Grupa Makowa

Rocznik: 2023/2024

Opis:

"ZAWODY"

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA KWIECIEŃ 2024

W poniedziałek wielkanocny przywitamy nowy miesiąc. Kwiecień będzie miał swój wierszyk i piosenki. W tym miesiącu będziemy obserwować i zachwycać się kwitnieniem kwiatów. Przyjrzyjmy im się bliżej poznając poszczególne ich części i rolę, jaką mają do spełnienia. A skoro pojawi się mnóstwo kwiatów, to nie sposób przeoczyć owady, które często się wokół nich „kręcą”. Najbardziej zainteresują nas pszczoły. Spróbujemy więc je bliżej poznać. Pomoże nam w tym wyprawa do pasieki (19 kwietnia) i spotkanie z prawdziwym pszczelarzem, który z pewnością  odpowie nam także na pytanie, dlaczego pszczoły są ważne.

O wiośnie będzie też kolejny warsztat w Muzeum Etnograficznym, do którego wybierzemy się 25 kwietnia.

Mamy również zamiar w tym miesiącu przyjrzeć się pracy fryzjera. Chcemy zobaczyć jego zakład, narzędzia, a także umiejętności, które są niezbędne, by wykonywać ten zawód. Przy okazji porozmawiamy o higienie głowy i zachęcimy wszystkich, którzy nie przepadają za myciem włosów do częstego poddawania się tej czynności – przecież to może być całkiem fajna zabawa pianą i fryzurą! Sami także spróbujemy tworzyć warkocze, koki i kucyki na umytych włosach naszej lalki – „modelki”. Dorysujemy też różnego rodzaju włosy papierowym głowom.

Pod koniec miesiąca porozmawiamy już o trzech majowych świętach, o naszym kraju i symbolach narodowych.

Mamy nadzieję, że oprócz pracy z materiałem Montessori w sali, wspólnych zabaw plastycznych, kołowych i paluszkowych będziemy mieć sporo okazji do spędzania czasu w naszym przedszkolnym ogrodzie.

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA MARZEC 2024

Już marzec. Prawie wiosna! Powitamy nowy miesiąc wierszykiem i piosenkami. Będziemy dokładnie rozglądać się dookoła poszukując oznak wiosny. Niektóre już są widoczne w naszym ogrodzie! Jest coraz cieplej, więc więcej czasu będziemy mogli spędzać w ogrodzie. Marzec to także czas przygotowań do świąt wielkanocnych. Przypominając sobie o tym, na czym polega praca listonosza i działanie poczty, przygotujemy świąteczne kartki z życzeniami, zastanowimy się komu możemy je wysłać, zaadresujemy koperty i pójdziemy na pocztę kupić znaczki pocztowe. A gdy wszystko będzie gotowe wrzucimy nasze listy do skrzynki pocztowej. Porozmawiamy także o innych wielkanocnych zwyczajach, ozdobimy jajka, sprawdzimy czym się różnią i skąd pochodzą, zasiejemy rzeżuchę. Przygotujemy wielkanocne koszyczki, do których włożymy też samodzielnie zrobione babeczki. Zrobimy wielkanocne obrazki rysując, malując, wyszywając, wycinając czy wyklejając. Na półkach w sali pojawią się wiosenne i wielkanocne materiały do pracy, śpiewać będziemy wiosenne i świąteczne piosenki. Będą również warsztaty ceramiczne, na których ulepimy   z gliny świąteczne figurki.

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA LUTY 2024

Luty przywitamy kolejnym wierszykiem i zobaczymy czy będzie zimny i mroźny, wietrzny i śnieżny. To także miesiąc karnawałowy, więc przed nami tradycyjny bal karnawałowy, który odbędzie się w Tłusty Czwartek. Będą zabawy, tańce, zagadki… Trzeba pomyśleć o kostiumach i maskach –inspirujemy się różnymi zawodami. Sprawdzimy też co dokładnie oznacza słowo „karnawał”  i jak bawią się w innych krajach. 

21 lutego wybierzemy się na kolejne warsztaty z cyklu „Cztery pory roku”. Tym razem dowiemy się co dawniej robiły dzieci zimą.

W ten zimowy miesiąc pozostaniemy jeszcze w śnieżnym klimacie – będziemy porównywać bałwanki, liczyć płatki śniegu, podpisywać zimowe przedmioty, śpiewać zimowe piosenki.

Pod koniec miesiąca odwiedzimy pracownię krawiecką, by zobaczyć na czym polega praca krawcowej, jakich sprzętów i narzędzi potrzebuje. Sami też nauczymy się przyszywać guziki, wyszywać proste wzory, zszywać kawałki tkanin.

Nadal będziemy pracować z materiałem Montessori, zwłaszcza tym nowym, zimowym, będziemy się stawać bardziej samodzielni, będziemy się wspólnie bawić, rysować, budować i śpiewać.

 

STYCZEŃ 2024 W GRUPIE MAKOWEJ

Rozpoczęliśmy nowy rok kalendarzowy. Mamy nadzieje, że będzie ciekawy, radosny i szczęśliwy dla wszystkich. Jak zwykle na początku roku przypominamy sobie wszystkie miesiące, które przed nami, następujące po sobie pory roku, a także sposoby mierzenia czasu. Zawiesimy w sali nowe kalendarze, sprawdzimy, kto ma „Urodziny” w poszczególnych miesiącach i jakie wydarzenia czekają na nas w pierwszym miesiącu tego roku. Będzie nam towarzyszył wierszyk  o styczniu i zimowe piosenki. Sprawdzimy przy okazji ile tygodni i dni ma cały rok, ile godzin trwa jeden dzień oraz ile minut to jedna godzina. U zegarmistrza zobaczymy stare i nowe zegary, i niezwykłe narzędzia pomagające je naprawiać. Styczeń to także czas przygotowań do święta Babci i Dziadka. Chcemy im zadedykować zimowe przedstawienie, przygotować upominki i poczęstunek. Przed nami więc sporo zajęć. 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA GRUDZIEŃ 2023

Rozpoczyna się najbardziej niezwykły miesiąc w roku. Wszyscy  z niecierpliwością czekamy na święta Bożego Narodzenia i z radością się do nich przygotowujemy. By odliczać kolejne dni do świąt, w przedszkolu zawiśnie kalendarz adwentowy z niespodziankami na każdy dzień. Przypomnimy sobie także historię wieńca adwentowego i codziennie będziemy zapalać na nim świecę symbolizującą aktualny tydzień adwentu. Towarzyszyć nam będą piosenki adwentowe, piosenki świąteczne, kolędy. W pierwszym tygodniu adwentu spodziewamy się też wyjątkowego gościa, który odwiedza nas w przedszkolu zawsze 6 grudnia. Mamy nadzieję, że tym razem też do nas dotrze. Przygotujemy dla niego mikołajowe piosenki, obrazki i zabawy. W sali pojawi się oczywiście choinka z lampkami, bombkami i gwiazdkami. Dekorując przedszkole porozmawiamy również o innych tradycjach świątecznych, upieczemy pierniczki i zrobimy świąteczne kartki na życzenia. O dawnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia dowiemy się podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym. Wyjątkowym dniem w tym miesiącu będzie nasze wspólne z Rodzicami świąteczne spotkanie z kolędami, smakołykami, aniołami… A w ostatnim dniu przed świętami weźmiemy udział w corocznej uroczystości Bożonarodzeniowej, podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie najlepsze życzenia.  W przedszkolu  pojawią się świąteczne materiały Montessori, świąteczne wierszyki, rymowanki, piosenki i zabawy. Codziennie będziemy czytać fragmenty książek z adwentem, Mikołajem i Bożym Narodzeniem w tle.

 

 

PLANY NA LISTOPAD W GRUPIE MAKOWEJ

 

Nowy miesiąc zaczniemy tradycyjnie od poznania listopadowego wierszyka, uporządkowania kalendarzy w sali, znalezienie ważnych wydarzeń oraz przypomnienia nazw wszystkich miesięcy roku. 

Następnie poznamy pracę strażaka oraz odwiedzimy remizę strażacką. Obejrzymy specjalistyczny sprzęt i porozmawiamy ze strażakiem. Mamy nadzieję, że opowie nam o sekretach swojego zawodu. 

W listopadzie czeka nas ważne wydarzenie narodowe – Święto Odzyskania Niepodległości, dlatego przypomnimy sobie jak wyglądają symbole narodowe oraz stworzymy biało-czerwone kotyliony. 

W kolejnym tygodniu odwiedzi nas dietetyk żywieniowy, aby opowiedzieć o zdrowiu i zwrócić uwagę jak ważne jest wartościowe jedzonko. Będziemy kosztować zdrowe produkty oraz samodzielnie wykonamy pastę kanapkową. Na pewno będzie przepyszna 

Rozmowa o zdrowym odżywianiu będzie okazją do tego, żeby podczas kolejnych zajęć dowiedzieć się, że słodycze również mogą być wartościowe. Wspólnie wykonamy słodkie kuleczki, wykorzystując wartościowe produkty. 

Ale to nie koniec rozmów o zdrowiu! 24 listopada odwiedzi nas ratownik medyczny i opowie o swojej ważnej i potrzebnej pracy. Pokaże nam swój sprzęt oraz nauczy nas, w jaki sposób możemy uratować drugiego człowieka. Z kolei 29 listopada spotkamy się z dentystą, z którym porozmawiamy dlaczego należy codziennie myć zęby!

W listopadzie nie zabraknie wycieczek oraz ciekawych wydarzeń. Oto krótkie kalendarium:


- 8.11 – wycieczka do remizy strażackiej

- 15.11 – wycieczka do Muzeum Etnograficznego 

- 20.11 – zajęcia ze świnkami morskimi

- 21.11 – zajęcia z ceramiki

- 22.11 - wycieczka do kopalni soli w Bochni

Nie zabraknie oczywiście pracy z materiałem Montessori, wspólnych zabaw z piosenkami, rysowania, konstruowania, harców w ogrodzie. Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy słownictwo dotyczące zabawek. 

 

 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA PAŹDZIERNIK 2023

Zaczyna się październik, a z nim, mamy nadzieję, złota, polska jesień. Powitamy nowy miesiąc wierszykiem i nowymi piosenkami jesiennymi. Będziemy poszukiwać pięknych barw jesieni w ogrodzie i parku. Z zebranych na jesiennym spacerze liści stworzymy piękną kompozycję. Spróbujemy także rozpoznać drzewa, z których pochodzą liście i porównać ich kształty oraz kolory. W parku podpatrzymy przygotowujące się do zimy wiewiórki i może sami poczęstujemy je orzeszkami. 

W tym miesiącu zastanowimy się skąd bierze się chleb, bułeczki, ciasteczka. Porozmawiamy o pracy rolnika i piekarza, o tym skąd się bierze mąka i co jeszcze daje nam zboże. Odwiedzimy piekarnię sprawdzając na czym polega praca piekarza i sami upieczemy tam małe bułeczki. Będziemy też w przedszkolu wykorzystywać mąkę robiąc ciasto, z którego wytniemy listeczkowe ciasteczka.

Pod koniec miesiąca pojedziemy na wycieczkę na „Zaczarowane wzgórze”, gdzie czeka nas mnóstwo jesiennych atrakcji. 

Odwiedzą nas też w tym miesiącu świnki morskie, czyli cavie – ciekawe co nowego u nich?

Poza tym popracujemy z nowymi, jesiennymi materiałami Montessori, będziemy doskonalić naszą samodzielność i oczywiście świetnie się razem bawić! Na języku angielskim poznamy słownictwo oraz piosenki związane z jesienią. 

 

PLANY GRUPY MAKOWEJ NA WRZESIEŃ

Już wrzesień! Rozpoczynamy nowy rok przedszkolny witając w naszej grupie nowe przedszkolaki: Idę, Lusię, Anię, Lenkę i Franka! Ostatnie dni pokazały jak świetnie radzą sobie w nowej roli! 

Nowy miesiąc przywitamy, jak zwykle” wierszykiem i uporządkowaniem kalendarzy w naszej sali. Zastanowimy się też skąd pochodzi nazwa aktualnego miesiąca. 

Przez najbliższe dni będziemy przypominać sobie – a nowe dzieci będą poznawać – zasady, które są ważne w naszej grupie, by każdy był bezpieczny      i czuł się dobrze. Utrwalimy sobie imiona wszystkich członków naszej grupy                               i ozdobimy pierwsze litery naszych imion. Jak na grupę makową przystało utrwalimy sobie także wierszyk o makach na łące.

Wrzesień to także miesiąc, w którym przywitamy nową porę roku. Z tej okazji odbędzie się w naszym ogrodzie tradycyjny „Piknik jesienny” z wystawą prac plastycznych, zabawami i smakołykami jesiennymi. My także przygotujemy jakąś jesienną przekąskę. Wcześniej zwrócimy uwagę na jesienne bogactwo warzyw i owoców!

Nie zabraknie oczywiście pracy z materiałem Montessori, wspólnych zabaw                     z piosenkami, rysowania, konstruowania, harców w ogrodzie.

 


Galeria: