Grupa Jaśminowa

Rocznik: 2022/ 2023

Nauczyciele: p.Anna M. ,p.Beata S.

Opis:

Plany Grupy Jaśminowej na listopad

       W związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości w pierwszym tygodniu miesiąca skupimy się głównie na naszej ojczyźnie-Polsce.  Wysłuchamy legendy o Lechu, Czechu i Rusie, która przybliży nam początki powstania naszego państwa. Przypomnimy sobie jak ważne są symbole narodowe tj. flaga, godło i hymn, dowiemy się czym jest patriotyzm. Poznamy bliżej Warszawę- stolicę naszego kraju, a także nasz piękny Kraków- miasto królów polskich, sięgające tradycją ponad tysiąc lat wstecz.

    Tematykę tą uzupełnimy i utrwalimy 16 listopada podczas warsztatów patriotycznych w Pałacu Krzysztofory. Zobaczymy tam też wystawę, posłuchamy legend i historii związanych z Krakowem.

W listopadzie czeka nas wiele wyjść. Wcześniej – 8 listopada wybierzemy się razem do kina „Agrafka”, a 24 listopada do Muzeum Etnograficznego, gdzie dowiemy się jak dawniej jesienią ludzie przygotowywali się do zimy. Zobaczymy wyjątkowe eksponaty z dawnych czasów, odkryjemy analogie między nazwami miesięcy, a przedmiotami zgromadzonymi w muzeum.

   Na zajęciach z angielskiego podsumujemy tematykę Halloween wspólną zabawą, podczas której będziemy mogli się przebrać. Wspólnie wydrążymy dynie do angielskiej piosenki i zrobimy z niej uśmiechnięty lampion. Samodzielnie przygotujemy ciasto dyniowe i dekoracje. Tak, byśmy mogli się bawić w „Trick or treat” jak dzieci, których ojczystym językiem jest ten którego się uczymy. Zapewniamy, że atmosfera będzie przyjazna a nie straszna, dzieci nie mogą się już doczekać, niektórzy prosili o późniejszy termin, by tylko moc być. Planowana lekcja z imprezą odbędzie się zatem 15 listopada.

    W drugiej połowie miesiąca poznamy „Wielką Historię Marii Montessorii  o powstaniu życia na Ziemi”. Na długiej taśmie czasu w trakcie opowieści będą chronologicznie pojawiać się różnorodne zwierzęta i rośliny. Okresy, w których nastąpiła ewolucja będą wyraźne. Dzięki tej historii w przystępny sposób zdobędziemy dużą wiedze i zrozumiemy jak etapami powstało życie na naszej planecie od pierwszej komórki po ssaki. Zdziwimy się, jak wiele roślin i zwierząt było wiele milionów lat temu przed nami na naszej planecie i odkryjemy, że tak naprawdę my jako ludzie nie istnieliśmy jeszcze. W nawiązaniu do tej historii 23 listopada weźmiemy udział w warsztatach w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ i wystawie pt. „Historia życia na Ziemi”.

    Przez cały listopad czas wypełniać będzie nam prócz powyższych zagadnień tematyka związana z jesienią: jesienne zabawy, piosenki i prace plastyczne.


PAŹDZIERNIK W GRUPIE JAŚMINOWEJ
 
W miesiącu październiku będziemy poznawać i uczyć się nazw dni tygodnia i miesięcy. Dzięki wspólnemu planowaniu czasu dowiemy się ile ich jest i jakie ważne dla nas wydarzenia mają miejsce  w wybranym czasie.
Następny tydzień poświęcimy zagadnieniom naszej planety Ziemi. Dowiemy się jak jest zbudowana oraz jakie powierzchnie zajmują wody i lądy. Wyruszymy na całodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego gdzie w namacalny sposób doświadczymy drugiego znaczenia słowa „ziemia”.
W trzecim tygodniu będziemy poznawać kontynenty. Dowiemy się ile ich jest, czy na wszystkich mogą zamieszkiwać ludzie oraz jakie zwierzęta żyją na wybranych terenach i dlaczego właśnie takie. Jeśli pogoda nam pozwoli to wybierzemy się do ogrodu botanicznego aby podziwiać zmieniającą się jesienią przyrodę oraz poznawać gatunki roślin występujące na innych kontynentach.
Ostatni tydzień poświęcimy zagadnieniom ekologii. Będziemy uczyć się jak dbać o naszą planetę, dowiemy się co my, dzieci, możemy uczynić dla niej, aby móc cieszyć się jej pięknem i jak we właściwy sposób korzystać z dobrodziejstw, które nam daje. Pomoże nam w tym udział w przedstawieniu teatralnym o tematyce ekologicznej
Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będą piosenki, wiersze oraz prace plastyczne. Będziemy także poznawać nowe słówka i zwroty w języku angielskim a poranki i popołudnia wypełni nam praca z materiałem Montessori.

WRZESIEŃ W GRUPIE JAŚMINOWEJ

Witamy po wakacjach. Nasza grupa liczy w tym roku 18 dzieci. Dołączyli do nas: Kalinka, Krzysiu, Feliks, Nina, Lilianna oraz Stefciu. Bardzo się cieszymy na wspólny czas razem.

      Początkiem września będziemy poznawać bliżej nasze przedszkole, jak i się wzajemnie.Obejrzymy poszczególne miejsca w przedszkolu oraz w naszej sali. Zapoznamy się z różnymi zasadami oraz dowiemy na czym polegają dyżury. Poznamy nasze imiona, dowiemy się kto ma jaki znaczek w przedszkolu, każdy dzień pozwoli nam  bardziej zbliżyć się do siebie. Umożliwi nam to czas spędzony razem na zabawie, nauce i pracy. Wspólnie będziemy też odpoczywać, jeść, uczęszczać na zajęcia z rytmiki i gimnastyki. Czekają nas piękne, nowe doświadczenia, przygody, doznania. Towarzyszyć będzie nam muzyka, taniec i śpiew. Nauczymy się wielu nowych piosenek, zarówno w j. polskim, jak i angielskim.

Druga połowa miesiąca to nadejście jesieni. Jesienna tematyka wypełni czas w przedszkolu. Kosze zapełnimy kasztanami, żołędziami, obserwować będziemy liście na drzewach i zmiany następujące w pogodzie i w przyrodzie. Muzyczny repertuar letni zamienimy na jesienny. 22 września jesień powitamy razem z naszymi rodzinami podczas Pikniku Jesiennego w przedszkolu. Wystawa prac wykonanych z darów jesieni to nasza coroczna tradycja. 
   W tym miesiącu posłuchamy również „Historii o powstaniu Wszechświata Marii Montessori”. W ciągu całego roku poznamy więcej takich niezwykłych opowieści, które w chronologiczny i uporządkowany sposób ukazują ogromną wiedzę! Dzięki zaprezentowanym rekwizytom na taśmie czasu nowe informacje są jasne i zapamiętywalne, mimo ich dużej ilości. Wszystko ma swój porządek i swoją kolej. Kosmos zachwyci nas jako pierwszy, zainspiruje do odkrywania jego tajemnic. Zawsze zaczynamy od początku, od ogółu do szczegółu, ta sama zasada dotyczy np. pracy z materiałem. A nasze zajęcia związane z kosmosem po Wielkiej Lekcji dotyczyć będą takich zagadnień jak: wiedza o poszczególnych planetach Układu Słonecznego, ich wielkości oraz odległości od Słońca, dzień i noc oraz pory roku na naszej planecie.
  Wszystko co robimy i czego się uczymy jest dostosowane do naszych możliwości. Tak, by zarówno młodsi, jak i starsi członkowie grupy mogli czerpać wiedzę i dobrze się bawić. Grupa mieszana wiekowo tworzy niemal rodzinną atmosferę, jak w rodzeństwie uczymy się od siebie, uzupełniamy, dopełniamy. Każdy jest inny, każdy jest ważny, razem możemy więcej. Wszystkim życzymy wspaniałego roku szkolnego 2022/2023!
 
Galeria: