzyszyć nam będą jesienne oraz patriotyczne piosenki i zabawy, a na języku angielskim poznamy słownictwo związane z ubraniami oraz pogodą. 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA PAŹDZIERNIK 2021

 

Przed nami październik i złota, polska jesień. Przypomnimy sobie jej charakterystyczne cechy i zaznaczymy nowy miesiąc na kalendarzach w naszej sali. Poszukamy kolorowych liści, porównamy ich kształty, sprawdzimy z jakich drzew pochodzą i z jakich części się składają. Jesienne liście pojawią się też w naszych pracach plastycznych. Będziemy się też bawić kasztankami i żołędziami. Może uda nam się pojechać do parku i tam podziwiać piękną, kolorową jesień.

Porozmawiamy także o różnych zjawiskach pogodowych, spróbujemy odkryć tajemnicę świata kolorów i światła. Zobaczymy jak łączą się kolory i jak powstaje tęcza. Tęcza będzie też tematem naszych plastycznych, muzycznych i językowych.

W tym miesiącu poznamy też niezwykłą bohaterkę, która będzie nam towarzyszyła przez cały rok. To Wielorybka Tęcza z książeczki „Przygody Tęczy”. Dzięki niej poznamy lepiej siebie i innych, nauczymy się nawiązywać kontakty, wyrażać emocje, będziemy rozwijać różne umiejętności i wzbogacimy swoją wiedzę. Na początek przeczytamy pierwszy rozdział, uzupełnimy wiadomości dotyczące środowiska morskiego i zwyczajów wielorybów. Zrobimy papierową sylwetę naszej kolorowej wielorybki.

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy uczyć się słówek, piosenek i zabaw dotyczących jesieni. 

Poza tym będziemy doskonalić naszą samodzielność, uczyć się nowych rzeczy i pracować z nowymi, jesiennymi zestawami oraz wspólnie bawić się, śpiewać i tańczyć.

 

WRZESIEŃ 2021 W GRUPIE MAKOWEJ

 

Zaczynamy nowy rok przedszkolny! Jesteśmy niezwykle podekscytowani, ponieważ po przerwie wakacyjnej dołącza do nas czworo dzieci: Oliwka, Tosia, Julek oraz Michałek!

W pierwszych tygodniach będziemy się poznawać oraz przypomnimy sobie każdy zakamarek naszej przedszkolnej sali. Nie zapomnimy również o naszym comiesięcznym zwyczaju
poznawania miesiąca wraz z wierszykiem i różnymi zabawami. Porozmawiamy także o bardzo ważnych przedszkolnych zasadach i postaramy się o nich pamiętać przez cały rok
J
W tym miesiącu nie zabraknie tematu związanego z higieną oraz przypomnimy sobie jak należy myć rączki.

W ostatnich dwóch tygodniach miesiąca przywitamy kalendarzową jesień. Poznamy jesienne kwiaty oraz wykonamy jesienne arcydzieło na warsztatach ceramicznych. Mamy również nadzieję, że uda nam się spotkać na jesiennym pikniku w przedszkolu!

Na zajęciach z języka angielskiego poznamy słownictwo związane z cyframi oraz kolorami. Nauczymy się również przedstawiać oraz pytać o imię kolegi i koleżanki.

 

 

Galeria: