Grupa Jaśminowa

Rocznik: 2022/ 2023

Nauczyciele: p.Anna M. ,p.Beata S.

Opis:

Plany Grupy Jaśminowej na marzec 2023    Z początkiem marca dokończymy tematykę, którą rozpoczęliśmy pod koniec lutego dotyczącą organizmu ludzkiego. W poprzednim miesiącu omawialiśmy budowę naszych ciał z zewnątrz  a więc rozmawialiśmy o poszczególnych częściach ciała. Teraz zajrzymy do środka człowieka, by poznać jak działa od wewnątrz. Z jakich narządów sie składa, za co one odpowiadają oraz  jakie układy porównywalne do rzek funkcjonują w naszym organizmie.

    Powitamy nowy miesiąc klasycznie “Dniem z zabawką” oraz jak zawsze miłą wizytą świnek morskich, podczas której tym razem dowiemy się jaka jest ich  budowa. Będziemy zatem mieć odniesienie do budowy ludzkiego organizmu i móc porównywać korzystając ze zdobytej wcześniej wiedzy.

    Następnym tematem będzie “Historia pisma”, którą przybliży nam jedna z Wielkich Opowieści Marii Montessorii. W chronologiczny sposób dzięki taśmie czasu                   i pojawiającej się na niej zobrazowanej historii dowiemy się, jak rozwinęło się pismo od czasów prehistorycznych do współczesnych. Jak wyglądał pierwszy alfabet i kiedy wymyślono papier. Zainspirowani będziemy pisać i rysować, samodzielnie ćwiczyć literki. Poznamy najrozmaitsze narzędzia pisarskie,  z których będziemy mogli korzystać i dowiemy się jak  prawidłowo należy je trzymać w dłoni. Materiały Montessori z działu językowego ożyją w naszej sali bardziej niż inne: szorstkie litery, metalowe figury, ruchomy alfabet, tablice do pisania kredą, zestawy do grafomotoryki, karty pracy… Każdy dostanie swój zeszycik, który będzie mógł zapełnić podczas tego tygodnia swoimi zapiskami i rysunkami. 

   W drugiej połowie marca zajmie nas przyroda. Obserwacja zmian jakie zachodzą tuż przed nadejściem wiosny. Poznamy historię roślin i ich budowę, zachwycimy się nimi, zaczniemy je jeszcze bardziej niż zwykle dostrzegać wokół nas. Posadzimy nasiona      w doniczkach, stworzymy parapet z naszymi uprawami, które będziemy codziennie doglądać, pielęgnować i obserwować. Podczas spacerów i czasu w naszym ogrodzie nauczymy się rozróżniać poszczególne gatunki krzewów, kwiatów  i drzew.

    Po powitaniu wiosny a zatem po 21 marca poświęcimy osobny tydzień samym drzewom. Przypomnimy sobie ich budowę oraz gatunki. Dowiemy sie, jak wielka role pelnia w naszych i nie tylko życiach. 

     Pod koniec miesiąca tematyka nieco się zmieni za sprawą nadchodzących Świąt Wielkanocnych, której kontynuacja nastąpi w kwietniu.

     W ciągu całego miesiąca poznamy wiele piosenek, wierszyków i zabaw w j. polskim                   i angielskim w nawiązaniu do poszczególnych tematów tygodni. W czwartki jak zawsze odbędą się wspólne śniadanie i rytmika, w piątki gimnastyka. 

    Marzec pod względem pogody bywa nieprzewidywalny, ale liczymy na to, że pozwoli nam spędzić więcej czasu w naszym ogro

 

Nasze plany na miesiąc luty 2023 grupa jaśminowa 


Pierwszy tydzień lutego poświęcimy na intensywne przygotowania do dnia Babci i Dziadka. Chcemy naszych gości godnie podjąć w naszym przedszkolu, dlatego przygotowujemy dla nich przedstawienie pt. „Zimowe Wróżki”. Będzie nam bardzo miło spotkać się z naszymi ukochanymi dziadkami:)

Po przerwie feryjnej będziemy dużo rozmawiać o karnawale. Dowiemy się, gdzie na świecie organizowane są pochody karnawałowe, dlaczego ludzie świętują i jakie zwyczaje towarzyszą tym obchodom. Sami też będziemy bawić się na naszym przedszkolnym balu karnawałowym.

W kolejnym tygodniu przyjrzymy się życiu człowieka na Ziemi. Będziemy mówić o tym jak prehistoryczni ludzie radzili sobie szukając jedzenia oraz schronienia, czy wyglądali tak jak my oraz co oznaczały malowidła wykonywane na ścianach jaskiń.

Ostatnie dni lutego poświęcimy na przypomnienie sobie poznanych wcześniej informacji
o kosmosie, kontynentach, kraju w którym żyjemy. Te wszystkie informacje pomogą nam określić swoje miejsce we wszechświecie, ukazując naszą rolę w poszanowaniu planety, na której żyjemy.

 

Przez cały miesiąc towarzyszyć nam będą piosenki, zabawy, prace plastyczne związane z podejmowanymi tematami a także praca z materiałem Montessori oraz poznawanie języka angielskiego.

 

Plany Grupy Jaśminowej na miesiąc styczeń 2023

       Z początkiem stycznia powitamy wspólnie Nowy Rok i będziemy ćwiczyć wszystko co wiąże się z kalendarzem. Zatem poprzez szereg zabaw dydaktycznych i ruchowych, pomocnych wierszyków utrwalimy następstwo pór roku, miesięcy i dni tygodnia oraz ich nazwy. Złote perły- materiał Montessori, pozwoli nam stworzyć liczbę 2023. Sprawdzimy również kto z naszej grupy będzie obchodzić urodziny zimą, wiosną, a kto latem czy jesienią, którego dnia i w jakim miesiącu.

      Po tym jak przywitamy razem Nowy Rok powspominamy jeszcze świąteczny czas,              by następnie przejść do innego ważnego wydarzenia jakim jest nadchodzący Dzień Babci             i Dziadka.

      Podczas zajęć będziemy opowiadać o swoich bliskich, o ich roli w naszym życiu                        i uczuciach. Stworzymy własnoręcznie dla kochanych Babć i Dziadków prezenty, narysujemy ich portrety. Poznamy wiele piosenek na tę okazję, co więcej wspólnie przygotujemy przedstawienie z podziałem na role, wypełnione tańcem i muzyką.

       W trakcie miesiąca będziemy uczyć się języka angielskiego. Tematyka wiodąca to „ Zima”. Poznamy piosenki, utrwalimy i poszerzymy słownictwo , jak zawsze zabawa i muzyka ułatwią nam naukę języka obcego.

       W ciągu całego miesiąca praca z materiałem Montessori rozwinie nasze umiejętności            z różnych obszarów.

 

      Pod koniec miesiąca zaprosimy nasze najukochańsze Babcie i Dziadków do naszego przedszkola na występ przygotowany specjalnie dla nich. Wręczymy prezenty, złożymy życzenia i będziemy szczęśliwi z wspólnych chwil razem w naszej sali.

PLANY GRUPY JAŚMINOWEJ NA GRUDZIEŃ

Miesiąc grudzień to szczególny czas, czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia oraz wizytę św. Mikołaja:)

Również i my, grupa jaśminowa będziemy odliczać kolejne dni do tych szczególnych chwil. Pomogą nam w tym postanowienia adwentowe, czyli szczególne zadania, które będziemy każdego dnia poznawać i próbować zrealizować. Dowiemy się także skąd wzięła się tradycja wieńca adwentowego

i jakie kryje w sobie symbole.

Szczególnym wydarzeniem będzie dla nas wizyta Św. Mikołaja, który przybędzie do przedszkola już 6 grudnia. Wszyscy na niego bardzo czekamy, dlatego poznamy Go trochę bliżej. Na Jego przyjście nauczymy się piosenek, wierszyków oraz postaramy się dla Niego zatańczyć.

Aby poczuć atmosferę świąt przystroimy naszą salę świątecznymi ozdobami, ubierzemy choinkę, dowiemy się jak jest historia  jej zdobienia. Poznamy różne piosenki świąteczne oraz przypomnimy sobie tradycję śpiewania kolęd i pastorałek. 

W ostatnim tygodniu przed świętami poznamy opowieść bożonarodzeniową oraz tradycję wykonywania szopek, dowiemy się jak anioły zdobyły choinkę na święta i jak ją przystroiły:)

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyć będą zajęcia z języka angielskiego dotyczące bieżącej tematyki. Podczas pracy porannej wykorzystywać będziemy świąteczne materiały Montessori przygotowane specjalnie na tą okazję.

Plany Grupy Jaśminowej na listopad

       W związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości w pierwszym tygodniu miesiąca skupimy się głównie na naszej ojczyźnie-Polsce.  Wysłuchamy legendy o Lechu, Czechu i Rusie, która przybliży nam początki powstania naszego państwa. Przypomnimy sobie jak ważne są symbole narodowe tj. flaga, godło i hymn, dowiemy się czym jest patriotyzm. Poznamy bliżej Warszawę- stolicę naszego kraju, a także nasz piękny Kraków- miasto królów polskich, sięgające tradycją ponad tysiąc lat wstecz.

    Tematykę tą uzupełnimy i utrwalimy 16 listopada podczas warsztatów patriotycznych w Pałacu Krzysztofory. Zobaczymy tam też wystawę, posłuchamy legend i historii związanych z Krakowem.

W listopadzie czeka nas wiele wyjść. Wcześniej – 8 listopada wybierzemy się razem do kina „Agrafka”, a 24 listopada do Muzeum Etnograficznego, gdzie dowiemy się jak dawniej jesienią ludzie przygotowywali się do zimy. Zobaczymy wyjątkowe eksponaty z dawnych czasów, odkryjemy analogie między nazwami miesięcy, a przedmiotami zgromadzonymi w muzeum.

   Na zajęciach z angielskiego podsumujemy tematykę Halloween wspólną zabawą, podczas której będziemy mogli się przebrać. Wspólnie wydrążymy dynie do angielskiej piosenki i zrobimy z niej uśmiechnięty lampion. Samodzielnie przygotujemy ciasto dyniowe i dekoracje. Tak, byśmy mogli się bawić w „Trick or treat” jak dzieci, których ojczystym językiem jest ten którego się uczymy. Zapewniamy, że atmosfera będzie przyjazna a nie straszna, dzieci nie mogą się już doczekać, niektórzy prosili o późniejszy termin, by tylko moc być. Planowana lekcja z imprezą odbędzie się zatem 15 listopada.

    W drugiej połowie miesiąca poznamy „Wielką Historię Marii Montessorii  o powstaniu życia na Ziemi”. Na długiej taśmie czasu w trakcie opowieści będą chronologicznie pojawiać się różnorodne zwierzęta i rośliny. Okresy, w których nastąpiła ewolucja będą wyraźne. Dzięki tej historii w przystępny sposób zdobędziemy dużą wiedze i zrozumiemy jak etapami powstało życie na naszej planecie od pierwszej komórki po ssaki. Zdziwimy się, jak wiele roślin i zwierząt było wiele milionów lat temu przed nami na naszej planecie i odkryjemy, że tak naprawdę my jako ludzie nie istnieliśmy jeszcze. W nawiązaniu do tej historii 23 listopada weźmiemy udział w warsztatach w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ i wystawie pt. „Historia życia na Ziemi”.

    Przez cały listopad czas wypełniać będzie nam prócz powyższych zagadnień tematyka związana z jesienią: jesienne zabawy, piosenki i prace plastyczne.


PAŹDZIERNIK W GRUPIE JAŚMINOWEJ
 
W miesiącu październiku będziemy poznawać i uczyć się nazw dni tygodnia i miesięcy. Dzięki wspólnemu planowaniu czasu dowiemy się ile ich jest i jakie ważne dla nas wydarzenia mają miejsce  w wybranym czasie.
Następny tydzień poświęcimy zagadnieniom naszej planety Ziemi. Dowiemy się jak jest zbudowana oraz jakie powierzchnie zajmują wody i lądy. Wyruszymy na całodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego gdzie w namacalny sposób doświadczymy drugiego znaczenia słowa „ziemia”.
W trzecim tygodniu będziemy poznawać kontynenty. Dowiemy się ile ich jest, czy na wszystkich mogą zamieszkiwać ludzie oraz jakie zwierzęta żyją na wybranych terenach i dlaczego właśnie takie. Jeśli pogoda nam pozwoli to wybierzemy się do ogrodu botanicznego aby podziwiać zmieniającą się jesienią przyrodę oraz poznawać gatunki roślin występujące na innych kontynentach.
Ostatni tydzień poświęcimy zagadnieniom ekologii. Będziemy uczyć się jak dbać o naszą planetę, dowiemy się co my, dzieci, możemy uczynić dla niej, aby móc cieszyć się jej pięknem i jak we właściwy sposób korzystać z dobrodziejstw, które nam daje. Pomoże nam w tym udział w przedstawieniu teatralnym o tematyce ekologicznej
Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będą piosenki, wiersze oraz prace plastyczne. Będziemy także poznawać nowe słówka i zwroty w języku angielskim a poranki i popołudnia wypełni nam praca z materiałem Montessori.

WRZESIEŃ W GRUPIE JAŚMINOWEJ

Witamy po wakacjach. Nasza grupa liczy w tym roku 18 dzieci. Dołączyli do nas: Kalinka, Krzysiu, Feliks, Nina, Lilianna oraz Stefciu. Bardzo się cieszymy na wspólny czas razem.

      Początkiem września będziemy poznawać bliżej nasze przedszkole, jak i się wzajemnie.Obejrzymy poszczególne miejsca w przedszkolu oraz w naszej sali. Zapoznamy się z różnymi zasadami oraz dowiemy na czym polegają dyżury. Poznamy nasze imiona, dowiemy się kto ma jaki znaczek w przedszkolu, każdy dzień pozwoli nam  bardziej zbliżyć się do siebie. Umożliwi nam to czas spędzony razem na zabawie, nauce i pracy. Wspólnie będziemy też odpoczywać, jeść, uczęszczać na zajęcia z rytmiki i gimnastyki. Czekają nas piękne, nowe doświadczenia, przygody, doznania. Towarzyszyć będzie nam muzyka, taniec i śpiew. Nauczymy się wielu nowych piosenek, zarówno w j. polskim, jak i angielskim.

Druga połowa miesiąca to nadejście jesieni. Jesienna tematyka wypełni czas w przedszkolu. Kosze zapełnimy kasztanami, żołędziami, obserwować będziemy liście na drzewach i zmiany następujące w pogodzie i w przyrodzie. Muzyczny repertuar letni zamienimy na jesienny. 22 września jesień powitamy razem z naszymi rodzinami podczas Pikniku Jesiennego w przedszkolu. Wystawa prac wykonanych z darów jesieni to nasza coroczna tradycja. 
   W tym miesiącu posłuchamy również „Historii o powstaniu Wszechświata Marii Montessori”. W ciągu całego roku poznamy więcej takich niezwykłych opowieści, które w chronologiczny i uporządkowany sposób ukazują ogromną wiedzę! Dzięki zaprezentowanym rekwizytom na taśmie czasu nowe informacje są jasne i zapamiętywalne, mimo ich dużej ilości. Wszystko ma swój porządek i swoją kolej. Kosmos zachwyci nas jako pierwszy, zainspiruje do odkrywania jego tajemnic. Zawsze zaczynamy od początku, od ogółu do szczegółu, ta sama zasada dotyczy np. pracy z materiałem. A nasze zajęcia związane z kosmosem po Wielkiej Lekcji dotyczyć będą takich zagadnień jak: wiedza o poszczególnych planetach Układu Słonecznego, ich wielkości oraz odległości od Słońca, dzień i noc oraz pory roku na naszej planecie.
  Wszystko co robimy i czego się uczymy jest dostosowane do naszych możliwości. Tak, by zarówno młodsi, jak i starsi członkowie grupy mogli czerpać wiedzę i dobrze się bawić. Grupa mieszana wiekowo tworzy niemal rodzinną atmosferę, jak w rodzeństwie uczymy się od siebie, uzupełniamy, dopełniamy. Każdy jest inny, każdy jest ważny, razem możemy więcej. Wszystkim życzymy wspaniałego roku szkolnego 2022/2023!
 
Galeria: