Zwierzęta w przedszkolu

 W naszym przedszkolu przykładamy ogromną wagę do bliskiego kontaktu dzieci ze zwierzętami, który ma nie tylko edukacyjny, ale także terapeutyczny charakter. W ramach codziennych zajęć, dzieci mają możliwość poznawania i opieki nad różnorodnymi zwierzętami, które hodujemy w przedszkolu.

Wydaje się, że najprostsze w hodowli są rybki.  Jednak od dorosłych opiekunów akwarium wymaga stałej troski- czyszczenia, dbania o żywe roślinki i o rybki. Dzieci także uczą się, jak dbać o te małe stworzenia, karmiąc je i obserwując ich zachowania. Obcowanie z rybkami to doskonała okazja do rozwijania odpowiedzialności oraz spokoju.

Żółw lądowy i żółw wodny
W naszym przedszkolu mieszkają również dwa żółwie: jeden lądowy, a drugi wodny. Dzieci mają okazję obserwować różnice między nimi, ucząc się o ich naturalnych środowiskach i nawykach. Regularna opieka nad żółwiami pozwala dzieciom na rozwijanie empatii oraz zrozumienia potrzeb innych istot.


Kawioterapia z udziałem świnek morskich

W uzgodnione dni do każdej grupy przychodzi nasza przedszkolna nauczycielka, która jest specjalistką od kawioterapii i przynosi na zajęcia dwie świnki morskie. Te sympatyczne zwierzątka od razu zdobyły serca naszych przedszkolaków. Dzieci mają okazję nie tylko je obserwować, ale także czasem je  pogłaskać, niekiedy pokarmić, ale przede wszystkim uczyć się o ich życiu i zwyczajach.

Kontakt ze świnkami morskimi ma wyjątkowe znaczenie terapeutyczne. Dzieci uczą się opanowania, wyciszenia oraz nawiązywania relacji z żywymi istotami. Kawioterapia wspiera rozwój emocjonalny i społeczny, pomaga w redukcji stresu i lęków, a także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i empatii.

Dzięki naszym małym przyjaciołom, przedszkolaki uczą się wrażliwości, odpowiedzialności i troski o innych, co jest nieocenionym elementem ich wszechstronnego rozwoju.