Grupa Miętowa

Rocznik: 2020/2021

Opis:

ROK 2020/2021

Człowiek - zawody i nie tylko!

Wrzesień 2020


    Serdecznie witamy po wakacjach! Mamy nadzieję, że wszelkie podróże małe i duże przebiegły zgodnie z planem, a teraz wypoczęci i pełni sił zapraszamy do wspólnego odkrywania otaczającej nas rzeczywistości. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań jest człowiek oraz rozmaite, wykonywane przez niego zawody.
   Jednak w pierwszej kolejności zadbamy o integrację grupy Miętowej, w której jest czworo nowych podopiecznych: Zoja, Marysia, Felek i Staś. Poznamy nasze zainteresowania, ulubione zabawy, a przede wszystkim będziemy razem uczyć się dotąd jeszcze nieznanych piosenek, wierszyków oraz tańców. Wspólnie powtórzymy dotychczas panujące przedszkolne reguły, wyjaśnimy kim jest dyżurny, oraz jak należy korzystać z nowych materiałów, a także zadbamy o posługiwanie się „magicznymi słowami”: proszę, przepraszam, dziękuję. Również ułożymy piramidę zdrowia, żeby pamiętać, co warto jeść, aby być zdrowym i mieć dużo siły do zabawy.
   W drugim tygodniu września w duchu pedagogiki Montessori wysłuchamy opowieści o powstaniu wszechświata. Będziemy rozmawiać o kosmosie, a także przypomnimy nazwy poszczególnych planet. Również dowiemy się, jak powstała Ziemia oraz jej roślinność i zwierzęta.
   Kolejny tydzień poświęcimy na zdobywanie informacji o nas samych. Będziemy opowiadać o ludzkim wyglądzie i uczuciach, a także ćwiczyć swoje zmysły: słuchu, wzroku, węchu oraz smaku. Ponadto zabierzemy lusterka i zaobserwujemy nasze miny, wyrażające różne emocje, np.: radość, smutek, złość, czy zaskoczenie.
   Z racji na zmieniającą się w tym miesiącu porę roku zaczniemy również rozmawiać o jesieni. Powędrujemy do przedszkolnego ogródka i zobaczymy, jak zmieniła się pogoda i przyroda, a także pozbieramy jesienne dary, tzn. kolorowe liście, jarzębinę, żołędzie i kasztany, z których stworzymy piękne kolaże, figurki oraz obrazy. Posmakujemy sezonowe owoce, czyli: gruszki, jabłka, śliwki oraz przygotujemy przetwory, np. będziemy kisić ogórki, marynować dynię i paprykę.
   W ostatnim tygodniu września dokładnie przyjrzymy się naszym emocjom, wytłumaczymy czym są, dlaczego i podczas jakich sytuacji powstają, oraz jak sobie radzić z negatywnymi uczuciami. Zadbamy o nasze dobre nastroje, poprzez wspólne śpiewanie, tańczenie, wykonywanie prac plastycznych, pracę z materiałami oraz zabawy w ogrodzie.

 

 

 

Rok 2019/2020

W podróż po Polsce!

 

Czerwiec 2020

W obecnym miesiącu nadal kontynuujemy podróż po pięknej Polsce. Na początku odwiedzimy Podlasie, a dokładnie tamtejsze Parki Narodowe: Narwiański i Białowieski, a także poznamy legendę o Białymstoku i dowiemy się o regionalnych zwyczajach, kryjących się pod postacią lokalnych strojów, muzyki i śpiewach. Oczywiście nie obędzie się bez podlaskich smakołyków: cepelin i sękaczy, o których będziemy opowiadać, podobnie jak wspomnimy o słodkich polskich truskawkach.
W kolejnym tygodniu ruszymy rowerem przez trasy ziemi sieradzkiej, podziwiając tamtejszą przyrodę, np.: konwalie, bluszcze, storczyki, żurawiny, paprotki, groszek skrzydlaty. Również przyjrzymy się pracowitym pszczołom. Poznamy ich budowę, cykl życia oraz będziemy opowiadać o pszczelarzu – jaki jest jego ekwipunek, aby bezpiecznie mógł pracować. Ponadto zawędrujemy do „zielonych płuc Łodzi”, czyli Lasu Łagiewnickiego i przypomnimy sobie różne rodzaje drzew, m.in.: dąb, sosnę, brzozę, świerk, modrzew, olszę, buk, klon, czy jodłę i sosnę.
W trzecim tygodniu czerwca skupimy się na kulturze i tradycjach ziemi łódzkiej, sieradzkiej i wieluńskiej , m.in. poznamy liczne: legendy, herby, czy piosenki, a także tajniki kinematografii. Będziemy opowiadać o ponadczasowych bajkach, np.: Misiu Uszatku, Pingwinie Pik-Poku, Przygodach Kota Filemona, Zaczarowanym ołówku, czy Plastusiowym pamiętniku. Również poznamy rozmaite formy rękodzieła włókienniczego, oglądając materiały i zachwycając się ich teksturami, wzorami, kolorystyką. Ponadto odwiedzimy Piotrków Trybunalski, a dokładnie tamtejszą hutę szkła. 
W kolejnym tygodniu przenosimy się na teren Pomorza Zachodniego. Odwiedzimy Woliński Park Narodowy, aby poznać orła bielika, a także wejdziemy na obszar Drawieńskiego Parku Narodowego i spotkamy wydry. Ponadto będziemy opowiadać o darach lasu, czyli grzybach: jak wyglądają, jakie są ich rodzaje i że nie wszystkie z nich są jadalne. Również różnymi środkami transportu zawędrujemy na wyspy: Wolin i Uznam, a także opowiemy o charakterystycznych na pomorzu budowlach – latarniach, pomagających marynarzom w bezpiecznym dopłynięciu do brzegu. Z racji na zbliżające się wielkimi krokami wakacje również będziemy opowiadać, jak podczas nich bezpiecznie się zachowywać.
Oczywiście w miesiącu czerwcu nie zapominamy o Tatusiach, którzy obchodzą swoje święto. Będziemy opowiadać o naszych Tatusiach i tworzyć dla nich drobne upominki.  
 


Maj 2020

Nadal pracujemy zdalnie. Ale może już niedługo wrócimy do przedszkola.


    Nie przestajemy „zwiedzać” Polski. Wybieramy się do Wielkopolski. Tu w nieprzebytych kiedyś gąszczach nasz pradziad Lech założył gród Gniezno wg legendy. Poznamy różne przyrodnicze ciekawostki. Dowiemy się co jest cennego w Wielkopolskim Parku Narodowym. Odwiedzimy miasta z koziołkami (Poznań), z sławnymi drzwiami (Gniezno). Wysłuchamy wielu legend. Dowiemy się jak kiedyś żyli nasi przodkowie. Poznamy też historię rodu Piastów. Będą też ludowe tańce i piosenki. Na koniec zawitamy do jednej z największych czynnych parowozowni w Wolsztynie.

    Tydzień mija, a my przeniesiemy się na Pomorze Gdańskie, które zamieszkują takie grupy jak Kaszubi i Kociewiacy. Bogata kultura (język, sztuka, stroje) nadal jest bardzo żywa i godna poznania. Będziemy słuchać, oglądać, tworzyć. Poznamy tajemnice cennego bursztynu.  Odkryjemy kolejny Słowiński Park Narodowy i jego przyrodę. To będzie ciekawa „wyprawa”.


    Maj to szczególny czas – czas świętowania – Święto Mamy. Obchodzimy w naszym przedszkolu go zawsze wyjątkowo. W trakcie naszych spotkań będziemy śpiewać, tańczyć uczyć się wierszyków, by w wyjątkowy sposób uczcić to święto.

 

Kwiecień 2020

    To czas świątecznych przygotowań. Trochę inaczej niż zawsze spotykamy się z przedszkolakami, więc nasze zabawy także mają troszkę inne możliwości i charakter.


    Święta Wielkanocne to czas pięknych kolorowych pisanek, barwnych, wypełnionych po brzegi koszyczków. Tradycja święcenia pokarmów, malowanie pisanek, kraszanek jest bardzo wyjątkowa i charakterystyczna dla naszej kultury. Nigdzie na świecie nie jest tak pięknie jak u nas w Polsce. Każdy region etnograficzny słynął z innych pomysłów na plamę wielkanocną, zdobienia jajek czy przepisów na wielkanocne smakołyki. Będziemy opowiadać, malować, oglądać, lepić i ozdabiać. Nauczymy się także świątecznych piosenek.


     Mimo zdalnej pracy nadal chcemy zwiedzać Polskę. Wyruszamy na piękny i tajemniczy Dolny Śląsk, Kryje się tam wiele cudownych zamków, pałaców. Ciekawych Gór i tajemniczych legend. Kto chce może zwiedzić dawną kopalnie złota. Dla wytrwałych poszukiwania wrocławskich krasnali. Tu spotkamy słynną na cały świat bolesławicką porcelanę i nie tylko. Przypomnimy sobie o dobrych manierach przy stole.

Śledźcie nasza stronę i maile tam wiele pomysłów na zabawy w domu.

 

MARZEC 2020

     W obecnym miesiącu nadal będziemy poznawać kolejne regiony naszego pięknego kraju. Na samym początku rozpoczniemy od scharakteryzowania pod względem kulturowym Mazur, Warmii  i Suwalszczyzny. W związku z tym dokładnie wysłuchamy legendy  o Galindzie – dziewczynie zaklętej w giżyckim pomniku. Zwiedzimy zamek w Lidzbarku i opowiemy o tradycyjnych mazurskich kaflach piecowych oraz ich bardziej współczesnych odpowiednikach, kryjących się pod postacią: wiszących obrazków, czy podkładek. Ponadto będziemy wsłuchiwać się w twórczość M. Konopnickiej – rodowitej mieszkanki miasta Suwałki, a także wybierzemy się na regaty żeglarskie.

      W drugim tygodniu marca, pod względem przyrodniczym będziemy rozpatrywać Kujawy, Ziemię Dobrzyńską oraz Chełmińską. Zapoznamy się z tematyką tamtejszych rzek (m.in.: Notecią, Mątawą, Osą, Frydą) oraz ptakami, dlatego wejdziemy w głąb Borów Tucholskich, aby zobaczyć, np. perkoza, czy bociana czarnego. Ponadto dowiemy się o sławnych osobach pochodzących z omawianych terenów, tj.: Władysławie Łokietku, Kazimierzu Wielkim, czy Mikołaju Koperniku. To właśnie ten ostatni zainspiruje nas do omówienia planet Układu Słonecznego.  

      Z racji na zmieniającą się porę roku, w trzecim tygodniu marca nasze spotkania będą dotyczyć wiosny i jej znaków rozpoznawczych: kwiatów, zjawisk atmosferycznych, kolorów. Doskonałym uwieńczeniem wspomnianej tematyki staną się kolejne warsztaty w Muzeum Etnograficznym, zatytułowane „Wiosna”. Ponadto czeka nas kolejne wyjście, a mianowicie warsztaty ceramiczne, na których nauczymy się robić różne gliniane ozdoby.   

      W czwartym tygodniu powrócimy zaś na Kujawy, Ziemię Dobrzyńską oraz Chełmińską, po to aby porozmawiać na temat tamtejszej kultury. Zawitamy w: Toruniu, aby upiec tradycyjne pierniki, Bydgoszczy – chcąc poznać kujawski taniec i strój, a także Włocławku i Inowrocławiu – słuchając regionalnej muzyki i tworząc tradycyjne wzory.

      Pod koniec marca zawitamy na Dolnym Śląsku, by poznać jego przyrodnicze walory. W związku z tym zajęcia będą dotyczyć m.in.: Karkonoskiego Parku Narodowego – jego cech charakterystycznych w faunie i florze. Również dowiemy się, np..: kim był Liczyrzepa, jak powstaje wiatr, co to jest wodospad, a także jakie szlaki prowadzą na Śnieżkę.
 

 

Luty 2020

     Nasza grupa „wędruje” nadal po Polsce. W najbliższym miesiącu będziemy  poznawać bardzo ciekawe i kolorowe regiony. 
    W pierwszym tygodniu wybierzemy się na Mazowsze do Łowicza. Piękne barwne wzory, charakterystyczne stroje. Nauczymy się śpiewać i tańczyć piosenki z tego regionu. Dowiemy się co to są: kodry, gwiozdy i tasiemki. Dzieci będą ćwiczyć umiejętności muzyczne, grafomotoryczne, motoryki małej, percepcji wzrokowej  i inne. 
      W następnym tygodniu nadal kontynuujemy naszą podróż po Mazowszu –będziemy „zwiedzać” Warszawę. Poznamy różne legendy o założeniu i historii Warszawy. Z pomocą multimediów  i pomocy dydaktycznych będziemy poznawać charakterystyczne zabytki. Nauczymy się piosenki o Warszawie. Będziemy poznawać historię związane w wojenną Warszawą. Będziemy się dowiadywać co to znaczy, że Warszawa jest stolicą Polski.
        Piękne jest Mazowsze więc w swej „wędrówce” wybierzemy się na Kurpie. Grzybek i czółko, czyli o kurpiowskim stroju – co to za elementy i jak się zakłada, jakie mają kolory – to pytania na które postaramy się znaleźć odpowiedź. Będzie nam towarzyszyć w tej wędrówce charakterystyczna muzyka, która jest w tym regionie. 
        Z Mazowsza niedaleko na Suwalszczyznę i Mazury – w ostatni tydzień lutego „wybierzemy się” do Wigierskiego Parku Narodowego oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego. Będziemy poznawać charakterystyczne rośliny i zwierzęta  z tego regionu. Uczyć się jak w parku postępować. A także odrywać ich  piękno. Bagno, bór, puszcza, bóbr, wąkrotka to pojęcia, które będziemy starać się poznać. 
         Czeka nas także doroczny Bal Karnawałowy – tym razem na parkiecie zakróluje zima.

 

 

 

Styczeń 2020

 

      Serdecznie witamy w Nowym Roku, życząc wszystkiego, co najlepsze Grupie Miętowej oraz wszystkim Rodzicom! 
      Styczniowe zajęcia rozpoczniemy od poznania zagadnień dotyczących czasu, tzn. nasze spotkania będą dotyczyły, m.in.: dni tygodnia, pór roku, miesięcy, kalendarzy, zegarów, czy codziennego harmonogramu dnia przedszkolaków. 
     W kolejnym tygodniu podczas zajęć dydaktycznych poznamy nowy region Polski – Mazowsze. Zobaczymy, jak wygląda zima na tamtejszym obszarze, a także w ramach różnorodnych ćwiczeń będziemy rozmawiać na temat fauny i flory Kampinoskiego Parku Narodowego. 
      Z racji, że w styczniu swoje święta obchodzą Babcie i Dziadkowie to podczas zajęć będziemy opowiadać również o Nich. Ponadto przez cały miesiąc odbywać się będą próby do Jasełek, które zostaną zaprezentowane w dniu 22.01.2020. Również z okazji wspomnianego święta przygotujemy dla naszych ukochanych Babć i Dziadków drobne upominki. 
     W ostatnim dniu przed feriami zawitamy w Muzeum Etnograficznym, w którym będziemy uczestniczyć w warsztatach noszących nazwę „Cztery pory roku”. 
     Następnie w dniach 27-31.01.2020 mamy ferie zimowe i przedszkole jest zamknięte. Po tygodniowej przerwie widzimy się już 03.02.2020 i będziemy poznawać kolejne krainy naszego pięknego kraju. 
 

Grudzień 2019


    W tym miesiącu zaczynamy poznawać nowy region Polski – Górny Śląsk. Na zajęciach dydaktycznych i podczas pracy z materiałem Montessori będziemy poznawać charakterystyczne rzeki, tereny Śląska. Poznamy niektóre nazwy miast. Dowiemy się z czego słynie Śląsk. Będziemy słuchać gawry Śląskiej. Poznamy także pracę górnika, którego praca jest bardzo związana z tym regionem. W odkrywaniu tego miejsca pomogą nam legendy „o skarbniku”, tańce „grozik” i inne ciekawostki. Będziemy ćwiczyć  i rozwijać umiejętności w zakresie czytania, pisania, analizy i syntezy sylabowej, prawidłowego trzymania narzędzia i postawy trakcie wykonywania różnych czynności. 
    Wybierzemy się na Rynek Krakowski, gdzie od wielu, wielu lat w pierwszy czwartek grudnia gromadzą się budowniczy szopek krakowskich. Również nasza szopka w tym roku weźmie udział w konkursie. Później będzie ją można podziwiać w Muzeum, przy ul. Lubicz.
      W odwiedziny zawita do nas święty Mikołaj, który od dawna już się zapowiada z wizytą. 
     Kolejne tygodnie miną nam na poznawaniu i utrwalaniu tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Odkrywania symboliki świątecznych ozdób.  Na wykonywaniu i strojeniu choinki. Na wspólnych przygotowaniach do świątecznego spotkania z rodzicami. W trakcie adwentu,  na naszym kalendarzu odwetowym, będziemy odkrywać nowe zadania do wykonania. Wybierzemy się na warsztaty do Centrum Szkła przy ulicy Lipowej w Krakowie. Wspólnie będziemy poznawać technologie produkcji bombek, by potem samodzielnie je ozdobić. 
     W ostatnim dniu wysłuchamy historii o narodzinach Jezusa
     A że Dzień Babci i Dziadka już blisko, będziemy przygotowywać Jasełka z tej okazji.
 

Listopad 2019 w grupie Miętowej

     W listopadzie nadal poznajemy Polskę. Pierwszy tydzień poświęcimy  na poznawanie naszej historii. Jakie były początki państwa polskiego? Jak zmieniała się historia naszego państwa na przestrzeni wieków? To wszystko pomoże nam lepiej zrozumieć jak ważne dla nas jest 11 listopada - Święto Niepodległości. 
     Wspólnie z „Pyzą na polskich dróżkach” „wybierzemy się” w podróż po Polsce w trakcie przedstawienia teatralnego.
      Sprawdzimy i będziemy poznawać jak kiedyś żyło się na dworze królewskim. Jakie zakamarki kryje zamek. Co to jest herb? I jak powstawały herby? Sami także spróbujemy stworzyć własny herb.
W trakcie każdego tygodnia będziemy poznawać i utrwalać słówka z języka angielskiego. Starać się rozumieć proste komunikaty, udzielać odpowiedzi na nie.
      Nadal będziemy poznawać etnograficzny region małopolski, tym razem spróbujemy trochę dowiedzieć, gdzie żyli i czym charakteryzowali się Łemkowie, Bojkowie i Lachy Sądeckie. Będziemy poznawać charakterystyczną gwarę, czynności dnia codziennego. Wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego w Wygiełzowie na warsztaty.
        By lepiej zapamiętać, zrozumieć te nowe wiadomości będziemy śpiewać piosenki związane z Polską, rysować, malować, tańczyć.
      Ostatni tydzień listopada będziemy poznawać Bieszczady. Co to jest flora i fauna? Jak jest historia ich powstania? 
        Czeka nas wiele ciekawych pomysłów  i przygód.

 

Październik 2019

Jesień została powitana. Przyroda z każdym dniem zmienia się, a Pani Jesień koloruje nasz świat. W tym miesiącu będziemy się przyglądać Małopolsce.

Rozpoczniemy od pięknego Krakowa. Przypomnimy sobie legendy związane z naszym miastem, wyjdziemy do Sukiennic. Znajdziemy czas na krakowskie tańce oraz poznamy regionalny strój.  Na koniec tygodnia skupimy się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa – kościele Mariackim.

W kolejnym tygodniu będziemy kontynuować temat Krakowa i porozmawiamy o historii naszego miasta; poznamy herb oraz dowiemy się kto mieszkał na Wawelu. Pojedziemy również do Wieliczki, żeby uczestniczyć w warsztatach poświęconych Kazimierzowi Wielkiemu.

 Z Krakowa udamy się w góry i poznamy piękne Tatry; zachwycimy się ich krajobrazem oraz elementami kultury Podhala. Dowiemy się, jakie tradycje są związane z tym regionem Polski. Zastanowimy się również, jak powstają góry i popracujemy z mapą. Poznamy instrumenty, tańce oraz tradycyjny stój podhalański. Nasze rozmowy o Podhalu zakończy wirtualny spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym; przyjrzymy się zwierzętom oraz roślinności.

Ostatni tydzień października rozpoczniemy od wycieczki do Żywego Muzeum Obwarzanka, gdzie będziemy mogli poznać tajne receptury krakowskich obwarzanków. Dodatkowo sami je będziemy wykonywać.  Następnie porozmawiamy o Wieliczce i przypomnimy sobie legendę o kopalni soli.

Podczas zajęć z języka angielskiego utrwalimy słownictwo związane z jesienią, kolorami. Powiemy również słów kilka o tradycjach Halloweenowych. 

 

Wrzesień 2019

      Wspólnie rozpoczynamy kolejny rok przygód, zabaw, pracy. Do naszej grupy dołącza pięcioro dzieci. Najbliższy tydzień będzie czasem integracji, wspólnych zabaw, poznawania przedszkola. Wspólnie ustalimy i będziemy przestrzegać kodeksu przedszkolaka. Starsze dzieci dla młodszych staną się przewodnikami po naszej małej społeczności.
      Każdego tygodnia będziemy się spotykać na wspólnych zajęciach i zabawach w języku angielskim. Poznając różne zwroty, słówka będziemy uczyć się mówić w języku angielskim. Nauczymy się przedstawiać, liczyć. Poznamy także zwroty związane z jesienią.
    Następny tydzień poświęcimy na poznawanie historii, a właściwie będą to opowiadania przedstawiające powstanie naszej Ziemi, pojawienie się życia na Ziemi oraz pojawienie się na Ziemi człowieka.
      Dowiemy się także jak to się stało, że powstała Polska. Poznamy dawne legendy przekazujące informację o naszych praprzodkach. Spróbujemy się dowiedzieć jak wygląda Polska i o co znaczą pojęcia: góry, niziny, wyżyny. Wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego poznać rośliny z naszego regionu. 
       Później przyjdzie czas na spotkanie z jesienią. Przypomnimy i dowiemy się jak to Ziemia obraca się wokół Słońca. Jak to czasem jest dzień i noc. Skąd się biorą pory roku. 
Ostatnie dni września poświęcimy na poznawanie przyrody Małopolski.

 

 

 

 

Rok 2018/2019

 

PRZYGODY  I ZABAWY W GRUPIE MIĘTOWEJ – CZERWIEC


    Czujemy już prawdziwy powiew lata. W tym miesiącu postaramy się spędzić trochę więcej czasu na zewnątrz.
    Nadal jednak pozostajemy w tematyce kolorów, które towarzyszyły nam przez cały rok. Tym razem będziemy się zajmować wszystkimi kolorami, które nam przyjdą do głowy. Wybierzemy się na warsztaty do Muzeum Narodowego dotyczące witraży. W nich kolory widać najpiękniej. Sami w przedszkolu będziemy komponować z kolorów różne własne dzieła. Z pomocą wyobraźni przeobrazimy zwykłe kreski w coś niezwykłego. Z pomocą eksperymentów spróbujemy odkryć jak to się dzieje, że jest tęcza, a światło białe.
    Z okazji Dnia dziecka wybierzemy się do Lanckorony – tam w Zaułku Animacji – będziemy oglądać teatr oraz weźmiemy udział w warsztatach. Tam też będą kolory.
    Początek kolejnego tygodnia poświęcimy na język angielski. Wybierzemy się do barwnej Papugrarni. W czasie zajęć utrwalimy pojęcia związane  z zwierzętami oraz latem.  Koniec tygodnia spędzimy na wspólnej wycieczce poznając kolory gór i lasów. Będzie to świetna okazja  do wspólnej zabawy, samodzielności oraz obserwacji kolorów w naturze. 
    Następny tydzień przyniesie wiele emocji – wspólne święto całego przedszkola z okazji zakończenia roku przedszkolnego. Przygotujemy kolorowe smakołyki.  A potem wybierzemy się do Składowiska Komunalnego Barycz, by dowiedzieć się jak dbać o środowisko, by zawsze było tak barwne  i zdrowe. Wspólnie będziemy się zastanawiać co możemy zrobić by nasza Ziemia, najbliższe otoczenie było kolorowe, zdrowe i bezpieczne.
   Ostatni tydzień przed wakacjami, będzie pełen zabawy. Już w poniedziałek wybierzemy się na film o Basi. Będziemy poznawać i utrwalać różne pojęcia, słówka w języku angielskim. A potem wybierzemy się na kolorowe i smakowite lody. Gdy zrobimy porządki w półeczkach, szufladkach, na koniec przyrządzimy pyszną pizze na pożegnanie. 
 

MAJ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wracamy po długim weekendzie. Z tyłu naszych głów plączą się na zmianę teksty piosenek oraz role, które z radością zaprezentujemy podczas przedstawienia z okazji Dnia Mamy i Taty. Poranki mijają na próbach, chcemy się świetnie przygotować!

W pierwszym tygodniu maja rozmawiamy o kolorze różowym; dokładnie przyjrzymy się wieży (jednemu z podstawowych materiałów Montessori), pomyślimy o różowych zwierzętach oraz roślinach. Następnie skupimy się na kolorach srebrnym oraz szarym – dowiemy się jak działa magnes oraz poznamy historię pieniędzy.

Kolejny tydzień przyniesie nam upragnione święto kochanych Rodziców, do którego przygotujemy się również podczas zajęć dydaktycznych. W piątek
24 maja odwiedzimy filharmonię.

W ostatnim tygodniu maja porozmawiamy
o kolorze złotym, a właściwie o kojarzącym się z tym kolorem królestwie. Poznamy również historię złotej rybki oraz wybierzemy się do teatru współczesnego na spektakl pod tytułem „Karolcia. Historia o niebieskim koraliku.”

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy poznawać słownictwo związane z ciałem oraz zwierzątkami mieszkającymi na farmie.

 

Kwiecień w grupię Miętowej

    

      Z utęsknieniem czekamy na ciepły i kwiecisty kwiecień. Czas wspólnej zabawy poświęcimy na poznawanie i utrwalanie pojęć, wyrażeń z języka angielskiego dotyczących „Easter”. 
     Co prawda historia wielorybki Tęczy już się skończyła, jednak nadal będziemy pozostawać w tematyce kolorów. Tym razem będziemy odkrywać kolor czarny i poszukiwać go w różnych miejscach naszego życia. 
      Wybierzemy się także na koncert do Filharmonii Krakowskiej, by w sztuce muzycznej i nie tylko rozpoznawać kolory. 
      Sprawdzimy i poznamy różne oblicza koloru brązowego. Poszukamy w najbliższym otoczeniu ciekawych brązowych przedmiotów. Będziemy się uczyć spostrzegawczości i dobrej orientacji. Mamy zamiar odkryć kolor brązowy w kuchni, każde dziecko przypomni sobie jak ważne są zasady higieny oraz bezpieczeństwa. 
      Wkrótce potem przyjdą do nas święta i razem będziemy przypominać sobie różnie zwyczaje wielkanocne. Będą piosenki, zabawy, prace świąteczne. 
        Po świętach wybierzemy się z „wyprawą” w Polskę. Przypomnimy sobie ważne symbole Polski. Bardzie ciekawe i historycznie ważne miasta. Ten czas poświecimy na poznawanie różnych walorów naszego państwa. Spróbujemy zrozumieć co to są góry, morze, niziny i gdzie znajdują się w naszej pięknej ojczyźnie. Postaramy się zrozumieć co to jest konsytuacja i dlaczego świętujemy w Polsce.

 

 

Marzec w grupie Miętowej 
 

Minął luty, pwolutku żegnamy się w zimą i czekamy na to, co przyniesie nam marzec. A przecież "w marcu jak w garncu" zatem możemy się spodziewać ciekawej mieszanki zarówno pogodowej, jak i "wydarzeniowej" w grupie miętowej.


Pierwszy tydzień zapowiada się intensywnie, ponieważ w planie mamy dwie wycieczki. Najpierw wybierzemy się z rewizytą do dzieci z problemami słuchowymi. Jesteśmy ciekawi jak spędzają czas w swojej szkole. Następnie odwiedzimy filharmonię. Tym razem muzyka będzie miała kolor fiołkowo-różowy. W międzyczasie porozmawiamy o zasadach higieny jamy ustnej; dowiemy się dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne oraz jak je myć, zęby żeby były czyste. 

 

Kolejny tydzień przyniesie nam nową przygodę Wielorybki. Kogo spotka tym razem? Porozmawiamy również o morskich stworzeniach oraz poszukamy w naszym otoczeniu koloru filoteowego. 14.03 (w czwartek) będziemy obchodzić święto kolory filietowego.

 

W trzecim tygodniu marca poznamy ostatnią już część opowiadania o Wielorybce . Ale nim to się stanie poznamy wiele ciekawostek o Neptunie oraz porozmawiamy o trudnych sytuacjach, które nas spotykają. Przypomnimy sobie również jak brzmią magiczne słowa i kiedy ich używamy. 

 

Na języku angielskim poznamy słownictwo dotyczące tego, co znajduje się w domu oraz przypomnimy sobie wosenne słówka i pisoenki.

 

 

Luty w grupie Miętowej 

 

        Nasze lutowe przygody zaczynamy od przygotowania uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wystawimy przedstawienie pt. Leśna przygoda. Spróbujemy zrozumieć pojęcie – drzewo genealogiczne. A zdjęcia babć i dziadków pomogą nam przypomnieć sobie co chętnie razem robimy, kiedy się spotykamy. Jacy są nasi dziadkowie i nasze babcie. 

      W kolejnym tygodniu „powędrujemy” bardzo daleko spróbujemy przyjrzeć się kolorowym planetom. Poznamy charakterystyczne cechy Uranu oraz całkiem bliskiej nam Ziemi.

     Nasz czas wspólnej zabawy poświęcimy na poznawanie naszych emocji, umiejętności wyrażania ich, nazywania i rozumienia. Szczególnie spróbujemy oswoić strach i nauczymy dzielić się radością. Dzięki wspólnym zabawami na co dzień łatwiej będzie nam mówić o strachu, radości, uczyć się ich kontrolować i rozpoznawać u innych. A w razie potrzeby pomóc innym.

     Podejmiemy też ważne tematy związane z niepełnosprawnością ruchową i słuchową. Postaramy się lepiej zrozumieć osoby, które nie są tak sprawne ruchowo jak my. Spróbujemy odczuć jak to jest, gdy się mało słyszy. Odwiedzą nas dzieci z szkoły specjalnej dla niesłyszących, dzięki nim będziemy uczyć się nowych postaw akceptacji i pomocy.

    Znów spotkamy się z naszą Wielorybką Tęcza, która nam opowie o kolejnym swoim spotkaniu. Ciekawe, komu tym razem pomoże.

     Każdego tygodnia będziemy „szlifować” swoje umiejętności w języku angielskim – śpiewając, ucząc się wierszyków, nowych słówek i zabaw.

 

 

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

 

Witamy serdecznie w Nowym Roku! W pełni sił po świątecznym odpoczynku, z uśmiechami na twarzach rozpoczynamy noworoczną przygodę. 

 

W pierwszym tygodniu porozmawiamy o kalendarzu; przyjrzymy się jak jest zbudowany, przypomnimy sobie pory roku, miesiące, dni tygodnia zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dowiemy się, kiedy będziemy świętować urodziny każdego Miętowiaka. 

 

W drugim tygodniu stycznia przeniesiemy się do świata Wielorybki Tęczy i poznamy jej kolejną przygodę. Kogo spotka tym razem? Ta część opowiadania wprowadzi nas w krainę żółtej barwy - spróbujemy odnaleźć ją w otaczającym nas świecie. Porozmawiamy o żółtych zwierzętach oraz stworzymy żółtą opowieść. 

 

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się naszym emocjom. Odpowiemy na pytania: „czym jest złość i kiedy ją odczuwamy?” Następnie zastanowimy się, w jakich sytuacjach jesteśmy zazdrośni. Wspólnie pomyślimy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pod koniec tego tygodnia porozmawiamy o starości i co możemy zrobić dla starszych i potrzebujących ludzi. 

 

Pomiędzy 21.01 a 25.01 mamy ferie zimowe i przedszkole jest zamknięte. Wracamy 28.01. Wtedy poznamy kolejne losy Wielorybki Tęczy. Zastanowimy się, gdzie odnajdziemy kolor zielony oraz stworzymy zielone opowiadanie. 

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto poznamy wiele zimowych zabaw i piosenek. Na języku angielskim będziemy poszerzać słownictwo związane z aktualną porą roku oraz rodziną. 

 

Grudzień w grupie Miętowej

 

   W tym miesiącu czeka na dzieci wiele ważnych wydarzeń. Zaczynamy od spotkania z górnikiem z Kopalni Soli w Wieliczce. Dzieci będą mieć okazję do zadania pytań, poznania stroju galowego górnika. Wykonają pracę o tematyce związanej z górnictwem.

     W dalszej części tygodnia będziemy kontynuować naszą wspólną historię dzielnej Wielorybki Tęcza. Ostatnim razem spotkała Pana Rybkę, któremu podarowała kolor czerwony, ciekawe co tym razem jej się przydarzy. Dzieci będą rozwijać swoje umiejętności w zakresie budowanie relacji społecznych. Wspólnie będą mieć okazję do poznawania i doskonalenia percepcji wzrokowej. 

       W środę wybiorą się razem z nauczycielami do Muzeum Etnograficznego,  by zobaczyć jak dawniej i dziś świętowało się czas Bożego Narodzenia. Pomocnym w przygotowaniach do świąt jest Adwent, także w naszej szatni pojawi się kalendarz adwentowy, a w nim drobne upominki dla dzieci. Zapalą także świece, które pomogą odliczać kolejne niedziele do Świąt Bożego Narodzenia.

      W czwartek pojawi się długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj. Na spotkanie z nim czekają cały rok, dla niego zaśpiewają i zatańczą piosenki. Kolejny tydzień poświęcimy na poznawanie swoich emocji i radzenia sobie z nimi. Na zajęciach z języka angielskiego będą poznawać wyrażania związane z „toys” oraz z świętami Bożego Narodzenia.

    Ostatni tydzień grudnia dzieci będą odkrywać tradycje Świąt Bożego Narodzenia, wykonywać tradycyjne świąteczne kartki, ozdoby choinkowe. A podczas świątecznego spotkania wspólnie przygotowywać świąteczne dekoracje i kosztować tradycyjnych świątecznych dań. 

 

 

 

Listopad w grupie miętowej

 

     W tym roku listopad jest niezwykle ważnym miesiącem dla wszystkich Polaków. 11 listopada obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego powodu cały miesiąc poświęcimy na rozmowy o historii naszego kraju.


    W pierwszym tygodniu zorientujemy się, gdzie leży Polska, dowiemy się jak jest ukształtowana oraz poznamy symbole narodowe. Następnie zagłębimy się w historię począwszy od legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Porozmawiamy o początkach Państwa Polskiego oraz chrzcie Polski. Dowiemy się czym było rozbicie dzielnicowe oraz co doprowadziło do tragicznej sytuacji, kiedy Polska zniknęła z mapy świata na 123 lata. Następnie poznamy znaczenie słowa niepodległość. Przebrniemy także przez trudny temat wojen oraz czasów współczesnych. Tematy będą urozmaicane wycieczkami do teatru Groteska, muzeum archeologicznego, muzeum na Wawelu oraz muzeum lotnictwa.

 

    W związku z tematem miesiąca będziemy poznawać wiele piosenek  i zabaw o charakterze patriotycznym.

 

   Na języku angielskim poznamy słownictwo związane z ubraniami, szczególnie tymi, które pasują do aktualnej pory roku. 

 

Październki w naszej grupie

   

      Zaczynamy nowy miesiąc. Dzieci bardzo dobrze sobie już radzą w nowej rzeczywistości. A, że są ciekawe wielu rzeczy, będziemy poznawać i rozwijać ich umiejętności na różnych płaszczyznach. Będziemy uczyć i utrwalać różne zwroty w języku angielskim. Wspólna nauka piosenek, ciekawe materiały dydaktyczne pozwolą poszerzyć umiejętności dzieci o nowe pojęcia w języku angielskim.
     Ciekawość będzie także towarzyszyć w poznawaniu różnych zjawisk przyrodniczych, które można zaobserwować w różnych porach roku. By lepiej je poznać udamy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. 
Wszystkie nasze przygotowania będą zmierzać do poznania głównej bohaterki naszej przygody Wielorybki, z którą będziemy przez cały rok poznawać kolory. W tym miesiącu poznamy jej historię oraz pierwszego przyjaciela, którego spotkała w czasie tej podróży.
    Nasze wspólne zabawy będą nam pomagać poznawać siebie i swoje emocje. Dowiemy się i sprawdzimy, że każdy z nas jest inny, choć trochę podobny. Że to wielka wartość, że możemy i umiemy różne rzeczy. Wspólnie będziemy się uczyć rozpoznawać emocje u siebie i innych i starać się radzić, kiedy jest nam na przykład wstyd. 
     Wspólna lektura książek o emocjach pomoże nam zrozumieć tajnik tych umiejętności.

 

Wrzesień w GRUPIE MIĘTOWEJ

 

     Witamy serdecznie po wakacjach zarówno starszych miętowiaków, jak i nowych adeptów naszej grupy! Najbliższy rok zapowiada się obiecująco; będziemy odkrywać tajniki materiałów Montessori, poznamy nowe piosenki oraz zabawy, spróbujemy porozmawiać w języku angielskim, odwiedzimy wiele ciekawych miejsc, a to wszystko w towarzystwie pewnej Wielorybki…

     Pierwszy tydzień września minie na poznawaniu siebie nawzajem oraz naszej „miętowej” sali. Przypomnimy sobie najważniejsze zasady panujące w grupie i stworzymy kodeks, który będzie obowiązywał „miętowych przedszkolaków”. Powiemy sobie również kilka słów o mięcie.

    Następne tygodnie spędzimy wsłuchując się w Wielkie Opowieści Marii Montessori. Najpierw dowiemy się jak powstał Wszechświat. Porozmawiamy o Układzie Słonecznym, przyjrzymy się poszczególnym planetom. Następnie odkryjemy jak powstała Ziemia oraz poznamy prawa fizyczne, które towarzyszą nam każdego dnia. Zastanowimy się również skąd się wzięło życie na Ziemi, które organizmy były pierwsze, czym różnią się rośliny od zwierząt oraz kiedy pojawił się człowiek. Ostatni tydzień września spędzimy na rozmowach o jesieni. Dowiemy się dlaczego noc zmienia się w dzień a dzień w noc. Zadamy sobie pytanie: „co się dzieje, gdy Ziemia kręci się wokół Słońca?” oraz porozmawiamy o kolorach i darach jesieni. Tydzień ten zakończy wycieczka do Ogrodu Botanicznego, który jesienią jest szczególnie piękny.

    We wrześniu nie zabraknie tematycznych zabaw, piosenek oraz wierszy i opowiadań. Na języku angielskim będziemy przypominać sobie zwroty tj. „What’s your name? „Where are you from” oraz zaczniemy poznawać słownictwo związane z jesienią. 

 

 

 

Rok 2017/2018

 

 

Czerwiec - Grupa Miętowa

 

To już ostatnie nasze podróże. Najpierw spotkamy się na warsztatach przyrodniczych, by wraz naukowcem poznawać różne historie życia na Ziemi. 
Później przeniesiemy się na ostatni kontynent – Australię. Poznamy charakterystyczne  rośliny, zwierzęta. Będziemy się zastanawiać, dlaczego nie można ich spotkać w innych miejscach na świecie. Dowiemy się kto to są Aborygeni. Jakie mają stroje, jaka jest ich kultura. 
Z okazji dnia dziecka pojedziemy na wspólną wycieczkę – Ranczo Artemidy. Tam będziemy brać udział w różnych warsztatach. Dbać o samodzielność i bezpiecznie i kulturalne zachowanie podczas całej podróży. 
    Czeka nas także dwudniowa wycieczka. Przejazd w kierunku Zalipia. Przerwa i kilka chwil na zjedzenie własnego drugiego śniadania. Spacer po Zalipiu podziwiamy malowane chaty. Warsztaty dla dzieci  w Domu Malarek w Zalipiu- Wsi Malowanej.  Przejazd do  Kurozwęk. Udział w safari na terenie hodowli bizonów amerykańskich. Podziwianie przyrody w towarzystwie przewodnika, który  wprowadzi nas w świat zwierząt opowiadając ciekawostki związane z hodowlą,. Wizyta w minizoo. Odpoczynek w parku na terenie pałacu w Kurozwękach.  Przejazd w kierunku Cisowa. Kolacja.  Czas na sen. Po śniadaniu wyjazd do Tokarni. Zwiedzanie z przewodnikiem skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej w czasie zwiedzania podziwiać będziemy imponującą ekspozycję  obrazującą tradycyjną kulturę ludową kielecczyzny. Podczas warsztatów dla dzieci poznamy dawne gry i zabawy. Następnie udamy się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. W Centrum Nauki spędzimy czas korzystając interaktywnych stanowisk popularyzujących wiedzę dotyczącą ludzkiego organizmu i zjawisk w nim zachodzących.
    Wybierzemy się do Wioski Światów Salezjan – by przypomnieć sobie różne historie, legendy z różnych stron świata. Także podczas wycieczki do Parku Miniatur w Inwałdzie, będziemy poznawać i utrwalać zdobytą wiedzę podczas całego roku. Zasady bezpieczeństwa i kultury będą bardzo ważne podczas tych przejazdów.
Na koniec przypomnimy sobie o bardzo ważnych zasadach podczas wakacji. 
W trakcie warsztatów, zajęć będziemy rozwijać umiejętności plastyczne, muzyczne, ruchowe. Poćwiczymy nowe wyrażanie i słówka w języku angielskim.

 

 

MAJ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wypoczęci i pełni sił po długim weekendzie majowym wracamy do przedszkola, żeby odkrywać niepoznane dotąd rewiry świata. Jednak nim to się stanie pochylimy się na chwil parę nad historią naszej ojczyzny. Dowiemy się, co leży u początków Państwa Polskiego poznamy królów, porozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach m.in. powiemy skąd uroczystość 3 maja.  

W kolejnych tygodniach będziemy kontynuować podróże. Tym razem nasze stopy staną w Azji, a zwiedzanie rozpoczniemy od Japonii. Spróbujemy określić jej położenie, poznamy kulturę. Wybierzemy się na wycieczkę do Mangghi. Następnie porozmawiamy o tradycjach chińskich, koreańskich oraz tureckich. Zobaczymy zdjęcia, poznamy ciekawostki dotyczące tych państw. Odwiedzi nas również tata jednego z chłopców, żeby opowiedzieć
o swojej podróży po Azji.

 Tym sposobem zbliżymy się do bardzo ważnego wydarzenia - DNIA MAMY I TATY! Będziemy rozmawiać o podróżach rodziców, poopowiadamy o mamie i tacie; co lubi, jak wygląda, jak spędza czas. Dowiemy się też jak słowo „mama” i „tata” brzmi w innych językach. I w końcu nadejdzie dzień przedstawienia, które będzie dedykowane kochanym rodzicom.  

Ostatnie dni maja spędzimy na rozmowach o Izraelu

i kulturze żydowskiej. Odbędzie się wtedy również nocowanie w przedszkolu. 

 

KWIECIEŃ – PODRÓŻ GRUPY MIĘTOWEJ DO AFRYKI

 

To już kolejna podróż przedszkolaków na nowy kontynent. Wspólnie podczas zajęć dydaktycznych, prac z materiałem Montessori oraz zabaw muzyczno-ruchowych dzieci będą poznawać Afrykę. Będą się uczyć orientacji na mapie, nie tylko gdzie góra i dół, ale także Północ-Południe. Z pomocą kodowania kolorami – będą w stanie odnaleźć „zieloną” Afrykę na globusie. Będzie to okazja do poznawania nowych i utrwalania starszych wiadomości dotyczących Afryki, jej

Galeria: