Grupa Jaśminowa

Rocznik: 2020/ 2021

Nauczyciele: p.Anna M. ,p.Beata S.

Opis:

 

 

Wrzesień 2019 w Grupie Jaśminowej

 

Bardzo serdecznie witamy po wakacjach w naszym przedszkolu. Szczególne powitania kierujemy do naszych nowych kolegów :) Łącznie nasza grupa liczy 17 osób, a dołączyli do nas: Pola, Lilka, Basia oraz Maciuś :) Bardzo się cieszymy na wspólny czas razem!

Na początku tego miesiąca będziemy poznawać się bliżej, przypominać sobie obowiązujące u nas zasady oraz wspólnie bawić się i doświadczać otaczającego nas świata.

W związku z tym, że tegorocznym tematem przewodnim w naszej grupie będą „Drzewa,” omówimy ich budowę oraz poznamy funkcje ich poszczególnych części. Odkryjemy jakie drzewa rosną w naszym najbliższym otoczeniu czyli w przedszkolnym ogrodzie. Posadzimy również nowe, młode drzewko, o które będziemy szczególnie dbać i obserwować jak rośnie w siłę- zupełnie tak jak my! Stworzymy wiele pięknych prac artystycznych wykorzystując znalezione podczas spacerów elementy przyrodnicze: liście, gałązki, korę drzew. Zgodnie z naszą coroczną tradycją odwiedzimy Ogród Botaniczny, tym razem koncentrując się przede wszystkim na rosnących tam drzewach.

Natomiast już teraz zapraszamy wszystkich Rodziców do naszego ! ogrodu przedszkolnego- na piknik, który odbędzie się z okazji nadejścia jesieni. Zadaniem dzieci z Państwa pomocą będzie przygotowanie prac przestrzennych z tegorocznych darów jesieni. Temat tegorocznej zabawy podamy wkrótce ! Będziemy również mówić o tym, jakie zmiany przynosi ze sobą ta pora roku w sadzie, ogrodzie, w parku i w lesie. Kontynuacja tej tematyki nastąpi w październiku.

Podczas całego miesiąca poznamy także nowe piosenki, zabawy, słówka i zwroty
z j. angielskiego, będziemy śpiewać piosenki i uczyć się wierszy związanych z naszą tematyką, wykonamy prace plastyczne, a podczas pracy z materiałem Montessori zdobywać będziemy nowe umiejętności. W każdy poniedziałek będziemy ćwiczyć nasze ciała na gimnastyce z Panią Beatą K. na sali materacowej, a w czwartki rozwijać naszą muzykalność na rytmice z Panią Elą P.

Korzystając z letniej pogody, jak najwięcej będziemy chcieli bawić się na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym- zarówno w połowie dnia jak i popołudniami będziemy poza naszą salą.

 

 

Październik 2019 w Grupie Jaśminowej

 

Nowy miesiąc powitamy tradycyjnie „Dniem z zabawką”oraz wspomnieniami z cudownej wycieczki za miasto. Utrwalimy zabawy i piosenki w j. angielskim, które będą nam towarzyszyć przez cały rok jako, że są śpiewankami , które zazwyczaj pojawiają się na początku zajęć lub ,gdy kogoś spotykamy albo żegnamy.

To w pazdzierniku zapoznamy się z Wielkimi Opowieściami Marii Montessori, które w sposób obrazowy i chronologiczny pozwolą nam zrozumieć : „ Jak powstał Wszechświat”, „ Jak powstało życie na Ziemi” oraz „ Jak powstał człowiek”. Wysłuchanie tych szczególnych, pięknych historii przybliży nam wiedzę i przyniesie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań związanych z kosmosem i życiem na naszej planecie. Będzie to też okazja do obserwacji wybranych doświadczeń z dziedzin takich jak chemia i fizyka oraz zrozumienia wynikających z nich zależności.

W związku z naszym tematem przewodnim „Drzewa”, przy okazji taśmy czasu zwrócimy szczególną uwagę na rośliny prehistoryczne. Wybierzemy się ponownie do Ogrodu Botanicznego, tym razem jednak odwiedzimy głównie szklarnie oraz do Muzeum Archeologii.

W drugiej połowie miesiąca tuż po zapoznaniu z „ Historią o powstaniu człowieka” skupimy się trochę na nas samych. Odwiedzimy Muzeum Tadeusza Kantora „ Cricotecca”, gdzie biorąc udział w warsztatach teatralnych poznamy różne techniki wyrażania emocji. Wspólnie popracujemy nad koordynacją słuchowo-ruchową, świadomością ciała i wyobraźnią przestrzenną. Na warsztatach dzieci poznają terminy takie jak: „reżyser”, „rekwizyt”, „improwizacja”, co będzie nam bardzo przydatne, gdyż następnego dnia obejrzymy spektakl teatralny.

16 października wybierzemy się do NCKu na inscenizację lubianej przez nas lektury „ Dzieci z Bullerbyn”.

Jeśli tylko pogoda pozwoli wybierzemy się na jesienny spacer do parku, chcielibyśmy też malować drzewa w plenerze, doznać jeszcze„ złotej jesieni” skąpanej w słońcu.

W pazdzierniku na angielskim repertuar głównie zdominują piosenki i zabawy związane z Halloween. Możliwe, że jak co roku zwieńczeniem tej tematyki będą przebierane zajęcia co dla dzieci jest równoznaczne z imprezą Halloween :)

 

 

Listopad 2019 w Grupie Jaśminowej

W pierwszym tygodniu listopada, z racji przypadającego 11 listopada święta, nasze myśli skierujemy ku Polsce. Przypomnimy sobie historię powstania naszego kraju od legendarnych czasów Lecha aż po współczesność. Będziemy mówić
o ważnych wydarzeniach w naszym kraju,
o decyzjach, które na zawsze zmieniły bieg historii, o tym co ważne , dobre ale
i czasami smutne. Nasze spotkania urozmaicą liczne piosenki patriotyczne, wiersze, szczególne lekcje ciszy i prace plastyczne.

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o tym jak wygląda nasz kraj dzisiaj, co to znaczą określenia mała i duża ojczyzna, będziemy rozmawiać o tym gdzie mieszkamy, co znajduje się w naszym adresie oraz z kim możemy podzielić się takimi informacjami.

Będzie to również czas poświęcony na przyjrzenie się mapie Polski, poznanie głównych miast,
a w szczególności naszej stolicy Warszawy i naszego miasta Krakowa oraz największej rzeki w Polsce – Wisły. Porozmawiamy o zabytkach, ważnych miejscach i legendach związanych z tymi miastami.

W ostatnim tygodniu spotkamy się z autorką książki Drzewołazki. Wybierzemy się do biblioteki, porozmawiamy o tym jak powstaje papier. To wszystko po to, aby przybliżyć sobie informacje związane z tym jak powstają książki, co wnoszą w nasze życie i dlaczego są ważne.

Listopadowy czas dopełnią oczywiście piosenki, wiersze, zabawy związane z bieżącą tematyką a także zajęcia z języka angielskiego, a wśród nich wyczekiwana zabawa związana ze świętem Halloween.

 

Grudzień 2019 w grupie Jaśminowej

 

Nowy miesiąc rozpocznie w naszym przedszkolu wizyta Mikołaja, na którego czekamy z utęsknieniem od roku. Na tę okazję uczymy się piosenek, które z radością śpiewamy, marzymy o upragnionych prezentach, wypatrujemy Mikołaja za oknem. Jest On głównym tematem naszych rozmów. Podobno prócz nocy , odwiedzi nas 6 grudnia w naszej sali , co wydaje się wręcz nieprawdopodobne !

W oczekiwaniu na święta ubierzemy choinkę, nauczymy się kolęd , pastorałek, poznamy tradycje świąteczne, z przyjemnością wykonamy różnorodne ozdoby choinkowe. Świąteczna tematyka wypełni również zajęcia z języka angielskiego. W drugiej połowie miesiąca zaprosimy nasze rodziny na spotkanie bożonarodzeniowe, podczas którego razem będziemy kolędować i bawić się w tematyce świątecznej.

Jak co roku wybierzemy się na wystawę Szopek Krakowskich, by wspólnie podziwiać niezwykle pracochłonne i piękne prace uczestników konkursu organizowanego przez nasze miasto.

Podczas ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wraz z całym przedszkolem spotkamy się przy Wigilii i przepięknej Opowieści o Bożym Narodzeniu. Podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia.

Przez cały miesiąc czas nam wypełnią liczne zajęcia , praca z materiałem Montessori, nauka angielskiego, zabawa oraz przygotowania do świąt.

 

Styczeń 2020 w Grupie Jaśminowej

 

Miesiąc styczeń rozpoczniemy powitaniem Nowego 2020 Roku. Będziemy rozmawiać o upływającym czasie,
o zmieniających się porach roku, miesiącach i tygodniach. Zmienimy kalendarz w naszej sali i będziemy wspólnie zaznaczać mijające chwile.

Odwiedzimy wystawę szopek krakowskich gdzie będziemy podziwiać wkład pracy i zaangażowanie w tworzenie takich pięknych dzieł oraz udamy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty poświęcone odkrywaniu związków ludzi, roślin i zwierząt w rytmie zmieniających się pór roku i poznawaniu podstawowych zjawisk przyrodniczych i dóbr natury.

Z okazji zbliżającego się święta naszych ukochanych babć i dziadziusiów będziemy przygotowywać się do wielkiego dla nas wydarzenia, to znaczy do wystawienia jasełek. Dla niektórych
z nas będą to pierwsze kroki na scenie.

Zanim uczcimy to wielkie święto będziemy rozmawiać o naszych babciach i dziadziusiach. Na pewno dużą pomocą w tym zadaniu będą przniesione
z domu fotografie najbliższych. Będziemy dzielić się ze sobą informacjami o tym jacy są nasi dziadkowie oraz co lubimy z nimi robić.

W ciągu tego miesiąca będziemy także rozwijać nasze umiejętności
w zakresie języka angielskiego, śpiewać piosenki związane z tematyka tego miesiąca, ćwiczyć teksty do przedstawienia. Nieodłącznym elementem każdego naszego przedszkolnego dnia będzie praca z materiałem Montessori dzięki której będziemy podnosić umiejętności potrzebne w szkole i codziennym życiu.

 

Plany grupy Jaśminowej na miesiąc luty 2020

Wypoczęci po feriach zimowych powitamy razem nowy miesiąc, który kojarzy nam się z bielą , mrozem i zabawą na śniegu. Mimo, że w tym roku nie jest nam dane razem ulepić bałwana czy porzucać się śnieżkami tematyka zajęć nam to zrewanżuje. Za sprawą opowiadań, wierszy i piosenek, różnych zabaw ruchowych i dydaktycznych, experymentów oraz prac plastycznych poczujemy prawdziwą zimę!

Jako, że tematem przewodnim, który realizujemy są „Drzewa” porozmawiamy tym razem o ich mieszkańcach. Sami spróbujemy odkryć kim oni są i która część drzewa to dla każdego z nich ich dom. Zanurzymy się razem w fascynujący świat przyrody! Ptakom poświęcimy najwięcej uwagi, zapoznamy się z ich budową, nazwami gatunków tych, które nie odlatują zimą do ciepłych krajów i z nami pozostają w kraju. Dowiemy się dlaczego należy dokarmiać je zimą i z przyjemnością sami zrobimy dla nich z ziarenek ptasie ciasteczka. Podczas spaceru zawiesimy je na drzewach i będziemy obserwować ptaki.

Zima również zagości na naszym tegorocznym balu ! W drugiej połowie miesiąca karnawał nas pochłonie! Dowiemy się, na czym polega ten wyjątkowy czas, naszą salę wypełni muzyka, zabawa i kolorowe balony. W Tłusty Czwartek wszystkie grupy spotkają się na balu karnawałowym, gdzie w niezwykle magicznej, zimowej scenerii będziemy bawić się razem w tańcu pięknie wyszykowani na tę okazję. Nie możemy się doczekać tej imprezy! Tego dnia, kiedy będziemy już przebrani, a sala będzie udekorowana wyjątkowo.

Pod koniec miesiąca powrócimy do drzew. Tym razem szczególną uwagę poświęcimy drzewom iglastym. Nauczymy się, jak odróżniać gatunki po ich budowie, gałązkach, igiełkach, szyszkach. Poznamy ich nazwy, zapach, do naszej sali zawita przyroda. Wybierzemy się także do muzeum, by sprawdzić jak drzewa prezentują się w malarstwie. Jesli pogoda pozwoli wybierzemy się nawet na wycieczkę do Lasku Wolskiego. W rzeczywistości przyrodniczej sprawdzimy naszą wiedzę , odszukamy poszczególne drzewa iglaste, sprawdzimy czy wyrózniają się na tle liściastych drzew zimą. Zainspirowani wizytą w galerii oraz w lesie namalujemy swoje obrazy na prawdziwych blejtratamach tak jak prawdziwi malarze !

Każdego dnia będziemy rozwijać nasze umiejętności podczas pracy z materiałem Montessori. Język angielski wypełnią zajęcia o tematyce zimowej. Zapowiada się bardzo ciekawy miesiąc!

Nasze plany na marzec 2020

 

Nasze spotkania rozpoczniemy od przywitania nowego miesiąca i przypomnienia sobie przysłów z nim związanych. Będziemy mówić o towarzyszącej mu pogodzie, o tym, że raz jest cieplej a innym razem bardzo zimno. Wykorzystamy do tego celu różne znane nam zabawy, które posłużą także do nauki orientacji w schemacie swojego ciała
i w przestrzeni.

Drugim zagadnieniem, którym się zajmiemy w tym miesiącu, będą cztery żywioły: woda, ogień, powietrze i ziemia. Będziemy wykonywać różne doświadczenia z nimi związane a także zastanawiać się w jaki sposób człowiek je wykorzystuje
w swoim życiu. Posiejemy nasiona niektórych roślin i będziemy obserwować co się z nimi dzieje. Dzięki temu doświadczymy tego, co potrzebne jest roślinom, żeby mogły się rozwijać.

W ostatnim tygodniu przywitamy wiosnę. Będziemy przyglądać się jak przyroda budzi się do życia i jakie zjawiska pogodowe temu towarzyszą. Będziemy mówić o tym czym charakteryzuje się burza i dlaczego czasami na niebie pojawia się piękny wielobarwny szal, czyli tęcza.

 Naszym zajęciom będą towarzyszyć wiersze opowiadania i piosenki,
a wśród nich szczególnie ta o „Marcu Kucharzu”, zgodnie z przysłowiem
„w marcu jak w garncu” oraz różne prace plastyczne. Będziemy utrwalać
i poszerzać słownictwo w j. angielskim oraz rozwijać swoje umiejętności pracując z materiałem Montessori.

 

Plany grupy Jaśminowej na kwiecień 2020

Kwiecień zachęca do obserwacji przyrody budzącej się do życia. Po przywitaniu nowego miesiąca oraz zapoznaniu z powiedzeniem „ kwiecień plecień...” będziemy również śledzić zmienną, wiosenną pogodę i opisywać ją. Prace plastyczne wykonamy z elementów przyrodniczych znalezionych pod domem, poznamy piosenkę pt. „ Maszeruje wiosna!”

Następnie zajmą nas tematy związane z nadchodzącymi świętami. Wielkanoc wypada w tym roku w drugim tygodniu kwieta. Jak co roku przypomnimy sobie tradycje związane ze świętami, przyjrzymy się bliżej zwięrzątkom nieodłącznie związanym z Wielkanocąa: kurczaczkiem,zajączkiem i barankiem. Zajmą nas głównie przygotowania do świąt, a więc zdobienie jajek oraz świąteczne, słodkie wypieki.

Po świętach, gdy otaczająca nas przyroda rozwinie się w całej okazałości powrócimy do tematu, który nas szzcególnie zajmuje w tym roku. Mowa o drzewach, które po zimowym śnie cieszą się ciepłem słońca, a my radujemy się ich widokiem. Dowiemy się jaką rolę stanowi kwitnienie roślin zarówno dla nich samych jak i dla zwierząt. W związku z tym , że wiosną kwitną nie tylko drzewa i kwiaty na łąkach ,ale także krzewy- poznamy ich nazwy i nauczymy się odróżniać drzewa od krzewów, poznamy także ich budowę.

Powyższy temat zachęci nas, by lepiej poznać owady o których wspominaliśmy mówiąc o kwitnieniu przyrody. Motyle, biedronki, pszczoły staną się obiektem naszych obserwacji i nauk.

Poznamy ich budowę, nazwy, gatunki, dowiemy się wiele ciekawostek na temat ich występowania i życia.

22 kwietnia wypada „ Dzień Ziemi” naszej planety, naszego domu! Tego dnia będziemy świętować wspólnie życie na Ziemi i doceniać jej piękno. Dzień ten będzie okazją do rozmów i zabaw związanych z ekologią i zachwytem nad pięknem jaki daje nam, mieszkańcom Ziemi- Matka Natura.

Dbanie o naszą planetę zachęci nas też do dbania o swoje najbliższe otoczenie, a więc nasze domy. Ćwiczenia praktycznego życia przyciągną naszą uwagę oraz zabawy i piosenki związane z domowymi obowiązkami , porządkami, zajęciami.

Przez cały miesiąc będziemy także uczyć się języka angielskiego o podobnej tematyce.

Poznamy zatem piosenki, zabawy i słownictwo związane z wiosną, świętami, naszą planetą i ekologią :)

 


 


 

 

 

 
Galeria: