Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2019/20

Opis:

ROK 2019/2020

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca przypomnimy sobie miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym. Wysłuchamy opowieści na temat powstania życia na Ziemi. Na czarnej wstędze będziemy układać obrazki, figurki roślin, zwierząt, skamieniałości oraz inne elementy istotne dla zobrazowania historii Ziemi. Będziemy oglądać model Ziemi przedstawiający jej wewnętrzną budowę. Poznamy poszczególne części Ziemi tj. skorupa ziemska, płaszcz Ziemi, jądro zewnętrzne i wewnętrzne. Z plasteliny wykonamy nasze własne modele Ziemi. Będziemy wskazywać i nazywać oceany oraz kontynenty na globusie i mapie puzzlowej świata. Poznamy różne formy ukształtowania powierzchni i będziemy odnajdywać je na mapie świata.

Następnie zaczniemy przygotowania do naszej wielkiej wyprawy. Wyznaczymy trasę podróży przez kontynenty. Będziemy pakować plecak, rozkładać i wyposażać namiot, a także rozmawiać na temat sposobów komunikowania się i bezpieczeństwa w czasie podróży.

W drugiej połowie miesiąca odwiedzimy pierwszy, na trasie naszej podróży, kontynent – Afrykę. Dowiemy się wielu informacji o jej mieszkańcach, kulturze, krajobrazach. Będziemy odnajdywać Afrykę na globusie i puzzlowej mapie świata. Nauczymy się nowych piosenek, będziemy słuchać afrykańskiej muzyki. Poznamy też niektóre zwierzęta Afryki. Dowiemy się wielu ciekawostek na ich temat, posłuchamy baśni o wybranych zwierzętach. Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy ciekawe prace plastyczne.

Podczas zajęć z języka angielskiego nauczymy się nowych piosenek, słów i zwrotów. Będziemy też pracować z materiałami do nauki angielskiego. Nasz temat w tym miesiącu to „Urodziny”. Weźmiemy udział w wielu zabawach i wykonamy prace plastyczne utrwalające poznane słownictwo.

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania się w sali oraz w relacjach z kolegami i koleżankami.

 

Porozmawiamy o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się kilku ciekawostek o kosmosie. Wysłuchamy opowieści pt. „Powstanie Wszechświata” w opracowaniu Mario Montessori. Obejrzymy model Układu Słonecznego i spróbujemy przedstawić go wybraną techniką plastyczną. Porozmawiamy na temat wyglądu, cech i funkcji Słońca. Dowiemy się czy we wszechświecie istnieją inne gwiazdy. Poznamy wybrane gwiazdozbiory. Wybierzemy się także nad Wisłę i obejrzymy prezentację obrazującą oddalenie poszczególnych planet od Słońca (materiał Montessori). Dowiemy się czym zajmują się astronauta i astronom. Weźmiemy udział w zajęciach na temat naszej planety Ziemi. Dowiemy się skąd biorą się pory roku oraz dzień i noc. Będziemy słuchać informacji i oglądać fotografie na temat podróży człowieka na Księżyc. Dowiemy się też czegoś więcej na temat faz Księżyca.

 

W tym miesiącu będziemy także witać nową porę roku – jesień. Wykonamy ciekawe prace plastyczne, nauczymy się nowych piosenek i wysłuchamy opowiadań dotyczących jesieni. W czwartek 19 września razem z naszymi rodzicami będziemy bawić się podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy się witać i przedstawiać;  przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w tym miesiącu to „Colours” („Kolory”). Poznamy nowe angielskie słowa i utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych.

 

 

ROK 2018/2019

 

SIERPIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców po przerwie wakacyjnej. Czeka nas ciekawy miesiąc, pełen zabaw z kolegami oraz interesujących zajęć dydaktycznych.

 

W sierpniu będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Zawody”. Przez pierwsze dwa tygodnie miesiąca poznamy różne zawody związane z przyrodą. Omówimy charakter pracy hodowcy zwierząt. Przypomnimy sobie nazwy zwierząt gospodarskich. Porozmawiamy także o produktach spożywczych pochodzących od zwierząt.

 

Później dowiemy się czegoś więcej o pracy rybaka. Sami na chwilę staniemy się rybakami i będziemy łowić rybki przy użyciu wędki z magnesem. Obejrzymy też bajkę „O rybaku i złotej rybce”.

 

Poznamy bliżej pracę ornitologa. Porozmawiamy na temat różnych gatunków ptaków oraz ich budowy ciała. Wykonamy ćwiczenia oddechowe wykorzystując kolorowe piórka. Będziemy także obserwować ptaki w naszym ogródku przedszkolnym.

 

Potem wspólnie zastanowimy się czym zajmuje się leśnik. Porozmawiamy na temat leśnych zwierząt oraz roślin. Przypomnimy sobie z jakich części zbudowane jest drzewo.

 

Dowiemy się też czym zajmuje się florysta. Wybierzemy się na spacer na rynek, gdzie obejrzymy stanowiska kwiaciarek oraz kupimy kwiaty. W małych grupach ułożymy własne bukiety, a potem spróbujemy je narysować.

 

Poznamy tajniki pracy weterynarza. Przy tej okazji porozmawiamy o różnych zwierzętach. Zastanowimy się jak my możemy opiekować się zwierzętami.

 

Codziennie będziemy pracować także z wybranymi materiałami Montessori. Weźmiemy udział w zabawach ruchowych, muzycznych oraz tańcach integracyjnych. Nauczymy się nowych piosenek i wykonamy prace plastyczne.Będziemy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, w naszym ogrodzie przedszkolnym lub na spacerach. W czasie niepogody weźmiemy udział w zabawach na sali materacowej.

 

CZERWIEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku czerwca będziemy świętować Dzień Dziecka. We wtorek 4 czerwca wybierzemy się na wycieczkę do Lanckorony, gdzie weźmiemy udział w warsztatach teatralnych i obejrzymy przedstawienie pt. „O niegrzecznym Czerwonym Kapturku”. Będziemy także spacerować po Lanckoronie.

 

W pierwszym tygodniu czerwca poznamy bliżej pracę policjanta. W poniedziałek 3 czerwca udamy się na Komisariat Policji, gdzie porozmawiamy na temat funkcji poszczególnych jego pomieszczeń, omówimy wyglądu munduru i wyposażenia policjanta, obejrzymy wyposażenie radiowozu. W ciągu całego tygodnia  przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego i dowiemy się co oznaczają wybrane znaki drogowe. Porozmawiamy także na temat sygnalizacji świetlnej, jej wyglądu i zastosowania.

 

W drugim tygodniu miesiąca będziemy poznawać tajniki pracy strażaka. Dowiemy się „Jak człowiek odkrył ogień?”. Przypomnimy sobie zasady bezpiecznego posługiwania się ogniem oraz omówimy zagrożeń wynikające z ich  łamania w oparciu o ilustracje oraz osobiste doświadczenia dzieci. Przypomnimy sobie numer alarmowy do straży pożarnej oraz zasady zachowania się w przypadku pożaru. Wybierzemy się także na spacer drogą przeciwpożarową w przedszkolu. W środę 12 czerwca udamy się na wycieczkę do remizy strażackiej.

 

W poniedziałek 17 czerwca weźmiemy udział w festynie rodzinnym na zakończenie roku w ogrodzie przedszkolnym. We wtorek 18 czerwca wybierzemy się na lody do pobliskiej lodziarni.

 

W ostatnim tygodniu czerwca przyjrzymy się bliżej pracy kierowcy samochodu, motorniczego, maszynisty, marynarza i pilota.

 

Pod koniec miesiąca przygotujemy się także do wakacyjnych wyjazdów. Zastanowimy się wspólnie w jaki sposób powinniśmy zachowywać się nad wodą i w górach. Przypomnimy sobie numery alarmowe.Porozmawiamy też o naszych wakacyjnych planach.

 

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu maja będziemy poznawać tajniki pracy kucharza. W oparciu o wiersze, ilustracje i filmy animowane porozmawiamy na temat charakteru pracy oraz wyglądu kucharza. Przy okazji tego tematu dowiemy się także czegoś więcej na temat zdrowego odżywiania się i piramidy żywieniowej. We wtorek 7 maja wybierzemy się na wycieczkę do restauracji Zalipianki, gdzie zwiedzimy kuchnię, porozmawiamy z kucharzem, zjemy wspólne śniadanie oraz spotkamy się z p. Ewą Wachowicz – autorką programów kulinarnych.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, które zaprezentujemy podczas przedstawienia pt. „Chatka bajek”. Wykonamy też drobne prezenty dla naszych rodziców. We wtorek 21 maja odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

W ostatnim tygodniu maja porozmawiamy na temat pracy ogrodnika. W wtorek 28 maja wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego, gdzie weźmiemy udział w warsztatach ogrodniczych. Porozmawiamy z ogrodnikiem na temat charakteru jego pracy oraz narzędzi, którymi się posługuje, poznamy nazwy wybranych roślin oraz zasady ich pielęgnacji. Oglądniemy i omówimy wygląd ogrodu w wiosennej odsłonie. Będziemy także wspólnie sadzić kwiaty na przedszkolnej rabatce i wykonywać inne prace ogrodnicze.

 

W czwartek 29 maja wyjedziemy na dwudniową wycieczkę do Zalipia, Tarnowa, Bistuszowej
i Wierzchosławic.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w dalszym ciągu naszym tematem będzie „Spring” (Wiosna). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu kwietnia będziemy poznawać tajniki pracy listonosza. 1 kwietnia spotkamy się z panem listonoszem, który opowie nam o swojej pracy. Omówimy wygląd jego munduru, a także dowiemy się co znajduje się w jego torbie. 2 kwietnia udamy się na wycieczkę na Pocztę Główną, gdzie zwiedzimy poszczególne pomieszczenia poczty, wysłuchamy informacji na temat funkcji poczty oraz zadań jej pracowników, jak również obejrzymy urządzenia ułatwiające pracę poczty. W przedszkolu sami zrobimy kartki wielkanocne, a potem udamy się na pobliską pocztę, żeby je wysłać. Będziemy także oglądać znaczki z różnych stron świata i projektować swoje własne.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie wysiejemy rzeżuchę. Wysłuchamy wielkanocnych opowiadań i weźmiemy udział w świątecznych zabawach muzyczno-ruchowych. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

 

W czwartym tygodniu kwietnia w ramach Światowych Dni Książki poznamy pracę księgarza i bibliotekarza. 24 kwietnia wybierzemy się do pobliskiej księgarni, a 25 kwietnia odwiedzimy bibliotekę. Dowiemy się także gdzie w przedszkolu znajduje się biblioteczka i poznamy zasady wypożyczania z niej książek.

 

 W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3 maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca naszym tematem będzie „Easter” (Wielkanoc), natomiast w drugiej części kwietnia „Spring” (Wiosna). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy sprzedawcy. Przy tej okazji porozmawiamy na temat różnych rodzajów sklepów. Dowiemy się co można kupić w sklepie spożywczym, zabawkowym, papierniczym, obuwniczym i odzieżowym. Wybierzemy się także na spacer do pobliskiej galerii handlowej, gdzie będziemy nazywać sklepy, które się w niej znajdują. Pójdziemy też na drobne zakupy do sklepu papierniczego.

 

W drugim tygodniu marca porozmawiamy na temat „Po co ludzie budują domy?” oraz „Jak wygląda dom?”. Będziemy nazywać poszczególne części i pomieszczenia w domu. Przy tej okazji dowiemy się czym zajmuje się architekt, murarz, dekarz i stolarz.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca poznamy tajniki pracy rzeźbiarza. Będziemy oglądać i omawiać słynne rzeźby. Wybierzemy się na spacer połączony z oglądaniem i omówieniem wyglądu pomników znajdujących się w okolicach przedszkola. We wtorek 19 marca weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których przypomnimy sobie właściwości oraz charakterystyczne cechy gliny i omówimy etapy tworzenia rzeźby z gliny. Potem na chwilę staniemy się rzeźbiarzami i wykonamy figurkę o tematyce wielkanocnej. W środę 20 marca wybierzemy się na wycieczkę do Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, gdzie posłuchamy na temat etapów powstawania rzeźby oraz materiałów i narzędzi, którymi posługuje się rzeźbiarz.

 

Już od początku marca będziemy obserwować pierwsze oznaki wiosny. Porozmawiamy o marcowej pogodzie, zastanowimy się co oznacza powiedzenie: „W marcu jak w garncu” i nauczymy się nowych piosenek. W czwartek 21 marca wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny, a także weźmiemy udział w zajęciach dydaktycznych na temat nowej pory roku.

 

Ostatni tydzień marca poświęcimy na poznanie zawodu fryzjera. Będziemy oglądać i nazywać narzędzia i akcesoria, których używa fryzjer. We wtorek 26 marca wybierzemy się do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Sami także zaprojektujemy fryzury i poćwiczmy cięcie papieru nożyczkami.

 

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Przez pierwsze dni lutego będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbędzie się w środę 6 lutego. Utrwalimy piosenki, tańce oraz role.

 

W drugim tygodniu lutego będziemy poznawać zawód aktora. W poniedziałek 11 lutego odwiedzi nas aktor Teatru Słowackiego, który opowie nam o swojej pracy. W związku z poznawanym zawodem przeniesiemy się w świat teatru. Poznamy wiele nowych słów z nim związanych, m. in.: scena, widownia, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne, a także dowiemy się czym jest teatr cieni. Sami także na chwilę staniemy się aktorami: będziemy odgrywać scenki dramowe i wykonywać pantomimy do utworów muzycznych przy użyciu kostiumów, nakryć głowy, masek i rekwizytów.

 

W piątek 15 lutego wybierzemy się do Teatru Słowackiego. Obejrzymy poszczególne pomieszczenia teatru i porozmawiamy na temat zawodów wykonywanych w teatrze.

 

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się bliżej pracy artysty malarza. Poznamy różne rodzaje obrazów i dowiemy się jak powstaje obraz. Będziemy oglądać najsłynniejsze obrazy świata i wybierać te, które najbardziej nam się podobają. Dowiemy się czym jest portret
i karykatura. Wykonamy także wiele własnych „dzieł sztuki”.

 

W poniedziałek 18 lutego wybierzemy się na wycieczkę do pracowni artysty malarza w pobliżu przedszkola. Obejrzymy wnętrze pracowni i porozmawiamy z malarzem na temat specyfiki jego pracy oraz obrazów znajdujących się w pracowni.

 

Natomiast we wtorek 19 lutego udamy się na wycieczkę do Muzeum Jana Matejki, gdzie weźmiemy udział w lekcji muzealnej pt. „Zmysły artysty – w pracowni malarza”.

 

W ostatnim tygodniu lutego porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, będziemy bawić się przy użyciu balonów i przygotujemy karnawałowe maski. W czwartek 28 lutego weźmiemy udział w Karnawałowym Balu Zwierzątek. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu zabawach.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Opposites” (Przeciwieństwa). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane.

 

W poniedziałek 7. stycznia wybierzemy się na wycieczkę do pracowni zegarmistrza. We wtorek 8. stycznia udamy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Karolcia. Historia o niebieskim koraliku”.

 

W kolejnym tygodniu stycznia porozmawiamy o urokach zimy. Wspólnie omówimy zimowy krajobraz w oparciu o nasze obserwacje, fotografie oraz wiersze. Porozmawiamy też na temat zimowego ubioru oraz sportów zimowych. Zastanowimy się też jak być bezpiecznym podczas zimowych ferii. Wykonamy także ciekawe prace plastyczne i nauczymy się nowych piosenek związanych z tematem.

 

Przez cały miesiąc będziemy intensywnie przygotowywać się do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz oczywiście naszych ról. Wykonamy też prezenty dla naszych babć i dziadków. W środę 6. lutego odbędzie się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w styczniu będzie „Zima”. Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

W poniedziałek 3. grudnia odwiedzi nas górnik, który opowie nam o swojej pracy. Będziemy oglądać i omawiać roboczy i galowy strój górnika, a także wysłuchamy górniczych legend.

 

W czwartek 6. grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Będziemy z nim śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Nie zabraknie też chyba małych prezentów od Mikołaja.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek, a także tańców. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy piec świąteczne pierniczki.

 

We wtorek 11. grudnia wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”, podczas których dowiemy się m.in.: Co wspólnego z Bożym Narodzeniem ma pająk, srebrna moneta i ostry gwóźdź? Do czego