Szkolenia naszych nauczycieli

Kadra naszego przedszkola to zespół doswiadczonych pedagogów: nauczycieli wychowania przedszkolnego, specjalistów z zakresu pedagogiki specjalnej, w tym terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, arteterapii, muzykoterapii, integracji sensorycznej, terapii ręki, logopedii, itp.

Nauki nigdy dosyć; w tej chwili cztery nauczycielki biorą udział w kolejnym rocznym, międzynarodowym kursie pedagogiki Montessori prowadzonym w Łodzi przez niemieckich pedagogów Montessori z ośrodka szkoleniowego w Biberkor, jedna z nauczycielek kończy (kolejne już) studia podyplomowe z zakresu arteterapii - terapii przez sztukę, jedna ukończyła właśnie podplomowe studia z logopedii.

Wśród nauczycieli  pracujących w grupach z dziećmi jest pięcioro ze stopniem nauczyciela dyplomowanego, czworo ze stopniem nauczyciela mianowanego, jeden nauczyciel kontraktowy.

Na radach pedagogicznych nauczyciele dzielą się z innymi wiedzą zdobywaną na szkoleniach, korzystają z prenumerowanych przez przedszkole tradycyjnych czasopism pedagogicznych, jak np. Wychowanie w Przedszkolu, czy Blizej Przedszkola lub specjalistycznych typu: Strefa logopedy, z dostępem on-line przez nauczycieli.

Ostatni numer "Wychowania w Przedszkolu"  porusza m.in temat dzieci i wojny- jak kompleksowo wspierać dzieci i rodziców w trudnym czasie.przykładowy scenariusz projektu dotyczącego czterech pór roku w życiu przedszkolaka, scenariusze zajeć z arteterapii w przedszkolu, zajęcia ztreningu umiejętności społecznych z bajką terapeutyczną, jak rozwijać empatię wobec zwierząt, tematy żywieniowe: dieta planetarna na talerzu przedszkolaka, niejadek z nadwagą- czy to możliwe, artykuł o dyskalkulii - jak wspierać dziecko ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki.


W ciągu 27 lat pracy przedszkole nasze zgromadziło mnóstwo wartościowych pozycji z fachowej literatury pedagogicznej. Korzystamy z wiedzy w trakcie webinariów i biorąc udział w konferencjach pedagogicznych lub sympozjach, jak np. co roku odbywające się w listopadzie międzynarodowe sympozjum pediatrii społecznej organizowane przez Kinderzentrum w Monachium, we współpracy z Uniwersytetem Ludwiga i Maxymiliana; w Polskich Dniach Montessori i innych konferencjach.
W ten sposób mamy dostęp do najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej, terapeutycznej, pedagogicznej i psychologicznej. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem: rodzicami dzieci, informacjami o tym, jak wygląda nasza fachowa wiedza i jej doskonalenie, stąd akurat taka "aktualność".

 

 

EZ 13.05.2022