Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2022/23

Opis:

ROK 2022/2023

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane.

 

W styczniu będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”.  Tym razem będziemy zgłębiać tajniki matematyki, a następnie geometrii. Będziemy pracować z różnymi materiałami matematycznymi Montessori, m. in. ze sztangami numerycznymi, wrzecionami, perłami, cyframi piaskowymi. Poprzez liczne zabawy utrwalimy kolejność liczb i udoskonalimy umiejętność przeliczania. Porównamy również liczby arabskie i rzymskie. Dowiemy się czym różnią się liczby parzyste i nieparzyste.

 

W następnym tygodniu poznamy i utrwalimy kształty oraz nazwy niektórych figur. Będziemy tworzyć figury geometryczne z naszych ciał i stworzymy różnorodne prace plastyczne inspirowane figurami geometrycznymi.

 

Przez cały miesiąc będziemy się intensywnie przygotowywać do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz tekstów mówionych. W środę 1 lutego spotkamy się z naszymi babciami i dziadkami na przedstawieniu pt. „Zawiłości miłości”.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w styczniu naszym tematem będzie „Winter” (Zima). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach, wierszykach i pracach plastycznych.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

We wtorek 6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Będziemy z nim śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Nie zabraknie też chyba małych prezentów od Mikołaja.

 

W drugim tygodniu grudnia dokończymy jeszcze naszą podróż dookoła świata, w ramach zgłębiania tajników geografii, odwiedzimy krainę wiecznego słońca, czyli Afrykę oraz krainę wiecznego lodu - Antarktydę. Będziemy wskazywać te kontynenty na globusie i puzzlowej mapie świata. Posłuchamy ciekawych opowiadań oraz różnych informacji na temat mieszkańców, zwierząt, krajobrazów i charakterystycznych miejsc związanych z odwiedzanymi kontynentami. Weźmiemy też udział w zabawach ruchowych i muzycznych związanych z wybranymi krajami.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, pastorałek oraz świątecznych piosenek, a także tańców. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy piec świąteczne pierniczki.

 

W poniedziałek 19 grudnia zapraszamy wszystkich Państwa na świąteczne spotkanie w naszym przedszkolu. W planie spotkania mamy wykonanie przez rodziców i dzieci ozdoby świątecznej, wspólne tańce, muzykowanie i śpiew kolęd.

 

W piątek 23 grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, zaśpiewamy kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Toys” – „Zabawki”. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych. Będziemy też słuchać świątecznych opowiadań.

 

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W listopadzie będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”.  Tym razem będziemy zgłębiać tajniki geografii i razem wybierzemy się w podróż dookoła świata. Po kolei odwiedzimy wszystkie kontynenty. Zaczniemy od Europy, potem udamy się do Azji, a następnie do Australii. W trzecim tygodniu miesiąca zwiedzimy Amerykę Północą oraz Amerykę Południową. Będziemy wskazywać wszystkie kontynenty na globusie i puzzlowej mapie świata. Posłuchamy ciekawych opowiadań oraz różnych informacji na temat mieszkańców, zwierząt, krajobrazów i charakterystycznych miejsc związanych z odwiedzanymi kontynentami. Będziemy oglądać zdjęcia i ilustracje z odległych zakątków świata. W ciągu całego miesiąca wykonamy różne prace plastyczne na temat wszystkich kontynentów. Weźmiemy też udział w wielu zabawach ruchowych i muzycznych związanych z wybranymi krajami świata.

 

9. i 10. listopada porozmawiamy na temat naszej ojczyzny oraz Święta Niepodległości. Posłuchamy wybranych wierszy. Przypomnimy sobie nasz hymn oraz wygląd symboli narodowych. Będziemy odnajdywać wybrane miasta i rzeki na mapie Polski. Oglądniemy i omówimy fotografie przedstawiające rożne krajobrazy Polski.

 

We wtorek 29. listopada wybierzemy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Baśnie Braci Grimm”.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca będziemy kontynuować temat „Birthday” (Urodziny), a w drugiej części listopada rozpoczniemy temat „Our classroom” (Nasza sala). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach, wierszykach i pracach plastycznych.

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca weźmiemy udział w zajęciach w oparciu o Program Edukacyjny "Dzieci segregują". Będziemy oglądać filmy animowane przygotowane przez KMPO na temat różnych frakcji odpadów. Dowiemy się jak właściwie postępować z odpadami, a także w jaki sposób możemy ponownie wykorzystywać różne przedmioty codziennego użytku w celu zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci. Wykonamy też ciekawe recyklingowe prace plastyczne.

 

W kolejnym tygodniu dowiemy się jak wyglądała Ziemia dawno, dawno temu.  Rozwijając wstęgę czasu będziemy słuchać opowieści o historii Ziemi, poznamy przełomowe momenty w jej istnieniu, rośliny oraz zwierzęta, które zamieszkiwały naszą planetę wiele lat temu. Oglądniemy przez lupę różnorodne skamieniałości. Dowiemy się ciekawych informacji o wymarłych zwierzętach.

 

W drugiej połowie miesiąca udamy się w podróż do wnętrza Ziemi: będziemy oglądać model Ziemi w przekroju oraz wykonamy eksperyment z wykorzystaniem jabłka, aby dowiedzieć się jak zbudowana jest nasza planeta. Dowiemy się czegoś więcej o wulkanach: ich wyglądzie, roli oraz miejscach występowania.

 

W ostatnim tygodniu października zaprzyjaźnimy się z prehistorycznymi stworami – dinozaurami. Dowiemy się jak wyglądały, co jadły, w jakim otoczeniu żyły. Posłuchamy wielu ciekawostek na temat wybranych dinozaurów. Wykonamy także różne prace plastyczne przedstawiające dinozaury. W piątek 28 października weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych i wykonamy  dinozaury z gliny.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego nauczymy się nowych piosenek, słów i zwrotów. Nasz temat w tym miesiącu to "Urodziny". Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy prace plastyczne utrwalające poznane słownictwo.

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym!


Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania i nauczymy się jak dbać o naszą higienę. Porozmawiamy też o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

 

W drugim tygodniu września zaczniemy omawiać nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”. Rozpoczniemy od astronomii i wyruszymy razem w kosmiczną podróż. Będziemy słuchać opowieści o powstaniu wszechświata, przypomnimy sobie nazwy planet, a także wykonamy nasz własny Układu Słoneczny. Porozmawiamy o wyglądzie i cechach Słońca oraz Księżyca. Poznamy następstwa obrotu Ziemi wokół Słońca i wokół własnej osi. Będziemy rozmawiać o porach roku oraz o zmienności dnia i nocy. Dowiemy się cennych informacji o Mikołaju Koperniku.

 

W ostatnich dniach września powitamy nową porę roku – jesień. Weźmiemy udział w wielu zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych i dydaktycznych związanych z jesienią. W czwartek 22 września razem z naszymi rodzicami będziemy się bawić podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy witać się i przedstawiać, przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w pierwszym tygodniu miesiąca to „Hello!” („Witajcie!”), a w kolejnych tygodniach – „Colours” (Kolory). Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

ROK 2021/2022

 

CZERWIEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W środę 1 czerwca wybierzemy się na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka do Centrum Hipoterapii „Zagroda Możliwości” w Rzeszotarach.

 

W czerwcu będziemy poszerzać naszą wiedzę o żywiole ognia. We wtorek 7 czerwca udamy się na wycieczkę do Remizy Strażackiej. Porozmawiamy ze strażakiem na temat charakteru jego pracy, obejrzymy mundur oraz wóz strażacki. W kolejnych dniach przypomnimy sobie numer alarmowy do staży pożarnej oraz zasady zachowania się w przypadku pożaru. Dowiemy się jakich zasad należy przestrzegać podczas posługiwania się ogniem oraz omówimy zagrożenia wynikające z ich łamania.

 

W następnym tygodniu miesiąca porozmawiamy o źródłach światła dawniej i dziś. Będziemy odnajdywać źródła światła w naszej sali przedszkolnej. Obejrzymy żarówkę i świetlówkę. Porozmawiamy też o zasadach bezpiecznego korzystania z gniazdek elektrycznych. Wykonamy doświadczenia z wykorzystaniem latarki elektrycznej. Będziemy obserwować własny cień oraz cienie kolegów i różnych przedmiotów podczas zabaw na podwórku. Omówimy też rolę cienia. Wykonamy teatrzyk cieni z własnych rąk, pacynek i papierowych sylwetek na patyku z wykorzystaniem lampki biurkowej.

 

W kolejnym tygodniu czerwca porozmawiamy o Słońcu. Przypomnimy sobie czym jest Słońce. Będziemy oglądać fotografie przedstawiające Słońce w różnych odsłonach. Omówimy też wygląd Słońca w różnych porach dnia i roku. Wykonamy również doświadczenia, aby dowiedzieć się co potrafi Słońce.

 

24 czerwca odbędzie się festyn na zakończenie roku przedszkolnego. Pożegnamy dzieci rozpoczynające od września naukę w szkole, a potem weźmiemy udział w ciekawych konkurencjach w ogrodzie.

 

W ostatnim tygodniu czerwca pożegnamy się z naszym tematem rocznym. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne związane z ziemią, wodą, powietrzem i ogniem. Wykonamy także tańce do muzyki poważnej związane z żywiołami.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu będziemy kontynuować temat „Spring” („Wiosna”). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych oraz pracach plastycznych.

 

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

 

Na początku miesiąca będziemy w dalszym ciągu rozmawiać o żywiole powietrza. Poznamy różne rodzaje pojazdów powietrznych oraz dowiemy się jak zbudowany jest samolot. Porozmawiamy też na temat rozwoju transportu powietrznego.

 

We wtorek 10 maja udamy się na wycieczkę do Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, gdzie dowiemy się więcej o dawnych zawodach, a także własnoręcznie wykonamy maskotki.

 

W piątek 13 maja pójdziemy do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Kot w butach”, połączony z krótkimi warsztatami teatralnymi.

 

W kolejnych tygodniach maja będziemy zgłębiać tajniki żywiołu ognia. Zastanowimy się gdzie możemy znaleźć ogień. Dowiemy się jak powstaje sadza oraz węgiel drzewny, a także skąd pochodzi ciepło. Porozmawiamy o zastosowaniu pieca. Powtórzymy też wiadomości o wulkanach, ich budowie, pozytywnej i niszczycielskiej roli. Wykonamy doświadczenia związane z tematem. Weźmiemy udział w zabawach dydaktycznych, tańcach integracyjnych i wielu zabawach ruchowych. Nauczymy się też nowych piosenek i wykonamy ciekawe prace plastyczne.

 

W piątek 27 maja wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Oglądniemy i omówimy wygląd ogrodu w wiosennej odsłonie.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, które zaprezentujemy podczas przedstawienia pt. „Cztery żywioły”. Wykonamy też drobne prezenty dla naszych rodziców. W środę 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będzie "Spring" ("Wiosna"). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

We wtorek 5 kwietnia pójdziemy do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”, połączony z krótkimi warsztatami teatralnymi.

 

Na początku kwietnia w dalszym ciągu będziemy poznawać żywioł powietrza. W pierwszym tygodniu miesiąca porozmawiamy o ptakach. Będziemy je oglądać podczas spacerów i zabaw w ogrodzie. Dowiemy się jak są zbudowane i dlaczego potrafią latać. Poznamy różne gatunki ptaków i porozmawiamy o ich zwyczajach.

 

W kolejnym tygodniu zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Dowiemy się z jakich części składa się jajko. Obejrzymy jajka pochodzące od różnych ptaków. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi. Wspólnie udekorujemy naszą salę i wysiejemy rzeżuchę. Będziemy ozdabiać pisanki, a także wykonamy koszyczki. Nauczymy się nowych piosenek i posłuchamy wielkanocnych opowiadań.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca poznamy bliżej niektóre owady: motyle, biedronki, pszczoły oraz muchy. Będziemy układać puzzle przedstawiające budowę tych zwierząt oraz słuchać wierszy i opowiadań na ich temat. Omówimy ich wygląd, zwyczaje oraz cykl rozwojowy. Owady te przedstawimy także w pracach plastycznych.

 

W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie leży Polska na mapie. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3 maja.

 

Tematem zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu będą „Święta Wielkanocne”. Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych oraz pracach plastycznych. Nauczymy się nowych piosenek i przypomnimy sobie wcześniej poznane. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego.

 

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu marca będziemy jeszcze kontynuować zajęcia związane z żywiołem wody. Poznamy różne pojazdy pływające oraz ich budowę. Wybierzemy się do krainy piratów i żeglarzy, aby wziąć udział w zabawie pt. „List w butelce i poszukiwanie pirackiego skarbu”. Wykonamy również prace plastyczne związane z tematem.

 

W marcu zaczniemy rozmawiać o kolejnym żywiole – powietrzu. Wykonamy wiele eksperymentów, aby poznać właściwości powietrza. Zastanowimy się jak i gdzie możemy zatrzymać powietrze. Porozmawiamy też o zabawkach, które działają dzięki powietrzu. Poznamy wybrane instrumenty dęte. Będziemy słuchać fragmentów muzyki oraz wykonywać improwizacje ruchowe do utworów muzycznych. Sami także spróbujemy tworzyć muzykę z wykorzystaniem prostych „instrumentów dętych”, np. butelki, grzebienia czy tuby z papieru.

 

Poznamy też tajniki wiatru.  Będziemy obserwować działanie wiatru podczas spaceru, określać kierunek, z którego wieje wiatr. Dowiemy się jak powstaje oraz jak należy się zachowywać podczas gwałtownego wiatru. Spróbujemy też naśladować odgłosy wiatru. Poznamy jego różne rodzaje. Porozmawiamy również na temat pozytywnej i niszczycielskiej roli wiatru w przyrodzie.

 

Pod koniec miesiąca będziemy witać wiosnę. Porozmawiamy o pierwszych oznakach wiosny, posłuchamy wiosennych opowiadań i spróbujemy przedstawić tą porę roku podczas prac plastycznych.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w marcu nauczymy się nowych zwrotów i piosenek. W pierwszej połowie miesiąca będziemy jeszcze kontynuować temat „My house”, a potem rozpoczniemy temat „Easter”. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych oraz pracach plastycznych.

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W lutym będziemy w dalszym ciągu zgłębiać tajniki jednego z żywiołów – wody. Dowiemy się gdzie w przyrodzie znajduje się woda. Zdobędziemy nowe informacje na temat rzek, stawów, jezior, mórz i oceanów. Wybierzemy się na spacer nad Wisłę. Poznamy też niektóre formy ukształtowania powierzchni, a potem będziemy odnajdywać wybrane z nich na mapie świata, Polski oraz innych krajów. Będziemy też rozmawiać o roślinach i zwierzętach zamieszkujących podwodny świat. W ciągu całego miesiąca nauczymy się nowych piosenek, weźmiemy udział w różnych zabawach ruchowych, dydaktycznych i wykonamy ciekawe prace plastyczne związane z tematem.

 

W czwartym tygodniu lutego porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki i tańce. W czwartek – 24 lutego weźmiemy udział w balu karnawałowym. W tym roku tematem balu będą „Cztery pory roku”. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć, śpiewać i dobrze się bawić.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego naszym tematem będzie „My house”  (Mój dom). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Przypomnimy sobie nazwy miesięcy oraz dni tygodnia. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane.

 

W styczniu zaczniemy rozmawiać o kolejnym żywiole – wodzie. Wykonamy wiele doświadczeń związanych z wodą. Poznamy jej właściwości, sprawdzimy jakie wydaje dźwięki, spróbujemy różnych rodzajów wody. Zastanowimy się nad zastosowaniem wody i nauczymy się w jaki sposób możemy o nią dbać. Wykonamy też kilka prac plastycznych oraz doświadczeń z poznawanym żywiołem w roli głównej.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy się intensywnie przygotowywać do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz oczywiście naszych ról. W tym roku nie możemy niestety zaprosić naszych babć i dziadków do przedszkola. Nagramy jednak film z przygotowanym przez nas występem pt. „Podróż przez cztery pory roku”.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszych dniach grudnia będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

Na początku nowego miesiąca przygotujemy się też na wizytę św. Mikołaja w naszym przedszkolu. Dowiemy się kim był św. Mikołaj. Spróbujemy też narysować jego portret, a także porozmawiamy o naszych wymarzonych prezentach. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, żeby jak najlepiej zaprezentować się przed naszym gościem. W poniedziałek 6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj z prezentami.

 

W związku ze świętem górników w drugim tygodniu grudnia porozmawiamy o skarbach ukrytych w ziemi: węglu oraz soli. Poznamy ich wygląd i właściwości. Nie zabraknie też rozmów o pracy górnika oraz kopalni. Będziemy przymierzać czako – odświętną czapkę górniczą. Spróbujemy też rysować węglem.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, świątecznych piosenek, a także tańców. Porozmawiamy o bożonarodzeniowych zwyczajach. Zrobimy wiele ozdób świątecznych z papieru kolorowego, cekinów, drewnianych patyczków, masy solnej, brokatu i innych materiałów plastycznych.

 

23 grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, przy akompaniamencie różnych instrumentów zaśpiewamy kolędy i pastorałki. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Zabawki”. Nauczymy się nowych piosenek. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych, pracach plastycznych i grach dydaktycznych.

 

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca porozmawiamy o jego nazwie. Nauczymy się „Listopadowej piosenki”. Będziemy obserwować pogodę i wykonamy pracę plastyczną polegającą na ozdabianiu parasola wybraną techniką plastyczną.

 

W drugim tygodniu porozmawiamy na temat Święta Niepodległości. Przypomnimy sobie nasz hymn oraz wygląd symboli narodowych. Zastanowimy się „Co to jest niepodległość?”. Będziemy słuchać wybranych legend i nauczymy się nowych piosenek związanych z tematem.

 

W listopadzie w dalszym ciągu będziemy omawiać jeden z czterech żywiołów – ziemię. W kolejnym tygodniu zdobędziemy nowe wiadomości o pojazdach lądowych. Wysłuchamy wierszy i opowiadań z nimi związanych. Będziemy oglądać ilustracje przedstawiające różne pojazdy. Przedstawimy też pojazdy drogowe w naszych pracach plastycznych tworzonych różnymi technikami. Omówimy także wybrane zasady bezpieczeństwa drogowego.

 

W trzecim tygodniu zastanowimy się w jaki sposób Ziemia żywi ludzi. Dowiemy się jak powstaje chleb. Będziemy oglądać różne rodzaje zbóż. Będziemy nazywać i opisywać owoce oraz warzywa. Porozmawiamy również o zwierzętach, które nas żywią. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne oraz dźwiękowe związane z tym tematem.

 

W ostatnim tygodniu dowiemy się jak możemy chronić naszą planetę. Nauczymy się segregować śmieci oraz wyjaśnimy sobie czym jest recykling. Wykonamy ekologiczną pracę plastyczną z tekturowych rolek.

 

W ramach naszego projektu pt. „Spotkanie z literami” w tym miesiącu poznamy kolejne litery: p, a oraz o. Będziemy pisać te litery na piasku, wyszywać ich kształty na tekturkach, wykonywać karty pracy z nimi związane. Nauczymy się też piosenek i opowiadań z literkami p, a oraz o w roli głównej.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca naszym tematem będą „Months” (Miesiące), a w drugiej „Toys” (Zabawki). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach, wierszykach i pracach plastycznych.

 

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W październiku w dalszym ciągu będziemy omawiać jeden z czterech żywiołów – ziemię. W pierwszym tygodniu miesiąca poznamy podziemnych mieszkańców ziemi. Będziemy oglądać fotografie przedstawiające te zwierzęta, rozmawiać o nich, malować oraz rysować je podczas prac plastycznych, jak również oglądać je w ogrodzie przedszkolnym i szukać podczas spacerów.

 

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o drzewach. We wtorek 12 października wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego, aby poznać różne rodzaje i gatunki drzew. Pozbieramy też liście, kasztany, żołędzie oraz szyszki. Dowiemy się jak zbudowane jest drzewo oraz liść. Będziemy sortować i przeliczać materiał przyrodniczy. Poznamy różne kształty liści. Wykonamy wiele jesiennych prac plastycznych, nauczymy się nowych piosenek i wierszyków, będziemy pracować z materiałami Montessori i dobrze się bawić.

 

W piątek 15 października udamy się do Teatru Współczesnego na przedstawienie pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”.

 

We wtorek 19 października wybierzemy się na wycieczkę do Magicznego Domku w Głogoczowie, gdzie będziemy oglądać kolekcję zabytkowych zabawek i odkrywać ogród pełny kolorowych zagadek i tajemnic.

 

W ostatnim tygodniu miesiąca porozmawiamy o domach i ich mieszkańcach. Oglądniemy ilustracje i fotografie przedstawiające domy w mieście, na wsi oraz domy
z różnych stron świata oraz ich mieszkańców.

 

Pod koniec października porozmawiamy na temat znaczenia święta Wszystkich Świętych oraz zwyczajów z nim związanych.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy kontynuować temat „Fruits, Colours and Numbers” („Owoce, Kolory i Liczby”). Poznamy nowe angielskie słowa, piosenki oraz zwroty. Wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy grać w różne gry.

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania i nauczymy się jak dbać o naszą higienę.

 

W drugim tygodniu września porozmawiamy o naszym ciele. Zastanowimy się nad charakterystycznymi cechami naszego wyglądu. Będziemy brać udział w ciekawych zabawach rozwijających poczucie świadomości własnego ciała m. in. w oparciu o metodę ruchu rozwijającego W. Sherborne.

 

W tym miesiącu będziemy też rozwijać nasze zmysły. Poprzez pracę z różnymi materiałami Montessori oraz wspólne zabawy będziemy doskonalić nasz wzrok, słuch, dotyk, węch oraz smak.

 

Pod koniec września powitamy nową porę roku – jesień. W czwartek 23 września razem z naszymi rodzicami weźmiemy udział w Pikniku Jesiennym w ogrodzie przedszkolnym.

 

We wrześniu rozpoczniemy realizację naszego rocznego planu jakim są „Żywioły”. Poznamy cztery żywioły, a w tym miesiącu najbliżej przyjrzymy się ziemi. Będziemy oglądać, dotykać i opisywać różne gatunki ziemi. Przeprowadzimy także ciekawe doświadczenia przy użyciu ziemi. Dowiemy się do czego jest nam ona potrzebna. Weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny i wykonamy jesienne drzewka.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy witać się i przedstawiać; przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w pierwszym tygodniu miesiąca to „Hello!” („Witajcie!”). W dalszej części września będzie to „Fruits, Colours and Numbers” („Owoce, Kolory i Liczby”). Poznamy nowe angielskie słowa i utrwalimy je w zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych.

 

Galeria: