Grupa Miętowa

Rocznik: 2019/2020

Opis:

 

Rok 2019/2020

W podróż po Polsce!

 

Wrzesień 2019

      Wspólnie rozpoczynamy kolejny rok przygód, zabaw, pracy. Do naszej grupy dołącza pięcioro dzieci. Najbliższy tydzień będzie czasem integracji, wspólnych zabaw, poznawania przedszkola. Wspólnie ustalimy i będziemy przestrzegać kodeksu przedszkolaka. Starsze dzieci dla młodszych staną się przewodnikami po naszej małej społeczności.
      Każdego tygodnia będziemy się spotykać na wspólnych zajęciach i zabawach w języku angielskim. Poznając różne zwroty, słówka będziemy uczyć się mówić w języku angielskim. Nauczymy się przedstawiać, liczyć. Poznamy także zwroty związane z jesienią.
    Następny tydzień poświęcimy na poznawanie historii, a właściwie będą to opowiadania przedstawiające powstanie naszej Ziemi, pojawienie się życia na Ziemi oraz pojawienie się na Ziemi człowieka.
      Dowiemy się także jak to się stało, że powstała Polska. Poznamy dawne legendy przekazujące informację o naszych praprzodkach. Spróbujemy się dowiedzieć jak wygląda Polska i o co znaczą pojęcia: góry, niziny, wyżyny. Wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego poznać rośliny z naszego regionu. 
       Później przyjdzie czas na spotkanie z jesienią. Przypomnimy i dowiemy się jak to Ziemia obraca się wokół Słońca. Jak to czasem jest dzień i noc. Skąd się biorą pory roku. 
Ostatnie dni września poświęcimy na poznawanie przyrody Małopolski.

 

 

 

 

Rok 2018/2019

 

PRZYGODY  I ZABAWY W GRUPIE MIĘTOWEJ – CZERWIEC


    Czujemy już prawdziwy powiew lata. W tym miesiącu postaramy się spędzić trochę więcej czasu na zewnątrz.
    Nadal jednak pozostajemy w tematyce kolorów, które towarzyszyły nam przez cały rok. Tym razem będziemy się zajmować wszystkimi kolorami, które nam przyjdą do głowy. Wybierzemy się na warsztaty do Muzeum Narodowego dotyczące witraży. W nich kolory widać najpiękniej. Sami w przedszkolu będziemy komponować z kolorów różne własne dzieła. Z pomocą wyobraźni przeobrazimy zwykłe kreski w coś niezwykłego. Z pomocą eksperymentów spróbujemy odkryć jak to się dzieje, że jest tęcza, a światło białe.
    Z okazji Dnia dziecka wybierzemy się do Lanckorony – tam w Zaułku Animacji – będziemy oglądać teatr oraz weźmiemy udział w warsztatach. Tam też będą kolory.
    Początek kolejnego tygodnia poświęcimy na język angielski. Wybierzemy się do barwnej Papugrarni. W czasie zajęć utrwalimy pojęcia związane  z zwierzętami oraz latem.  Koniec tygodnia spędzimy na wspólnej wycieczce poznając kolory gór i lasów. Będzie to świetna okazja  do wspólnej zabawy, samodzielności oraz obserwacji kolorów w naturze. 
    Następny tydzień przyniesie wiele emocji – wspólne święto całego przedszkola z okazji zakończenia roku przedszkolnego. Przygotujemy kolorowe smakołyki.  A potem wybierzemy się do Składowiska Komunalnego Barycz, by dowiedzieć się jak dbać o środowisko, by zawsze było tak barwne  i zdrowe. Wspólnie będziemy się zastanawiać co możemy zrobić by nasza Ziemia, najbliższe otoczenie było kolorowe, zdrowe i bezpieczne.
   Ostatni tydzień przed wakacjami, będzie pełen zabawy. Już w poniedziałek wybierzemy się na film o Basi. Będziemy poznawać i utrwalać różne pojęcia, słówka w języku angielskim. A potem wybierzemy się na kolorowe i smakowite lody. Gdy zrobimy porządki w półeczkach, szufladkach, na koniec przyrządzimy pyszną pizze na pożegnanie. 
 

MAJ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wracamy po długim weekendzie. Z tyłu naszych głów plączą się na zmianę teksty piosenek oraz role, które z radością zaprezentujemy podczas przedstawienia z okazji Dnia Mamy i Taty. Poranki mijają na próbach, chcemy się świetnie przygotować!

W pierwszym tygodniu maja rozmawiamy o kolorze różowym; dokładnie przyjrzymy się wieży (jednemu z podstawowych materiałów Montessori), pomyślimy o różowych zwierzętach oraz roślinach. Następnie skupimy się na kolorach srebrnym oraz szarym – dowiemy się jak działa magnes oraz poznamy historię pieniędzy.

Kolejny tydzień przyniesie nam upragnione święto kochanych Rodziców, do którego przygotujemy się również podczas zajęć dydaktycznych. W piątek
24 maja odwiedzimy filharmonię.

W ostatnim tygodniu maja porozmawiamy
o kolorze złotym, a właściwie o kojarzącym się z tym kolorem królestwie. Poznamy również historię złotej rybki oraz wybierzemy się do teatru współczesnego na spektakl pod tytułem „Karolcia. Historia o niebieskim koraliku.”

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy poznawać słownictwo związane z ciałem oraz zwierzątkami mieszkającymi na farmie.

 

Kwiecień w grupię Miętowej

    

      Z utęsknieniem czekamy na ciepły i kwiecisty kwiecień. Czas wspólnej zabawy poświęcimy na poznawanie i utrwalanie pojęć, wyrażeń z języka angielskiego dotyczących „Easter”. 
     Co prawda historia wielorybki Tęczy już się skończyła, jednak nadal będziemy pozostawać w tematyce kolorów. Tym razem będziemy odkrywać kolor czarny i poszukiwać go w różnych miejscach naszego życia. 
      Wybierzemy się także na koncert do Filharmonii Krakowskiej, by w sztuce muzycznej i nie tylko rozpoznawać kolory. 
      Sprawdzimy i poznamy różne oblicza koloru brązowego. Poszukamy w najbliższym otoczeniu ciekawych brązowych przedmiotów. Będziemy się uczyć spostrzegawczości i dobrej orientacji. Mamy zamiar odkryć kolor brązowy w kuchni, każde dziecko przypomni sobie jak ważne są zasady higieny oraz bezpieczeństwa. 
      Wkrótce potem przyjdą do nas święta i razem będziemy przypominać sobie różnie zwyczaje wielkanocne. Będą piosenki, zabawy, prace świąteczne. 
        Po świętach wybierzemy się z „wyprawą” w Polskę. Przypomnimy sobie ważne symbole Polski. Bardzie ciekawe i historycznie ważne miasta. Ten czas poświecimy na poznawanie różnych walorów naszego państwa. Spróbujemy zrozumieć co to są góry, morze, niziny i gdzie znajdują się w naszej pięknej ojczyźnie. Postaramy się zrozumieć co to jest konsytuacja i dlaczego świętujemy w Polsce.

 

 

Marzec w grupie Miętowej 
 

Minął luty, pwolutku żegnamy się w zimą i czekamy na to, co przyniesie nam marzec. A przecież "w marcu jak w garncu" zatem możemy się spodziewać ciekawej mieszanki zarówno pogodowej, jak i "wydarzeniowej" w grupie miętowej.


Pierwszy tydzień zapowiada się intensywnie, ponieważ w planie mamy dwie wycieczki. Najpierw wybierzemy się z rewizytą do dzieci z problemami słuchowymi. Jesteśmy ciekawi jak spędzają czas w swojej szkole. Następnie odwiedzimy filharmonię. Tym razem muzyka będzie miała kolor fiołkowo-różowy. W międzyczasie porozmawiamy o zasadach higieny jamy ustnej; dowiemy się dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne oraz jak je myć, zęby żeby były czyste. 

 

Kolejny tydzień przyniesie nam nową przygodę Wielorybki. Kogo spotka tym razem? Porozmawiamy również o morskich stworzeniach oraz poszukamy w naszym otoczeniu koloru filoteowego. 14.03 (w czwartek) będziemy obchodzić święto kolory filietowego.

 

W trzecim tygodniu marca poznamy ostatnią już część opowiadania o Wielorybce . Ale nim to się stanie poznamy wiele ciekawostek o Neptunie oraz porozmawiamy o trudnych sytuacjach, które nas spotykają. Przypomnimy sobie również jak brzmią magiczne słowa i kiedy ich używamy. 

 

Na języku angielskim poznamy słownictwo dotyczące tego, co znajduje się w domu oraz przypomnimy sobie wosenne słówka i pisoenki.

 

 

Luty w grupie Miętowej 

 

        Nasze lutowe przygody zaczynamy od przygotowania uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wystawimy przedstawienie pt. Leśna przygoda. Spróbujemy zrozumieć pojęcie – drzewo genealogiczne. A zdjęcia babć i dziadków pomogą nam przypomnieć sobie co chętnie razem robimy, kiedy się spotykamy. Jacy są nasi dziadkowie i nasze babcie. 

      W kolejnym tygodniu „powędrujemy” bardzo daleko spróbujemy przyjrzeć się kolorowym planetom. Poznamy charakterystyczne cechy Uranu oraz całkiem bliskiej nam Ziemi.

     Nasz czas wspólnej zabawy poświęcimy na poznawanie naszych emocji, umiejętności wyrażania ich, nazywania i rozumienia. Szczególnie spróbujemy oswoić strach i nauczymy dzielić się radością. Dzięki wspólnym zabawami na co dzień łatwiej będzie nam mówić o strachu, radości, uczyć się ich kontrolować i rozpoznawać u innych. A w razie potrzeby pomóc innym.

     Podejmiemy też ważne tematy związane z niepełnosprawnością ruchową i słuchową. Postaramy się lepiej zrozumieć osoby, które nie są tak sprawne ruchowo jak my. Spróbujemy odczuć jak to jest, gdy się mało słyszy. Odwiedzą nas dzieci z szkoły specjalnej dla niesłyszących, dzięki nim będziemy uczyć się nowych postaw akceptacji i pomocy.

    Znów spotkamy się z naszą Wielorybką Tęcza, która nam opowie o kolejnym swoim spotkaniu. Ciekawe, komu tym razem pomoże.

     Każdego tygodnia będziemy „szlifować” swoje umiejętności w języku angielskim – śpiewając, ucząc się wierszyków, nowych słówek i zabaw.

 

 

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

 

Witamy serdecznie w Nowym Roku! W pełni sił po świątecznym odpoczynku, z uśmiechami na twarzach rozpoczynamy noworoczną przygodę. 

 

W pierwszym tygodniu porozmawiamy o kalendarzu; przyjrzymy się jak jest zbudowany, przypomnimy sobie pory roku, miesiące, dni tygodnia zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dowiemy się, kiedy będziemy świętować urodziny każdego Miętowiaka. 

 

W drugim tygodniu stycznia przeniesiemy się do świata Wielorybki Tęczy i poznamy jej kolejną przygodę. Kogo spotka tym razem? Ta część opowiadania wprowadzi nas w krainę żółtej barwy - spróbujemy odnaleźć ją w otaczającym nas świecie. Porozmawiamy o żółtych zwierzętach oraz stworzymy żółtą opowieść. 

 

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się naszym emocjom. Odpowiemy na pytania: „czym jest złość i kiedy ją odczuwamy?” Następnie zastanowimy się, w jakich sytuacjach jesteśmy zazdrośni. Wspólnie pomyślimy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pod koniec tego tygodnia porozmawiamy o starości i co możemy zrobić dla starszych i potrzebujących ludzi. 

 

Pomiędzy 21.01 a 25.01 mamy ferie zimowe i przedszkole jest zamknięte. Wracamy 28.01. Wtedy poznamy kolejne losy Wielorybki Tęczy. Zastanowimy się, gdzie odnajdziemy kolor zielony oraz stworzymy zielone opowiadanie. 

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto poznamy wiele zimowych zabaw i piosenek. Na języku angielskim będziemy poszerzać słownictwo związane z aktualną porą roku oraz rodziną. 

 

Grudzień w grupie Miętowej

 

   W tym miesiącu czeka na dzieci wiele ważnych wydarzeń. Zaczynamy od spotkania z górnikiem z Kopalni Soli w Wieliczce. Dzieci będą mieć okazję do zadania pytań, poznania stroju galowego górnika. Wykonają pracę o tematyce związanej z górnictwem.

     W dalszej części tygodnia będziemy kontynuować naszą wspólną historię dzielnej Wielorybki Tęcza. Ostatnim razem spotkała Pana Rybkę, któremu podarowała kolor czerwony, ciekawe co tym razem jej się przydarzy. Dzieci będą rozwijać swoje umiejętności w zakresie budowanie relacji społecznych. Wspólnie będą mieć okazję do poznawania i doskonalenia percepcji wzrokowej. 

       W środę wybiorą się razem z nauczycielami do Muzeum Etnograficznego,  by zobaczyć jak dawniej i dziś świętowało się czas Bożego Narodzenia. Pomocnym w przygotowaniach do świąt jest Adwent, także w naszej szatni pojawi się kalendarz adwentowy, a w nim drobne upominki dla dzieci. Zapalą także świece, które pomogą odliczać kolejne niedziele do Świąt Bożego Narodzenia.

      W czwartek pojawi się długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj. Na spotkanie z nim czekają cały rok, dla niego zaśpiewają i zatańczą piosenki. Kolejny tydzień poświęcimy na poznawanie swoich emocji i radzenia sobie z nimi. Na zajęciach z języka angielskiego będą poznawać wyrażania związane z „toys” oraz z świętami Bożego Narodzenia.

    Ostatni tydzień grudnia dzieci będą odkrywać tradycje Świąt Bożego Narodzenia, wykonywać tradycyjne świąteczne kartki, ozdoby choinkowe. A podczas świątecznego spotkania wspólnie przygotowywać świąteczne dekoracje i kosztować tradycyjnych świątecznych dań. 

 

 

 

Listopad w grupie miętowej

 

     W tym roku listopad jest niezwykle ważnym miesiącem dla wszystkich Polaków. 11 listopada obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego powodu cały miesiąc poświęcimy na rozmowy o historii naszego kraju.


    W pierwszym tygodniu zorientujemy się, gdzie leży Polska, dowiemy się jak jest ukształtowana oraz poznamy symbole narodowe. Następnie zagłębimy się w historię począwszy od legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Porozmawiamy o początkach Państwa Polskiego oraz chrzcie Polski. Dowiemy się czym było rozbicie dzielnicowe oraz co doprowadziło do tragicznej sytuacji, kiedy Polska zniknęła z mapy świata na 123 lata. Następnie poznamy znaczenie słowa niepodległość. Przebrniemy także przez trudny temat wojen oraz czasów współczesnych. Tematy będą urozmaicane wycieczkami do teatru Groteska, muzeum archeologicznego, muzeum na Wawelu oraz muzeum lotnictwa.

 

    W związku z tematem miesiąca będziemy poznawać wiele piosenek  i zabaw o charakterze patriotycznym.

 

   Na języku angielskim poznamy słownictwo związane z ubraniami, szczególnie tymi, które pasują do aktualnej pory roku. 

 

Październki w naszej grupie

   

      Zaczynamy nowy miesiąc. Dzieci bardzo dobrze sobie już radzą w nowej rzeczywistości. A, że są ciekawe wielu rzeczy, będziemy poznawać i rozwijać ich umiejętności na różnych płaszczyznach. Będziemy uczyć i utrwalać różne zwroty w języku angielskim. Wspólna nauka piosenek, ciekawe materiały dydaktyczne pozwolą poszerzyć umiejętności dzieci o nowe pojęcia w języku angielskim.
     Ciekawość będzie także towarzyszyć w poznawaniu różnych zjawisk przyrodniczych, które można zaobserwować w różnych porach roku. By lepiej je poznać udamy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. 
Wszystkie nasze przygotowania będą zmierzać do poznania głównej bohaterki naszej przygody Wielorybki, z którą będziemy przez cały rok poznawać kolory. W tym miesiącu poznamy jej historię oraz pierwszego przyjaciela, którego spotkała w czasie tej podróży.
    Nasze wspólne zabawy będą nam pomagać poznawać siebie i swoje emocje. Dowiemy się i sprawdzimy, że każdy z nas jest inny, choć trochę podobny. Że to wielka wartość, że możemy i umiemy różne rzeczy. Wspólnie będziemy się uczyć rozpoznawać emocje u siebie i innych i starać się radzić, kiedy jest nam na przykład wstyd. 
     Wspólna lektura książek o emocjach pomoże nam zrozumieć tajnik tych umiejętności.

 

Wrzesień w GRUPIE MIĘTOWEJ

 

     Witamy serdecznie po wakacjach zarówno starszych miętowiaków, jak i nowych adeptów naszej grupy! Najbliższy rok zapowiada się obiecująco; będziemy odkrywać tajniki materiałów Montessori, poznamy nowe piosenki oraz zabawy, spróbujemy porozmawiać w języku angielskim, odwiedzimy wiele ciekawych miejsc, a to wszystko w towarzystwie pewnej Wielorybki…

     Pierwszy tydzień września minie na poznawaniu siebie nawzajem oraz naszej „miętowej” sali. Przypomnimy sobie najważniejsze zasady panujące w grupie i stworzymy kodeks, który będzie obowiązywał „miętowych przedszkolaków”. Powiemy sobie również kilka słów o mięcie.

    Następne tygodnie spędzimy wsłuchując się w Wielkie Opowieści Marii Montessori. Najpierw dowiemy się jak powstał Wszechświat. Porozmawiamy o Układzie Słonecznym, przyjrzymy się poszczególnym planetom. Następnie odkryjemy jak powstała Ziemia oraz poznamy prawa fizyczne, które towarzyszą nam każdego dnia. Zastanowimy się również skąd się wzięło życie na Ziemi, które organizmy były pierwsze, czym różnią się rośliny od zwierząt oraz kiedy pojawił się człowiek. Ostatni tydzień września spędzimy na rozmowach o jesieni. Dowiemy się dlaczego noc zmienia się w dzień a dzień w noc. Zadamy sobie pytanie: „co się dzieje, gdy Ziemia kręci się wokół Słońca?” oraz porozmawiamy o kolorach i darach jesieni. Tydzień ten zakończy wycieczka do Ogrodu Botanicznego, który jesienią jest szczególnie piękny.

    We wrześniu nie zabraknie tematycznych zabaw, piosenek oraz wierszy i opowiadań. Na języku angielskim będziemy przypominać sobie zwroty tj. „What’s your name? „Where are you from” oraz zaczniemy poznawać słownictwo związane z jesienią. 

 

 

 

Rok 2017/2018

 

 

Czerwiec - Grupa Miętowa

 

To już ostatnie nasze podróże. Najpierw spotkamy się na warsztatach przyrodniczych, by wraz naukowcem poznawać różne historie życia na Ziemi. 
Później przeniesiemy się na ostatni kontynent – Australię. Poznamy charakterystyczne  rośliny, zwierzęta. Będziemy się zastanawiać, dlaczego nie można ich spotkać w innych miejscach na świecie. Dowiemy się kto to są Aborygeni. Jakie mają stroje, jaka jest ich kultura. 
Z okazji dnia dziecka pojedziemy na wspólną wycieczkę – Ranczo Artemidy. Tam będziemy brać udział w różnych warsztatach. Dbać o samodzielność i bezpiecznie i kulturalne zachowanie podczas całej podróży. 
    Czeka nas także dwudniowa wycieczka. Przejazd w kierunku Zalipia. Przerwa i kilka chwil na zjedzenie własnego drugiego śniadania. Spacer po Zalipiu podziwiamy malowane chaty. Warsztaty dla dzieci  w Domu Malarek w Zalipiu- Wsi Malowanej.  Przejazd do  Kurozwęk. Udział w safari na terenie hodowli bizonów amerykańskich. Podziwianie przyrody w towarzystwie przewodnika, który  wprowadzi nas w świat zwierząt opowiadając ciekawostki związane z hodowlą,. Wizyta w minizoo. Odpoczynek w parku na terenie pałacu w Kurozwękach.  Przejazd w kierunku Cisowa. Kolacja.  Czas na sen. Po śniadaniu wyjazd do Tokarni. Zwiedzanie z przewodnikiem skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej w czasie zwiedzania podziwiać będziemy imponującą ekspozycję  obrazującą tradycyjną kulturę ludową kielecczyzny. Podczas warsztatów dla dzieci poznamy dawne gry i zabawy. Następnie udamy się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. W Centrum Nauki spędzimy czas korzystając interaktywnych stanowisk popularyzujących wiedzę dotyczącą ludzkiego organizmu i zjawisk w nim zachodzących.
    Wybierzemy się do Wioski Światów Salezjan – by przypomnieć sobie różne historie, legendy z różnych stron świata. Także podczas wycieczki do Parku Miniatur w Inwałdzie, będziemy poznawać i utrwalać zdobytą wiedzę podczas całego roku. Zasady bezpieczeństwa i kultury będą bardzo ważne podczas tych przejazdów.
Na koniec przypomnimy sobie o bardzo ważnych zasadach podczas wakacji. 
W trakcie warsztatów, zajęć będziemy rozwijać umiejętności plastyczne, muzyczne, ruchowe. Poćwiczymy nowe wyrażanie i słówka w języku angielskim.

 

 

MAJ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wypoczęci i pełni sił po długim weekendzie majowym wracamy do przedszkola, żeby odkrywać niepoznane dotąd rewiry świata. Jednak nim to się stanie pochylimy się na chwil parę nad historią naszej ojczyzny. Dowiemy się, co leży u początków Państwa Polskiego poznamy królów, porozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach m.in. powiemy skąd uroczystość 3 maja.  

W kolejnych tygodniach będziemy kontynuować podróże. Tym razem nasze stopy staną w Azji, a zwiedzanie rozpoczniemy od Japonii. Spróbujemy określić jej położenie, poznamy kulturę. Wybierzemy się na wycieczkę do Mangghi. Następnie porozmawiamy o tradycjach chińskich, koreańskich oraz tureckich. Zobaczymy zdjęcia, poznamy ciekawostki dotyczące tych państw. Odwiedzi nas również tata jednego z chłopców, żeby opowiedzieć
o swojej podróży po Azji.

 Tym sposobem zbliżymy się do bardzo ważnego wydarzenia - DNIA MAMY I TATY! Będziemy rozmawiać o podróżach rodziców, poopowiadamy o mamie i tacie; co lubi, jak wygląda, jak spędza czas. Dowiemy się też jak słowo „mama” i „tata” brzmi w innych językach. I w końcu nadejdzie dzień przedstawienia, które będzie dedykowane kochanym rodzicom.  

Ostatnie dni maja spędzimy na rozmowach o Izraelu

i kulturze żydowskiej. Odbędzie się wtedy również nocowanie w przedszkolu. 

 

KWIECIEŃ – PODRÓŻ GRUPY MIĘTOWEJ DO AFRYKI

 

To już kolejna podróż przedszkolaków na nowy kontynent. Wspólnie podczas zajęć dydaktycznych, prac z materiałem Montessori oraz zabaw muzyczno-ruchowych dzieci będą poznawać Afrykę. Będą się uczyć orientacji na mapie, nie tylko gdzie góra i dół, ale także Północ-Południe. Z pomocą kodowania kolorami – będą w stanie odnaleźć „zieloną” Afrykę na globusie. Będzie to okazja do poznawania nowych i utrwalania starszych wiadomości dotyczących Afryki, jej charakterystycznych zwierząt i roślinności. Dzieci będą odkrywać pustynię, dżunglę oraz sawannę. 
Podczas podróży zatrzymają się w różnych krajach,  takich jak: Egipt, Maroko, Madagaskar. Na ich przykładzie będą dowiadywać się jak żyją ludzie w różnych częściach Afryki. Będzie to czas na poznawanie kultury różnych narodowości. Sztuka i muzyka afrykańska pomoże im rozwijać także ich umiejętności. 
Dla dzieci planujemy także ciekawe spotkania – z Tatą Witka, który opowie nam o Afryce. Odwiedzimy Muzeum Archeologiczne, by poznać starożytny Egipt.  Mamy w planie także spotkanie z rdzennym Afrykaninem, który mieszka w Polsce. Wybierzemy się na film przyrodniczy do kina dotyczący przyrody na Madagaskarze. Zaplanowane mamy także warsztaty przyrodnicze JAKU.

 

MARZEC W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wstrząśnięci ostatnimi (miejmy nadzieję) podmuchami zimy,
 z utęsknieniem czekamy na nadchodzącą w tym miesiącu wiosnę. Zanim jednak to się stanie wybierzemy się w dotąd niepoznane krainy.

Na początku przemierzymy oceany; dowiemy się ile ich jest na naszej planecie oraz kogo możemy w nich spotkać. Nie będzie nam również obca flora rozległych wód oceanicznych. Tydzień zostanie urozmaicony przez warsztaty JAKU oraz warsztaty ceramiczne.

Następnie udamy się na Antarktydę, by poznać świat wiecznej zimy. Odpowiemy sobie na pytania; czy na Antarktydzie żyją ludzie oraz co można tam zobaczyć oprócz lodu.

Kolejne tygodnie miną pod znakiem wiosny i świąt wielkanocnych. Przypomnimy sobie kilka faktów związanych ze zmieniającymi się porami roku, porozmawiamy o wiosennych kwiatach i zwierzętach, które obudzą się z zimowego snu, bądź przylecą
 z ciepłych krajów. Dowiemy się również, czy święta wielkanocne obchodzi się w innych krajach świata i przypomnimy sobie polskie zwyczaje.

Zajęcia języka angielskiego będą dotyczyć wyrażeń przyimkowych, które utrwalimy na początku miesiąca, po czym zaczniemy przypominać sobie oraz rozszerzać słownictwo i zwroty związane z Wielkanocną.

 

LUTOWE PODRÓŻE W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Zaczynamy kolejną podróż. Byliśmy w Europie, Ameryce Północnej, a teraz pora, by odwiedzić Amerykę Południową.
Będziemy uczyć się orientacji na globusie, odnajdywać północ (góra)  i południe (dół globusa). Wspólnie będziemy szukać ciekawostek dotyczących tego kontynentu. Dowiemy się jakie zwierzęta tam mieszkają, jaką roślinność można spotkać właśnie tam.
W lutym, w "Tłusty czwartek" , jak każe nasza przedszkolna tradycja, odbędzie się wielki Kosmiczny Bal. Przybędą postacie z różnych odległych galaktyk. Będziemy wspólnie śpiewać, tańczyć i bawić się.
Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy utrwalać poznane wcześniej pojęcia i stosować wyrażenia, które już znamy od pewnego czasu. Powtórzymy słownictwo związane z „winter”.
Gdy już dobrze poznamy położenie kontynentu Ameryki Południowej, wyruszymy w podróż do Brazylii. Poznamy kulturę tego kraju, największą rzekę świata, w  dorzeczu której jest położona Brazylia. Przypomnimy sobie kroki samby i wrócimy na chwilę do karnawału.
By lepiej poznać mieszkańców Ameryki Południowej wybierzemy się do Muzeum Przyrodniczego przy ul. Sebastiana. Na warsztatach będziemy mieć okazję poznać ich zwyczaje.
W trakcie naszej podróży zawitamy jeszcze do Peru i Argentyny -państw, które mają bardzo cenną kulturę, a ich położenie sprawia, że zamieszkują je różne plemiona i zwierzęta.

Podczas naszych podróży będziemy utrwalać umiejętności w zakresie przygotowania do nauki czytania i pisania, rozwijać umiejętności plastyczne i muzyczne, doskonalić się w edukacji matematycznej i przyrodniczej. 

 

STYCZEŃ W GRUPIE MIĘTOWEJ

 

Wspominając zapach świątecznego stołu wchodzimy w Nowy Rok pełni energii i entuzjazmu. Pierwsze dni stycznia to dobry moment, żeby poruszyć kwestię upływającego czasu i jego zależności względem krążącej wokół Słońca Ziemi. Popatrzymy  na zegary tarczowe, aby spróbować odczytać która godzina kolejno wybija. Rozważania na temat czasu będą jedynie krótkim przerywnikiem w podróży po świecie. Dotychczas przemierzaliśmy Europę, jednak już w pierwszym tygodniu stycznia przeniesiemy się do Ameryki Północnej.

Najpierw zajmiemy się słonecznym Meksykiem. Poznamy jego charakterystyczne miejsca, mieszkańców. Porozmawiamy o kulturze tego miejsca, muzyce i kuchni.

Następnie wylądujemy w Stanach Zjednoczonych; przypomnimy sobie jak wygląda flaga oraz odsłuchamy hymn z należytym szacunkiem. Przyglądniemy się również miejscom, które znane są ludziom niemal na całym świecie oraz przygotujemy amerykańskie przysmaki.

Kolejny tydzień spędzimy na najprzyjemniejszych rozmowach o ukochanych babciach i dziadkach oraz wyjdziemy na przedstawienie do teatru.

Styczeń zakończymy rozmowami o Kanadzie; jej przyrodzie, kulturze. Powiemy sobie także o Inuitach, rdzennych mieszkańcach tego zakątka globu. Ostatnia środa miesiąca będzie dniem święta Babci i Dziadków w naszym przedszkolu, na które dzieci przygotowują się już od połowy grudnia. 

 


GRUDZIEŃ W GRUPIE MIĘTOWEJ


Zaczynamy nasze poznawanie świata w grudniu warsztatami JAKU. Tym razem będziemy przyglądać się brudowi i mydle. Dowiemy się dlaczego mydło potrafi być tak skuteczne. I co jest ważne w usuwaniu brudu. Kolejne dni to podróż na północ Europy – do Finlandii. Będziemy poznawać kulturę i historię tego kraju. Jednak również z dalekiej Laponii odwiedzi nas św. Mikołaj. Będzie to czas wręczania prezentów, wspólnej zabawy. Na to wyjątkowe spotkanie przygotujemy piosenki i tańce. Cały czas w trakcie naszych „podróży” uczymy się nowych słówek danego kraju.
Uczymy się także słówek i zwrotów w języku angielskim, by w rzeczywistej sytuacji móc się porozumieć.
W grudniu rozpoczniemy też przygotowania Adwentowe – będzie zapalanie świecy adwentowej, kalendarz adwentowy i drobne upominki.
W kolejnym tygodniu wybierzemy się do naszych sąsiadów – do Niemiec. Poznamy ich kulturę i język. Dowiemy się ciekawostek o samochodach. I poznamy tradycję ubierania świątecznej choinki.
By lepiej poznać bożonarodzeniowe zwyczaje wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Spotkamy się na wspólnym świętowaniu z Rodzicami. Wspólnie będziemy przygotowywać świąteczne ozdoby.
W ostatnim tygodniu będziemy opowiadać i poznawać różne tradycje bożonarodzeniowe.
Wybierzemy się do Kopalni Soli w Wieliczce, bo poznać legendę o jej powstaniu. 
 

PAŹDZIERNIKOWE PODRÓŻE  W GRUPIE MIĘTOWEJ

 


        Zaczynamy! A właściwe zaczęliśmy już w zeszłym miesiącu – poznając historie powstania świata, planet, Ziemi, życia na Ziemi oraz pojawienia się człowieka. Wiemy też jak to się dzieje, że jest dzień i noc, skąd się biorą pory roku. A teraz czas na poznanie wnętrza Ziemi. Jak to się stało się, że mamy lądy i wody? Jak tak naprawdę Ziemia wygląda w środku, z czego jest zbudowana? Jakie mamy kontynenty na naszej planecie i jakie jest ich pochodzenie? Będziemy zadawać wiele pytań i szukać na nie odpowiedzi poprzez opowieści, filmy, różne modele i przykłady. By lepiej zrozumieć ten temat wybierzemy się do Muzeum Geologicznego, by tam naocznie i poprzez własne doświadczenie odkryć minerały z jakich zbudowana jest Ziemia. Nauczymy się z pomocą kompasu odnajdywać kierunki świata. Będziemy także utrwalać umiejętność rozróżniania lewej i prawej strony ciała. Nauczymy się piosenki o kontynentach. A żeby to wszystko lepiej zrozumieć i zapamiętać wykonamy różne prace plastyczne, które pomogą nam to wszystko zobrazować. 
        Także podczas zajęć z języka angielskiego, będziemy utrwalać dotychczas poznane zwroty i uczyć się nowych słówek.
         A że w październiku, jesień potrafi być naprawdę złota – wybierzmy się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej Pszczółki oraz do Ogrodu Botanicznego.
         Na koniec czeka nas podróż do słonecznej Italii. Będzie kolorowo, smacznie i ciekawie

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE MIĘTOWEJ! 

 

 

Skoro nadszedł wrzesień, a po wakacjach zostały tylko wspomnienia, możemy z radością powitać nowy (przed)szkolny rok, który przyniesie nam sporo wrażeń. Na początek zmiana nazwy grupy z zielonej na MIĘTOWĄ,  która pobudzi nasze zmysły. 

 

Pierwszy pełny tydzień września będzie czasem cieszenia się sobą nawzajem. Domyślamy się, że dzieci zatęskniły za przyjaciółmi z grupy, dlatego tematy dydaktyczne będą oscylowały wokół hasła: „ Ja i moja grupa”. Porozmawiamy  o naszym przedszkolu, przypomnimy sobie zasady i obowiązki przedszkolaka oraz dowiemy się, co będzie nas interesowało w najbliższym roku.

 

W kolejnym tygodniu zagłębimy się w temat historii powstania świata oraz życia na Ziemi. Będziemy uczestnikami jednej z „Pięciu Wielkich Lekcji” Marii Montessori.

 

Trzeci tydzień września minie pod znakiem jesieni. Ale zanim przejdziemy do tematu właściwego zastanowimy się skąd bierze się dzień i noc oraz pory roku. Następie porozmawiamy o jesiennym krajobrazie oraz przysmakach... Wrzesień zamkniemy tematami związanymi ze wszechświatem; poznamy Układ Słoneczny i planety,  które zawiera.

 

Zajęcia z języka angielskiego będą korespondowały z tematami dydaktycznymi, jednak w tym miesiącu skupimy się na kształtowaniu lub utrwalaniu umiejętności związanych z wypowiedziami o sobie oraz poszerzymy jesienne słownictwo. 

 

Na dole strony galeria z naszej sali!

 

 

Rok 2016/2017

Kwiecień w grupie zielonej

Już kwiecień! Mamy nadzieję, że Pani Wiosna już się zadomowiła i będzie nas obdarzać pięknym słońcem i darami natury. Co by nie było kolejne tygodnie tego miesiąca będą wyglądać następująco:
zaczynamy od warsztatów JAKU, które odnoszą się do tematu roku. Dzieci odkrywają tajniki ludzkiego organizmu. Zajęcia dydaktyczne  w tym tygodniu będą krążyć wokół układu oddechowego; zobaczymy jak jest skonstruowany i jakie pełni funkcje. W środę 5 kwietnia odbędzie się spotkanie wielkanocne z Rodzicami.

Następnie, tuż przed świętami, porozmawiamy
o zwyczajach wielkanocnych. Omówimy zawartość wielkanocnego koszyczka, stworzymy przepiękne pisanki oraz nauczymy się składać świąteczne życzenia.

Po świętach poznamy pracę pilota; zobaczymy jego mundur i dowiemy się jak może wyglądać dzień na lotnisku. Porozmawiamy także o innych środkach transportu.

Kolejny tydzień zaczniemy od wycieczki na lotnisko, która będzie podsumowaniem tematu. We wtorek 25 kwietnia wybierzemy się do centrum krwiodawstwa, żeby przez kolejne dni omówić układ krwionośny. Odpowiemy sobie na  pytania co to właściwie jest układ krwionośny i do czego służy. Dowiemy się również jak pomóc
w przypadku skaleczenia.

Tematy języka angielskiego będą dotyczyć wiosny i Świąt Wielkanocnych. Poznamy piosenki i zabawy, które pomogą utrwalić słownictwo. 

 

Spotkanie z Babcią Ewą - stomatolog

      W czwartek była u nas Babcia Ewa, która opowiedziała i przedstawiła swój zawód - stomatologa. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały wszystkich ważnych informacji. Zachęcała też wszystkich ich do prawidłowej higieny jamy ustnej oraz systematycznych wizyt u stomatologa.

 

Święto Babci i Dziadka

       Dzięci już od wczesnego ranka przeżywały wiztę Babć i Dziadków. Nie mogły się doczekać spotkania z nimi. Calutki miesiąc przygotowywały się ćwicząc tańce, piosenki i wierszyki. Specjalnie z tej okazji wystąpiły i przygotowały dla Babć i Dziadków przedstawienie O porach roku i miesiącach. Z okazji święta wręczyły swoim bliskim specjalnie wynonane prezenciki.

 

Drugi i trzeci tydzień stycznia

          Zeszły tydzień upłynął pracowicie; oprócz rozmów na temat zawodu pisarza toczyły się próby do zbliżającego się święta Babci i Dziadków. Byliśmy także w bibliotece, by na chwilę wejść w rolę bibliotekarza. Przyszły tydzień szykuje się nie mniej intensywnie. Zaczynamy od warsztatów Jaku z p. Magdą a w kolejnych dniach poznamy pracę muzyków.

 

Styczniowe plany w naszej grupie 

       Przywitaliśmy Nowy Rok 2017! Ale jak to się dzieje, że tak nam się czas zmienia. Właśnie tego będziemy się chcieli dowiedzieć przez najbliższy tydzień. Będziemy poznawać i utrwalać pojęcia dnia i nocy, dni tygodnia, pór roku oraz miesięcy. Dowiemy się co to takiego minuta, godzina i doba oraz jak są z sobą powiązane. Spróbujemy stworzyć i namalować swój własny kalendarz.
      W kolejnym tygodniu poznamy zawód pisarza. Będziemy się zastanawiać któż to taki? I czy my też możemy być pisarzami. Poznamy książkę od „podszewki” i zaznajomimy się z pojęciem „od deski do deski”. Będziemy także poznawać i uczyć się jak w odpowiedni sposób obchodzić z książkami. Opowiemy także o swoich ulubionych książkach. Sami też na chwilę staniemy się twórcami – wydawcami książek. Odwiedzimy także specjalne miejsce, gdzie można zobaczyć bardzo wiele książek i dowiedzieć się z nich wielu interesujących rzeczy. Wybierzemy się do Biblioteki Jagiellońskiej.
        Następny tydzień rozpoczniemy warsztatami z Panią Magdą z JAKU – poznamy Sekrety serca - W tajemnice ludzkiego ciała wprowadzi nas warsztat z anatomii, na którym dowiemy się jak zbudowany jest nasz układ krwionośny. Poprzez modele i zabawy poznamy rolę poszczególnych składników krwi oraz budowę serca – najważniejszej pompy w organizmie człowieka. Warsztat dla dociekliwych.
      Ten tydzień spędzimy także na odkrywaniu – poznawaniu pracy – zawodu muzyka. Dowiemy się kim jest i co musi robić, by móc grać tak pięknienie na instrumencie. Będziemy też poznawać i odkrywać nowe instrumenty.  Z ich pomocą odkryjemy rytm, dźwięk, tempo, wysokość. Sami też będziemy uczyć się grać.
     Kolejny tydzień do którego będziemy się przygotowywać przez cały styczeń to bardzo ważne wydarzenie w naszym przedszkolu – Spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka. Podczas całego miesiąca będą nam towarzyszyć próby teatralne – będziemy ćwiczyć teksty wierszyków, tańców, piosenki oraz grę na instrumentach. Dla kochanych Babć i Dziadków przygotujemy także drobne upominki.
    Miesiąc zakończymy wizytą w Teatrze Groteska – wybierzemy się na przedstawienie pt. Towarzystwo Pana Brzechwy. (styczeń JSz)

 

Święta, idą święta!

To już trzeci tydzień adwentu. Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera tego wyjątkowego czasu przenosi się do przedszkola. W tym tygodniu rozmawiamy o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych, które goszczą w polskich domach. Dowiemy się również jak obchodzą święta nasi przyjaciele z za granicy. 

 

Zawody - Listonosz

      Najbliższy tydzień wprowadzi nas w świat komunikacji międzyludzkiej na odległość. Dowiemy się, w jaki sposób przkazywano sobie informacje dawniej a jak jest teraz. Wybierzemy się także na pocztę, żeby spotkać pana listonosza i poznać jego pracę. 

 

Wycieczka do Poradni Słu

Galeria: