Grupa Miętowa

Rocznik: 2022/2023

Opis:

ROK 2022/2023

 

LUTY 2023

      Luty rozpoczynamy historią o kolorze zielonym. Przygody wielorybki Tęczy znów nam przyniosą nowe opowieści. My sami także będziemy się starać budować własne historie o kolorze zielonym. Podczas odkrywania świata dowiemy się co to jest chlorofil i dlaczego nasza planeta jest też zielona. Będziemy uczyć się wyrażać swoją radość na różne sposoby. I uczyć się, jak sprawiać radość innym. Wybierzemy się do Muzeum Narodowego, by w sztuce także uczyć się odkrywać radość.

      W następnym tygodniu, po feriach, znów moc przygód. Wielorybka Tęcza spotka kolejnego bohatera. Będą razem przeżywać różne emocje. Wybierzemy się do Filharmonii na koncert pt. Bajki muzyka pisane. A w Tłusty Czwartek tradycyjnie odbędzie się w naszej sali bal karnawałowy. Będzie wiele kolorów i zabaw.

      A potem znów przyjdzie nam wymyślać nową historię, tym razem o kolorze niebieskim. Każde dziecko wykona ilustrację do naszych opowieści. Wybierzemy się do Muzeum Narodowego by szukać kolorów i kształtów w sztuce. Poszukamy niebieskiego koloru wśród dalekich planet. Wspólnie będziemy się uczyć rozpoznawać strach u siebie i innych. Uczyć się go nazywać i radzić z nim.

       Następny tydzień to kolejne spotkanie z wielorybką Tęcza, która spotka na drodze jeszcze jednego bohatera. Czy i tym razem uda się jej uratować kogoś? Poznamy kolor indygo. Który brzmi naprawdę tajemniczo i może mieć różne odcienie.

       Ranki to czas na pracę własną z materiałem Montessori. Także na zabawy muzyczno-ruchowe i piosenki o kolorach. Będziemy czytać, słuchać opowiadań o różnych emocjach podczas poobiedniego odpoczynku.

      Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy utrwalać poznane pojęcia i poznawać nowe wyrażania.

 

 

GRUDZIEŃ 2022

   W tym miesiącu czeka nas wiele ciekawych wydarzeń. W pierwszym tygodniu spotkamy się z św. Mikołajem, to będzie wyjątkowe spotkanie. Będziemy się uczyć piosenek, tańca, gry na instrumentach, by podczas tego spotkania zaprezentować swoje umiejętności. Liczmy, że jak zawsze zdąży odwiedzić nasze przedszkole.

  W następnym tygodniu będziemy poznawać uroki zimy. Spróbujemy dowiedzieć się jak to się dzieje, że zima do nas przychodzi. Jakie są jej szczególne cechy. Przeprowadzimy różne doświadczenia z śniegiem i lodem, by poznać ich charakterystyczne cechy. Wspólnie wyruszymy na koncert do Filharmonii pt. Bajki muzyką pisane. Będzie to okazja do poznania tego szczególnego miejsca, ale także do uczenia się kulturalnego zachowania. Muzyka na żywo, przybliży, zobrazuje dzieciom różne historię. Odwiedzi na Pani Magda z warsztatami przyrodniczymi. Ciekawe jakie zjawiska przyrodnicze tym razem nam przybliży i pomoże zrozumieć.

   A że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, wolny czas będziemy poświęcać na przygotowanie świątecznych ozdób. Dzieci będą ćwiczyć wyszywanie, klejenie, wycinanie i inne techniki plastyczne. Przygotujemy różne ozdoby. Przypomnimy i poznany różne tradycje i zwyczaje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia.

 

LISTOPAD 2022

 

PAŹDZIERNIK 2022

 

 

   Nowy miesiąc rozpoczniemy dniem z zabawką. To czas na animowanie wspólnej zabawy i ćwiczenie umiejętności dzielenia się swoimi zabawkami.
   W tym miesiącu czeka na nas niesamowita przygoda, poznamy bohaterkę naszych zajęć, która będzie nam towarzyszyć przez prawie cały rok. Wielorybka Tęcza – to autorski pogram edukacyjny, pomagający dzieciom poznać siebie, uczyć się akceptacji, współpracy, pomocy. To uczenie się rozumienia swoich emocji, kontroli nad nimi, nazywania ich, uczenia rozpoznawania u innych. Wraz z kolejnymi przygodami naszej bohaterki dzieci będą miały okazję to rozwijania i ćwiczenia różnych umiejętności emocjonalno-społecznych. Wszystkich bohaterów nie zdradzimy, bo to niespodzianka w oczekiwaniu na kolejnych uczestników przygód wielorybki Tęczy.
   W kolejnym tygodniu będziemy poznawać siebie. Uczyć się jak wyglądamy, ćwiczyć swoje umiejętności sprawnościowe. Poznawać siebie nie tylko pod względem fizycznym, ale także emocjonalnym. To będzie czas integracji swoich różnych zmysłów, odczuć, czyli ćwiczenie w rozpoznawaniu i kontrolowaniu,  wyrażaniu w ich akceptowalny sposób.
   Następny tydzień poświęcimy na ważny aspekt ekologiczny, który towarzyszy nie tylko w opowieści o Wielorybce Tęczy, ale na co dzień w naszym przedszkolu. Postaramy się dowiedzieć skąd się biorą śmieci, jak dbać o naszą Planetę Ziemia. Jak uczyć się ograniczyć śmieci, jak je prawidłowo segregować. By mieć piękny świat, potrzebujemy uczyć się dbać o  niego już od najmłodszych lat.
Ostatni tydzień października to będzie czas na spotkanie z nowym bohaterem, którego nasza Wielorybka Tęcza spotka na swojej drodze.
    Nie możemy wyjawić co się stanie. Ale będzie bezpiecznie i wszystko dobrze się skończy.
W trakcie miesiąca październik spotkamy się w przedszkolu na warsztatach przyrodniczych JAKU oraz odbędą się warsztaty ceramiczne z pracowania Mali Artyści.

 

WRZESIEŃ 2022

 

 

ROK 2021/2022

 

Zaczynamy!

 

MAJ 2022

     W tym miesiącu poznamy nowy kontynent, dzieci nie mogą się już doczekać. Będzie to wielka Azja. Będziemy się uczyć piosenek, tańców, które pomogą nam poznać charakterystyczne cechy tego kontynentu. Dżungla, pustynie, stepy, najwyższe góry świata, tajga, tundra to obszary, na których chętnie żyją zwierzęta, które można spotkać tylko w Azji.
    Poznamy także kulturę i tradycję różnych krajów, takich jak: Izrael, Turcja, Japonia, Chiny. Nauczymy się kilku słów w tych językach, herbów i flag. Będziemy się dowiadywać, co chętnie jadają dzieci w tych krajach, jakie są ich stroje ludowe. Wspólnie czytanie książek, oglądanie albumów, spotkania z rodzicami, wyjście do muzeum, to okazja do poznawania świata. Będzie to okazją do kształcenia i rozwijania różnych umiejętności , takich jak: rozumienia pojęcia archipelag, uczenie się tolerancji i akceptacji, ćwiczenie spostrzegania wzrokowego, uczenie się orientacji w schemacie własnego ciała, na mapie, rozwijanie i kształtowanie słuchu fonemowego, kształtowanie twórczej aktywności plastycznej, rozumienie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, tworzenie własnych wypowiedzi, budowanie poprawnych składniowo zdań, kształtowanie umiejętności muzycznych, rozwijanie ciekawości i wiedzy o świecie.
       Cały maj, to także czas na przygotowanie wielkiego święta Mamy i Taty. Będziemy się uczyć tańców, piosenek, wierszyków. Przygotujemy dla naszych kochanych Rodziców prezenciki. Wspólne spotkanie, to będzie miły czas zabawy. rozwijanie poczucia więzi wobec bliskich

 

KWIECIEŃ 2022

 

MARZEC 2022


     Marzec to wyjątkowo długi miesiąc pracy, więc będzie się działo wiele ważnych spraw w naszej grupie.
     Nie przestajemy podróżować. Więc wyruszamy w kolejną podróż po Ameryce Południowej. Na tym pięknym kontynencie spotkamy Argentynę o bogatej kulturze i niecodziennych zwyczajach. Wysłuchamy ciekawych historiach o wielkiej miłości do piłki nożnej. Spróbujemy odnaleźć ją na mapie, dowiedzieć się jaki jest ich ulubiony taniec i nauczyć się kilku słów w języki hiszpańskim, który jest jednym z języków urzędowych.
       Na chwilkę odwiedzimy także jeden z najbardziej górzystych krajów, który jest długi niczym wąż. Wybierzemy się do Chile. Jak zawsze nauczymy się rozpoznawać flagę oraz herb.
       W następnym tygodniu wybierzemy się do mroźniej Antarktydy. I będziemy szukać różnic między Arktyką i Antarktydą. Poznamy jedne z największych zwierząt świata. Nauczymy się nowych piosenek i przeczytamy opowieści Neli małej reporterki, która wprowadzi nas trochę w świat mroźnych klimatów.
     Kolejny tydzień to piękna przygoda w poznawaniu świata oceanów. Choć to nie kontynent, to bardzo ważny ekosystem naszej planety Ziemi. Zanurzymy się na chwilę w głębiny, by poznać florę i faunę tego podwodnego świata. Będziemy rozwijać kompetencje językowe, zasób słownictwa, prawidłową artykulację, słuch fonemowy. Jak zawsze podczas naszych zajęć będą ćwiczenia rozwijające motorykę małą.
      Nasza podróż trwa nieprzerwanie, tak jak podróż Ziemi wokół Słońca,  wraz z którą nadejdzie nowa pora roku w naszej szerokości geograficznej – Wiosna. Będziemy obserwować naszą przyrodę, przyglądniemy się roślinom, zwierzętom. Będziemy szukać oznak wiosny. Dowiemy się, że nie wszędzie na świecie są cztery pory roku, tak jak w naszej Polsce.
     Na kolejny etap naszej podróży będzie nam potrzebny odpowiedni środek lokomocji. Czym się poruszać by dotrzeć do Afryki dowiemy się na zajęciach. Gdzie jest Afryka? jakie jest tam środowisko? Jakie zwierzęta i rośliny tam żyją? Te i wiele innych pytań będzie nam towarzyszyć podczas odkrywania tego kontynentu. Będą tańce, piosenki i wspólne zabawy.

 

LUTY 2022

 

 

STYCZEŃ 2022

 

     Rozpoczynamy podróżą po Ameryce Północnej. Chcemy się dowiedzieć co to jest preria, dziki Zachód, jakie rośliny i zwierzęta lubią zamieszkiwać te tereny. Będziemy szukać na mapie świata Ameryki Północnej.
    W kolejnym tygodniu udamy się do Meksyku, by poznawać bogatą i smaczną kulturę tego państwa. Poznamy charakterystyczne wzory i kolory, smaczne jedzenie. Nauczymy się kilku zwrotów w języku hiszpańskim. Wspólnie będziemy tworzyć ciekawe prace plastyczne inspirowane tradycjami Meksyku.
    Odwiedzi nas Pani Magda z JAKU – Edukacja. Opowie o przyrodzie, lasach Ameryki Północnej. O tym co jest, kto jest potrzebny by był las. I czego lub kogo nie może zabraknąć, by ekosystem lasu działał dobrze.
    Cały styczeń to wielka przygotowania na święto Babci i Dziadka. Dzieci przygotują zaproszenia, prezenty, przedstawienie, portrety swoich Babć i Dziadków. By na spotkaniu on-line zaprezentować Jasełka z śpiewem, tańcem i wierszykami.

 

GRUDZIEŃ 2021

    W grudniu czeka nas wiele miłych spotkań i atrakcji. W pierwszym tygodniu będziemy „odwiedzać” Niemcy. Poznamy charakterystyczne słowa, flagę, herb, miejsce na mapie. Dowiemy się, że kalendarz adwentowy  i zwyczaj ubierania choinek pochodzi właśnie z Niemiec. Wsłuchamy się w muzykę klasyczną Bacha, Mozarta i innych twórców.  Będzie to inspiracja własnej aktywności muzycznej i twórczości malarskiej.
     Kolejny tydzień do wielkie wydarzenie. W progi przedszkola zawita Święty Mikołaj. Dzieci będą uczyć się piosenek, tańców, gry na instrumentach do mikołajkowych piosenek.
     Finlandia to kolejny kraj, który będziemy wspólnie „zwiedzać”. A na jego skraju mieszka, nie kto inny jak święty Mikołaj. Poznamy charakterystyczne symbole Finlandii. Renifery to zwierzęta, które lubią taki surowy klimat. Zorza polarna to cudowne zjawisko, które można oglądać właśnie tam. O Laponii, krainie świętego Mikołaja będziemy rozmawiać na warsztatach JAKU – Edukacja.
    Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy utrwalać poznane słówka. Podczas zabaw ruchowych, piosenek i prac plastycznych będziemy poznawać nowe.
     Kolejny kraj, który będziemy poznawać to Francja. Z czego słynie Francja, jakie smakołyki kojarzą nam się z tym krajem? Postaramy się odpowiedzieć na wiele inspirujących pytań. Nie zabraknie piosenek, ciekawych słówek i wspólnych zabaw.
    Ostatni tydzień to czas, który poświęcimy poznawaniu tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Będziemy się dowiadywać skąd się wzięły choinki, w co się ubiera choinkę. Jaka jest historia Bożego Narodzenia i zwyczaje. To będzie piękny czas, na przygotowanie różnych dekoracji świątecznych.

 

LISTOPAD 2021

     W nowym miesiącu nadal będziemy kontynuować podróż po różnych krajach, a zaczniemy od Czech oraz Słowacji. Poznamy symbole narodowe tych państw, ich stolice, zabytki, zwyczaje oraz przysmaki. Spróbujemy nauczyć się czeskiego wierszyka-rymowanki; sprawdzimy, jak powstaje samochód Skoda oraz odwiedzimy największy sklep z zabawkami w Europie Centralnej Hamleys Praga. Czeska wyprawa, nie może obyć się bez najpopularniejszej postać animowanej, czyli Krecika. Obejrzymy bajkę z jego udziałem, przejrzymy rozmaite gazety i fotografie z jego wizerunkiem oraz stworzymy własnego Krecika.
     W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości wysłuchamy legendę o powstaniu Polski, poznamy symbole narodowe, nauczymy się patriotycznego wiersza, zatańczymy krakowiaka. Ponadto rozpoczniemy rozmawiać o pracy żołnierza, tzn. jego: obowiązkach, ubiorze, a także poznamy polskie wojsko. Również ułożymy mapę naszego kraju
i zaznaczymy niziny, wyżyny, pojezierze i góry. Sprawdzimy, jak wyglądają stroje regionalne, m.in.: łowickie, góralskie, kaszubskie czy kurpiowskie.
     W trzecim tygodniu miesiąca zwiedzimy Hiszpanię i Portugalię. Odnajdziemy stolice tych państw, zobaczymy najsłynniejsze budowle oraz pokaz tańca flamenco. Nauczymy się kilku hiszpańskich słów, powiemy kim był Zorro, a także zagramy mecz piłki nożnej. Również wsłuchamy się w muzykę, graną na portugalskiej gitarze, która ma dwanaście strun.
     Czwarty tydzień listopada poświęcimy na poznawanie Wielkiej Brytanii – odnajdziemy ją na mapie świata oraz zaznaczymy jej stolicę. Dowiemy się kilku ciekawostek o Królowej Elżbiecie oraz najsłynniejszych budowlach Londynu: Big Ben, Buckingham Palace, Tower Bridge. Sprawdzimy, czy wszystkie londyńskie autobusy i budki telefoniczne są czerwone oraz powtórzymy sobie angielskie zwroty. Również w tym miesiącu odbędą się kolejne warsztaty JAKU, a tematem przewodnim tego spotkania będą „Chmury, opady, pogoda”. Dodatkowo pod sam koniec listopada odbędzie się zabawa andrzejkowa, podczas której, m.in.: dowiemy się do jakiego kraju pojedziemy. Ponadto nie obejdzie się bez wróżb z wosku, czy łupin orzechów.

 

PAŹDZIERNIK 2021

     Witamy wszystkich w kolejnym miesiącu i zapraszamy w podróż dookoła świata. W pierwszym tygodniu października będziemy opowiadać o kontynentach. Poznamy najzimniejszy z nich, czyli Antarktydę oraz najcieplejszy – Afrykę. Określimy ich położenie, znaki rozpoznawcze, a także dowiemy się jakie zwierzęta i rośliny żyją na tych obszarach. Zobaczymy kim są rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni oraz będziemy zdobić tradycyjną metodą kropkowania bumerangi.  
     Drugi tydzień miesiąca poświecimy na zgłębienie informacji o Europie – poszukamy jej na mapie świata i sprawdzimy jaka jest europejska fauna i flora. Porozmawiamy o śladach zwierząt, upierzeniu ptaków i ich rozwoju, ciekawej roślinności i naturalnych warunkach, umożliwiających rozkwit unikalnych kwiatów. Ponadto odbędą się koleje warsztaty JAKU o tematyce stref przyrodniczych Europy.  
    Kolejny tydzień października upłynie nam na poznawaniu Włoch. Posłuchamy hymnu tego państwa, zobaczymy jego stolicę i flagę oraz inne symbole narodowe. Nauczymy się kroków włoskiego tańca Tarantele, sprawdzimy jakie potrawy najczęściej jadają mieszkańcy Rzymu, będziemy czytać Pinokia, a także zwiedzimy Wenecję i popłyniemy w rejs gondolą.
    Ostatni tydzień miesiąca spędzimy na odkrywaniu Rosji. Zobaczymy gdzie jest Moskwa, najgłębsze jezioro świata – Bajkał oraz lasy tajgi. Sprawdzimy, jak wyglądają litery w cyrylicy i będziemy liczyć małe laleczki – matrioszki. Również dowiemy się czym jest kolej transsyberyjska, gżel – rosyjska sztuka malowania porcelany, a także wsłuchamy się i zatańczymy w rytm muzyki klasycznej komponowanej przez rosyjskich artystów.
 

 

WRZESIEŃ 2021

     Serdecznie witamy po wakacjach! Mamy nadzieję, że wszelkie podróże małe i duże przebiegły zgodnie z planem, a teraz wypoczęci i pełni sił zapraszamy do wspólnego odkrywania otaczającej nas rzeczywistości. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań są kontynenty, różne kraje i ich kultury, przyroda oraz historia.
     Jednak w pierwszej kolejności zadbamy o integrację grupy Miętowej, w której jest troje nowych podopiecznych: Madzia, Franek i Piotruś. Poznamy nasze zainteresowania, ulubione zabawy, a przede wszystkim będziemy razem uczyć się dotąd jeszcze nieznanych piosenek, wierszyków oraz tańców. Wspólnie powtórzymy dotychczas panujące przedszkolne reguły, wyjaśnimy kim jest dyżurny, oraz jak należy korzystać z nowych materiałów, a także zadbamy o posługiwanie się „magicznymi słowami”: proszę, przepraszam, dziękuję. Również ułożymy nasz plan dnia i będziemy korzystać
z kalendarzy: dziennego oraz pogody.
     W drugim tygodniu września w duchu pedagogiki Montessori wysłuchamy opowieści o powstaniu wszechświata. Będziemy rozmawiać o kosmosie. Dowiemy się, jak powstała Ziemia, życie na niej oraz sprawdzimy, jakie wówczas istniały rośliny oraz zwierzęta.
Kolejny tydzień poświęcimy na zdobywanie informacji o planetach, ich nazwach, ilości, oraz odległości od Słońca. Zobaczymy, jak zmienia się kształt Księżyca, w zależności od jego faz. Również wybierzemy się w małą podróż w kosmos, zbudujemy rakietę, porozmawiamy o kosmonautach i zobaczymy ich kosmiczne skafandry.
     Z racji na zmieniającą się w tym miesiącu porę roku przyjrzymy się jesieni, a dokładnie zobaczymy, jak przeobraża się pogoda i przyroda, a także poznamy jesienne dary, tzn. kolorowe liście, jarzębinę, żołędzie i kasztany. Posmakujemy sezonowe owoce, czyli: gruszki, jabłka, śliwki oraz przygotujemy przetwory, np. będziemy kisić ogórki, marynować dynię i paprykę. Ponadto odpowiemy na pytania: Skąd się bierze dzień i noc? oraz Dlaczego pory roku się zmieniają?
     W ostatnim tygodniu września dokładnie przyjrzymy się budowie Ziemi, sprawdzimy jak wyglądają lądy i gdzie są oceany? Nazwiemy wszystkie kontynenty i poznamy trzy żywioły: ziemię, wodę i powietrze. Podczas codziennego odkrywania świata zadbamy o nasze dobre nastroje, poprzez wspólne śpiewanie, tańce, wykonywanie prac plastycznych, pracę
z materiałami oraz zabawy w ogrodzie. 

Galeria: