Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2018/19

Opis:

 

ROK 2018/2019

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

 

W pierwszym tygodniu kwietnia będziemy poznawać tajniki pracy listonosza. 1 kwietnia spotkamy się z panem listonoszem, który opowie nam o swojej pracy. Omówimy wygląd jego munduru, a także dowiemy się co znajduje się w jego torbie. 2 kwietnia udamy się na wycieczkę na Pocztę Główną, gdzie zwiedzimy poszczególne pomieszczenia poczty, wysłuchamy informacji na temat funkcji poczty oraz zadań jej pracowników, jak również obejrzymy urządzenia ułatwiające pracę poczty. W przedszkolu sami zrobimy kartki wielkanocne, a potem udamy się na pobliską pocztę, żeby je wysłać. Będziemy także oglądać znaczki z różnych stron świata i projektować swoje własne.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie wysiejemy rzeżuchę. Wysłuchamy wielkanocnych opowiadań i weźmiemy udział w świątecznych zabawach muzyczno-ruchowych. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

 

W czwartym tygodniu kwietnia w ramach Światowych Dni Książki poznamy pracę księgarza i bibliotekarza. 24 kwietnia wybierzemy się do pobliskiej księgarni, a 25 kwietnia odwiedzimy bibliotekę. Dowiemy się także gdzie w przedszkolu znajduje się biblioteczka i poznamy zasady wypożyczania z niej książek.

 

 W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3 maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca naszym tematem będzie „Easter” (Wielkanoc), natomiast w drugiej części kwietnia „Spring” (Wiosna). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy sprzedawcy. Przy tej okazji porozmawiamy na temat różnych rodzajów sklepów. Dowiemy się co można kupić w sklepie spożywczym, zabawkowym, papierniczym, obuwniczym i odzieżowym. Wybierzemy się także na spacer do pobliskiej galerii handlowej, gdzie będziemy nazywać sklepy, które się w niej znajdują. Pójdziemy też na drobne zakupy do sklepu papierniczego.

 

W drugim tygodniu marca porozmawiamy na temat „Po co ludzie budują domy?” oraz „Jak wygląda dom?”. Będziemy nazywać poszczególne części i pomieszczenia w domu. Przy tej okazji dowiemy się czym zajmuje się architekt, murarz, dekarz i stolarz.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca poznamy tajniki pracy rzeźbiarza. Będziemy oglądać i omawiać słynne rzeźby. Wybierzemy się na spacer połączony z oglądaniem i omówieniem wyglądu pomników znajdujących się w okolicach przedszkola. We wtorek 19 marca weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których przypomnimy sobie właściwości oraz charakterystyczne cechy gliny i omówimy etapy tworzenia rzeźby z gliny. Potem na chwilę staniemy się rzeźbiarzami i wykonamy figurkę o tematyce wielkanocnej. W środę 20 marca wybierzemy się na wycieczkę do Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, gdzie posłuchamy na temat etapów powstawania rzeźby oraz materiałów i narzędzi, którymi posługuje się rzeźbiarz.

 

Już od początku marca będziemy obserwować pierwsze oznaki wiosny. Porozmawiamy o marcowej pogodzie, zastanowimy się co oznacza powiedzenie: „W marcu jak w garncu” i nauczymy się nowych piosenek. W czwartek 21 marca wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny, a także weźmiemy udział w zajęciach dydaktycznych na temat nowej pory roku.

 

Ostatni tydzień marca poświęcimy na poznanie zawodu fryzjera. Będziemy oglądać i nazywać narzędzia i akcesoria, których używa fryzjer. We wtorek 26 marca wybierzemy się do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Sami także zaprojektujemy fryzury i poćwiczmy cięcie papieru nożyczkami.

 

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Przez pierwsze dni lutego będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbędzie się w środę 6 lutego. Utrwalimy piosenki, tańce oraz role.

 

W drugim tygodniu lutego będziemy poznawać zawód aktora. W poniedziałek 11 lutego odwiedzi nas aktor Teatru Słowackiego, który opowie nam o swojej pracy. W związku z poznawanym zawodem przeniesiemy się w świat teatru. Poznamy wiele nowych słów z nim związanych, m. in.: scena, widownia, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne, a także dowiemy się czym jest teatr cieni. Sami także na chwilę staniemy się aktorami: będziemy odgrywać scenki dramowe i wykonywać pantomimy do utworów muzycznych przy użyciu kostiumów, nakryć głowy, masek i rekwizytów.

 

W piątek 15 lutego wybierzemy się do Teatru Słowackiego. Obejrzymy poszczególne pomieszczenia teatru i porozmawiamy na temat zawodów wykonywanych w teatrze.

 

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się bliżej pracy artysty malarza. Poznamy różne rodzaje obrazów i dowiemy się jak powstaje obraz. Będziemy oglądać najsłynniejsze obrazy świata i wybierać te, które najbardziej nam się podobają. Dowiemy się czym jest portret
i karykatura. Wykonamy także wiele własnych „dzieł sztuki”.

 

W poniedziałek 18 lutego wybierzemy się na wycieczkę do pracowni artysty malarza w pobliżu przedszkola. Obejrzymy wnętrze pracowni i porozmawiamy z malarzem na temat specyfiki jego pracy oraz obrazów znajdujących się w pracowni.

 

Natomiast we wtorek 19 lutego udamy się na wycieczkę do Muzeum Jana Matejki, gdzie weźmiemy udział w lekcji muzealnej pt. „Zmysły artysty – w pracowni malarza”.

 

W ostatnim tygodniu lutego porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, będziemy bawić się przy użyciu balonów i przygotujemy karnawałowe maski. W czwartek 28 lutego weźmiemy udział w Karnawałowym Balu Zwierzątek. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu zabawach.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Opposites” (Przeciwieństwa). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane.

 

W poniedziałek 7. stycznia wybierzemy się na wycieczkę do pracowni zegarmistrza. We wtorek 8. stycznia udamy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Karolcia. Historia o niebieskim koraliku”.

 

W kolejnym tygodniu stycznia porozmawiamy o urokach zimy. Wspólnie omówimy zimowy krajobraz w oparciu o nasze obserwacje, fotografie oraz wiersze. Porozmawiamy też na temat zimowego ubioru oraz sportów zimowych. Zastanowimy się też jak być bezpiecznym podczas zimowych ferii. Wykonamy także ciekawe prace plastyczne i nauczymy się nowych piosenek związanych z tematem.

 

Przez cały miesiąc będziemy intensywnie przygotowywać się do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz oczywiście naszych ról. Wykonamy też prezenty dla naszych babć i dziadków. W środę 6. lutego odbędzie się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w styczniu będzie „Zima”. Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

W poniedziałek 3. grudnia odwiedzi nas górnik, który opowie nam o swojej pracy. Będziemy oglądać i omawiać roboczy i galowy strój górnika, a także wysłuchamy górniczych legend.

 

W czwartek 6. grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Będziemy z nim śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Nie zabraknie też chyba małych prezentów od Mikołaja.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek, a także tańców. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy piec świąteczne pierniczki.

 

We wtorek 11. grudnia wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”, podczas których dowiemy się m.in.: Co wspólnego z Bożym Narodzeniem ma pająk, srebrna moneta i ostry gwóźdź? Do czego mogą służyć świąteczne porządki? Gdzie szukać produktów na wigilijny stół? Wykonamy także tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe.

 

W czwartek 20. grudnia razem naszymi rodzicami weźmiemy udział w świątecznym spotkaniu, podczas którego wspólnie wykonamy świąteczne ozdoby, będziemy tańczyć i kolędować.

 

W piątek 21. grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, zaśpiewamy kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Toys” – „Zabawki”. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych.

 

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca dowiemy się kim jest stomatolog. Będziemy oglądać swoje zęby w lusterku. Porozmawiamy na temat roli zębów w życiu człowieka. Dowiemy się także „Co lubią a czego nie lubią nasze zęby?”. Weźmiemy udział w spotkaniu ze stomatologiem, który opowie nam o swojej pracy, pokaże jak prawidłowo szczotkować zęby i wyjaśni jak o nie dbać.

 

7. i 9. listopada porozmawiamy na temat naszej ojczyzny oraz Święta Niepodległości. Posłuchamy wybranych wierszy. Przypomnimy sobie nasz hymn oraz wygląd symboli narodowych. Nauczymy się piosenek patriotycznych i wykonamy biało-czerwone prace plastyczne.

 

W kolejnym tygodniu poznamy bliżej zawód lekarza. Porozmawiamy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zasad zdrowego odżywiania się i higienicznego trybu życia. Weźmiemy udział w spotkaniu z lekarzem. Będziemy oglądać strój oraz wybrane narzędzia pracy lekarza. Posłuchamy też o różnych specjalnościach lekarskich. Przy okazji omawiania zawodu lekarza przypomnimy sobie numery alarmowe oraz porozmawiamy na temat  „W jakich sytuacjach i w jaki sposób należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego?”.

 

W trzecim tygodniu listopada przyjrzymy się bliżej pracy farmaceuty. Będziemy nazywać i omawiać przedmioty, które znajdują się w przedszkolnej apteczce. Wybierzemy się do pobliskiej apteki. Spotkamy się także z farmaceutą, który opowie nam o swojej pracy. Porozmawiamy na temat zasad bezpiecznego używania lekarstw. Wybierzemy się również do Muzeum Farmacji, gdzie wysłuchamy informacji na temat sporządzania leków w dawnych czasach.

 

W ostatnim tygodniu miesiąca porozmawiamy o pracy kominiarza. Weźmiemy udział w spotkaniu z kominiarzem. Będziemy oglądać jego strój oraz narzędzia pracy. Dowiemy się czym zajmuje się kominiarz. Wykonamy także pracę plastyczną z zastosowaniem sadzy i węgla drzewnego. Porozmawiamy na temat „Skąd bierze się smog?” w oparciu o opowiadanie, ilustracje oraz eksperymenty.

 

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu października będziemy rozmawiać o nowej porze roku – jesieni. Weźmiemy udział w wielu zabawach ruchowych, plastycznych i dydaktycznych związanych z jesienią.

 

W drugim tygodniu, w związku ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela, poznamy bliżej zawód nauczyciela. W poniedziałek 8. października wybierzemy się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Inspiracja, gdzie obejrzymy i omówimy wygląd sali szkolnej i weźmiemy udział w krótkiej lekcji poprowadzonej przez nauczyciela. We wtorek 9. października udamy się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego i weźmiemy udział warsztatach pt. „W dawnej szkole”. W kolejnych dniach porozmawiamy o szkolnych zwyczajach w oparciu o wiersze oraz zastanowimy się co powinno się znaleźć w tornistrze oraz piórniku ucznia.

 

W trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się czym zajmuje się szewc. Poznamy nowe słowa związane z jego pracą. Dowiemy się także jak zbudowany jest but. Będziemy nazywać i dobierać w pary buty różnego rodzaju. Porozmawiamy również o roli butów w wybranych baśniach. Będziemy też mierzyć swoje stopy i dokonywać pomiaru długości różnych przedmiotów.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy krawca. Będziemy wyszywać kształty figur geometrycznych na tekturce ściegiem fastrygowym oraz przyszywać guziki. Porozmawiamy na temat „Co to jest i jak powstaje tkanina?”. Będziemy także oglądać, nazywać, segregować i składać różne ubrania. Przejdziemy też po ścieżce dotykowej wykonanej z różnego rodzaju tkanin. W poniedziałek 22. października wybierzemy się do pracowni krawieckiej, gdzie wysłuchamy opowiadania krawca na temat poszczególnych etapów szycia ubrań. We wtorek 23. października weźmiemy udział w warsztatach krawieckich w przedszkolu prowadzonych przez krawcową z Fundacji Materia. Samodzielnie uszyjemy kotyliony.

 

Ostatniego dnia października porozmawiamy na temat znaczenia święta Wszystkich Świętych oraz zwyczajów z nim związanych.

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu i przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania. Porozmawiamy też o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

W drugim tygodniu i trzecim tygodniu września zaczniemy omawiać nasz roczny temat dotyczący różnych zawodów. Na początku przyjrzymy się bliżej pracy rolnika.  Porozmawiamy o tym jak wygląda wieś i wiejskie gospodarstwo. Poznamy różne zwierzęta hodowlane, zastanowimy się gdzie mieszkają i jak nazywają się ich dzieci. Dowiemy się co to jest sad. Będziemy oglądać, nazywać i podpisywać wybrane owoce. Porozmawiamy też o warzywach i zastanowimy się dlaczego warto je zjadać.

 

W czwartym tygodniu września poznamy bliżej zawód piekarza. Przypomnimy sobie nazwy i wygląd wybranych zbóż i będziemy mielić ich nasiona w młynku. Dowiemy się też jak powstaje chleb i poznamy różne jego rodzaje. Sami także spróbujemy upiec chleb.

 

We wtorek 25. września wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Obwarzanka, gdzie poznamy historię oraz proces wytwarzania obwarzanka. Będziemy mogli też sami wykonać obwarzanki. Natomiast w czwartek 27. września udamy się do piekarni.

 

We wtorek 25. września razem z naszymi rodzicami będziemy bawić się podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu będziemy witać się i przedstawiać; przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w pierwszym tygodniu miesiąca to „Hello!” („Witajcie!”), a w kolejnych tygodniach – „Action verbs” („Czasowniki akcji”) oraz „Colours” (Kolory). Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

ROK 2017/18

 

CZERWIEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku czerwca będziemy świętować Dzień Dziecka. W środę 6. czerwca wybierzemy się na wycieczkę na Ranczo Artemidy w Nowej Górze koło Krzeszowic, gdzie weźmiemy udział w warsztatach zielarskich i warsztatach sadzenia kwiatów. Będziemy także zwiedzać mini zoo oraz przejedziemy się bryczką zaprzężoną w kucyka.

 

W piątek 8. czerwca wybierzemy się do restauracji śniadaniowej, gdzie zamówimy posiłek w języku angielskim. W ten sposób utrwalimy i wykorzystamy poznane w ostatnim czasie słowa oraz zwroty.

 

W środę 13. czerwca wyjedziemy na trzy dni na Zielone Przedszkole na Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie. Weźmiemy udział w warsztatach rękodzielniczych na temat „Cudeńka z wikliny” oraz warsztatach bukieciarskich. Zwiedzimy Muzeum Lalek w Pilźnie oraz skansen w Lipinach. Wybierzemy się też do Wioski Indiańskiej Fort Wapiti w Zalasowej, gdzie będziemy uczestniczyć w warsztatach indiańskiego rękodzieła pt. „Naszyjnik indiański z amuletem”.

 

W trzecim tygodniu czerwca weźmiemy udział w cyklu zajęć pt. „Zanim będę uczniem”. Dowiemy się co to jest elementarz. Zastanowimy się jakie przedmioty powinny znaleźć się w każdym piórniku. Wykonamy wiele ciekawych ćwiczeń w pisaniu i czytania. Wysłuchamy także fragmentów książki pt. „Plastusiowy pamiętnik”.

 

W czwartek 21. czerwca weźmiemy udział w festynie rodzinnym na zakończenie roku w ogrodzie przedszkolnym.

 

W ostatnim tygodniu czerwca przygotujemy się do wakacyjnych wyjazdów. Przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego i dowiemy się co oznaczają wybrane znaki drogowe. Zastanowimy się wspólnie w jaki sposób powinniśmy zachowywać się nad wodą i w górach. Przypomnimy sobie numery alarmowe. Porozmawiamy też o naszych wakacyjnych planach.

 

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W maju poznamy tajniki świata zwierząt. Dowiemy się wielu interesujących informacji na temat ssaków, płazów, gadów, ryb, owadów i ptaków. Dowiemy się jak rozwijają się ryby, żaby, biedronki, ślimaki i motyle. Pracując z materiałami Montessori będziemy wyodrębniać i nazywać poszczególne części wybranych zwierząt. Niektóre zwierzęta będziemy obserwować w ich naturalnym środowisku, podczas spacerów i w ogrodzie przedszkolnym. W ciągu całego miesiąca wykonamy różne prace plastyczne związane ze zwierzętami. Rozwiążemy także wiele zagadek słownych i słuchowych. Podczas zabaw dźwiękonaśladowczych będziemy naśladować zwierzęta. Nie zabraknie też ciekawych wierszy i opowiadań.

 

W poniedziałek 7. maja weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych JAKU  pt. „Mrówki – mali ogrodnicy“, podczas których dowiemy się m. in.: Co hodują mrówki? Czy królowa mrówek jest tylko jedna? Dlaczego w mrowisku jest więcej samic niż samców? Będziemy także obserwować żywe mrówki w formikarium.

 

We wtorek 22. maja wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Zoologicznego, gdzie oglądniemy różne gatunki zwierząt, poznamy ich cechy charakterystyczne oraz zwyczaje.

 

W środę 30. maja wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Oglądniemy i omówimy wygląd ogrodu w wiosennej odsłonie.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, które zaprezentujemy podczas przedstawienia pt. „Podróż przez cztery pory roku”. Wykonamy też drobne prezenty dla naszych rodziców.
We wtorek 29. maja odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W kwietniu przeniesiemy się w świat teatru. Poznamy wiele nowych słów związanych z teatrem, m. in.: scena, widownia, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne, a także dowiemy się czym jest teatr cieni. Wybierzemy się również na wycieczkę Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz obejrzymy w przedszkolu przedstawienie pt. „Bezpieczeństwo”. Sami także na chwilę staniemy się aktorami: będziemy odgrywać scenki dramowe i wykonywać pantomimy do utworów muzycznych. Wspólnie wystawimy wiele przedstawień z wykorzystaniem pacynek i kukiełek.

 

W drugiej połowie miesiąca dowiemy się czym jest botanika. Poznamy nazwy i wygląd wiosennych kwiatów. Dowiemy się jak zbudowany jest kwiat. Będziemy także wspólnie sadzić kwiaty na przedszkolnej rabatce i wykonywać inne prace ogrodnicze. W ostatnim tygodniu kwietnia dowiemy się jak zbudowane jest drzewo. Poznamy także różne rodzaje drzew. Wykonamy wiele prac plastycznych o tematyce wiosennej. Nauczymy się nowych piosenek i wierszyków.

 

W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3. maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w kwietniu naszym tematem będzie „Food” (Jedzenie). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Już od początku marca będziemy obserwować pierwsze oznaki wiosny. Porozmawiamy o marcowej pogodzie, zastanowimy się co oznacza powiedzenie: „W marcu jak w garncu” i nauczymy się nowych piosenek.

 

W tym miesiącu będziemy poznawać tajemnice sztuki. Na początku miesiąca dowiemy się wiele o malarstwie i rzeźbie. Poznamy różne rodzaje obrazów, dowiemy się jak powstaje obraz, poznamy tajniki pracy rzeźbiarza. Będziemy oglądać najsłynniejsze obrazy i rzeźby świata.

 

We wtorek 6. marca weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których przypomnimy sobie właściwości oraz charakterystyczne cechy gliny i omówimy etapy tworzenia rzeźby z gliny. Potem na chwilę staniemy się rzeźbiarzami i wykonamy figurkę o tematyce świątecznej.

 

W środę 7. marca wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Witrażu, gdzie weźmiemy udział w warsztatach pt. „Światło i kolor”.

 

We wtorek 13. marca udamy się na wycieczkę do pracowni technik i technologii rzeźbiarskich na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

 

W czwartek 15. marca wybierzemy się na wycieczkę do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach i weźmiemy udział w warsztatach pt. „W pracowni artysty”.

 

Na naszych zajęciach o sztuce poznamy twórczość m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Impresjonistów. Będziemy oglądać i omawiać reprodukcje wybranych obrazków. Dowiemy się też czym są autoportrety i karykatury. Wykonamy także wiele własnych „dzieł sztuki”.

 

W trzecim tygodniu miesiąca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie ułożymy świąteczną dekorację w naszej sali i wysiejemy rzeżuchę. Wykonamy również koszyczek i będziemy piec świąteczne babeczki. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

 

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszych dniach lutego będziemy w dalszym ciągu zgłębiać tajniki matematyki. Poznamy sposoby mierzenia i ważenia przedmiotów. Obejrzymy różne przyrządy służące do mierzenia. Będziemy mierzyć i ważyć przedmioty znajdujące się w naszej sali. Wykonamy też własne linijki.

 

W poniedziałek 5. lutego weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych Jaku pt. „Mały naukowiec”, podczas których wykonamy ciekawe eksperymenty z użyciem sprzętów laboratoryjnych.

 

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, udekorujemy naszą salę i przygotujemy karnawałowe maski. W czwartek 8. lutego weźmiemy udział w kosmicznym balu karnawałowym. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu zabawach.

 

Pod koniec miesiąca przeniesiemy się w świat zjawisk chemicznych i fizycznych. Poznamy właściwości powietrza i wody. Wykonamy wiele doświadczeń, m. in. związanych z zamarzaniem wody i topnieniem lodu; z parowaniem i skraplaniem się wody; rozpuszczaniem się różnorodnych substancji w wodzie. Dowiemy się także czym jest grawitacja oraz jak działa magnes.

 

W środę 21. lutego wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej i weźmiemy udział w warsztatach pt. „Świat odbić lustrzanych”.

 

W środę 28. lutego weźmiemy udział w warsztatach chemicznych na temat „Jak wyprodukować suchy lód?”.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszym tygodniu miesiąca naszym tematem będą „Months” (Miesiące), natomiast w kolejnych tygodniach „My house” (Mój dom). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane. W piątek 5. stycznia wybierzemy się na wycieczkę do pracowni zegarmistrza.

 

W styczniu będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”.  Tym razem będziemy zgłębiać tajniki matematyki, a następnie geometrii. Będziemy pracować z różnymi materiałami matematycznymi Montessori, m. in. ze sztangami numerycznymi, wrzecionami, perłami, cyframi piaskowymi. Poprzez liczne zabawy utrwalimy kolejność liczb i udoskonalimy umiejętność przeliczania. Porównamy również liczby arabskie i rzymskie. Dowiemy się czym różnią się liczby parzyste i nieparzyste. W środę 10. stycznia wybierzemy się do Muzeum  Etnograficznego i weźmiemy udział w warsztatach pt. „Matematyka na ludowo”.

 

W następnym tygodniu poznamy i utrwalimy kształty oraz nazwy niektórych figur. Będziemy tworzyć figury geometryczne z naszych ciał i stworzymy różnorodne prace plastyczne inspirowane figurami geometrycznymi.

 

W kolejnych tygodniach będziemy się intensywnie przygotowywać do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz oczywiście naszych ról. We wtorek 30. stycznia spotkamy się z naszymi babciami i dziadkami na przedstawieniu pt. „Na ludową nutę”.

 

W poniedziałek 29. stycznia odbędą się warsztaty przyrodnicze Jaku nt. „Bakterie, czyli to czego nie widać”.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w styczniu będą „Święta Bożego Narodzenia” oraz „Miesiące” . Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty i piosenki.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

W poniedziałek 4. grudnia w święto wszystkich górników porozmawiamy na temat wyglądu górnika i kopalni, pochodzenia i zastosowania węgla. Będziemy przymierzać górniczy kask oraz czako – odświętną czapkę górniczą. Narysujemy też węglem górnika lub kopalnię. Tego samego dnia popołudniu weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych Jaku pt. „Mydło – pogromca brudu”.

 

W środę 6. grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Będziemy z nim śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Nie zabraknie też chyba małych prezentów od Mikołaja.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek, a także tańców. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy piec świąteczne pierniczki.

 

W środę 13. grudnia wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na wystawę szopek krakowskich, a także na kiermasz bożonarodzeniowy w Rynku.

 

W piątek 22. grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, zaśpiewamy kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Christmas” – „Święta Bożego Narodzenia”. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych. Będziemy też słuchać świątecznych opowiadań.

 

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W listopadzie będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”.  Tym razem będziemy zgłębiać tajniki geografii i razem wybierzemy się w podróż dookoła świata. Po kolei odwiedzimy wszystkie kontynenty. Zaczniemy od Europy, potem udamy się do Azji, a następnie do Australii. W trzecim tygodniu miesiąca zwiedzimy Amerykę Północą oraz Amerykę Południową. Na sam koniec wybierzemy się do Afryki i na Antarktydę. Będziemy wskazywać wszystkie kontynenty na globusie i puzzlowej mapie świata. Posłuchamy ciekawych opowiadań oraz różnych informacji na temat mieszkańców, zwierząt, krajobrazów i charakterystycznych miejsc związanych z odwiedzanymi kontynentami. Będziemy oglądać zdjęcia i ilustracje z odległych zakątków świata. W ciągu całego miesiąca wykonamy różne prace plastyczne na temat wszystkich kontynentów. Weźmiemy też udział w wielu zabawach ruchowych i muzycznych związanych z wybranymi krajami świata.

 

W poniedziałek 6. listopada weźmiemy udział w kolejnych warsztatach przyrodniczych Jaku na temat „Co to jest ekosystem?”, podczas których będziemy m. in. budować ekosystem lasu i pustyni w trójwymiarze.

 

9. i 10. listopada porozmawiamy na temat naszej ojczyzny oraz Święta Niepodległości. Posłuchamy wybranych wierszy. Przypomnimy sobie nasz hymn oraz wygląd symboli narodowych. Będziemy odnajdywać wybrane miasta i rzeki na mapie Polski. Oglądniemy
i omówimy fotografie przedstawiające rożne krajobrazy Polski.

 

W środę 29. listopada wybierzemy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. "Kraina lodu".

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca naszym tematem będą „Seasons” (Pory roku), a w drugiej „Days of the week” (Dni tygodnia). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach, wierszykach i pracach plastycznych.

 

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu października będziemy w dalszym ciągu rozmawiać o nowej porze roku – jesieni.  W poniedziałek 2.października wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego, aby poszukać oznak jesieni i jej darów. W ten sam dzień popołudniu weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych JAKU pt. „Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią?”.

 

W środę 4. października podczas warsztatów lepienia z gliny wykonamy lampion na świecę z jesiennymi motywami. Podczas całego tygodnia weźmiemy udział w wielu zabawach ruchowych, plastycznych i dydaktycznych związanych z jesienią.

 

W kolejnym tygodniu dowiemy się jak wyglądała Ziemia dawno, dawno temu. Rozwijając wstęgę czasu będziemy słuchać opowieści o historii Ziemi, poznamy przełomowe momenty w jej istnieniu, rośliny oraz zwierzęta, które zamieszkiwały naszą planetę wiele lat temu. Oglądniemy przez lupę różnorodne skamieniałości. Dowiemy się ciekawych informacji o wymarłych zwierzętach.

 

W drugiej połowie miesiąca udamy się w podróż do wnętrza Ziemi: będziemy oglądać model Ziemi w przekroju oraz wykonamy eksperyment z wykorzystaniem jabłka, aby dowiedzieć się jak zbudowana jest nasza planeta. Dowiemy się czegoś więcej o wulkanach: ich wyglądzie, roli oraz miejscach występowania.

 

W ostatnim tygodniu października zaprzyjaźnimy się z prehistorycznymi stworami – dinozaurami. Dowiemy się jak wyglądały, co jadły, w jakim otoczeniu żyły. Posłuchamy wielu ciekawostek na temat wybranych dinozaurów. Wykonamy także różne prace plastyczne przedstawiające dinozaury. Porozmawiamy również ludziach pierwotnych.

 

W poniedziałek 30. października wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego, gdzie będziemy oglądać eksponaty i słuchać opowieści na temat prehistorycznych zwierząt i ludzi. Weźmiemy tam także udział w warsztatach pt. „Malarstwo jaskiniowe”, podczas których stworzymy własne rysunki naskalne.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w październiku będą „Owoce” oraz „Pory roku” . Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty i piosenki. Będziemy także słuchać książeczek w języku angielskim.

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania i nauczymy się jak dbać o naszą higienę. Porozmawiamy też o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

 

W drugim tygodniu września zaczniemy omawiać nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”. Rozpoczniemy od astronomii i razem wyruszymy w kosmiczną podróż. Będziemy słuchać opowieści o powstaniu wszechświata, przypomnimy sobie nazwy planet, a także wykonamy nasz własny Układu Słoneczny. Porozmawiamy o wyglądzie i cechach Słońca oraz Księżyca. Poznamy następstwa obrotu Ziemi wokół Słońca i wokół własnej osi. Będziemy rozmawiać o porach roku oraz o zmienności dnia i nocy. Dowiemy się cennych informacji o Mikołaju Koperniku.

 

W środę 13. września wybierzemy się na wycieczkę do Planetarium w Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

 

W ostatnich dniach września powitamy nową porę roku – jesień. Weźmiemy udział w wielu zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych i dydaktycznych związanych z jesienią. W poniedziałek 25. września razem z naszymi rodzicami będziemy się bawić podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy witać się i przedstawiać; przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w pierwszym tygodniu miesiąca to „Hello!” („Witajcie!”), a w kolejnych tygodniach – „Fruits, Colours and Numbers” („Owoce, Kolory i Liczby”). Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

 

ROK 2016/2017

 

 

Czerwiec w grupie wrzosowej

 

Miesiąc czerwiec rozpoczniemy wycieczką z okazji Dnia Dziecka, do gospodarstwa agroturystycznego w Gruszowie, oraz dwudniową wycieczką do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Będziemy zwiedzać ciekawe miejsca i dobrze się bawić w swoim towarzystwie. Porozmawiamy również o prawach dziecka. W dalszym ciągu omawiamy tematy związane z żywiołem ognia. W tym celu, udamy się do remizy strażackiej, gdzie poznamy trudną i niebezpieczną pracę strażaków. Będziemy rozmawiać o źródłach światła, zjawisku cienia i zorganizujemy w przedszkolu teatrzyk cieni. Zgłębimy tajniki Słońca, jako wielkiej, ognistej kuli i urządzimy w ogrodzie jego święto. Podczas warsztatów przyrodniczych poznamy „owadzie smyki”, czyli młodociane formy owadów. W trakcie festynu na zakończenie roku szkolnego, obejrzymy przedstawienie, które przygotowują dla nas rodzice i weźmiemy udział w niezwykłych zabawach z udziałem policjantów, strażaków i ratowników medycznych.

 

Maj w grupie wrzosowej

 

Miesiąc maj rozpoczęliśmy od wycieczki do Muzeum Lotnictwa i poznawania różnych pojazdów powietrznych. Udaliśmy się również do teatru na spektakl „Kuba i Buba, czyli savoir vivre dla dzieci”. W tym miesiącu, rozpoczęliśmy także przygodę z ostatnim z żywiołów – OGNIEM. Rozmawialiśmy o pochodzeniu ognia, jego barwach i właściwościach. Dowiedzieliśmy się, co to jest dym i sadza. Poznaliśmy różne rodzaje pieców i innych źródeł ciepła. W trakcie kolejnych już warsztatów przyrodniczych, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi energia i w jaki sposób możemy pozyskać tzw. „czystą energię” z przyrody. Poznaliśmy wewnętrzną budowę Ziemi, oraz zjawisko wybuchu wulkanu. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowane są wulkany oraz zgłębialiśmy ich pozytywną i niszczycielską siłę. Udaliśmy się również na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego, aby poznać jego wygląd w wiosennej odsłonie. Cały miesiąc przygotowywaliśmy przedstawienie pt. „Mamo, tato, chodź na łąkę”, które wystawiliśmy podczas uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczyliśmy się piosenek, tańców, wierszy, rysowaliśmy portrety naszych rodziców i przygotowywaliśmy dla nich upominki.

 

Kwiecień w grupie wrzosowej

 

Początek kwietnia upłynie nam pod hasłem przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Porozmawiamy o zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą oraz symbolice wielkanocnych potraw. Przypomnimy sobie skąd pochodzi i jak zbudowane jest jajko. Własnoręcznie wykonamy kolorowe pisanki, założymy hodowlę rzeżuchy i skomponujemy wielkanocny koszyczek. 3. kwietnia weźmiemy udział w kolejnych warsztatach przyrodniczych, na temat "Wiosna – wszystko budzi się do życia". Poznamy podczas nich zwyczaje godowe wybranych zwierząt, głównie ptaków. To właśnie te zwierzęta będą nas głównie w tym miesiącu interesować, ponieważ ich środowiskiem życia, jest żywioł powietrza, o którym w dalszym ciągu rozmawiamy. Poznamy wybrane gatunki ptaków oraz ich zwyczaje. Dowiemy się, jak zbudowane jest ciało ptaka i jak wygląda jego cykl rozwojowy. Podczas zabaw w ogrodzie, będziemy obserwować budzące się do życia owady. To kolejna grupa zwierząt, których tajniki będziemy zgłębiać w kwietniu. Poznamy zwyczaje motyla, biedronki, pszczoły i ważki. Wykonamy prace plastyczne inspirowane omawianymi tematami i weźmiemy udział w wielu zabawach ruchowych, rozwijających mowę, myślenie i umiejętności matematyczne. Pod koniec miesiąca, w związku ze zbliżającymi się majowymi świętami, przypomnimy sobie wiadomości związane z naszymi narodowymi symbolami oraz z Unią Europejską.

 

Marzec w grupie wrzosowej

 

W marcu rozpoczęliśmy przygodę z kolejnym żywiołem, jakim jest powietrze. Podczas licznych eksperymentów poznaliśmy cechy i właściwości powietrza. W trakcie warsztatów przyrodniczych, odkryliśmy dwa podstawowe jego składniki, jakimi są tlen i dwutlenek węgla. W oparciu o doświadczenia stwierdziliśmy, że powietrze, choć niewidoczne, składa się z atomów. Poznaliśmy nasz układ oddechowy, a jego funkcjonowania doświadczaliśmy podczas zabaw oddechowych i warsztatów jogi dla dzieci. Bawiąc się balonami, wiatraczkami, piórkami oraz nadmuchiwanymi zabawkami, odkryliśmy, że powietrze sprzyja świetnej zabawie. Poznaliśmy również wygląd i brzmienie wielu instrumentów dętych. Dowiedzieliśmy się jak powstaje wiatr i jakie są jego rodzaje. Pod koniec marca przywitaliśmy nową porę roku. Uczymy się piosenek oraz tańców o tematyce wiosennej i spędzamy więcej czasu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wzięliśmy udział warsztatach ceramicznych, podczas których ulepiliśmy z gliny wielkanocnego zajączka. Marzec był dla nas również miesiącem wyjątkowych spotkań i wydarzeń. Odwiedzili nas goście ze Stanów Zjednoczonych, którzy opowiedzieli nam o swoim kraju i przygotowali dla nas wiele fantastycznych zabaw. 20 marca w przedszkolu zjawili się strażnicy miejscy, którzy poprzez świetną zabawę, przypomnieli nam podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem drogowym. Marzec zakończyliśmy wyjściem do NCK-u na uroczy spektakl w stylu retro pt. "Pchła Szachrajka".

 

Luty w grupie wrzosowej

 

Luty upłynął nam pod hasłem karnawału i przygotowań do wyjątkowego balu „Czterech pór roku”. Przedmiotem naszych zainteresowań w dalszym ciągu był żywioł wody. Rozmawialiśmy o morzach, oceanach, jeziorach, stawach i rzece. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących te zbiorniki wodne. Podczas warsztatów przyrodniczych poznaliśmy niezwykły i kolorowy świat rafy koralowej. W pracy z materiałem z zakresu wychowania kosmicznego, poznaliśmy wiele form ukształtowania powierzchni (np. jezioro – wyspa, półwysep – zatoka, przesmyk- cieśnina, atol – pojezierze), które odnajdywaliśmy na mapie świata. Rozmawialiśmy o różnego rodzaju statkach, poznaliśmy tajniki życia piratów i poszukiwaliśmy skarbu, według tajemniczej mapy odnalezionej przez nas w butelce. Luty był dla nas również czasem radosnych zabaw na śniegu i wypoczynku podczas ferii zimowych.

 

Styczeń w grupie wrzosowej

 

Miesiąc styczeń rozpoczęliśmy od omawiania tematów związanych z problematyką czasu. Codziennie utrwalamy nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Poznaliśmy budowę i zasady korzystania z kalendarza i wymieniliśmy kalendarze w naszej sali. Rozmawialiśmy o budowie zegara i poznaliśmy różne rodzaje tego urządzenia. W pracy indywidualnej doskonalimy umiejętność odczytywania godzin.

W tym miesiącu rozpoczęliśmy również przygodę z nowym żywiołem, którym jest woda. Omawiamy jej wygląd, właściwości, występowanie, zastosowanie oraz znaczenie w życiu człowieka i wykonujemy wiele eksperymentów z jej wykorzystaniem.

W ramach profilaktyki grypy, wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych JAKU, na temat wirusów oraz sposobów ochrony przed zakażeniami wirusowymi.

Cały miesiąc przygotowujemy się do świętowania Dnia Babci i Dziadzia. Podczas uroczystości, która odbędzie się 24 stycznia, wystawimy przedstawienie pt. "Humory Zimy", wręczymy Dziadkom  własnoręcznie wykonane prezenty i urządzimy dla nich wraz z rodzicami, uroczysty podwieczorek. Miesiąc styczeń zakończymy wyjściem do Nowohuckiego Centrum Kultury na przedstawienie pt. "Brzydkie Kaczątko".

 

Grudzień w grupie wrzosowej

 

Miesiąc grudzień rozpoczniemy cyklem "Skarby ukryte w ziemi", który wiąże się z naszym całorocznym tematem "Żywioły". Porozmawiamy o węglu, soli, drogocennych kamieniach i szlachetnych kruszcach. Podczas warsztatów przyrodniczych JAKU n. t. "Powrót do przeszłości", dowiemy się jakie były początki Ziemi, obejrzymy różne skamieniałości i inne ślady po organizmach sprzed milionów lat. Dowiemy się na czym polega praca górnika oraz jak wygląda kopalnia.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedzi Święty Mikołaj, aby obdarować nas prezentami. Nauczymy się na to spotkanie kilku piosenek i tańców, do których zaprosimy naszego szczególnego gościa. Przez cały miesiąc przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Codziennie spotykamy się w kręgu przy zapalonych świecach wieńca adwentowego, śpiewamy „Adwentową piosenkę” i otwieramy jedną kopertę na kalendarzu adwentowym. Staramy się być dla siebie mili, i spełniać dobre uczynki wobec kolegów z przedszkola i naszych bliskich. Razem z rodzicami, weźmiemy udział w akcji charytatywnej na rzecz ubogich i bezdomnych, organizowanej na terenie przedszkola. Adwent to czas radosnego przygotowania do Świąt, dlatego już na początku grudnia ustroimy przedszkolną choinkę, a przez cały miesiąc będziemy uczyć się kolęd i tworzyć świąteczne ozdoby. 19 grudnia zapraszamy wszystkich rodziców na świąteczne spotkanie, w trakcie którego wykonamy razem świąteczną ozdobę, nauczymy rodziców naszych świątecznych tańców, będziemy wspólnie kolędować, muzykować i kosztować świątecznych przysmaków. Nasze przygotowania do Świąt zakończy przedszkolna Wigilia, w czasie której weźmiemy aktywny udział w opowieści o Bożym Narodzeniu, połamiemy się opłatkiem i zjemy wspólny wigilijny obiad.

 

Listopad w grupie wrzosowej

 

W listopadzie wzięliśmy udział w wyjątkowym, jesiennym koncercie symfonicznym dla dzieci w Kinie Kijów. W tym miesiącu, w dalszym ciągu poruszamy tematykę dotyczącą żywiołu ziemi. Tym razem omawiamy zagadnienia związane z ziemią, jako środowiskiem życia ludzi. Dowiadujemy się, jak zbudowany jest dom, jakie zawody wykonują ludzie, którzy budują domy, jakiego rodzaju domy spotykamy w bliższym i dalszym otoczeniu. Rozmawiamy o tym, w jaki sposób ludzie się przemieszczają – poznajemy pojazdy lądowe (w tym drogowe, szynowe, ratunkowe, wojskowe). Przypominamy sobie również zasady bezpieczeństwa drogowego. Zgłębiamy temat ziemi, jako źródła pożywienia dla człowieka. Rozmawiamy o warzywach, owocach i zbożach oraz procesie powstawania chleba. Poznajemy zasady zdrowego odżywiania. Samodzielnie wykonamy na podwieczorek surówkę z marchewki oraz owocowe koreczki. Weźmiemy udział w kolejnych warsztatach przyrodniczych na temat "Warzywa i owoce, to ukryte moce".  Pod koniec miesiąca, będziemy rozmawiać o tym, jak dbać o ziemię i być jej przyjacielem. Poznamy tajniki odnawialnych źródeł energii, segregacji śmieci oraz przetwarzania odpadów. Wspólnie sformułujemy kodeks młodego ekloga. Jak co miesiąc wykonamy prace plastyczne, które można podziwiać na tablicy na przeciwko szatni.

 

Październik w grupie wrzosowej

 

W październiku rozpoczynamy naszą przygodę z żywiołami, która będzie trwała cały rok. Pierwszym żywiołem, którego tajniki zgłębiamy, jest ziemia. Rozmawiamy o ziemi jako glebie oraz środowisku życia roślin i niektórych zwierząt np. kreta, dżdżownicy, mrówki, ślimaka.  Założyliśmy w sali uprawę fasolki oraz hodowlę dżdżownic i codziennie obserwujemy zmiany w nich zachodzące. W tym miesiącu poznajemy również budowę drzewa i liścia. W tym celu odwiedziliśmy Ogród Botaniczny i wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych „Czy rośliny mają dzieci?” Na warsztatach ceramicznych ulepiliśmy drzewka z gliny w formie płaskiej (dzieci  młodsze) i przestrzennej (dzieci starsze). Wykonaliśmy piękne prace plastyczne, inspirowane omawianymi tematami. Udaliśmy się również do Teatru Ludowego na spektakl pt. „Kot w Butach”.

 

Wrzesień  w grupie wrzosowej

 

We wrześniu naszymi wakacyjnymi wspomnieniami pożegnamy lato, a nową porę roku przywitamy jesiennym piknikiem. Porozmawiamy również o tym, jak zbudowane jest nasze ciało i w jaki sposób poznajemy świat za pomocą zmysłów. Weźmiemy udział w warsztatach pt. "Zmysłowy świat", udamy się na wycieczkę do Parku Doświadczeń oraz stadniny koni w Nielepicach.  W codziennej pracy z materiałem Montessori, będziemy pogłębiać naszą ogólną wiedzę i zdobywać nowe umiejętności.

 

 

ROK 2015/2016

Ameryka Południowa

W styczniu i lutym „wyruszyliśmy w podróż do Ameryki Południowej”. Poznaliśmy wyjątkowe krajobrazy tego kontynentu: Andy – najdłuższe góry świata, amazońską dżunglę, a w niej, potężną rzekę Amazonkę. Dowiedzieliśmy się, gdzie znajduje się pustynia Atakama, co to takiego „pampa” i skąd wzięła się nazwa Ziemia Ognista. Poznaliśmy takie kraje jak: Brazylia, Peru, Argentyna. Podczas warsztatów podróżniczych „Między nami Indianami”, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o kulturze, zwyczajach i codziennym życiu Indian zamieszkujących Amerykę Południową. Poznaliśmy także egzotyczne zwierzęta  Amazonii, Andów i innych zakątków kontynentu. Wykonaliśmy wiele wspaniałych prac plastycznych, inspirowanych ich wyglądem. Ukoronowaniem naszej podróży po Ameryce Południowej, był karnawałowy bal podróżnika.  W  rytm latynoskich rytmów, bawiliśmy się jak meksykańskie dzieci, rozbijając pinatę pełną łakoci i karnawałowych baloników.

 

Ameryka Północna

W dalszą podróż, udaliśmy się do Ameryki Północnej. Poznaliśmy trzy wspaniałe kraje tego kontynentu. Dzięki pani Basi, obejrzeliśmy mnóstwo pamiątek przywiezionych przez nią z Meksyku. W podr&oacu