Grupa Jaśminowa

Rocznik: 2019/ 2020

Nauczyciele: p.Anna M. ,p.Beata S.

Opis:

WRZESIEŃ W GRUPIE JAŚMINOWEJ

Bardzo serdecznie witamy po wakacjach w naszym przedszkolu. Ten rok rozpoczynamy szczególnie albowiem zmienia się nazwa naszej grupy. Jak co roku pojawią się również u nas nowi koledzy. To: Emilka, Hubert i Tymoteusz oraz już nam troszkę znani Basia, Tomaszek i Filip (rodzeństwo naszych obecnych przedszkolaków). Łacznie nasza grupa liczy 19 osób. Na poczatku tego miesiąca będziemy poznawać się bliżej, przypominać sobie obowiązujace u nas zasady oraz wspólnie bawić się i doświadczać otaczającego nas świata. W drugim tygodniu wybierzemy się w daleką podróż bo rozmawiać będziemy o wszechświecie, poznamy wielką opowieść o tym jak powstał nasz układ słoneczny. Dowiemy się jaką funkcję pełni słońce oraz poznamy nazwy planet Następnie mówić będziemy o tym jak zbudowana jest nasza planeta Ziemia. Poznamy różne formy ukształtowania terenu jak wyspa, jezioro, cieśnina, zatoka, przylądek, półwysep, przesmyk. Posłuchamy drugiej wielkiej opowieści Montessori o tym jak na Ziemi pojawiło się życie. Dzięki czarnej taśmie czasu będzie nam łatwiej zrozumieć jakie organizmy kolejno pojawiały się na naszej planecie. Poznamy i przypomnimy sobie również nazwy kontynentów, które będziemy układać na wielkiej mapie. Wrzesień to czas kiedy witamy nową porę roku – jesień. Już teraz zapraszamy wszystkich Rodziców na nasz coroczny piknik jesienny. Dzieci z Państwa pomocą zapewne przygotują wspaniałe prace z tegorocznych darów jesieni. Będziemy również mówić o tym jakie zmiany przynosi ze sobą ta pora roku w sadzie, ogrodzie, w parku i w lesie. Podczas całego miesiąca poznamy także nowe słówka i zwroty z j. angielskiego, będziemy śpiewać piosenki i uczyć się wierszy związanych z naszą tematyka, wykonamy prace plastyczne a podczas pracy z materiałem Montessori zdobywać będziemy nowe umiejętności.

 

 

 

PAŹDZIERNIK 2018

Miesiąc październik rozpoczniemy od zagadnień związanych ze zmianami jakie obecnie zachodzą w przyrodzie. Będziemy uważnie przyglądać się drzewom i ich budowie, liściom zmieniającym cudownie kolory w tym czasie oraz owocom drzew. Wybierzemy się również do Ogrodu Botanicznego aby obserwować jak zmienia się przyroda. A w połowie miesiąca będziemy uczestniczyć w przedszkolu w warsztatach ceramicznych tworząc dzieła związane z tą porą roku.
  W tym miesiącu rozpoczniemy też spotkanie z historią naszego kraju. Najpierw przez kilka dni będziemy uczestniczyć w wielkiej lekcji podczas, której na taśmie czasu ukażą się, dzięki naszej aktywności, najważniejsze dla państwa wydarzenia. Następnie będziemy przyglądać się bliżej wybranym faktom z historii Polski. Na tych poszczególnych etapach będzie nam towarzyszyć literatura dziecięca dotycząca tego tematu oraz muzyka z dzieciecego, patrotycznego repertuaru. W październiku przyjrzymy się bliżej tematom związanym z początkami państwa polskiego oraz czasami kiedy żyli pierwsi królowie. Wspominać będziemy lata kiedy pojawiały się pierwsze grody a potem zamki. Jeśli pogoda pozwoli to wybierzemy się do zamku w Wieliczce oraz zwiedzimy Barbakan. Będziemy rozwijać nasze umiejętności poprzez prace plastyczne a także pracę z materiałem Montessori. 
 
LISTOPAD 2018
 
Nowy miesiąc zaczniemy tradycyjnie od wspólnej zabawy podczas „Dnia z zabawką”, ale nie będzie to jedyna zaplanowana atrakcja. Odwiedzimy Teatr Współczesny, gdzie obejrzymy spektakl o „Karolci i o niebieskim
koraliku”, a także zwiedzimy Zamek na Wawelu. Natomiast w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości , tuż przed 11 listopada nasza grupa wraz z innymi spotka się na sali wykładowej, gdzie wspólnie będziemy celebrować tą niezwykle ważną rocznice państwową. Ponownie usłyszymy „Wielką opowieść o historii Polski przygotowaną przez 3 nauczycielki z wyjątkową prezentacją na taśmie czasu. Uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz poznanym niedawno patriotycznym repertuarem muzycznym postaramy się upięknić to bardzo ważne dla nas Polaków święto.

Kolejny tydzień poświęcimy na ciąg dalszy realizowanego planu rocznego związanego z historią naszego kraju. Tym razem zaglądniemy do zamku w Malborku, już nie fizycznie, ale dzięki zajęciom z Panią Anią.

Na zajęciach z języka angielskiego będzie w tym czasie dominować jesienna tematyka, poznamy nowe piosenki , a wraz z nimi nowe słownictwo, nowe zabawy, a jako podsumowanie nowych treści stworzymy różnorodne prace plastyczne. Przy okazji zajęć „ Forest animals” upieczemy orzechowe ciasteczka o kształtach leśnych zwierząt.

Te słodkie wypieki będą zarazem wprowadzeniem do nowego tematu: „ Las jesienią i zimą”. Na zajęciach poznamy las jako ekosystem, dowiemy się jak jest zbudowany i kogo możemy spotkać na danym jego„piętrze”. Świat flory i fauny leśnej zachwyci nas swoim bogactwem. Poznamy różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Królestwo grzybów, które mają teraz swój czas w lesie też nie będzie nam już obce. Poczujemy las dzięki przyniesionym do sali skarbom natury leśnej, filmom przyrodniczym, a może nawet uda nam się wziąć udział w zorganizowanych zajęciach na skraju lasu. Porozmawiamy również o przygotowaniach zwierząt do zimy, wspólnie odkryjemy , które zapadają w sen zimowy, a które pozostają aktywne.

Pod koniec miesiąca powrócimy do tematów związanych z historią naszego kraju. Dowiemy się więcej na temat bitwy pod Grunwaldem oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie będziemy myśleć już tylko o nadchodzącej wizycie Świętego Mikołaja. Czas poświęcimy na wszystko co związane jest z Jego osobą. O Nim będziemy śpiewać, mówić, Jego portery ozdobią nasze przedszkole, to Jego będziemy wypatrywać i prosić o wymarzone prezenty :)

 
GRUDZIEŃ 2018 
 
Nowy miesiąc rozpoczną w naszym przedszkolu wizyty dwóch gości. Spotkanie z Górnikiem ma na celu pamięć o Barbórce oraz zaprezentowanie dzieciom zawodu trudnego, nietypowego , z którego Polska słynie od dawien dawna.

Natomiast wizyta Mikołaja na którego czekamy od roku emocjonuje nas bardzo i jest niewątpliwie wydarzeniem miesiąca. Na tę okazję uczymy się piosenek, które z radością śpiewamy, marzymy o upragnionych prezentach, wypatrujemy Mikołaja za oknem. Jest On głównym tematem naszych zajęć zarówno tych w języku ojczystym , jak i na zajęciach z angielskiego. Podobno prócz nocy , odwiedzi nas w naszej sali , co wydaje się wręcz nieprawdopodobne !

W oczekiwaniu na święta nauczymy się kolęd , pastorałek, poznamy tradycje świąteczne, z przyjemnością wykonamy różnorodne ozdoby choinkowe. Zaprosimy nasze rodziny na spotkanie bożonarodzeniowe podczas którego razem będziemy kolędować i bawić się w tematyce świątecznej.

Jak co roku wybierzemy się na Wystawę Szopek Krakowskich, by wspólnie podziwiać niezwykle pracochłonne i piękne prace uczestników konkursu organizowanego przez nasze miasto.

Podczas ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wraz z całym przedszkolem spotkamy się przy Wigilii i przepięknej Opowieści o Bożym Narodzeniu. Podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia.

Przez cały miesiąc czas nam wypełnią liczne zajęcia , praca z materiałem, nauka angielskiego, zabawa oraz przygotowania do świąt.

 

STYCZEŃ 2019 

W styczniu, z racji rozpoczynającego się nowego roku kalendarzowego, będziemy szczególną uwagę poświęcać upływającemu czasowi. Przypomnimy sobie ile dni trwa rok oraz z jakich miesięcy się składa, jak nazywają się kolejne dni tygodnia oraz jak wyglądają różne zegary, niektórzy nawet będą już podejmować próby odczytania godziny.

Ponadto wrócimy do historii naszego kraju i będziemy rozmawiać o słynnej bitwie pod Grunwaldem, o pierwszym hymnie Polski oraz o innych bitwach
i wojnach, które miały miejsce w tym okresie. Będziemy zastanawiać się czy wojny są dobre czy złe, do czego prowadzą oraz będziemy rozważać czy spory można rozwiązywać w inny sposób.

Styczeń to czas, kiedy szczególną uwagą obdarzamy nasze kochane babcie
i dziadziusiów. Będziemy rozmawiać
w jaki sposób spędzamy z nimi czas, czym się zajmują oraz dlaczego są dla nas tak ważni.

Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające to wybierzemy się na wystawę szopek krakowskich oraz do muzeum etnograficznego.

Mamy również nadzieję na to, że przed feriami uda nam się ulepić bałwana .

Podczas całego miesiąca będziemy uczyć się wierszy i piosenek związanych z poznawaną tematyką a także zdobywać nowe umiejętności w zakresie języka angielskiego.

LUTY 2019

Początek miesiąca minie nam na świętowaniu Dnia Babci i Dziadka :)

Zanim jednak nastąpi dzień występu, My sami doświadczymy wrażeń ze sceny tym razem z pozycji widowni. Wybierzemy się bowiem do Filharmonii Krakowskiej na koncert karnawałowy. Liczymy na to, iż występ muzyków zainspiruje nas i zachwyci. Bowiem wkrótce po wizycie w Filharmonii ,nareszcie po licznych przygotowaniach wystąpimy na scenie My ! Już w pięknych strojach na tle scenografii, specjalnie dla naszych kochanych Babć i Dziadziusiów, tak jak marzyliśmy o tym :) Następnie ugościmy naszych bliskich u Nas w sali, wręczymy prezenty , wyściskamy, będzie Nam wszystkim bardzo miło :)

Dodatkową okazją, by móc przedstawić tych których kochamy , porozmawiać o uczuciu jakim jest miłość będą Walentynki w połowie miesiąca :)

Wcześniej zanurzymy się na chwilę w Historię Polski. Poznamy czym był I Rozbiór naszego kraju oraz jakie były jego skutki . Nie będą nam już obce takie terminy jak np. „ szlachta”, „mieszczaństwo” , gdyż dowiemy się, na jakie grupy było w dawnych czasach podzielone nasze społeczeństwo. Przypomnimy czym była konstytucja i odwołując się do niej jako do obowiązujących praw podyskutujemy o zasadach obowiązujących Nas w naszej grupie :)

Regularnie będziemy uczyć się dzięki piosenkom i zabawom języka angielskiego. Wzbogacimy nasz repertuar o nowości, a tematy utrwalimy poprzez wykonane prace plastyczne.

W drugiej połowie miesiąca powrócimy jeszcze na chwile do historii naszej ojczyzny. Poznamy historię Powstania Listopadowego i Styczniowego oraz bohaterkę, którą była Emilia Plater. Zapoznamy się z sylwetkami wielkich poetów i wieszczy, a także innych wybitnych Polaków na emigracji i dowiemy się, co oznaczała dla nich i czym była spowodowana.

Miesiąc pożegnamy w radosnym nastroju, pełnym kolorów :), gdyż 28 lutego w naszym przedszkolu odbędzie się bal karnawałowy. Temat tegorocznej imprezy to „ Bal zwierząt” , a że uwielbiamy się przebierać, a co dopiero przebrani bawić się- nie możemy się już doczekać tego wydarzenia :)

 

MARZEC 2019

Miesiąc marzec rozpoczniemy od zagadnień historycznych związanych z czasami zaborów. Poznamy czym była wielka emigracja oraz będziemy oglądać portrety osób uczestniczących w niej. Wybierzemy się na rynek krakowski aby zobaczyć pomnik A, Mickiewicza oraz tablice historyczne upamiętniające wielkie wydarzenia historyczne: hołd pruski, przysięgę Tadeusza Kościuszki
i wejście Polski do Unii Europejskiej.

Będziemy rozmawiać o trudnych wydarzeniach takich jak I wojna światowa zaznaczając, że w tym okrutnym czasie zrodziła się iskierka nadziei dla Polaków. Powiemy sobie o tym kim był Józef Piłsudski i jakie wydarzenia historyczne łączą się z jego osobą. Jeśli. pogoda pozwoli wybierzemy się pod jego pomnik. Będziemy dotykać również zagadnień związanych
z wybuchem II wojny światowej oraz
z funkcjonowaniem państwa podziemnego
i wybuchem powstania warszawskiego. Przy tej okazji będziemy doskonalić różne umiejętności, m.in. matematyczne, przeliczając kolejne dni z kalendarza powstania.

W drugiej części miesiąca przyjrzymy się bliżej budowie człowieka. Szczególną uwagę poświęcimy budowie jamy ustnej. Powiemy jak dbać o zęby oraz odwiedzimy gabinet stomatologiczny. A to wszystko z okazji przypadającego 20 marca światowego dnia zdrowia jamy ustnej.

W tym miesiącu przywitamy nową porę roku, wiosnę. Będziemy mówić o rytmiczności pór roku, o oznakach, które nam podpowiadają, że wiosna jest tuż, tuż, a także o wiosennych kwiatach i o tym jak są zbudowane. W tym czasie towarzyszyć nam będą liczne piosenki, wiersze i opowiadania związane z omawianą tematyką.

 

KWIECIEŃ 2019

Kwiecień to czas, kiedy zbudzona po zimie przyroda zakwita wokół. Zainspirowani tym, co obecnie dzieje się w naturze nowy miesiąc rozpoczniemy tematyką kwiatów. Poznamy ich gatunki, budowę, a w szczególności przyjrzymy się tym, które kwitną wiosną. Będziemy je wąchać i podziwiać, dowiemy się jaką funkcję pełnią dla przyrody . Podczas spacerów będziemy wypatrywać zwiastunów wiosny, przyglądać się pąkom drzew i młodym zielonym listkom. Porozmawiamy o owadach, między innymi motylach i pszczołach, które karmiąc się pyłkiem przyczyniają się do rozmnażania kwiatów.

Następnie towarzyszyć nam będzie tematyka związana ze zbliżającymi się świętami. Przyjrzymy się uważnie zwierzętom, które kojarzą nam się z wiosną oraz Wielkanocą. Zając, baran oraz kurczaczek- postaramy się dowiedzieć o nich jak najwięcej. W dalszej kolejności porozmawiamy o zwyczajach związanych z tym szczególnym okresem jakim są święta, posiejemy rzeżuchę, zajrzymy do koszyczka wielkanocnego, aby dowiedzieć się co powinno się w nim znaleźć. Wykonamy barwne palmy wielkanocne i odwiedzimy Muzeum Etnograficzne. Dowiemy się także jakimi sposobami można przygotować pisanki na świąteczny stół. Samodzielnie przygotujemy nasze święconki.

Po przerwie świątecznej przejdziemy do naszego tematu rocznego związanego z historią naszego kraju. W związku ze zbliżającymi się obchodami świąt majowych poznamy bliżej zagadnienia związane z Konstytucją Polski oraz członkostwem w Unii Europejskiej. Będzie to okazja, by ponownie podkreślić rangę jak ważnych dla Nas symboli narodowych takich jak: flaga, godło i hymn państwowy.

Cały miesiąc będą nam towarzyszyć liczne piosenki, zabawy ruchowe, prace plastyczne związane z omawianą tematyką oraz językiem angielskim. Nareszcie więcej czasu spędzimy bawiąc się na dworze, korzystając z uroków wiosny :)

PAŹDZIERNIK 2017

Nadeszła jesień, która jest dla nas inspiracją i tematem wiodącym pierwszej połowy miesiąca. Wspólnie obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie zastanowimy się dlaczego liście zmieniają kolor, będziemy je zbierać i wykorzystywać do naszych prac artystycznych. Poznamy szczegółowo budowę liścia , a ich bogatą kolekcję będziemy klasyfikować i łączyć z odpowiednim gatunkiem drzewa. Podobnie z kasztanami, żołędziami itp. , które zbieramy i tak lubimy, razem odkryjemy ich wielką rolą w przyrodzie. Nasz muzyczny repertuar głównie wypełnią piosenki o jesieni oraz te, które uczymy się na j. angielskim. Odwiedzimy pobliski Ogród Botaniczny, by nacieszyć oczy pięknem przyrody w tym szczególnym miejscu teraz , gdy jesień zachwyca jeszcze kolorami. Całym przedszkolem wybierzemy się na wycieczkę za miasto, gdzie weźmiemy udział w różnorodnych warsztatach w Zagrodzie Agro- Edukacyjnej. 

W tym miesiącu zaczniemy realizować temat przewidziany na bieżący rok szkolny -" Kontynenty". Naszą podróż po świecie zaczniemy od najbliższej nam -Europy.

W najbliższych tygodniach odwiedzimy kolejno: naszą ojczyznę Polskę, Niemcy, Francję, Czechy, Włochy i Anglię. Podczas zajęć dowiemy się wszystkiego co najważniejsze o danym państwie. Poznamy zabytki, zwyczaje mieszkających tam ludzi, muzykę, kulturę. Będzie smacznie, gdyż przyrządzimy potrawy związanie z danym krajem. Również przy każdych zajęciach poznamy podstawowe zwroty w określonym języku i spróbujemy się ich nauczyć. Mapy, globusy i flagi Montessori będą nieodłącznym elementem naszej pracy i zabawy.

Dodatkową atrakcją będzie czytanie bajek autorów pochodzących z krajów, które odwiedzimy. „Pinokio” z Włoch, „Krecik” z Czech i „Miś Paddington” z deszczowej Anglii umilą swoimi przygodami nasz czas.

Rodziców serdecznie zapraszamy do włączenia się w realizację naszych planów, gdyż przy każdej lekcji będziemy tworzyć kolekcje rzeczy związanych z danym krajem.

Ponadto jak co miesiąc weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych

" JAKU", poprzez zabawę i muzykę będziemy uczyć się angielskiego, a w każdy czwartek zjemy śniadanie przy wspólnym stole. Cieszymy się, że pogodna jesień pozwala nam bawić się w naszym ogrodzie. Chłodniejsze popołudnia spędzimy już w sali, gdzie na pewno nie będziemy się nudzić. Będzie to wolny czas poświęcony na zabawę i pracę z materiałem, wspólne muzykowanie i różnego rodzaju zajęcia stolikowe. Zapisane dzieci będą na tym etapie dnia uczęszczać na zajęcia dodatkowe.

 

LISTOPAD 2017

 

Miesiąc listopad rozpoczynamy od zagadnień związanych z naszą Ojczyzną. Z powodu zbliżającego się święta rozmawiać będziemy na temat naszego kraju, stolicy, miasta w którym mieszkamy. A nasze rozważania zakończymy wyjściem na spektakl „Krakowskie Abecadło” .Jak co miesiąc odwiedzi nas również pani Magda i będzie wprowadzać nas we wspaniały świat przyrody.

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o starożytnych kulturach: Grecji – kolebce europejskiej cywilizacji oraz Egipcie. Będziemy także przyglądać się bliżej teatrowi. Zastanowimy się jak zmienił się od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego.

Następnie odwiedzimy Włochy oraz Hiszpanię. Przyjrzymy się kulturze tych krajów, specyfice życia w tym rejonie, zabytkom, charakterystycznej kuchni
a także zwyczajom tam panującym. Wybierzemy się też do pizzerii aby zobaczyć na czym polega przygotowanie tej potrawy.

W ostatnim tygodniu pozostaniemy w Europie ale udamy się na północ do Skandynawii. Tam bliżej przyjrzymy się trzem krajom: Danii, Finlandii i Szwecji. Głównymi bohaterami będą zatem Pipi Pończoszanka
i Muminki oraz osoba Astrid Lindgren. Oczywiście również i w tym miejscu porozmawiamy o charakterystycznych elementach kultury, życia mieszkańców, specyfice klimatu, szczególnych zjawiskach przyrodniczych.

 

GRUDZIEŃ 2017

Z początkiem nowego miesiąca w oczekiwaniu na przyjście Świętego Mikołaja zwiedzimy kolejny europejski kraj kojarzony z najbardziej znanymi klockami na świecie- Danię. Poznamy ciekawostki związane z tym państwem , między innymi dowiemy się w jaki sposób Duńczycy celebrują urodziny, zrozumiemy jak ważna jest dla nich flaga i ojczyzna.

6 grudzień jak co roku będzie dniem i nocą pełną dużych przeżyć. Mamy nadzieję na wizytę Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, wcześniej przypomnimy sobie piękne piosenki o nim samym, zarówno polskie jak i angielskie.

Naszą grupę odwiedzi również Pani Magda z warsztatami podczas których będziemy przeprowadzać doświadczenia związane z rozpuszczaniem różnorodnych cieczy w wodzie, obserwować, wspólnie wysuwać wnioski oraz mama Very z warsztatami malarskimi.

W drugim tygodniu miesiąca zawędrujemy na północ naszego kontynentu.

Skandynawia będzie naszym tematem przewodnim , zwiedzimy Szwecję, Finlandię i Norwegię.

Zachwycimy się pięknem tamtejszej przyrody oraz kulturą , zwyczajami Skandynawów. Dużą uwagę poświęcimy dziecięcej literaturze , wraz z Pipi, Muminkami i norweskimi trollami zauroczymy się tym magicznym rejonem Europy.

Czekają nas też inne ciekawe atrakcje , między innymi wycieczka do Kopalni soli w Wieliczce oraz oglądanie pokonkursowej wystawy Szopek Krakowskich.

W oczekiwaniu na święta nauczymy się kolęd , poznamy tradycje świąteczne, z przyjemnością wykonamy różnorodne ozdoby choinkowe. Zaprosimy nasze rodziny na spotkanie bożonarodzeniowe podczas którego razem będziemy kolędować i bawić się w tematyce świątecznej.

 

Podczas ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wraz z całym przedszkolem spotkamy się przy Wigilii i przepięknej Opowieści o Bożym Narodzeniu. Podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia. Przez cały miesiąc czas nam wypełnią liczne zajęcia , praca z materiałem, zabawa oraz przygotowania do świąt. 

 

STYCZEŃ 2018

 

 

 

LUTY 2018

Nowy miesiąc zgodnie z tradycją rozpoczniemy od „Dnia z zabawką”. Zasłużyliśmy na dużo zabawy przygotowując się ostatnimi czasy nieustannie do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka :).

Również z zabawkami odwiedzi nas wyjątkowy gość. Podróżniczka, konserwator zabytków- Emilia, której pasją jest szycie zwierząt- maskotek. Spróbujemy przyporządkować prezentowane przez nią zwierzaki do miejsc ich występowania na mapie świata, wspólnie będziemy dzielić się ciekawostkami z życia tych zwierząt i co dla nas najmilsze-pobawimy się nimi.

Zaprojektujemy razem wieloryba , który zamieszka razem z nami w sali i którego dla nas Emilia uszyje.

W drugim tygodniu miesiąca będziemy kontynuować naszą podróż po biegunach. Tym razem odwiedzimy Arktykę, poznamy jej mieszkańców, dowiemy się jak zbudowane jest igloo. Weźmiemy także udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez Panią Magdę z JAKU.

W czwartek 8 lutego czekają nas zabawy i tańce na kosmicznym balu karnawałowym. Zewsząd będzie się sypać brokat i konfetti. Uwielbiamy się przebierać i tańczyć ,zatem nie możemy się już doczekać nadchodzącej imprezy :)

Od 12 do 16 lutego przedszkole będzie nieczynne z racji ferii zimowych. Spotykamy się z powrotem w poniedziałek 19 lutego.

Na zajęciach wybierzemy się z wizytą do Ameryki Północnej. Nowy kontynent- nowe przygody. Poznamy Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Meksyk. Wędrując od północy na południe z zimnych obszarów do coraz cieplejszych, aż gorących dotrzemy do Ameryki Południowej. Co prawda karnawał już wtedy się zakończy, ale zupełnie nie przeszkadza nam to i z zapałem zwiedzimy gorącą Brazylię. Miesiąc pożegnamy w Peru.

Wolny czas wypełni nam praca z materiałem , zabawa oraz zajęcia dodatkowe tj. gimnastyka, rytmika, muzykoterapia oraz zajęcia dla zapisanych.

Dwa razy w tygodniu dzięki zabawom i piosenkom będziemy uczyć się j. angielskiego.

Jeśli tylko pogoda pozwoli przedobiedni czas spędzimy na spacerze lub bawiąc się w ogrodzie przedszkolnym.

MARZEC 2018

Miesiąc marzec rozpoczniemy od powitania nowego miesiąca oraz na chwilę zawitamy jeszcze do Meksyku i Brazylii. Przyjrzymy się tym krajom, ich charakterystycznej kulturze oraz faunie i florze. Jak co miesiąc odwiedzi nas pani Magda
z warsztatami przyrodniczymi. Będziemy również rozwijać małą motorykę tworząc wybrane obiekty związane ze zbliżającymi się świętami.

W kolejnym miesiącu zawitamy do wielobarwnej Azji i zatrzymamy się najpierw
w Chinach, krainie jedwabiu i porcelany, a potem
w Indiach, gdzie czeka nas „kolorowy zawrót głowy”. Udamy się także do herbaciarni aby posłuchać informacji o tradycji parzenia herbaty.

Po mroźnej końcówce zimy z utęsknieniem będziemy wyglądać kolejnej pory roku, wiosny, oraz pierwszych oznak informujących nas
o zmianach w przyrodzie. Będzie to dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie nazwy oraz wygląd kwiatów wiosennych oraz ich budowę.

W ostatnim tygodniu towarzyszyć nam będzie tematyka związana ze zbliżającymi się świętami. Porozmawiamy o zwyczajach związanych z tym szczególnym okresem, posiejemy rzeżuchę, zajrzymy do koszyczka wielkanocnego, aby dowiedzieć się co powinno się w nim znaleźć. Będziemy poznawać różne rodzaje jajek oraz ich budowę. Dowiemy się jakimi sposobami można przygotować pisanki na świąteczny stół.

Cały miesiąc będą nam towarzyszyć liczne piosenki, zabawy ruchowe, prace plastyczne związane z omawianą tematyką oraz językiem angielskim. Poznamy także sposób kreślenia wybranych liter. Oprócz tego podczas pracy z materiałem będziemy budować wiedzę i umiejętności potrzebne w szkole. 

 

KWIETNIOWE PLANY GRUPY JAŚMINOWEJ

 

Kwiecień to czas, kiedy zbudzona po zimie przyroda zakwita wokół. Zainspirowani tym co obecnie dzieje się w naturze nowy miesiąc rozpoczniemy tematyką kwiatów. Poznamy ich gatunki, budowę, a w szczególności przyjrzymy się tym, które kwitną wiosną. Będziemy je wąchać i podziwiać, odwiedzimy pobliską kwiaciarnię, gdzie zakupimy wybrany przez nas okaz. Podczas spacerów będziemy wypatrywać zwiastunów wiosny, przyglądać się pąkom drzew i młodym zielonym listkom.

W drugim tygodniu miesiąca będziemy kontynuować naszą podróż po Azji i zarazem kwiecisty temat. Odwiedzimy kraj kwitnącej wiśni- Japonię. Poznamy bogatą kulturę mieszkańców tego państwa, porównamy tych współczesnych zamieszkałych w Tokio z dawnymi czasami orientu. Zachwycimy się tamtejszymi nietypowymi dla nas roślinami, zwierzętami, dowiemy się czym jest archipelag i jak działają wulkany. Naszą wiedzę dopełnimy wizytą w krakowskim muzeum Mangha.

Następnie poznamy kolejną wielką opowieść Marii Montesorii . Tym razem będzie to „Opowieść o wole i domu” przybliżająca historię powstania pisma. Dzięki niej dowiemy się jak ludzie w różnych czasach w różnych częściach świata stworzyli litery i przełożyli dźwięki mowy na pismo. Weźmiemy udział w warsztatach w Muzeum Archeologicznym o malarstwie jaskiniowym z czasów prehistorycznych. Temat pisma zainspiruje nas do rozważań nad tym jak powstaje papier , a że 22 kwietnia wypada Dzień Ziemi będzie to okazja, by porozmawiać o ekologii i ponownie pochylić się nad pięknem Matki Natury.

Pod koniec miesiąca, gdy już będzie coraz cieplej wraz z gorętszym słońcem zawędrujemy do Australii. Przyglądniemy się typowym dla niej gatunkom roślin i zwierząt , dowiemy się kim byli Aborygeni i czy przypadkiem idolka części dzieci Vaiana ( bohaterka filmu „ Skarb Oceanu”) ma coś wspólnego z tym pięknym odkrywanym przez nas miejscem .

 

Jak każdego miesiąca będziemy uczyć się poprzez zabawę i muzykę języka angielskiego. Poranki wypełni nam praca z materiałem Montessori, a popołudnia spędzimy już nie w sali , a w naszym ogródku przedszkolnym :)

 

Plany na czerwiec w Grupie Jaśminowej

 

Przed nami bardzo atrakcyjny, pełen wrażeń miesiąc. Czekają nas różnorodne wycieczki, podsumowania, przygotowania do wakacji.

Wyjątkowym dniem będzie dla nas święto naszej grupy. Jaśmin zakwitł. Przystroimy nim naszą salę i zorganizujemy wspólnie naszą małą uroczystość.

W odświętnych, białych strojach będziemy pięknie się bawić, rozmawiać o ważnych dla nas tematach. Biel wyciszy nas i zainspiruje. Razem nakryjemy do stołu i przygotujemy odświętny poczęstunek.

Następnego dnia wyjedziemy całym przedszkolem za miasto do „Rancza Artemidy”, by świętować wspólnie Dzień Dziecka. Co więcej, to nie koniec przygód , gdyż tuż po tej wycieczce duża część naszej grupy uda się na dwudniowy wyjazd w świętokrzyskie rejony.

Podróży nie będzie końca. Po powrocie będziemy podsumowywać i uzupełniać nasz roczny, przewodni temat. Na zajęciach zawędrujemy do Afryki. Odwiedzimy dwa fantastyczne miejsca jakimi są : „ Wioska Świata- Park Edukacji Globalnej” oraz Park Miniatur w Inwałdzie.

Dodatkowo na specjalne życzenie grupy poznamy Rosję- kraj , który od zawsze intryguje nas wielkością swojego terytorium. Dowiemy się z czego słynie, m.in. czym jest cyrylica, cerkiew oraz kolej transsyberyjska. Niespodzianką dla fanów piłki nożnej będą zajęcia o nadchodzącym Mundialu, który odbędzie się właśnie w Rosji.

Pod koniec miesiąca będziemy już mówić o wakacjach i o lecie. Razem będziemy bawić się na przedszkolnym festynie corocznie organizowanym z okazji zakończenia roku szkolnego. Ze wzruszeniem będziemy żegnać najstarszych członków naszej grupy, którzy po wakacjach idą do szkoły. Wolny czas będziemy spędzać w ogrodzie przedszkolnym bawiąc się i odpoczywając na świeżym powietrzu.

Galeria: