Grupa Miętowa

Rocznik: 2023/2024

Opis:

ROK 2023/2024


KWIECIEŃ 2024
 

Po wiosenno-wielkanocnych zajęciach wracamy do poznawania naszej Polski. Na Kujawach można odwiedzić wiele wspaniałych miejsc. Legenda o powstania miasta Bydgoszcz wyjaśnia dzieciom jej historię i pomaga zrozumieć znaczeniu herbu. Toruń z daleka pachnie pysznymi piernikami. Wszak mówią o tym legendy i Muzeum Piernika. To miasto słynie także z słynnego uczonego Mikołaja Kopernika. Płock, Inowrocław to jeszcze inne kujawskie miejscowości. Nauczymy się piosenki o Kujawach i kilku kroków kujawiaczka, który nie jest tak skoczny jak polka.

W kolejnym tygodniu przenosimy się na Dolny Śląsk, który słynie z pięknych gór i krajobrazów. Jest tak również Karkonoski Park Narodowy. Poznamy jego historię herbu oraz charakterystyczne rośliny i zwierzęta, które tam żyją. Przypomnimy sobie zasady poruszania po górskich szlakach. 

Dolny Śląsk słynie z wielu przepięknych miejscowości. By je poznać będziemy słuchać legend, opowieści. Wspólnie będziemy oglądać zdjęcia i filmiki. Poznamy nowe herby miast. Dowiemy się co to za małe postacie zamieszkują Wrocław. Słynna bolesławicka porcelana może zainspiruje nas do własnej twórczości. Piękne, dawne zamki opowiedzą nam różne historie. Tańce, piosenki, prace plastyczne będą nam pomagać poznawać i utrwalać zdobyte informację. 

Wybierzemy się do Teatru Ludowego na przedstawienie pt. Calineczka oraz do Muzeum Podgórza na warsztaty pt. Biuro Projektów. Będziemy pamiętać o zasadach bezpiecznego i kulturalnego zachowania. 

 

Później przeniesiemy się w region Wielkopolski. Zawsze najpierw poznajemy świat rośli i zwierząt oraz przyrodę z danego regionu. Przybliży nam ten region Wielkopolski Park Narodowy oraz Rogaliński Park Krajobrazowy.

 

LUTY 2024
 

W tym miesiącu ruszamy dalej w „podróż” po Polsce. Poznamy stolicę Polski Warszawę. Legendy o Warsie i Sawie, O syrence, o Niedźwiedziu przybliżą nam to miejsce. Będziemy czytać historię o tym wyjątkowym miejscu. Ludowe tańce i piosenki przybliża nam kulturę tego regionu.

Piejoki, Kodry, gwiazdy, tasiemki to łowickie pojęcia charakterystyczne dla regionu Łowicza. Pyza z opowieści H. Januszewskiej będzie nam przewodniczką. Będziemy wycinać, kleić, zdobić, śpiewać i tańczyć zgodnie z łowicki zwyczajem.

Niedaleko Mazowsza leżą Kurpie. Dziewczyny i chłopaki chodzą w tradycyjnych strojach. W tym regionie dzieci używają swoje gwary. Kurp i Kurpianka zatańczą nam piękny taniec. Także my spróbujemy pląsać w takt muzyki. Spróbujemy wykonać kurpiowskie wycinanki oraz kierce.

W kolejnym tygodniu przeniesiemy się na Mazury. Będziemy odkrywać przyrodę. Wigierski Park Narodowy, Bobrzański Park Narodowy. Spróbujemy podglądnąć zwierzęta i rośliny, które tam żyją.

W każdym tygodniu będą realizowane zajęcia z języka angielskiego, gimnastyki i rytmiki.

W trakcie wspólnych zabaw muzyczno-ruchowych będziemy uczyć się śpiewać i tańczyć ludowe piosenki z regionu Mazowszai Mazur.

 

GRUDZIEŃ 2023

Ten miesiąc jest dla nas niezwykle krótki, choć dzieje się w nim bardzo wiele. Przygotowania do spotkania z św. Mikołajem trwają. Śpiewamy piosenki. Poznajemy jego historię. 6 grudnia odwiedzi nas. Podaruje prezenty. A dzieci będą miały okazję porozmawiać z nim osobiście. Będzie wiele emocji i radości.

Wybierzemy się na Rynek Główny w Krakowie na Konkurs Szopek Krakowskich. Nasze intensywne przygotowania zmierzają do końca. A szopka jest coraz piękniejsza.

W grudniu wrócimy do naszych podróży po Polsce. Odwiedzimy Śląsk. Będziemy poznawać przyrodę. Dowiemy, które zwierzęta zasypiają na zimę. Poznamy tajnik pracy górnika i kopalni. Tym razem kopalni węgla. Dowiemy się z czego słynie ten region. Poznamy bohaterów Bolka i Lolka. A także historię maszyn parowych oraz piękne koronki z Koniakowa.

Ostatni tydzień to czas poznawania tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchamy historii. Dowiemy się jakie tradycyjne potrawy pojawiały się na świątecznym stole w wigilie. Dlaczego na choince wiszą takie piękne ozdoby i jak to się stało, że ubieramy choinkę.

Wspólne spotkanie z rodzicami będzie okazją do wykonania świątecznych ozdób oraz spróbowania świątecznych smakołyków.

Wybierzemy się na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich, by zobaczyć naszą szopkę i inne piękne dzieła.

 

Październik 2023
 

     Nasza podróż po Polsce rozpoczyna się już na dobre. Wpierw zawitamy do Małopolski. Poznamy jej przyrodę (rośliny, zwierzęta). Charakterystyczne Parki Narodowe. Będziemy nasłuchiwać odgłosów lasu.

Wybierzemy się także na liczne wycieczki. Do Muzeum Krakowa, do Sukiennic, na przedstawienie teatralne do Teatru Groteska. Weźmiemy udziała w warsztatach ceramicznych oraz spotkaniu z Caviami.

Poświęcimy dużo czasu na “zwiedzanie” poznawanie historii, kultury i tradycji Krakowa. Zobaczymy najważniejsze zabytki. Nauczymy się śpiewać i tańczyć krakowskie piosenki.

Zawitamy do Wieliczki i zagłębimy się w jej historięi legendy.

“Odwiedzimy” Podhale i góry. Poznamy stroje, kulturę i smakołyki tego regionu.

Na koniec odwiedzimy okolice ziemi Sandomierskiej. Dowiemy się z czego słynęła i poznamy jej symbole i legendy

 

Wrzesień 2023

Galeria: