Grupa Wrzosowa

Rocznik: 2019/20

Opis:

ROK 2019/2020

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu. Przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania się w sali oraz w relacjach z kolegami i koleżankami.

 

Porozmawiamy o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się kilku ciekawostek o kosmosie. Wysłuchamy opowieści pt. „Powstanie Wszechświata” w opracowaniu Mario Montessori. Obejrzymy model Układu Słonecznego i spróbujemy przedstawić go wybraną techniką plastyczną. Porozmawiamy na temat wyglądu, cech i funkcji Słońca. Dowiemy się czy we wszechświecie istnieją inne gwiazdy. Poznamy wybrane gwiazdozbiory. Wybierzemy się także nad Wisłę i obejrzymy prezentację obrazującą oddalenie poszczególnych planet od Słońca (materiał Montessori). Dowiemy się czym zajmują się astronauta i astronom. Weźmiemy udział w zajęciach na temat naszej planety Ziemi. Dowiemy się skąd biorą się pory roku oraz dzień i noc. Będziemy słuchać informacji i oglądać fotografie na temat podróży człowieka na Księżyc. Dowiemy się też czegoś więcej na temat faz Księżyca.

 

W tym miesiącu będziemy także witać nową porę roku – jesień. Wykonamy ciekawe prace plastyczne, nauczymy się nowych piosenek i wysłuchamy opowiadań dotyczących jesieni. W czwartek 19 września razem z naszymi rodzicami będziemy bawić się podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego będziemy się witać i przedstawiać;  przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w tym miesiącu to „Colours” („Kolory”). Poznamy nowe angielskie słowa i utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych.

 

 

ROK 2018/2019

 

SIERPIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców po przerwie wakacyjnej. Czeka nas ciekawy miesiąc, pełen zabaw z kolegami oraz interesujących zajęć dydaktycznych.

 

W sierpniu będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Zawody”. Przez pierwsze dwa tygodnie miesiąca poznamy różne zawody związane z przyrodą. Omówimy charakter pracy hodowcy zwierząt. Przypomnimy sobie nazwy zwierząt gospodarskich. Porozmawiamy także o produktach spożywczych pochodzących od zwierząt.

 

Później dowiemy się czegoś więcej o pracy rybaka. Sami na chwilę staniemy się rybakami i będziemy łowić rybki przy użyciu wędki z magnesem. Obejrzymy też bajkę „O rybaku i złotej rybce”.

 

Poznamy bliżej pracę ornitologa. Porozmawiamy na temat różnych gatunków ptaków oraz ich budowy ciała. Wykonamy ćwiczenia oddechowe wykorzystując kolorowe piórka. Będziemy także obserwować ptaki w naszym ogródku przedszkolnym.

 

Potem wspólnie zastanowimy się czym zajmuje się leśnik. Porozmawiamy na temat leśnych zwierząt oraz roślin. Przypomnimy sobie z jakich części zbudowane jest drzewo.

 

Dowiemy się też czym zajmuje się florysta. Wybierzemy się na spacer na rynek, gdzie obejrzymy stanowiska kwiaciarek oraz kupimy kwiaty. W małych grupach ułożymy własne bukiety, a potem spróbujemy je narysować.

 

Poznamy tajniki pracy weterynarza. Przy tej okazji porozmawiamy o różnych zwierzętach. Zastanowimy się jak my możemy opiekować się zwierzętami.

 

Codziennie będziemy pracować także z wybranymi materiałami Montessori. Weźmiemy udział w zabawach ruchowych, muzycznych oraz tańcach integracyjnych. Nauczymy się nowych piosenek i wykonamy prace plastyczne.Będziemy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, w naszym ogrodzie przedszkolnym lub na spacerach. W czasie niepogody weźmiemy udział w zabawach na sali materacowej.

 

CZERWIEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku czerwca będziemy świętować Dzień Dziecka. We wtorek 4 czerwca wybierzemy się na wycieczkę do Lanckorony, gdzie weźmiemy udział w warsztatach teatralnych i obejrzymy przedstawienie pt. „O niegrzecznym Czerwonym Kapturku”. Będziemy także spacerować po Lanckoronie.

 

W pierwszym tygodniu czerwca poznamy bliżej pracę policjanta. W poniedziałek 3 czerwca udamy się na Komisariat Policji, gdzie porozmawiamy na temat funkcji poszczególnych jego pomieszczeń, omówimy wyglądu munduru i wyposażenia policjanta, obejrzymy wyposażenie radiowozu. W ciągu całego tygodnia  przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego i dowiemy się co oznaczają wybrane znaki drogowe. Porozmawiamy także na temat sygnalizacji świetlnej, jej wyglądu i zastosowania.

 

W drugim tygodniu miesiąca będziemy poznawać tajniki pracy strażaka. Dowiemy się „Jak człowiek odkrył ogień?”. Przypomnimy sobie zasady bezpiecznego posługiwania się ogniem oraz omówimy zagrożeń wynikające z ich  łamania w oparciu o ilustracje oraz osobiste doświadczenia dzieci. Przypomnimy sobie numer alarmowy do straży pożarnej oraz zasady zachowania się w przypadku pożaru. Wybierzemy się także na spacer drogą przeciwpożarową w przedszkolu. W środę 12 czerwca udamy się na wycieczkę do remizy strażackiej.

 

W poniedziałek 17 czerwca weźmiemy udział w festynie rodzinnym na zakończenie roku w ogrodzie przedszkolnym. We wtorek 18 czerwca wybierzemy się na lody do pobliskiej lodziarni.

 

W ostatnim tygodniu czerwca przyjrzymy się bliżej pracy kierowcy samochodu, motorniczego, maszynisty, marynarza i pilota.

 

Pod koniec miesiąca przygotujemy się także do wakacyjnych wyjazdów. Zastanowimy się wspólnie w jaki sposób powinniśmy zachowywać się nad wodą i w górach. Przypomnimy sobie numery alarmowe.Porozmawiamy też o naszych wakacyjnych planach.

 

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu maja będziemy poznawać tajniki pracy kucharza. W oparciu o wiersze, ilustracje i filmy animowane porozmawiamy na temat charakteru pracy oraz wyglądu kucharza. Przy okazji tego tematu dowiemy się także czegoś więcej na temat zdrowego odżywiania się i piramidy żywieniowej. We wtorek 7 maja wybierzemy się na wycieczkę do restauracji Zalipianki, gdzie zwiedzimy kuchnię, porozmawiamy z kucharzem, zjemy wspólne śniadanie oraz spotkamy się z p. Ewą Wachowicz – autorką programów kulinarnych.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, które zaprezentujemy podczas przedstawienia pt. „Chatka bajek”. Wykonamy też drobne prezenty dla naszych rodziców. We wtorek 21 maja odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

W ostatnim tygodniu maja porozmawiamy na temat pracy ogrodnika. W wtorek 28 maja wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego, gdzie weźmiemy udział w warsztatach ogrodniczych. Porozmawiamy z ogrodnikiem na temat charakteru jego pracy oraz narzędzi, którymi się posługuje, poznamy nazwy wybranych roślin oraz zasady ich pielęgnacji. Oglądniemy i omówimy wygląd ogrodu w wiosennej odsłonie. Będziemy także wspólnie sadzić kwiaty na przedszkolnej rabatce i wykonywać inne prace ogrodnicze.

 

W czwartek 29 maja wyjedziemy na dwudniową wycieczkę do Zalipia, Tarnowa, Bistuszowej
i Wierzchosławic.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w dalszym ciągu naszym tematem będzie „Spring” (Wiosna). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu kwietnia będziemy poznawać tajniki pracy listonosza. 1 kwietnia spotkamy się z panem listonoszem, który opowie nam o swojej pracy. Omówimy wygląd jego munduru, a także dowiemy się co znajduje się w jego torbie. 2 kwietnia udamy się na wycieczkę na Pocztę Główną, gdzie zwiedzimy poszczególne pomieszczenia poczty, wysłuchamy informacji na temat funkcji poczty oraz zadań jej pracowników, jak również obejrzymy urządzenia ułatwiające pracę poczty. W przedszkolu sami zrobimy kartki wielkanocne, a potem udamy się na pobliską pocztę, żeby je wysłać. Będziemy także oglądać znaczki z różnych stron świata i projektować swoje własne.

 

W drugim i trzecim tygodniu miesiąca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie wysiejemy rzeżuchę. Wysłuchamy wielkanocnych opowiadań i weźmiemy udział w świątecznych zabawach muzyczno-ruchowych. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

 

W czwartym tygodniu kwietnia w ramach Światowych Dni Książki poznamy pracę księgarza i bibliotekarza. 24 kwietnia wybierzemy się do pobliskiej księgarni, a 25 kwietnia odwiedzimy bibliotekę. Dowiemy się także gdzie w przedszkolu znajduje się biblioteczka i poznamy zasady wypożyczania z niej książek.

 

 W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3 maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszej połowie miesiąca naszym tematem będzie „Easter” (Wielkanoc), natomiast w drugiej części kwietnia „Spring” (Wiosna). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy sprzedawcy. Przy tej okazji porozmawiamy na temat różnych rodzajów sklepów. Dowiemy się co można kupić w sklepie spożywczym, zabawkowym, papierniczym, obuwniczym i odzieżowym. Wybierzemy się także na spacer do pobliskiej galerii handlowej, gdzie będziemy nazywać sklepy, które się w niej znajdują. Pójdziemy też na drobne zakupy do sklepu papierniczego.

 

W drugim tygodniu marca porozmawiamy na temat „Po co ludzie budują domy?” oraz „Jak wygląda dom?”. Będziemy nazywać poszczególne części i pomieszczenia w domu. Przy tej okazji dowiemy się czym zajmuje się architekt, murarz, dekarz i stolarz.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca poznamy tajniki pracy rzeźbiarza. Będziemy oglądać i omawiać słynne rzeźby. Wybierzemy się na spacer połączony z oglądaniem i omówieniem wyglądu pomników znajdujących się w okolicach przedszkola. We wtorek 19 marca weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których przypomnimy sobie właściwości oraz charakterystyczne cechy gliny i omówimy etapy tworzenia rzeźby z gliny. Potem na chwilę staniemy się rzeźbiarzami i wykonamy figurkę o tematyce wielkanocnej. W środę 20 marca wybierzemy się na wycieczkę do Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, gdzie posłuchamy na temat etapów powstawania rzeźby oraz materiałów i narzędzi, którymi posługuje się rzeźbiarz.

 

Już od początku marca będziemy obserwować pierwsze oznaki wiosny. Porozmawiamy o marcowej pogodzie, zastanowimy się co oznacza powiedzenie: „W marcu jak w garncu” i nauczymy się nowych piosenek. W czwartek 21 marca wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny, a także weźmiemy udział w zajęciach dydaktycznych na temat nowej pory roku.

 

Ostatni tydzień marca poświęcimy na poznanie zawodu fryzjera. Będziemy oglądać i nazywać narzędzia i akcesoria, których używa fryzjer. We wtorek 26 marca wybierzemy się do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Sami także zaprojektujemy fryzury i poćwiczmy cięcie papieru nożyczkami.

 

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Przez pierwsze dni lutego będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbędzie się w środę 6 lutego. Utrwalimy piosenki, tańce oraz role.

 

W drugim tygodniu lutego będziemy poznawać zawód aktora. W poniedziałek 11 lutego odwiedzi nas aktor Teatru Słowackiego, który opowie nam o swojej pracy. W związku z poznawanym zawodem przeniesiemy się w świat teatru. Poznamy wiele nowych słów z nim związanych, m. in.: scena, widownia, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne, a także dowiemy się czym jest teatr cieni. Sami także na chwilę staniemy się aktorami: będziemy odgrywać scenki dramowe i wykonywać pantomimy do utworów muzycznych przy użyciu kostiumów, nakryć głowy, masek i rekwizytów.

 

W piątek 15 lutego wybierzemy się do Teatru Słowackiego. Obejrzymy poszczególne pomieszczenia teatru i porozmawiamy na temat zawodów wykonywanych w teatrze.

 

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się bliżej pracy artysty malarza. Poznamy różne rodzaje obrazów i dowiemy się jak powstaje obraz. Będziemy oglądać najsłynniejsze obrazy świata i wybierać te, które najbardziej nam się podobają. Dowiemy się czym jest portret
i karykatura. Wykonamy także wiele własnych „dzieł sztuki”.

 

W poniedziałek 18 lutego wybierzemy się na wycieczkę do pracowni artysty malarza w pobliżu przedszkola. Obejrzymy wnętrze pracowni i porozmawiamy z malarzem na temat specyfiki jego pracy oraz obrazów znajdujących się w pracowni.

 

Natomiast we wtorek 19 lutego udamy się na wycieczkę do Muzeum Jana Matejki, gdzie weźmiemy udział w lekcji muzealnej pt. „Zmysły artysty – w pracowni malarza”.

 

W ostatnim tygodniu lutego porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, będziemy bawić się przy użyciu balonów i przygotujemy karnawałowe maski. W czwartek 28 lutego weźmiemy udział w Karnawałowym Balu Zwierzątek. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu zabawach.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Opposites” (Przeciwieństwa). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane.

 

W poniedziałek 7. stycznia wybierzemy się na wycieczkę do pracowni zegarmistrza. We wtorek 8. stycznia udamy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Karolcia. Historia o niebieskim koraliku”.

 

W kolejnym tygodniu stycznia porozmawiamy o urokach zimy. Wspólnie omówimy zimowy krajobraz w oparciu o nasze obserwacje, fotografie oraz wiersze. Porozmawiamy też na temat zimowego ubioru oraz sportów zimowych. Zastanowimy się też jak być bezpiecznym podczas zimowych ferii. Wykonamy także ciekawe prace plastyczne i nauczymy się nowych piosenek związanych z tematem.

 

Przez cały miesiąc będziemy intensywnie przygotowywać się do ważnego wydarzenia w naszym przedszkolu – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o naszych babciach i dziadkach oraz spróbujemy narysować ich portrety. W związku z przedstawieniem będziemy uczyć się wielu piosenek, tańców oraz oczywiście naszych ról. Wykonamy też prezenty dla naszych babć i dziadków. W środę 6. lutego odbędzie się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Naszym tematem na zajęciach z angielskiego w styczniu będzie „Zima”. Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

GRUDZIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku miesiąca będziemy rozmawiać o zwyczajach adwentowych. Umieścimy w sali wieniec i kalendarz adwentowy, który będzie nam towarzyszyć przez prawie cały grudzień.

 

W poniedziałek 3. grudnia odwiedzi nas górnik, który opowie nam o swojej pracy. Będziemy oglądać i omawiać roboczy i galowy strój górnika, a także wysłuchamy górniczych legend.

 

W czwartek 6. grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Będziemy z nim śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Nie zabraknie też chyba małych prezentów od Mikołaja.

 

Przez cały miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierzemy choinkę w naszej sali, nauczymy się różnych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek, a także tańców. Wysłuchamy wielu bożonarodzeniowych opowiadań, wykonamy ciekawe prace plastyczne i będziemy piec świąteczne pierniczki.

 

We wtorek 11. grudnia wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”, podczas których dowiemy się m.in.: Co wspólnego z Bożym Narodzeniem ma pająk, srebrna moneta i ostry gwóźdź? Do czego mogą służyć świąteczne porządki? Gdzie szukać produktów na wigilijny stół? Wykonamy także tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe.

 

W czwartek 20. grudnia razem naszymi rodzicami weźmiemy udział w świątecznym spotkaniu, podczas którego wspólnie wykonamy świąteczne ozdoby, będziemy tańczyć i kolędować.

 

W piątek 21. grudnia będziemy brać udział w przedszkolnej uroczystości wigilijnej. Obejrzymy przedstawienie historii Bożego Narodzenia, zaśpiewamy kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów. Nakryjemy nasz świąteczny stół, podzielimy się opłatkiem i wspólnie zjemy wigilijny obiad.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu naszym tematem będą „Toys” – „Zabawki”. Poznamy nowe angielskie słowa, utrwalimy je w zabawach ruchowych i pracach plastycznych.

 

 

LISTOPAD W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu miesiąca dowiemy się kim jest stomatolog. Będziemy oglądać swoje zęby w lusterku. Porozmawiamy na temat roli zębów w życiu człowieka. Dowiemy się także „Co lubią a czego nie lubią nasze zęby?”. Weźmiemy udział w spotkaniu ze stomatologiem, który opowie nam o swojej pracy, pokaże jak prawidłowo szczotkować zęby i wyjaśni jak o nie dbać.

 

7. i 9. listopada porozmawiamy na temat naszej ojczyzny oraz Święta Niepodległości. Posłuchamy wybranych wierszy. Przypomnimy sobie nasz hymn oraz wygląd symboli narodowych. Nauczymy się piosenek patriotycznych i wykonamy biało-czerwone prace plastyczne.

 

W kolejnym tygodniu poznamy bliżej zawód lekarza. Porozmawiamy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zasad zdrowego odżywiania się i higienicznego trybu życia. Weźmiemy udział w spotkaniu z lekarzem. Będziemy oglądać strój oraz wybrane narzędzia pracy lekarza. Posłuchamy też o różnych specjalnościach lekarskich. Przy okazji omawiania zawodu lekarza przypomnimy sobie numery alarmowe oraz porozmawiamy na temat  „W jakich sytuacjach i w jaki sposób należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego?”.

 

W trzecim tygodniu listopada przyjrzymy się bliżej pracy farmaceuty. Będziemy nazywać i omawiać przedmioty, które znajdują się w przedszkolnej apteczce. Wybierzemy się do pobliskiej apteki. Spotkamy się także z farmaceutą, który opowie nam o swojej pracy. Porozmawiamy na temat zasad bezpiecznego używania lekarstw. Wybierzemy się również do Muzeum Farmacji, gdzie wysłuchamy informacji na temat sporządzania leków w dawnych czasach.

 

W ostatnim tygodniu miesiąca porozmawiamy o pracy kominiarza. Weźmiemy udział w spotkaniu z kominiarzem. Będziemy oglądać jego strój oraz narzędzia pracy. Dowiemy się czym zajmuje się kominiarz. Wykonamy także pracę plastyczną z zastosowaniem sadzy i węgla drzewnego. Porozmawiamy na temat „Skąd bierze się smog?” w oparciu o opowiadanie, ilustracje oraz eksperymenty.

 

 

PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszym tygodniu października będziemy rozmawiać o nowej porze roku – jesieni. Weźmiemy udział w wielu zabawach ruchowych, plastycznych i dydaktycznych związanych z jesienią.

 

W drugim tygodniu, w związku ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela, poznamy bliżej zawód nauczyciela. W poniedziałek 8. października wybierzemy się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Inspiracja, gdzie obejrzymy i omówimy wygląd sali szkolnej i weźmiemy udział w krótkiej lekcji poprowadzonej przez nauczyciela. We wtorek 9. października udamy się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego i weźmiemy udział warsztatach pt. „W dawnej szkole”. W kolejnych dniach porozmawiamy o szkolnych zwyczajach w oparciu o wiersze oraz zastanowimy się co powinno się znaleźć w tornistrze oraz piórniku ucznia.

 

W trzecim tygodniu miesiąca dowiemy się czym zajmuje się szewc. Poznamy nowe słowa związane z jego pracą. Dowiemy się także jak zbudowany jest but. Będziemy nazywać i dobierać w pary buty różnego rodzaju. Porozmawiamy również o roli butów w wybranych baśniach. Będziemy też mierzyć swoje stopy i dokonywać pomiaru długości różnych przedmiotów.

 

W kolejnym tygodniu miesiąca przyjrzymy się bliżej pracy krawca. Będziemy wyszywać kształty figur geometrycznych na tekturce ściegiem fastrygowym oraz przyszywać guziki. Porozmawiamy na temat „Co to jest i jak powstaje tkanina?”. Będziemy także oglądać, nazywać, segregować i składać różne ubrania. Przejdziemy też po ścieżce dotykowej wykonanej z różnego rodzaju tkanin. W poniedziałek 22. października wybierzemy się do pracowni krawieckiej, gdzie wysłuchamy opowiadania krawca na temat poszczególnych etapów szycia ubrań. We wtorek 23. października weźmiemy udział w warsztatach krawieckich w przedszkolu prowadzonych przez krawcową z Fundacji Materia. Samodzielnie uszyjemy kotyliony.

 

Ostatniego dnia października porozmawiamy na temat znaczenia święta Wszystkich Świętych oraz zwyczajów z nim związanych.

 

 

WRZESIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku przedszkolnym. Na początku miesiąca poznamy nowe koleżanki i kolegów. Będziemy brać udział w wielu zabawach integracyjnych, aby poznać ich imiona. Nie zabraknie też zabaw przy muzyce i śpiewania piosenek. Dowiemy się jak być bezpiecznym w przedszkolu i przypomnimy sobie zasady dobrego zachowania. Porozmawiamy też o naszych wakacjach i oglądniemy wakacyjne skarby.

W drugim tygodniu i trzecim tygodniu września zaczniemy omawiać nasz roczny temat dotyczący różnych zawodów. Na początku przyjrzymy się bliżej pracy rolnika.  Porozmawiamy o tym jak wygląda wieś i wiejskie gospodarstwo. Poznamy różne zwierzęta hodowlane, zastanowimy się gdzie mieszkają i jak nazywają się ich dzieci. Dowiemy się co to jest sad. Będziemy oglądać, nazywać i podpisywać wybrane owoce. Porozmawiamy też o warzywach i zastanowimy się dlaczego warto je zjadać.

 

W czwartym tygodniu września poznamy bliżej zawód piekarza. Przypomnimy sobie nazwy i wygląd wybranych zbóż i będziemy mielić ich nasiona w młynku. Dowiemy się też jak powstaje chleb i poznamy różne jego rodzaje. Sami także spróbujemy upiec chleb.

 

We wtorek 25. września wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Obwarzanka, gdzie poznamy historię oraz proces wytwarzania obwarzanka. Będziemy mogli też sami wykonać obwarzanki. Natomiast w czwartek 27. września udamy się do piekarni.

 

We wtorek 25. września razem z naszymi rodzicami będziemy bawić się podczas Jesiennego Pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w tym miesiącu będziemy witać się i przedstawiać; przypomnimy sobie różne piosenki oraz słówka. Nasz temat w pierwszym tygodniu miesiąca to „Hello!” („Witajcie!”), a w kolejnych tygodniach – „Action verbs” („Czasowniki akcji”) oraz „Colours” (Kolory). Poznamy nowe angielskie słowa, zwroty oraz piosenki i utrwalimy je w zabawach ruchowych i plastycznych.

 

 

ROK 2017/18

 

CZERWIEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku czerwca będziemy świętować Dzień Dziecka. W środę 6. czerwca wybierzemy się na wycieczkę na Ranczo Artemidy w Nowej Górze koło Krzeszowic, gdzie weźmiemy udział w warsztatach zielarskich i warsztatach sadzenia kwiatów. Będziemy także zwiedzać mini zoo oraz przejedziemy się bryczką zaprzężoną w kucyka.

 

W piątek 8. czerwca wybierzemy się do restauracji śniadaniowej, gdzie zamówimy posiłek w języku angielskim. W ten sposób utrwalimy i wykorzystamy poznane w ostatnim czasie słowa oraz zwroty.

 

W środę 13. czerwca wyjedziemy na trzy dni na Zielone Przedszkole na Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie. Weźmiemy udział w warsztatach rękodzielniczych na temat „Cudeńka z wikliny” oraz warsztatach bukieciarskich. Zwiedzimy Muzeum Lalek w Pilźnie oraz skansen w Lipinach. Wybierzemy się też do Wioski Indiańskiej Fort Wapiti w Zalasowej, gdzie będziemy uczestniczyć w warsztatach indiańskiego rękodzieła pt. „Naszyjnik indiański z amuletem”.

 

W trzecim tygodniu czerwca weźmiemy udział w cyklu zajęć pt. „Zanim będę uczniem”. Dowiemy się co to jest elementarz. Zastanowimy się jakie przedmioty powinny znaleźć się w każdym piórniku. Wykonamy wiele ciekawych ćwiczeń w pisaniu i czytania. Wysłuchamy także fragmentów książki pt. „Plastusiowy pamiętnik”.

 

W czwartek 21. czerwca weźmiemy udział w festynie rodzinnym na zakończenie roku w ogrodzie przedszkolnym.

 

W ostatnim tygodniu czerwca przygotujemy się do wakacyjnych wyjazdów. Przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego i dowiemy się co oznaczają wybrane znaki drogowe. Zastanowimy się wspólnie w jaki sposób powinniśmy zachowywać się nad wodą i w górach. Przypomnimy sobie numery alarmowe. Porozmawiamy też o naszych wakacyjnych planach.

 

MAJ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W maju poznamy tajniki świata zwierząt. Dowiemy się wielu interesujących informacji na temat ssaków, płazów, gadów, ryb, owadów i ptaków. Dowiemy się jak rozwijają się ryby, żaby, biedronki, ślimaki i motyle. Pracując z materiałami Montessori będziemy wyodrębniać i nazywać poszczególne części wybranych zwierząt. Niektóre zwierzęta będziemy obserwować w ich naturalnym środowisku, podczas spacerów i w ogrodzie przedszkolnym. W ciągu całego miesiąca wykonamy różne prace plastyczne związane ze zwierzętami. Rozwiążemy także wiele zagadek słownych i słuchowych. Podczas zabaw dźwiękonaśladowczych będziemy naśladować zwierzęta. Nie zabraknie też ciekawych wierszy i opowiadań.

 

W poniedziałek 7. maja weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych JAKU  pt. „Mrówki – mali ogrodnicy“, podczas których dowiemy się m. in.: Co hodują mrówki? Czy królowa mrówek jest tylko jedna? Dlaczego w mrowisku jest więcej samic niż samców? Będziemy także obserwować żywe mrówki w formikarium.

 

We wtorek 22. maja wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Zoologicznego, gdzie oglądniemy różne gatunki zwierząt, poznamy ich cechy charakterystyczne oraz zwyczaje.

 

W środę 30. maja wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Oglądniemy i omówimy wygląd ogrodu w wiosennej odsłonie.

 

W ciągu całego miesiąca będziemy przygotowywać się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczymy się nowych piosenek i tańców, które zaprezentujemy podczas przedstawienia pt. „Podróż przez cztery pory roku”. Wykonamy też drobne prezenty dla naszych rodziców.
We wtorek 29. maja odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

KWIECIEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W kwietniu przeniesiemy się w świat teatru. Poznamy wiele nowych słów związanych z teatrem, m. in.: scena, widownia, scenografia, garderoba. Dowiemy się jak powstaje przedstawienie i kto pracuje w teatrze. Poznamy różne lalki teatralne, a także dowiemy się czym jest teatr cieni. Wybierzemy się również na wycieczkę Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz obejrzymy w przedszkolu przedstawienie pt. „Bezpieczeństwo”. Sami także na chwilę staniemy się aktorami: będziemy odgrywać scenki dramowe i wykonywać pantomimy do utworów muzycznych. Wspólnie wystawimy wiele przedstawień z wykorzystaniem pacynek i kukiełek.

 

W drugiej połowie miesiąca dowiemy się czym jest botanika. Poznamy nazwy i wygląd wiosennych kwiatów. Dowiemy się jak zbudowany jest kwiat. Będziemy także wspólnie sadzić kwiaty na przedszkolnej rabatce i wykonywać inne prace ogrodnicze. W ostatnim tygodniu kwietnia dowiemy się jak zbudowane jest drzewo. Poznamy także różne rodzaje drzew. Wykonamy wiele prac plastycznych o tematyce wiosennej. Nauczymy się nowych piosenek i wierszyków.

 

W ostatnich dniach kwietnia porozmawiamy o naszej ojczyźnie. Przypomnimy sobie gdzie na mapie leży Polska i z jakimi krajami sąsiaduje. Omówimy wygląd oraz symbolikę godła i flagi Polski oraz utrwalimy poznane już zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – naszego hymnu. W ten sposób przygotujemy się na Święto Narodowe 3. maja.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w kwietniu naszym tematem będzie „Food” (Jedzenie). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

MARZEC W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Już od początku marca będziemy obserwować pierwsze oznaki wiosny. Porozmawiamy o marcowej pogodzie, zastanowimy się co oznacza powiedzenie: „W marcu jak w garncu” i nauczymy się nowych piosenek.

 

W tym miesiącu będziemy poznawać tajemnice sztuki. Na początku miesiąca dowiemy się wiele o malarstwie i rzeźbie. Poznamy różne rodzaje obrazów, dowiemy się jak powstaje obraz, poznamy tajniki pracy rzeźbiarza. Będziemy oglądać najsłynniejsze obrazy i rzeźby świata.

 

We wtorek 6. marca weźmiemy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których przypomnimy sobie właściwości oraz charakterystyczne cechy gliny i omówimy etapy tworzenia rzeźby z gliny. Potem na chwilę staniemy się rzeźbiarzami i wykonamy figurkę o tematyce świątecznej.

 

W środę 7. marca wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Witrażu, gdzie weźmiemy udział w warsztatach pt. „Światło i kolor”.

 

We wtorek 13. marca udamy się na wycieczkę do pracowni technik i technologii rzeźbiarskich na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

 

W czwartek 15. marca wybierzemy się na wycieczkę do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach i weźmiemy udział w warsztatach pt. „W pracowni artysty”.

 

Na naszych zajęciach o sztuce poznamy twórczość m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Impresjonistów. Będziemy oglądać i omawiać reprodukcje wybranych obrazków. Dowiemy się też czym są autoportrety i karykatury. Wykonamy także wiele własnych „dzieł sztuki”.

 

W trzecim tygodniu miesiąca zaczniemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie zwyczaje i symbole z nimi związane. Wspólnie ułożymy świąteczną dekorację w naszej sali i wysiejemy rzeżuchę. Wykonamy również koszyczek i będziemy piec świąteczne babeczki. Będziemy ozdabiać pisanki przy pomocy ciekawych technik plastycznych i uczyć się wielkanocnych piosenek.

 

 

LUTY W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

W pierwszych dniach lutego będziemy w dalszym ciągu zgłębiać tajniki matematyki. Poznamy sposoby mierzenia i ważenia przedmiotów. Obejrzymy różne przyrządy służące do mierzenia. Będziemy mierzyć i ważyć przedmioty znajdujące się w naszej sali. Wykonamy też własne linijki.

 

W poniedziałek 5. lutego weźmiemy udział w warsztatach przyrodniczych Jaku pt. „Mały naukowiec”, podczas których wykonamy ciekawe eksperymenty z użyciem sprzętów laboratoryjnych.

 

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. Zaczniemy przygotowywania do naszego przedszkolnego balu karnawałowego: poznamy nowe piosenki, tańce, udekorujemy naszą salę i przygotujemy karnawałowe maski. W czwartek 8. lutego weźmiemy udział w kosmicznym balu karnawałowym. Będziemy prezentować nasze stroje, tańczyć i brać udział w wielu zabawach.

 

Pod koniec miesiąca przeniesiemy się w świat zjawisk chemicznych i fizycznych. Poznamy właściwości powietrza i wody. Wykonamy wiele doświadczeń, m. in. związanych z zamarzaniem wody i topnieniem lodu; z parowaniem i skraplaniem się wody; rozpuszczaniem się różnorodnych substancji w wodzie. Dowiemy się także czym jest grawitacja oraz jak działa magnes.

 

W środę 21. lutego wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej i weźmiemy udział w warsztatach pt. „Świat odbić lustrzanych”.

 

W środę 28. lutego weźmiemy udział w warsztatach chemicznych na temat „Jak wyprodukować suchy lód?”.

 

Podczas zajęć z języka angielskiego w pierwszym tygodniu miesiąca naszym tematem będą „Months” (Miesiące), natomiast w kolejnych tygodniach „My house” (Mój dom). Poznamy nowe angielskie słowa oraz zwroty, utrwalimy je w zabawach ruchowych, piosenkach i pracach plastycznych.

 

STYCZEŃ W GRUPIE WRZOSOWEJ

 

Na początku nowego roku będziemy poznawać tajniki czasu. Pooglądamy różne kalendarze i poznamy zasady posługiwania się nimi. Oczywiście jeden z nich zawiesimy także w naszej sali przedszkolnej. Będziemy również oglądać i nazywać różne zegary oraz urządzenia do mierzenia czasu. Omówimy też budowę zegara i poznamy nowe słowa z nią związane. W piątek 5. stycznia wybierzemy się na wycieczkę do pracowni zegarmistrza.

 

W styczniu będziemy kontynuować nasz roczny temat pt. „Za pan brat z nauką”.  Tym razem będziemy zgłębiać tajniki matematyki, a następnie geometrii. Będziemy pracować z różnymi materiałami matematycznymi Montessori, m. in. ze sztangami numerycznymi, wrzecionami, perłami, cyframi piaskowymi. Poprzez liczne zabawy utrwalimy kolejność liczb i udoskonalimy umiejętność przeliczania. Porównamy również liczby arabskie i rzymskie. Dowiemy się czym różnią się liczby parz