Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2020/21

Opis:

ROK 2019/2020

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W miesiącu maju w dalszym ciągu pozostajemy w temacie domu i jego pomieszczeń. W pierwszym tygodniu rozmawiamy o kuchni i bezpośrednio związanym z nią temacie warzyw. Proponujemy zabawy językowe, matematyczne, plastyczne, a przede wszystkim kulinarne z związane z warzywami. Namawiamy rodziców nie tylko do wspólnego gotowania z dziećmi, ale także do wykonania warzywnych figurek i pieczątek. Przy okazji rozmów o łazience, zapraszamy dzieci i rodziców do eksperymentów i zabaw z wykorzystaniem wody, a także utrwalamy prawidłowe nawyki związane z myciem dłoni. Rozmawiamy o tym, jak bardzo jest to ważne w dobie pandemii. Dalej omawiamy temat pokoju dziecięcego i sypialni. Dzieci opowiadają o swoich ulubionych zabawkach i próbują je narysować. Zachęcamy do odkrywania zapomnianych zabawek w pokojach dziecięcych i zabaw tematycznych z ich wykorzystaniem. Omawiając temat sypialni, proponujemy beztroskie zabawy ruchowe z wykorzystaniem poduszek i koca, inspirowane metodą W. Sherborne. Dzieci opowiadają o swoich ukochanych przytulankach, słuchają kołysanek, a w trakcie ćwiczeń oddechowych, uczą się sztuki relaksowania. Przy okazji omawiania tematu „W szafie i garderobie”, dzieci przypominają sobie nazwy ubrań, ćwiczą zapinanie i składanie wybranych części garderoby oraz wiązanie butów. Łączą skarpety w pary i urządzają domowy pokaz mody. Rozmawiamy również o wzorach i kolorach, poszerzając dziecięcy zasób słownictwa.

 

Pod koniec maja świętujemy Dzień Mamy. Oglądamy fotografie naszych mam z dzieciństwa, a w trakcie rozmów, dowiadujemy się jakie były ich marzenia i ulubione zabawy, gdy były małymi dziewczynkami. Rysujemy portret mamy i uczymy się piosenki pt. „Mama w kuchni”. Podczas specjalnego spotkania online z udziałem mam, składamy im życzenia, wspólnie śpiewamy i tańczymy oraz wykonujemy pracę plastyczną, która będzie naszym prezentem dla mamy z okazji jej święta.

 

W ostatnim tygodniu maja lądujemy na planecie COVD 19 i poznajemy nowe zasady pobytu w przedszkolu. Szczegółowo omawiamy zasady higieny oraz dezynfekcji. Rozmawiając o potrzebie sortowania śmieci i oszczędzania wody, podejmujemy temat eko domu. W trakcie spotkań online w ciągu całego miesiąca, rozwiązujemy zagadki słowne związane z omawianymi tematami, dokonujemy analizy głoskowej i sylabowej wybranych wyrazów, uczymy się nowych piosenek i tańców. W trakcie zajęć z sześciolatkami systematycznie utrwalamy wiadomości związane z pojęciami czasu i orientacji w przestrzeni, ćwiczymy technikę czytania, umiejętność sprawnego dodawania i odejmowania, rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych oraz pisanie wybranych liter.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego, realizowanych w formie filmów, omawiamy temat „Insects”.

 

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W związku z panującą kwarantanną, związaną z ryzykiem zarażenia koronawirusem, w kwietniu pozostajemy w domach, a nasze zajęcia wynikające z podstawy programowej, realizujemy w formie pracy zdalnej.

Na początku miesiąca rozmawiamy o wiośnie i budzącej się do życia przyrodzie. Przypominamy sobie budowę rośliny oraz nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Zakładamy domową hodowlę cebuli oraz nasiona fasoli i prowadzimy ich systematyczną obserwację.  Dalej, rozmawiamy o zwierzętach budzących się z zimowego snu i ptakach powracających do nas z ciepłych krajów.  Rozwiązujemy zagadki słowne związane z kwiatami i zwierzętami. Uczymy się piosenek "Kwiecień plecień" oraz "Żabie kroki" i bawimy się wspólnie podczas naszych spotkań online w oparciu o ich treści.

Przed Świętami Wielkanocnymi poznajemy budowę, rodzaje, funkcje i znaczenie jajka w oparciu o książkę B.Teekentrup pt. "Jajko". Rozmawiamy także o zwyczajach wielkanocnych, zakładamy hodowlę rzeżuchy, malujemy z rodzicami pisanki i wykonujemy mnóstwo ćwiczeń grafomotorycznych o tematyce świątecznej. Uczymy się również piosenki o pisankach i słuchamy opowiadań pt. "Pisanki" oraz "Śmigus dyngus" z książki R. Piątkowskiej "Gdyby jajko mogło mówić".

W drugiej części miesiąca kwietnia rozmawiamy o naszych domach i mieszkaniach. Poznajemy różne rodzaje domów (parterowy, piętrowy, jednorodzinny, blok, kamienica, wieżowiec drapacz chmur) i przypominamy sobie budowę domu, nazywając poszczególne jego części oraz pomieszczenia. W czasie spotkań online rozwiązujemy zagadki słowne dotyczące domu i bawimy się do piosenki pt. "Budujemy dom". Z rodzicami wykonujemy domki z pudełek w formie przestrzennej.

Na kolejnych spotkaniach online, poruszamy tematy związane z kuchnią. Rozwiązujemy zagadki o sprzętach i naczyniach kuchennych, przyprawach i owocach. W naszych domach bawimy się z rodzicami w kuchni z użyciem naczyń kuchennych i produktów spożywczych. Przelewamy, przesypujemy, przesiewamy, zagniatamy ciasto i wspólnie przyrządzamy rożne smakołyki. Korzystając z różnorodnych przypraw i owoców bawimy się w doświadczanie, rozpoznawanie i nazywanie różnego rodzaju zapachów i smaków. Na spotkaniach online uczymy się dynamicznego tańca w oparciu o piosenką "Owocowy rock".

Miesiąc kwiecień kończymy omawianiem tematów związanych z naszymi symbolami narodowymi. Przypominamy sobie legendę "O Lechu, Czechu i Rusie" w formie filmu animowanego i słuchowiska. Rozmawiamy o miejscu Polski w Europie i sąsiadujących z nią państwach. Przypominamy sobie informacje na temat symboli narodowych w oparciu o film animowany "Polak mały", uczymy się piosenki "Jestem Polakiem" i kolorujemy  flagę oraz godło Polski.

Na zajęciach języka angielskiego w formie przesyłanych przez panią Kasię filmików w ciągu całego miesiąca omawiamy temat "My house".

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W marcu będziemy kontynuować naszą podróż po Azji. Na chwilę zatrzymamy się w Chinach, Indiach, Japonii, Rosji i Mongolii. Będziemy oglądać i omawiać fotografie przedstawiające krajobrazy, ludność, zwierzęta i wybrane miejsca Azji. Czeka nas wiele zabaw dotyczących kultury i zwyczajów tych krajów. Wykonamy też ciekawe prace plastyczne, a także posłuchamy opowiadań związanych z wybranymi azjatyckimi krajami. Będziemy wspólnie tańczyć do hinduskich, rosyjskich i japońskich melodii.

 

We wtorek 3 marca weźmiemy udział w warsztatach podróżniczych pt.  „Chińskie wynalazki”. W poniedziałek 9 marca znów odwiedzi nas podróżnik, który tym razem opowie nam o Indiach. We wtorek 10 marca udamy się do Teatru Groteska na przedstawienie pt. „Pchła Szachrajka”. We wtorek 17 marca podczas kolejnych warsztatów podróżniczych zabierzemy dzieci do dalekiej Mongolii.

 

W ostatnich dniach marca będziemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Będziemy dekorować styropianowe jajka. Nauczymy się nowych piosenek i posłuchamy wielkanocnych opowiadań.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego nauczymy się nowych zwrotów i piosenek. Na początku miesiąca będziemy kontynuować temat „Pogoda”, a potem poznamy nowe słowa, zwroty i wierszyki związane z tematem „Uczucia”. Weźmiemy udział w wielu zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych utrwalających poznane treści.

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszej połowie miesiąca będziemy dalej przygotowywać się do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. W związku z uroczystością będziemy uczyć się wielu piosenek oraz tańców. W czwartek 13 lutego spotkamy się z naszymi babciami i dziadkami na przedstawieniu pt. „Zawiłości miłości”.

 

W pierwszym tygodniu lutego wybierzemy się do krainy wiecznego lodu i śniegu, czyli do Arktyki i Antarktydy. Będziemy oglądać zdjęcia przedstawiające krajobrazy i zwierzęta Arktyki oraz Antarktydy. Dowiemy się wielu informacji na temat Innuitów w oparciu o ilustracje oraz drobne przedmioty. Wykonamy ciekawe prace plastyczne, a na koniec odwiedzimy krainę Królowej Śniegu.

 

W drugim i trzecim tygodniu stycznia odwiedzimy kolejny, na trasie naszej podróży, kontynent – Amerykę Południową. Dowiemy się wielu informacji o jej mieszkańcach, kulturze, krajobrazach oraz zwierzętach. Będziemy odnajdywać Amerykę na globusie i puzzlowej mapie świata. Nauczymy się nowych piosenek oraz wykonamy ciekawe prace plastyczne dotyczące tego kontynentu.

 

W czwartek 20 lutego weźmiemy udział w Zimowym Balu Karnawałowym. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i bawić się przy muzyce.

 

W ostatnim tygodniu lutego rozpoczniemy naszą podróż po Azji. Na początku porozmawiamy o zwierzętach Azji. Będziemy oglądać ilustracje oraz słuchać informacji na temat zwierząt. Wykonamy też prace plastyczne i nauczymy się nowych piosenek.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w tym miesiącu będzie „Pogoda”. Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych i piosenkach.

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Przypomnimy sobie nazwy dni tygodnia oraz miesięcy. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu.

 

W drugim tygodniu stycznia wybierzemy się w podróż do Ameryki Północnej. Będziemy oglądać i omawiać fotografie przedstawiające krajobrazy, ludność i charakterystyczne miejsca Ameryki Północnej. Na chwilę zatrzymamy się w USA, Kanadzie oraz na Alasce. Poznamy wybrane zwierzęta Ameryki Północnej. Będziemy też tańczyć w rytm rock and rolla oraz przygotowywać popcorn. Wybierzemy się także do krainyWalta Disneya. W poniedziałek 20 stycznia odwiedzi nas miłośnik kultury Indian Ameryki Północnej. Będziemy oglądać strój Indian oraz rozmawiać na temat ich zwyczajów i kultury. Dowiemy się m.in. co to jest totem; kim jest i jak wygląda szaman oraz jak zostaje się wodzem wioski.

 

W tym miesiącu zaczniemy nasze przygotowania do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. W związku z uroczystością będziemy uczyć się wielu piosenek oraz tańców. W czwartek 13. lutego spotkamy się z naszymi babciami i dziadkami na przedstawieniu. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty i utrwalimy je w zabawach ruchowych, plastycznych i muzycznych. Tematem zajęć w tym miesiącu będzie „Zima”. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego oraz śpiewać nowe piosenki.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku grudnia przygotujemy się na wizytę św. Mikołaja w naszym przedszkolu. Dowiemy się kim był św. Mikołaj. Spróbujemy też narysować jego portret, a także porozmawiamy o naszych wymarzonych prezentach. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, żeby jak najlepiej zaprezentować się przed naszym gościem.  W piątek 6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj z prezentami.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, świątecznych piosenek, a także tańców. Porozmawiamy o bożonarodzeniowych zwyczajach, wysłuchamy ciekawych opowiadań i będziemy piec świąteczne pierniczki.  Zrobimy wiele ozdób świątecznych z papieru kolorowego, koralików, plasteliny, cekinów, drewnianych patyczków, masy solnej, brokatu i innych materiałów plastycznych.

 

We wtorek 10 grudnia wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie obejrzymy wystawę szopek krakowskich.

 

We wtorek 17 grudnia razem z naszymi rodzicami weźmiemy udział w świątecznym spotkaniu, podczas którego wspólnie wykonamy świąteczne ozdoby, będziemy tańczyć i kolędować.

 

W piątek 20 grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, przy akompaniamencie różnych instrumentów zaśpiewamy kolędy i pastorałki. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu nauczymy się nowych piosenek, słów i zwrotów. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego. Nasze tematy w tym miesiącu to „Zabawki” oraz „Święta Bożego Narodzenia”. Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy ciekawe prace plastyczne utrwalające poznane słownictwo.

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W listopadzie będziemy kontynuować naszą podróż po Afryce. Na początku miesiąca poznamy wybrane rejony Afryki: Egipt i Maroko. Będziemy odnajdywać je na mapie, poznamy ich flagi, obejrzymy wiele fotografii oraz dowiemy się ciekawych informacji na temat kultury, ludności, przedmiotów użytkowych oraz przyrody.

 

We wtorek 5 listopada weźmiemy udział w warsztatach podróżniczych pt. „Magiczne Maroko”. W piątek 8 listopada wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum  Archeologicznego, gdzie obejrzymy wystawę dotyczącą starożytnego Egiptu.

 

W drugim tygodniu listopada, w związku ze Świętem Niepodległości, będziemy rozmawiać o naszej ojczyźnie. Oglądniemy flagę i godło Polski, wysłuchamy hymnu RP oraz wybranych polskich legend. Będziemy oglądać i omawiać fotografie przedstawiające krajobrazy i ważne miejsca w Polsce. Na mapie Polski odnajdziemy m.in.: rzekę Wisłę, Warszawę, Kraków, Tatry oraz Morze Bałtyckie.

 

W kolejnych tygodniach wybierzemy się do Australii. Dowiemy się wielu ciekawych informacji na temat charakterystycznych miejsc Australii, krajobrazów, zwierząt, roślin oraz zwyczajów Aborygenów. Weźmiemy udział w wielu zabawach dydaktycznych, matematycznych, plastycznych, kilku ćwiczeniach ciszy m. in. z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego, koralowca, a także bumerangu.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty i utrwalimy je w zabawach ruchowych, plastycznych i muzycznych. Wysłuchamy także opowiadań po angielsku. Temat zajęć w tym miesiącu to „Our classroom” oraz „Toys”.

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca przypomnimy sobie miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym. Wysłuchamy opowieści na temat powstania życia na Ziemi. Na czarnej wstędze będziemy układać obrazki, figurki roślin, zwierząt, skamieniałości oraz inne elementy istotne dla zobrazowania historii Ziemi. Będziemy oglądać model Ziemi przedstawiający jej wewnętrzną budowę. Poznamy poszczególne części Ziemi tj. skorupa ziemska, płaszcz Ziemi, jądro zewnętrzne i wewnętrzne. Z plasteliny wykonamy nasze własne modele Ziemi. Będziemy wskazywać i nazywać oceany oraz kontynenty na globusie i mapie puzzlowej świata. Poznamy różne formy ukształtowaniapowierzchni i będziemy odnajdywać je na mapie świata.

 

Następnie zaczniemy przygotowania do naszej wielkiej wyprawy. Wyznaczymy trasę podróży przez kontynenty. Będziemy pakować plecak, rozkładać i wyposażać namiot, a także rozmawiać na temat sposobów komunikowania się i bezpieczeństwa w czasie podróży.

 

W drugiej połowie miesiąca odwiedzimy pierwszy, na trasie naszej podróży, kontynent – Afrykę. Dowiemy się wielu informacji o jej mieszkańcach, kulturze, krajobrazach. Będziemy odnajdywać Afrykę na globusie i puzzlowej mapie świata. Nauczymy się nowych piosenek, będziemy słuchać afrykańskiej muzyki. Poznamy też niektóre zwierzęta Afryki. Dowiemy się wielu ciekawostek na ich temat, posłuchamy baśni o wybranych zwierzętach. Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy ciekawe prace plastyczne.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego nauczymy się nowych piosenek, słów i zwrotów. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego. Nasz temat w tym miesiącu to „Urodziny”. Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy prace plastyczne utrwalające poznane słownictwo.

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania się w sali oraz w relacjach z kolegami i koleżankami. Porozmawiamy o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się kilku ciekawostek o kosmosie. Wysłuchamy opowieści pt. „Powstanie Wszechświata” w opracowaniu Mario Montessori. Obejrzymy model Układu Słonecznego i spróbujemy przedstawić go wybraną techniką plastyczną. Porozmawiamy na temat wyglądu, cech i funkcji Słońca. Dowiemy się czy we wszechświecie istnieją inne gwiazdy. Poznamy wybrane gwiazdozbiory. Wybierzemy się także nad Wisłę i obejrzymy prezentację obrazującą oddalenie poszczególnych planet od Słońca (materiał Montessori). Dowiemy się czym zajmują się astronauta i astronom. Weźmiemy udział w zajęciach na temat naszej planety Ziemi. Dowiemy się skąd biorą się pory roku oraz dzień i noc. Będziemy słuchać informacji i oglądać fotografie na temat podróży człowieka na Księżyc. Dowiemy się też czegoś więcej na temat faz Księżyca.

 

W tym miesiącu będziemy także witać nową porę roku – jesień. Wykonamy ciekawe prace plastyczne, nauczymy się nowych piosenek i wysłuchamy opowiadań dotyczących jesieni. W czwartek 19 września razem z naszymi rodzicami będziemy bawić się podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy się witać i przedstawiać;  przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w tym miesiącu to „Colours” („Kolory”). Poznamy nowe angielskie słowa i utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych.