Grupa Makowa

Rocznik: 2020/2021

Opis:

 

 

MARZEC W GRUPIE MAKOWEJ

 
 
Na początku miesiąca nauczymy się oczywiście wierszyka o nowym miesiącu oraz wyjaśnimy znane przysłowie z nim związane.

Powrócimy jeszcze do spraw krawieckich i podsumowując temat odwiedzimy pracownię krawiecką. Poza tym nauczymy się nie tylko wyszywać, ale też zszywać, zaszywać
i przyszywać.

W tym miesiącu poznamy bliżej pracę lekarza i stomatologa. Pomogą nam w tym rodzice Kubusia i Toli. Będzie to też okazja do tego, by poznać własne ciało i lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Marzec to miesiąc niecierpliwego oczekiwania na przyjście wiosny. Będziemy więc jej szukać w naszym ogrodzie, będziemy obserwować pogodę i przywoływać nową porę roku wiosennymi piosenkami oraz pracami plastycznymi.

W sali pojawią się też wiosenne materiały Montessori, wiosenne zabawy i muzyka.
Weźmiemy także udział w warsztatach ceramicznych (17 marca), na których wyrzeźbimy już coś wiosennego lub wielkanocnego, a 12 marca pojedziemy do teatru „Groteska” na spektakl pt: „Pchła Szachrajka”. 
 
 
STYCZEŃ W GRUPIE MAKOWEJ

 

Witamy po przerwie świątecznej w nowym 2020 roku! Mamy nadzieję, że czas kolejnej dekady będzie pomyślny – tego życzymy wszystkim Makowiakom! A skoro nowy rok to…

 

…zaczynamy od rozmów o zegarze, kalendarzu, zmieniających się porach roku. Wybierzemy się do Muzeum Narodowego na warsztaty o historii mierzenia czasu.

 

W kolejnym tygodniu poznamy pracę fryzjera. Mamy nadzieję, że uda nam się zagościć w salonie fryzjerskim, żeby zobaczyć jego pracę z bliska. Porozmawiamy również o tym, co kryje się pod pojęciem „franuz”, czy „warkocz” oraz jak poprawnie nazwać człowieka z żółtymi włosami.

 

W ostatnim tygodniu stycznia skupimy się na tych, którzy mają szczególne miejsce w naszych sercach – BABCIACH I DZIADKACH. Przede wszystkim spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie kim właściwie jest  dziadek i babcia, ponieważ czasem te z pozoru najprostsze pytania stają się największym wyzwaniem!

 

Styczeń to czas zimowych piosenek i zabaw. Nie zabraknie również wiersza, który pomoże nam zapamiętać kolejne miesiące. Na języku angielskim również będziemy rozmawiać o zimie, ucząc się nowych słówek poprzez różne aktywności.  

 

  WRZESIEŃ W GRUPIE MAKOWEJ

 
Witamy wszystkich w nowym roku przedszkolnym! Z zapałem i nowymi siłami zabieramy się do pracy. Przywitamy w naszej grupie nowe dzieci: Tolę, Mikołaja, Stasia i Hugo! Wspólnie pomożemy im przyzwyczaić się, by jak najszybciej dobrze się u nas poczuli. Przywitamy też nowy miesiąc, zastanowimy się skąd jego nazwa i nauczymy się wrześniowego wierszyka. Przypomnimy sobie także zasady które są bardzo ważne 
w przedszkolu, by wszystko toczyło się jak trzeba. 
Nowym dzieciom pokażemy to, co można znaleźć na naszych półkach i znaczki, które ułatwiają odkładanie wszystkich rzeczy na właściwe miejsce. Zwrócimy uwagę na bezpieczne przenoszenie krzesełek i poruszanie się po sali, dokładne zwijanie dywaników, ostrożne zamykanie drzwi i kulturalne zachowanie się przy stole.
Poza tym będziemy pracować z naszymi ulubionymi materiałami Montessori, poznawać nowe oraz - jak tylko pogoda dopisze - poszalejemy w naszym ogrodzie.
                        

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA SIERPIEŃ

 

Witamy wszystkich po wakacyjnej przerwie! Wakacyjny miesiąc  w przedszkolu postaramy się wykorzystać w dużej mierze na zabawy w naszym ogrodzie. Porozmawiamy też o tym, jak każdy spędzał wakacje, co się najbardziej podobało i dokąd chętnie pojechalibyśmy ponownie. Będziemy też oglądać przysłane do przedszkola pocztówki z pozdrowieniami z różnych stron Polski i Europy. Porozmawiamy o miłym zwyczaju wysyłania kartek z podróży do rodziny, przyjaciół, znajomych.

Uporządkujemy kalendarz przedszkolny zaznaczając nowy miesiąc, ucząc się sierpniowego wierszyka i wyjaśniając nazwę tego miesiąca. Przy okazji poznamy niektóre najbardziej popularne zboża              i dowiemy się po co się je uprawia. Poobserwujemy też letnią łąkę i kwitnące latem kwiaty. Stęsknieni za sobą będziemy się razem bawić, śpiewać  i pracować.

 

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA CZERWIEC 2019
 
W czerwcu będziemy świętować Dzień Dziecka. Z tej okazji 4 czerwca pojedziemy na wycieczkę do Lanckorony, gdzie czekać będą na nas różne atrakcje. W przedszkolu też porozmawiamy
o tym święcie obchodzonym przez dzieci na całym świecie.  
Podsumujemy też wiadomości z całego roku dotyczące naszych sąsiadów zza granicy oraz przywitamy nową, wspaniałą porę roku jaką jest lato. Nieco więcej o lecie dowiemy się w czasie warsztatów muzealnych 5 czerwca w Muzeum Etnograficznym przy Placu Wolnica 1.
Wybierzemy się też na całodniową wycieczkę do Rabki(12.06) i na pokaz multimedialny „Legendy Krakowa” w galerii Przemysława Czaji na ul. Kanoniczej (19.06).
Potem pomyślimy już o wakacjach, o tym dokąd i czym można wybrać się  
w podróż i o bezpieczeństwie podczas tych podróży.
A 17 czerwca pożegnamy nasze koleżanki i kolegów, którzy już po wakacjach staną się uczniami. Będziemy się też bawić na corocznym festynie w naszym ogrodzie. Mamy nadzieję,
że wszystkim naszym przedsięwzięciom towarzyszyć będzie piękna, letnia pogoda!

 

Maj w grupie makowej  


Nowy miesiąc przywitamy nowymi piosenkami i wierszykiem. Mamy nadzieje na pogodny
i słoneczny maj! Najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu będzie oczywiście święto Mamy i Taty w przedszkolu, do którego od pierwszych dni maja będziemy się przygotowywać. Już teraz zapraszamy Rodziców na tą uroczystość, która odbędzie się we wtorek, 21 maja.
Na początku maja poruszymy tematy historyczne i patriotyczne. Porozmawiamy o Konstytucji
i Unii Europejskiej.  Wybierzemy się na wycieczkę do History Landu, gdzie oglądniemy wystawę pt. „Wiosna w historii”. Pod koniec miesiąca (23.05) uczestniczyć będziemy
w ostatnim już w tym roku koncercie 
w Filharmonii Krakowskiej. Finałowy koncert nosi tytuł „Zielono- groszkowy”. Mamy zamiar wybrać się również do kina Pod Baranami na drugą część przygód znanej każdemu przedszkolakowi pięcioletniej Basi - bohaterki serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, a ostatnio także - filmów. Poza tym będziemy pracować z nowymi i tymi już znanymi materiałami Montessori, będziemy doskonalić naszą samodzielność, zwrócimy uwagę na kulturalne zachowywanie się w każdym miejscu, będziemy razem bawić się, śpiewać
i tańczyć.
                                  KWIECIEŃ W GRUPIE MAKOWEJ
 
W kwietniu zwrócimy szczególną uwagę na zagrożenia związane  z zaśmiecaniem Ziemi     
i porozmawiamy o tym, jak ważne jest  segregowanie śmieci. Nauczymy się sposobów segregacji i zawsze  będziemy się starać, by śmieci wyrzucać do właściwych pojemników. 
W związkuz tym, że Wielkanoc tuż, tuż będziemy przygotowywać świąteczne ozdoby, piec wielkanocne babeczki i przypominać sobie  polskie, i nie tylko polskie, tradycje wielkanocne.  Nadal będziemy obserwować przyrodę i wszelkie zmiany zachodzące  w niej na wiosnę. Będziemy bawić się z kwietniowym wierszykiem  i piosenkami.  Pod koniec miesiąca przypomnimy sobie nasze symbole narodowe  i porozmawiamy o majowych świętach.  W tym miesiącu weźmiemy też udział w kolejnym koncercie  w Filharmonii Krakowskiej. Tym razem będzie to koncert „Błękitno –  niebieski”.  Poza tym nadal będziemy pracować z materiałem Montessori,  zwłaszcza tym wiosennym i wielkanocnym, i jak najczęściej się da – będziemy bawić się
w naszym przedszkolnym ogrodzie.                           

                             PLANY GRUPY MAKOWEJ NA MARZEC 2019
 
W marcu przyjrzymy się bliżej naszym wschodnim sąsiadom.  Porozmawiamy o Rosji, wielkości tego kraju, stolicy, przyrodzie.  Potem porozmawiamy o Litwie, Ukrainie i Białorusi. Dowiemy się jakie  są stolice i flagi tych krajów. Zatańczymy tańce rosyjskie,
pokolorujemy flagi, posłuchamy bajki w języku rosyjskim. Poznamy  też litery, jakimi posługują się nasi sąsiedzi ze wschodu, czyli  cyrylicę. Porównamy ich litery ze znakami chińskimi, arabskimi czy  pismem Braille’a.  8 marca wybierzemy się na kolejny koncert do Filharmonii  Krakowskiej. Tym razem zabrzmi muzyka w kolorze fiołkowo-
różowym.  W tym miesiącu przygotujemy się także na przyjście wiosny.  Uporządkujemy grządki w naszym ogródku, zaplanujemy, jakie rośliny  posadzimy i wysiejemy w tym roku. Przypomnimy sobie cykl rozwoju  roślin i o niezbędnych warunkach ich wzrostu.
19 marca weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych, na których  ulepimy z gliny już coś na Wielkanoc.  Ostatni tydzień marca poświęcimy higienie jamy ustnej. Dzięki
uprzejmości naszych kochanych rodziców – stomatologów odbędą się  w naszej grupie profesjonalne warsztaty dentystyczne. Przypomnimy  sobie jak dbaċ o nasze zęby, jak je czyścic. Dowiemy się również co  zęby lubią, a czego raczej unikaċ dla ich dobra. Pod fachowym okiem  będziemy plombować dziurki i zakładać opatrunek na zęby.  Dzięki pracy z materiałem Montessori będziemy doskonali  samodzielność, poszerzać, doświadczenia zmysłowe, pogłębiać wiedzę  matematyczną, językową i przyrodniczą.                                     

                                          PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LUTY
 
Przed nami miesiąc pełen atrakcji! Pierwsza i najważniejsza to świętowanie Dnia Babci
i Dziadka w przedszkolu. Przygotowania do tego wydarzenia trwają w najlepsze i już nie możemy się doczekać na to wielkie święto. Przy okazji porozmawiamy o  babciach i dziadkach,  o tym kim są (poza tym, że to babcia i dziadek), jakie mają imiona i gdzie mieszkają.  Wybierzemy się także (8 lutego) na kolejny koncert do Filharmonii Krakowskiej  – tym razem muzyka będzie „srebrno – złota”. 
A w poniedziałek, 11 lutego pójdziemy do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Królowa Śniegu”. Nowa, pobudzająca wyobraźnię adaptacja klasycznej opowieści Andersena wprowadzi dzieci w baśniowy świat księżniczek i rozbójników, zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszająca, ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia.  Skoro zima ciągle z nami zastanowimy się nad tym, skąd się bierze śnieg i lód. Porozmawiamy też o sportach zimowych i miejscach, w których są najlepsze warunki do szusowania i innych zimowych aktywności. Poznamy przy okazji naszych południowych sąsiadów, języki, którymi się posługują, stolice i flagi.  A pod koniec miesiąca zakończymy okres karnawału wielkim Balem Przebierańców! W tym roku bawić się będziemy
w „Zwierzątkowie”!     W związku z tym pożądane będą kostiumy zwierząt wszelkiego gatunku. Bal odbędzie się w ostatnim dniu lutego czyli 28 lutego, w Tłusty Czwartek”

 

Styczeń w grupie makowej

Na początku miesiąca porozmawiamy o Nowym Roku. Zawiesimy
w naszej sali nowy kalendarz, dowiemy się ile miesięcy ma rok i z jakich pór roku się składa. Pomarzymy o tym jaki chcielibyśmy, żeby był nadchodzący czas.
W kolejnych dniach spróbujemy doświadczyć upływu czasu i dowiemy się: ile to jest jedna sekunda, a ile jedna minuta. Poznamy model
1 doby, 1 godziny i 1 minuty. Dzięki niemu łatwiej nam będzie zrozumieć tak niełatwą rzecz, jaką jest czas. Będziemy również rozmawiać o budowie zegara, spróbujemy nauczyć się odczytywać godziny na zegarze. Porozmawiamy o mierzeniu czasu na przestrzeni wieków.  

Następnie porozmawiamy o naszych rodzinach. Poznamy linię życia człowieka. Porozmawiamy o tym jakie zadania ma człowiek do spełnienia w różnych momentach życia. Powiemy sobie
o roli dziadka i babci. Opowiemy o swoich najbliższych i o tym co lubimy w nich najbardziej.
W kolejnym tygodniach przyglądniemy się zmieniającej się przyrodzie, zwrócimy uwagę na atrybuty zimy i będziemy o niej rozmawiać
z punktu widzenia literatury, sztuki i matematyki. Zwrócimy również uwagę na życie zwierząt
w zimie. W miesiącu styczniu grupa Makowa i wrzosowa przygotowuje się na przedstawienie
z okazji Dnia Babci i Dziadka. Role rozdane, czas na naukę swojej kwestii i ćwiczenia kroków. Na pewno będzie pięknie, bo co jak co, ale przedszkolaki umieją zagrać najlepiej.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy nasze kochane Babcie i Dziadków na przedstawienie, w którym wystąpią przedszkolaki z grupy Makowej i Wrzosowej na przedstawienie które odbędzie się dnia 06.02.2019 (środa).

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE MAKOWEJ
 
Nadszedł ten najbardziej magiczny miesiąc w roku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przygotowujemy się do nich w szczególny sposób –    w przedszkolu pojawi się wieniec adwentowy z czterema świeczkami          i kalendarz z niespodziankami, który pozwoli nam codziennie sprawdzać czas dzielący nas od tych najważniejszych dni w roku. Towarzyszyć nam będzie nasza adwentowa piosenka, piosenki o Mikołaju i oczywiście kolędy.
Spodziewamy się także niezwykłego Gościa – 6 grudnia odwiedzi nas, jak co roku, święty Mikołaj. Przyjdzie prawdopodobnie z ogromnym workiem prezentów!
W sali pojawi się też choinka, którą wspólnie ozdobimy i przy okazji poznamy różne rodzaje drzew iglastych. Sprawdzimy jaki gatunek reprezentuje nasze świąteczne drzewko. Poznamy również wiele innych świątecznych tradycji. Świąteczną atmosferę spróbujemy też stworzyć na Bożonarodzeniowym spotkaniu z Rodzicami, na które wszystkich Rodziców bardzo gorąco zapraszamy (17 grudnia). Będziemy wspólnie kolędować, będziemy robić świąteczną zabawkę         i może pojawią się już jakieś świąteczne pyszności?!
W tym wyjątkowym miesiącu przeczytamy kilka pięknych, świątecznych historii, upieczemy świąteczne pierniczki, zrobimy świąteczne ozdoby i kartki. A 21 grudnia, z wszystkimi dziećmi, weźmiemy udział w naszej przedszkolnej Wigilii z opowieścią o Bożym Narodzeniu, szopką betlejemską, kolędowaniem i dzieleniem się opłatkiem.
W tym miesiącu zmienią się niektóre materiały Montessori – oczywiście na świąteczne,
z którymi pracujemy tylko w tym niezwykłym czasie.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LISTOPAD 2018

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Sprawdzimy, którym miesiącem w roku jest listopad
i co w nim jest szczególnego. Starsze dzieci będą miały możliwość, próbować zapisywać „jesienne” literki, kreślić jesienne znaki, a także wykonywać działania matematycznez wykorzystaniem liści, kasztanów, szyszek i żołędzi. Będziemy rozmawiać
o budowie i kształtach liści. Spróbujemy zapamiętać najbardziej charakterystyczne liście klonu, kasztanowca, buku. Stworzymy również z liści ciekawe prace plastyczne. W dalszym ciągu będziemy rozmawiać o losach naszego kraju. Po zgłębieniu informacji o ukształtowaniu terenu, charakterystycznych miejscach Polski, mamy zamiar zająć się naszą stolicą.
Porozmawiamy o tym skąd się wzięła jej nazwa i jaką pełni funkcję. Z okazji święta Odzyskania Niepodległości porozmawiamy o losach naszego kraju, symbolach narodowych oraz o tym, dlaczego są dla nas ważne i obdarzane szacunkiem. Ze względu na zbliżającą się 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości zamierzamy ją uczcić  w wyjątkowy sposób.  9. 11. w piątek zbierzemy się na auli, gdzie razem będziemy śpiewać piosenki patriotyczne. Następnie wspólnie z panią dyrektor zawiesimy przed naszym przedszkolem flagę Polski. W ostatnim tygodniu listopada poznamy bliżej naszego zachodniego sąsiada czyli Niemcy. Dowiemy się jakie miasto jest stolicą Niemiec, jak wygląda niemiecka flaga oraz co jest bardzo znane i charakterystyczne dla tego kraju. Będziemy nadal doskonalić naszą samodzielność i kulturalne zachowanie oraz pilnie pracować z materiałem Montessori, a poza tym wspólnie będziemy świetnie się bawić.

NASZE PLANY NA PAŹDZIERNIK

Witamy nowy miesiąc i mamy nadzieję na złotą, polską jesień. Będziemy jej poszukiwać w naszym ogrodzie, a także w drodze do przedszkola  i w parku, do którego wybierzemy się 17 października. Może uda nam się spotkać rude zwierzątka skaczące po drzewach i gromadzące zapasy  na zimę.   Na warsztatach ceramicznych spróbujemy ulepić wiewióreczki  z gliny, a wcześniej upieczemy „wiewiórkowe” , orzechowe ciasteczka.  Przypomnimy sobie także jak wygląda mapa świata i gdzie   na niej można znaleźć Polskę. Spróbujemy zapamiętać kształt konturów naszego kraju i jego miejsce wśród krajów europejskich. Poznamy również ukształtowanie terenu w Polsce, najdłuższe rzeki, największe miasta  i inne ciekawostki.3 października pójdziemy do Teatru Współczesnego na przedstawienie „Karolcia – historia o niebieskim koraliku” (na podstawie książki M. Krüger bardzo lubianej przez nasze dzieci). Przedstawienie  przeniesie nas w świat niesamowitych przygód głównych bohaterów. Zobaczymy w jaki sposób korzystają z magicznego koralika spełniając nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagając przyjaciołom  oraz rodzicom. A 12 października wybierzemy się na pierwszy w tym roku koncert do Filharmonii Krakowskiej zatytułowany: „Muzyka     w kolorze żółto – pomarańczowym”. Poza tym będziemy pracować z jesiennymi materiałami Montessori i wspólnie się bawić.

 

 

 

 

Plany na czerwiec 2018 w grupie makowej.

 Czerwiec to czas podsumowań, refleksji i przygotowań do wakacji. Czeka nas dużo atrakcji. W poniedziałek przychodzi do nas pani Magda z warsztatami przyrodniczymi JAKU. To już ostatnie zajęcia w tym roku więc za pewne będzie coś wyjątkowego.        

W środę 06.06 wybierzemy się na wycieczkę organizowaną przez przedszkole z okazji Dnia Dziecka. Wyjeżdżamy do gospodarstwa agroturystycznego „Ranczo Artemidy”.         W trakcie wycieczki  weźmiemy udział w wielu atrakcjach. Będą wśród nich: żywa lekcja gospodarskiej tradycji, warsztaty zielarskie, warsztaty sadzenia kwiatów, zwiedzanie mini – zoo zwierząt gospodarskich, jazda konna i przejażdżka bryczką zaprzężoną w kucyka  oraz malowanie angielskiej stajenki.

W piątek podsumujemy wiadomości zdobyte w ciągu całego roku. Utrwalimy wiadomości o zmysłach. Przypomnimy sobie wierszyki których uczyliśmy się.
W kolejnym tygodniu zrobimy prawdziwe lody, a następnie wybierzemy się 13.06 w środę do manufaktury czekolady, gdzie będziemy oglądać proces robienia czekolady a później wykonamy własnoręcznie małe co nie co
.

W tym samym tygodniu czeka nas jeszcze kolejna wycieczka podsumowująca nasze rozważania o zmysłach. W piątek 15.06 udamy się do Parku Doświadczeń, gdzie wspólnie z przewodnikiem będziemy robić doświadczenia związane
z naszymi zmysłami.

Jednak to nie koniec atrakcji tego miesiąca przed nami festyn na zakończenie roku, który wyjątkowo odbędzie się w czwartek 21.06.

W tym roku drobna zmiana, jeśli chodzi o formę przedstawienia dla dzieci,
ale to niespodzianka…Zapewniamy, będzie się działo.

Następnie wybierzemy się na wycieczkę pociągiem do Wieliczki. Będziemy mieć okazję podróżować nowoczesnym pociągiem, zobaczyć jak wygląda dworzec.
W Wieliczce spędzimy czas na inhalacjach w pięknej tężni. Pod koniec miesiąca porozmawiamy o nowej porze roku tj lecie i o wakacjach. Zwrócimy uwagę na bezpieczne spędzenie czasu. I tak dobiegnie koniec roku…będzie to też czas pożegnań i nadziei na nowy, jeszcze lepszy rok! Czego wszystkim już teraz życzymy.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA MAJ

Rozpoczynamy nowy, wiosenny miesiąc. Będzie więc nowy wierszyk, nowe piosenki i zabawy. A najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu będzie oczywiście święto Mamy i Taty w przedszkolu, do którego od pierwszych dni maja będziemy się przygotowywać (ale to przecież niespodzianka!). Już teraz zapraszamy Rodziców na tą uroczystość, która odbędzie się we wtorek, 29 maja o godz. 14.30!     W pierwszy poniedziałek miesiąca odwiedzi nas pani Madzia z ciekawymi, przyrodniczymi warsztatami, podczas których zawsze nas czymś zaskakuje.                                                                                                     Po analizowaniu zmysłu wzroku, węchu, smaku i słuchu nadszedł czas na dotyk. Będziemy więc doświadczać różnych wrażeń dotykowych, postaramy się je rozróżnić i nazwać. Porozmawiamy o tym, które mogą być przyjemne, a które nie i jak ważny jest ten zmysł w życiu człowieka.      Pod koniec miesiąca (24.05) uczestniczyć będziemy w ostatnim już w tym roku koncercie w Filharmonii Krakowskiej. Finałowy koncert nosi tytuł „Muzyka jak ocean – Wyspa Przyjaźni”. W radosnej atmosferze muzykować i tańczyć będą dzieci i dorośli z różnych krajów.                 Poza tym będziemy nadal pracować z materiałem Montessori                oraz wspólnie się bawić w sali i ogrodzie.

 

 

 

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA KWIECIEŃ

 

Nowym wierszykiem i piosenką witamy nowy miesiąc. Mamy nadzieję,
że kwiecień tak „przeplecie” pogodę, byśmy mogli nareszcie poszaleć
w ogrodzie przedszkolnym.

Zakończymy temat smaku i jedzenia troską o nasze uzębienie. Pomoże nam w tym gość specjalny, który najlepiej wie, jak zatroszczyć się o język i zęby, by zawsze były mocne i zdrowe.

Wybierzemy się także do niezwykłego muzeum, w którym poznamy historię i sposób wypiekania jednej z naszych ulubionych przekąsek
czyli krakowskiego obwarzanka (Żywe Muzeum Obwarzanka,
ul. I. Paderewskiego 4).

A potem pochłonie nas świat dźwięków. Będziemy odkrywać dźwięki wokół nas, będziemy wsłuchiwać się w różne rytmy i melodie. Poznamy sposób zapisywania ich i historie powstawania tych znanych na całym świecie. Pochylimy się też oczywiście nad instrumentami muzycznymi i weźmiemy udział w koncercie w Krakowskiej Filharmonii. Zwrócimy też uwagę na to, by dbać o uszy i słuch, i nie narażać ich niepotrzebnie na nadmierny hałas.

Najstarsze dzieci nadal przygotowywać się będą do rozpoczęcia nauki
w szkole, a młodsze – będą pracować z ulubionymi materiałami Montessori
i poznawać nowe, wiosenne zestawy.

 

 

Plany na marzec 2018 w grupie makowej.

W miesiącu marcu poruszymy temat nowego zmysłu – smaku.
W pierwszym tygodniu porozmawiamy o budowie jamy ustnej, oglądniemy film o tym jak to się dzieje, że czujemy smaki. Następnie sami będziemy starać się nazywać
i odróżniać smak: słodki, słony, kwaśny, gorzki. Spróbujemy zbadać: czy możemy poczuć smak bez zmysłu węchu…  Poruszymy również temat prawidłowego odżywiania i przeczytamy książkę „Dlaczego dzieci jedzą śmieci?”.W tym miesiącu przed nami dużo zajęć kulinarnych. Przygotujemy  małe co nieco
o smaku słodkim i pikantnym.

Na warsztatach przyrodniczych  JAKU będziemy rozmawiać
o tym dlaczego się przeziębiamy. Przypomnimy sobie jak wycierać nos, jak właściwie kichać, i jak umyć ręce żeby były czyste. Zagłębimy się też w świat przyrody i dowiemy się jakie języki mają zwierzęta
i czy czują tak samo smaki jak my? W połowie miesiąca wybierzemy się na koncert do Filharmonii na cykl warsztatów muzycznych z babcią Melodią dziadkiem Rytmusem
i kuzynką Klawiaturką.
Będziemy również przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Porozmawiamy o zwyczajach świątecznych w naszych domach. Dowiemy się, co powinno się znajdować w koszyczku świątecznym. Sami również wykonamy swoje koszyczki, do których włożymy własnoręcznie wykonaną pisankę, zająca, baranka i babeczkę świąteczną. Nauczymy się wierszyka i piosenek związanych ze świątecznym czasem. Poruszymy również temat jajka, porównamy różne rodzaje jajek, zapoznamy się z cyklem rozwoju kury, poznamy budowę jaja. Poznamy różne sposoby dekorowania świątecznych jajek. Mamy zamiar stać się ekspertami w tej dziedzinie. W dalszym ciągu dzięki materiałowi Montessori będziemy doskonalić samodzielność, poszerzać doświadczenia sensoryczne i pogłębiać wiedzę matematyczną, przyrodniczą
i językową.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LUTY 2018

W lutym zatrzymamy się na chwilę „na naszych nosach” (i nie tylko naszych). Zastanowimy się jak chronić się przed przeziębieniem i jak chronić innych przed naszym kichaniem (to wszystko na warsztatach JAKU). Spróbujemy sprawdzić czy nasz zmysł węchu dobrze działa, czy potrafimy rozróżniać zapachy i znajdować podobne. Porozmawiamy o tych przyjemnych, ale też nieprzyjemnych zapachach. Sprawimy także, by pięknie pachniało w całym przedszkolu – może wanilią, może cynamonem albo czekoladą???

W „Tłusty czwartek” odbędzie się w naszym przedszkolu kosmiczny bal karnawałowy. Pewnie kostiumy już się szykują! Mamy nadzieję na „nieziemską” zabawę :)!

Luty to chyba najbardziej zimowy z zimowych miesięcy, dlatego poświęcimy trochę czasu na poznanie, wydawałoby się, dobrze znanego nam śniegu.

Może śnieg pojawi się wreszcie w naszym ogrodzie, żebyśmy mogli ulepić prawdziwego bałwana. Będziemy też tworzyć inne bałwanki na wypadek, gdyby ten prawdziwy szybko stopniał. Bałwanek będzie też tematem naszych zabaw, piosenek i wierszyków – wszak to bardzo sympatyczne stworzenie, które tak rzadko może nas odwiedzać.

W sali będą pojawiać się nowe materiały – zarówno te zapachowe, jak i zimowe. Nadal też będziemy intensywnie pracować doskonaląc naszą samodzielność, zdobywając nowe umiejętności, wzbogacając wiedzę, a dzieci najstarsze będą przygotowywać się do rozpoczęcia nauki w szkole. Oczywiście nie zabraknie czasu na wspólną zabawę, tańce i piosenki.

 

STYCZEŃ 2018 

Po bardzo pracowitym grudniu przyszedł czas na odpoczynek. W miesiącu styczniu grupa czerwona
i wrzosowa przygotowuje się na przedstawienie z okazji Dnia Babci
i Dziadka. Role rozdane, czas na naukę swojej kwestii i ćwiczenia. Na pewno będzie pięknie, bo co jak co, ale przedszkolaki umieją zagrać najlepiej.

Na początku miesiąca porozmawiamy o Nowym Roku, zawiesimy nowy kalendarz, dowiemy się ile miesięcy ma rok i z jakich pór roku się składa. Pomarzymy o tym jaki chcielibyśmy, żeby był nadchodzący czas. W kolejnych dniach spróbujemy doświadczyć upływu czasu i dowiemy się: ile to jest jedna sekunda, a ile jedna minuta. Poznamy model 1 doby, 1 godziny i 1 minuty. Dzięki niemu łatwiej nam będzie zrozumieć tak niełatwą rzecz, jaką jest czas. Będziemy również rozmawiać o budowie zegara, spróbujemy się nauczyć odczytywać czas z tarczy zegara. Porozmawiamy o mierzeniu czasu na przestrzeni wieków.  

W kolejnym tygodniach przyglądniemy się zmieniającej się przyrodzie, zwrócimy uwagę na atrybuty zimy i będziemy o niej rozmawiać z punktu widzenia literatury, sztuki i matematyki. Zwrócimy również uwagę na życie zwierząt
w zimie. Następnie porozmawiamy o naszych rodzinach. Poznamy linię życia człowieka. Porozmawiamy o tym jakie zadania ma człowiek do spełnienia
w różnych momentach życia. Powiemy sobie o roli dziadka i babci. Opowiemy
o swoich najbliższych i o tym co lubimy w nich najbardziej.

8 stycznia weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych z JAKU. Następnie 9.01 udamy
się na warsztaty do Muzeum Etnograficznego  a 26.01 pojedziemy na zimowy koncert do Filharmonii.
W dalszym ciągu zamierzamy w miarę swoich możliwości pracować z materiałami Montessori
i poznawać wiele ciekawych  rzeczy.

Dnia 30.01.2018 (wtorek) Zapraszamy nasze kochane Babcie i Dziadków na przedstawienie,
w którym wystąpią przedszkolaki z grupy Makowej 
i Wrzosowej.

 
GRUDZIEŃ W GRUPIE MAKOWEJ        
 
Nadszedł ten najbardziej magiczny miesiąc w roku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przygotowujemy się do nich w szczególny sposób –    w przedszkolu pojawi się wieniec adwentowy
z czterema świeczkami i kalendarz z niespodziankami, który pozwoli nam codziennie sprawdzać czas dzielący nas od tych najważniejszych dni w roku. Towarzyszyć nam będzie nasza adwentowa piosenka, piosenki o Mikołaju i oczywiście kolędy. 
Spodziewamy się także niezwykłego Gościa – 6 grudnia odwiedzi nas, jak co roku, święty Mikołaj. Przyjdzie prawdopodobnie z ogromnym workiem prezentów!
W sali pojawi się też choinka, którą wspólnie ozdobimy i przy okazji poznamy różne rodzaje drzew iglastych. Sprawdzimy jaki gatunek reprezentuje nasze świąteczne drzewko. Poznamy również wiele innych świątecznych tradycji – także tych najstarszych. Pomoże nam w tym wizyta w Muzeum Etnograficznym  i udział w warsztatach „Czas niecodzienny – Boże Narodzenie” (12 grudnia). Świąteczną atmosferę spróbujemy już stworzyć na Bożonarodzeniowym spotkaniu
z Rodzicami, na które wszystkich Rodziców bardzo gorąco zapraszamy (13 grudnia). Będziemy wspólnie kolędować, będziemy robić świąteczną zabawkę i może pojawią się już jakieś świąteczne pyszności?!
W tym wyjątkowym miesiącu przeczytamy kilka pięknych, świątecznych historii, upieczemy świąteczne pierniczki, zrobimy świąteczne ozdoby i kartki. A 22 grudnia, z wszystkimi dziećmi, weźmiemy udział w naszej przedszkolnej Wigilii z opowieścią o Bożym Narodzeniu, szopką betlejemską, kolędowaniem
i dzieleniem się opłatkiem.
W tym miesiącu zmienią się niektóre materiały Montessori – oczywiście na świąteczne, z którymi pracujemy tylko w tym niezwykłym czasie.

 

 

Listopad w grupie makowej

W listopadzie w dalszym ciągu będziemy rozmawiać o oczach i wzroku. Zastanowimy się nad tym, jak widzą zwierzęta i dlaczego widzą inaczej niż ludzie. Przeprowadzimy doświadczenie dotyczące wzroku ssaków takich jak pies i kot, a także spróbujemy widzieć przez chwilę tak jak owady. Dnia 10 listopada, wybierzemy się na wycieczkę do Teatru Ludowego na „Krakowskie abecadło”, które jest kontynuacją naszych wrześniowych rozważań  o naszym mieście.

Następnie 13 listopada w poniedziałek posłuchamy koncertu w Filharmonii. Przed dniem 11 listopada porozmawiamy o naszym kraju. Za pomocą różnych prac plastycznych utrwalimy sobie wygląd symboli narodowych- flagi i godła Polski, a także zaśpiewamy hymn Polski. W kolejnym tygodniu poznamy nazwy i kształty figur geometrycznych i będziemy ich poszukiwać w naszym najbliższym otoczeniu.

Następnie przyglądniemy się bliżej bryłom geometrycznym, a ze zdobytych informacji postaramy się wykonać  samodzielnie pracę techniczną. Zajmiemy się także zjawiskiem szarugi jesiennej i poznamy dwuznak „sz”, dzięki któremu będziemy tworzyć nowe wyrazy.
W tym czasie również dzieci młodsze będą poznawać nowe litery tj. p, f, k.

Nawiązując do zmysłu wzroku mamy zamiar zająć się także złudzeniami optycznymi, które rozpoczniemy warsztatem o „Lustrzanych odbiciach” w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Pod koniec miesiąca porozmawiamy o najciekawszych budowlach świata i nauczymy się posługiwać narzędziami do mierzenia (metr krawiecki, metrówka, linijka). 

Oczywiściew dalszym ciągu będziemy z takim samym zapałem pracować z materiałami Montessori     
i pogłębiać swoją wiedzę o otaczającym świecie.

 

PAŹDZIERNIKOWE PLANY GRUPY MAKOWEJ

 

W październiku rozpoczynamy naszą wędrówkę po świecie zmysłów. Na warsztatach przyrodniczych dowiemy się czym są zmysły, jak bardzo są ważne i czy zwierzęta odbierają świat tak jak my.

Na początku sporo czasu poświęcimy naszym oczom. Poznamy ich budowę, zastanowimy się jak funkcjonują i co dzięki nim możemy zobaczyć (kolory, wielkości, kształty...). Spróbujemy też doświadczyć tego, jak to jest gdy oczy są zasłonięte i jak pomóc osobie niewidomej. Sprawdzimy też co może pomóc naszym oczom, by wzrok był lepszy. Z tej okazji wybierzemy się do optyka i zobaczymy na czy polega jego praca.

Październik to także okres złotej, polskiej jesieni – mamy nadzieję, że tego słonecznego złota nie zabraknie i tym razem, i będziemy mieli dużo okazji, by podziwiać wyjątkowe barwy, by znaleźć kolorowe liście ze znanych drzew, by zrobić kasztankowe stworki. Wybierzemy się na jesienny spacer do Parku Bednarskiego, gdzie z pewnością złotych, rudych i brązowych liści będzie bez liku. A może wśród nich uda nam się spotkać małe, skaczące wiewiórki i kolczaste jeżyki?

Grę kolorów i światła będziemy mieli okazję obserwować w pracowni artystycznej w Muzeum Witrażu. Pewnie takie niesamowite efekty świetlne mogą na nas zrobić duże wrażenie!

Z wszystkimi dziećmi z przedszkola pojedziemy na wspólną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego – będziemy tam wykopywać ziemniaki, piec rogaliki, oglądać wiejską zagrodę
i królestwo pszczół.

Na zajęciach ceramicznych ulepimy z gliny przygotowujące się do snu jeżyki.

25 października pojedziemy do Nowohuckiego Centrum Kultury na przedstawienie „Akademia Pana Kleksa”.

Nie zabraknie nam także czasu na pracę z materiałem Montessori, wspólną zabawę i harce
w przedszkolnym ogrodzie.

 

 

 

 

Witamy wszystkich po wakacyjnej przerwie w przedszkolu Montessori. Mamy nadzieję,
że wszyscy wypoczęli i są gotowi na odkrywanie świata. W pierwszym tygodniu września zajmiemy się poznawaniem nowych kolegów i koleżanek.

Do naszej grupy dołączyło cztery dziewczynki i jeden chłopiec. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy się razem dobrze bawić.

W najbliższych dniach przypomnimy sobie jak pracować z materiałami tak, żeby nie przeszkadzać innym. Nauczymy się zamykać bez hałasu drzwi, a także przenosić krzesełko i stolik. Kiedy poznamy się lepiej stworzymy kontrakt grupowy, w którym zapiszemy najważniejsze zasady panujące w naszym przedszkolu.

Dla naszego bezpieczeństwa i miłej atmosfery wszyscy będziemy się starać przestrzegać zasad panujących w naszej grupie.

Następnie przyglądniemy się bliżej naszej okolicy. Dowiemy się czym różni się miasto od wsi. Zwiedzimy naszą okolicę wokół przedszkola, ucząc się przy okazji chodzić bezpiecznie
w parach.

Wszyscy będziemy doskonalić naszą samodzielność, troszczyć się o nasze otoczenie
i o wszystkich, którzy są jego częścią.

 

Zapraszamy na niesamowitą przygodę z Nami.

 

 

PLANY GRUPY CZERWONEJ  NA CZERWIEC 2017


Czerwiec jak zwykle rozpoczynamy świętowaniem Dnia Dziecka na wspólnej wycieczce całodniowej. Witamy też nowy miesiąc wierszem i porządkowaniem przedszkolnych kalendarzy. Sprawdzamy przy okazji, jakie ważne wydarzenia mają miejsce właśnie w czerwcu. Czas już także na pożegnanie się
z wielorybką Tęczą, która towarzyszyła nam przez wszystkie miesiące tego roku przedszkolnego. Przypomnimy sobie wszystkich bohaterów historii oraz kolory pięknej tęczy. Odwiedzimy też łąkę i jej mieszkańców – przyglądniemy się bliżej ich zwyczajom. Spróbujemy sportretować motyle, biedronki, ślimaki w naszych pracach plastycznych, pośpiewamy o nich, pobawimy się naśladując je.                                                                                                 
Może tym razem uda nam się wycieczka do Ogrodu Botanicznego, a w ostatnim tygodniu do Ogrodu Zoologicznego. Wkrótce wakacje, więc porozmawiamy trochę o nich oraz o szczególnej ostrożności
i bezpieczeństwie poza domem, przedszkolem i w podróży. A na festynie w naszym ogrodzie
23 czerwca uroczyście zakończymy rok przedszkolny i pożegnamy przyszłych uczniów.

 

PLANY GRUPY CZERWONEJ NA MAJ 2017

 

Mamy nadzieje na pogodny i słoneczny maj! Przecież to wiosna w pełni. Spróbujemy odkryć ją          w wiosennych kwiatach, na spacerze do Ogrodu Botanicznego, zabawach w ogródku.

W tym miesiącu towarzyszyć nam będzie kolor granatowy i fioletowy. Będzie więc jeszcze o nocnym niebie, a potem o fioletowych owocach, warzywach  i kwiatach.

Może w maju dowiemy się jak skończyła się wielka przygoda wielorybki Tęczy?

Przed nami także ważna uroczystość – 30 maja będziemy świętować Dzień Mamy i Taty                       &